Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

a to není nikdo odsud? tak jsem si ho asi s někym popletl :lol:
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ze zdejsiho osazenstva nikdo tak sileny sberatel neni. :)
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Nie je to chalan odtialto, ale vyskytuje sa na inych ceskych forach.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Neni to ten co koupil mou useless VLB grafiku za skoro 2 litry?
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Podle jeho videi je spis na WinXP eru nez starsi. Ma i starsi veci, ale tech ma relativne malo proti zbytku. V tech unboxing videich jsem si nevsiml, ze by mel neco z Aukra a nemyslim si, ze by sel cilene po nejaky VLB a vyhodil za ni 2 litry. Spis bere takovy ty krabice random netestovanyho haraburdi s loterii co z toho vypadne funkcniho, nebo jde po konkretnich kusech, ktery se mu proste libej stylem a on ujizdi na kycovitosti. Nevsiml jsem si u nej nejakyho promyslenyho sberatelskyho systemu s konkretnim zamerenim, proste to vypada ze bere jakykoliv haraburdi jak se mu libi. Me treba dostalo, kdyz vysazel na stul hromadu kusu Xabre karet od ECS, jako kdo sakra by sbiral tolik stejnych kusu Xabre od ECS ? :D
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Inspiroval jsem se na VOGONS, koupil lacino MSI K7T Turbo2 a dobastlil ISA slot + recap:

Obrázek

Osazen mám zatím Athlon XP 2000+ (1.6V, Thoroughbred B) s otevřeným násobičem. Plán provozu je spíše undervolt a underclock, nejméně jsem zatím vyzkoušel 500 MHz, uvidím, jak mi bude vyhovovat výkon. Deska podporuje s posledním BIOSem oficiálně AXP 2600+ a teoreticky i Barton, byť předchozí iterace téhle desky (Pro, Turbo, ...) údajně nepostovaly ani s Tbredem. Tohle bude možná jedna z posledních, ne-li poslední uvedená deska s KT133A.

Samozřejmě, musel jsem hlavně vyzkoušet, jestli je ten ISA slot v kombinaci s KT133A funkční. Včera jsem tedy rychle otestoval několik ISA zvukovek.

Začal jsem s očesanou ESS (už jsem ji zde taky postoval) - karta byla správně při POSTu detekována, takže jsem najel do DOSu a jal se testovat. Nahodil jsem Doom a přivítala mě nepřetržitá kakofonie hlasitého šumu a chroptění - říkal jsem si, že implantace ISA slotu asi neproběhla OK. Po chvilce testování jsem zjistil, že při deaktivaci hudby chroptění přestane a zvukovka přehrává alespoň zvukové efekty, byť asi dvojnásobnou rychlostí. Strávil jsem tedy asi hodinu testováním veškerého myslitelného nastavení sw/hw/biosu (vypnutí ACPI, veškerá nastavení PCI sběrnice, přidělování prostředků) a nic, stejný výsledek i ve Win.

Poté jsem tam vrazil CT2230 (určité SB jsou dle threadu VOGONS na téhle desce funkční) a opět neúspěch - karta se sice tváří v diagnostice OK, ale neleze z ní žádný zvuk. Se SB už jsem se tolik nepáral a vyzkoušel Yamahu YMF719E-S - zde se dostavil částečný úspěch: hudba funkční, ale zvuky ani ťuk (opět se někdo na VOGONS s Yamahou dobral stejného výsledku). Povzbuzen jsem vytáhl ESS č. 2 a zde bylo najednou funkční vše (stejné nastavení jako chroptící ESS). Jediné negativum byla vyšší úroveň šumu na pozadí u této karty.

No a finálně jsem vytáhl z Tualatin sestavy ESS č. 3 výroby BTC (tu jsem chtěl stejně původně osadit, jakožto nejkvalitnější) a zde se dostavil kompletní úspěch - žádný šum, praskání a 100% funkčnost v DOSu i ve Win.

Upřímně nevím, co si z toho všeho vzít. MSI asi vědělo, proč se ten ISA slot v reálu neosazoval - je ale otázka, zda ta problematičnost vychází z čipsetu jako takového, nebo implementace konkrétního výrobce. U socketu A už asi na testování ISA kompatibility každý kašlal.

Co je ale zarážející, tak jsem vzal onu chroptící ESS a vrazil ji do MSI 694T Pro (ta je osazená Intelovským ekvivalentem KT133A: Apollo Pro 133T + také VT82C686B) a tam funguje bezvadně :o Kdo by tedy vyžadoval funkční ISA slot a větší výkon, Apollo Pro 133T desky můžou být teoreticky řešením.

Každopádně tu Tualatin sestavu vysypu z case a vyzkouším dlouhodobě tu MSI K7T Turbo2 + BTC ESS, jestli tam nebudou nějaké další zakuklené problémy.

Btw s posledním BIOSem MSI umožňuje u Turbo2 bootování z USB-HDD, ale flashku to ignorovalo. Nemá někdo tip, jak to rozjet?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Problém je jednoznačně v chipsetu, viz naše testy z minulosti kdy jsme to zkoušeli na více deskách a prakticky vždy s tristnim výsledkem. Hladis se dostal do funkčního stavu u své zvukovky tím že komplet vypnul IDE a používá PCI řadič. To u mě nepomohlo.

Mé zkušenosti na KT133 jsou tyto:

nonPNP early ISA karta (OPTI MAD16): Nefunkční, protože se nedetekuje na rychlých CPU.


ISA early verze SB16/AWE32/starší vibra 16 s fyzickym OPL3 bez emulace: Šaptný, praská při jakýkoliv aktivitě disku občas i mimo ní.


Novější SB ISA, typu AWE64 či Vibra 16 s menšim čipem s CQM místo OPL3 = vesměs funguje, problémy jen v některejch enginech (red alert 1 třeba, CnC 1 windows enginy westwoodu obecně).

ESS Audiodrive (OEM karta od HP s ES1868F) - Pod pure DOS OK. Pod Win98 s ručně nahranym VXD driverem stejné problémy jak SB tzn prakání/přeskakování v některých enginech + nefunkční DOS zvuk pod win (na BXku oboje ok). Při použití posledního WDM driveru = nepoužitelné, pazvuky všude. Při použití defaultního win98SE WDM driveu funkční a hraje dobře ve všech enginech. Problém je že DOS zvuk je při WDM driveru vyloučenej a WDM driver má ještě jako bonus větší CPU overhead.

Jinak tvůj poznatek s VIA na Intelu taky potvrzuji. Ono VIA je bugfest a jejich chipsety na straně Intelu mívaj méně bugů i když by měly bejt "defakto to samé" realita bejvá úplně jiná. Ono stačí se podívat třeba na VT82C686A vs VT82C686B. Papírově to samé jen se změnilo UDMA z 66 na 100. V praxi se to ale chová totálně jinak a byla tam řada nezdokumentovanejch bugů který pak panicky VIA řešila přes drivery, ala ony problémy s ISA zvukem. Ono se asi nejedná ani tak o fyzickou implementaci ISA jako spíš o problémy ňákejch volání/datovejch přesunů, protože byla kauza s SB live že když se na KT133 použila SB16 emulace tak sice hráýla ok, ale mohlo dojít k poškození dat na IDE. Tzn je zde evidentní problém s chipsetem.

I kdyby ale ta VIA na Intelu fungovala tak to na ní nepostavim, nejsem magor když to můžu postavit na BXku.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Jo u KT133A pomohlo, ze Abit ma pridavny radic, tedy da se to napojit na nej a problemy razem zmizely. U Solteku takova moznost nebyla a tam jsem se problemu nezbavil (zbavil jsem se desky). Kazdopadane narazil jsem ted na problem s Yamahou, ale tomu se budu moct venovat az po skonceni izolace. Kazdopadne tohle bastleni podle me nema u KT133A cenu, nestoji to za to kvuli problemum jaky to ma. Jeste jako to nejak podtaktovavat.... proc kdyz existuje BX a PII-III na nizsich taktech.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo s tim controllerem jsi měl štěstí, já mam dva kusy té samé desky bez controlleru a když jsem tam dal PCI Sata řadič problémy neustaly. Asi ten integrovanej raid řadič používá ňáké prostředky které zrovna nejsou součástí toho konfliktu. Každopádně je zcela evidentní že je to problém v chipsetu, něco co používaj ISA zvukovy, ňáká volání tam psotě dělaj bordel protože když dochází ke korupci dat i v případě že ISA fyzicky zapojená neni a jen se emuluje (SB16 amulace na SB Live), tak je zcela jasné odkud vítr vane.

Kdyby to byl můj jedinej retro PC zakotvim tam s tou ESS Audidrive a budu žonglovat drivery dle hry (opruz) s tim že DOs hry budou muset ject pod pure DOS, ne pod win). Takhle jakožto že mam mnoho retro PC tak jsem tam nechal AWE64 a Red Alert hold budu hrát jinde. Mohl jsem jít ještě cestou PCI zvukovky ale to mam v PCI only systémech a jediná co hraje dobře OPL3 hudbu v DOSu je ESS Solo1. Ta zas ale nemá EAX či A3D pro modernější win hry je to vždy trade-off.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Ohledně smyslu mého počínání a proč ne BX - Universal AGP :) (abych užil ty pasivně chlazené Radeony 9600). Taky přece jenom větší flexibilita ve výkonu díky otevřenému násobiči - to je velké mínus Intelu. Já taky nikdy nebyl příznivcem pouštění DOS her pod Win, takže ESS řešení v zásadě nemá chybu.

K tomu PCI: Nedávno jsem si sehnal Yamahu YMF744B-V PCI, takže si někdy vyhradím týden volného času a pustím se do experimentů:
https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=46&t=48133

Teoreticky alternativa k Solo1.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Aha, no ja taky v tom KT133A pouzivam R9600XT, protoze DVI super obraz v DOS na LCD. U BX tohle nejde.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jde ale musel by jsi nasadit Tualatina + R9700/9800 ala poslední AGP2x friendly.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

To je fakt, ale tyhle karty jsou cenove o dost vys a maji tendenci chcipat.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já tohle řešim kombem výměna chlazení + použití 128-bit non PRO verzer co má staré paměti ala nemá BGA. Šance na studeňák u této karty je mnohem menší. Jde defakto jen o ono odtrhávání jádra a Acelero S2 má díky bohu tu styčnou plošklu menší než je rozměr toho kovovýho ringu co začne bobtnat nahoru. Kara má pak dále místo "spálim se i v idlu" teploty "sotva vlažný i ze zadní stran PCB pod jádrem v loadu". + se i dost zvedlo OC, karta co dávala jen kolem 370Mhz stock teď dává 420.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Tak ono ten shim okolo substratu sa zo vsetkych tych R300 kariet da pomerne jednoducho odstranit.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No slovo "jednoducho" bych moc nepoužíval ale ano, pokud člověk nechce o kartu přijít mělo by se to udělat.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No zase tak jednoduse to nejde, zkousel jsem to cvicne a failnul jsem, jelikoz proste ta sila jakou bych musel pouzit by byla tak velka, ze jsem to proste dal neriskoval abych to nahodou neznicil. Ja mam ted tu R9800 s Accelerem, takze tu klidne muzu mucit, na ty mi vesmes nezalezi, jelikoz jeji originalni vzhled je ten tam (a nestala tolik). Problem je kdyz chces mit originalni vzhled a to i ze sberatelskyho hlediska. Treba ten muj Hercules (ktery mam s kompletnim balenim) proste nechci nasilne oskubat, to je skoda a ztrata hodnoty a jima me hruza pokud by najednou zdechnul, nedejboze bych ho znicil.

PS: Je otazka, jestli taky pomuze ty karte k nechcipnuti nandat Accelero v dnesni dobe, kdy ta karta ma pravdepodobne za sebou maraton s puvodnim chladicem.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Imho zalezi na tom, jak zdegradovala ta "zuvacka" (ktora tam je namiesto pasty), co je medzi jadrom a chadicom.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

O tý to až tak úplně neni, ta je ve stavu kamenném už mnoho let, ale i stav kamenný neznamená automaticky že burn. Ano tepelná vodivost se zhorší ale pořád tam ňáká je.

Zde je problém že ty karty byly nedostatečně chlazený zž by default tzn ta teplota je ještě víc tfuj + největší průser a to jest ten kovovej ring okolo GPU.

To co mělo GPU chránit jej nakonec kiluje protože to lepidlo ňák chemicky degraduje a začne se zvedat a začne tlačit na chladič a odtahovat jej od jádra. To v kombinaci s kamennou pasou způsobáí pnutí od PCB což onen studeňák vyvolá skoro na jistotu.

Je to prostě blbá kombinace, a nejvíce funny je řešení ATI. Ten problém s tim bobtnajícim ringem se totiž začal projevovat ještě než se 9800 karty dostaly do prodeje. A tam to ATI vyřešilo tak že jeho chladič je zespodu o milimetr vyvíšenej aby tam byla větší tolerance při tom botnání. Tzn místo toho aby problém vyřešili ala ten ring sundali nehbo změnily lepidlo tak "naah, udělejte ten chladič vyžší ať si to pod tim hnije". Fakt facepalm.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Dotaz - má někdo ověřenu funkčnost Goteku (mám standard FW) na KT133A a podobných? Zjistil jsem, že při zapojení k K7T Turbo2 prasí data stejně jako u 694T Pro (tam jsem to tehdá přičítal pravděpodobně pokaženému řadiči). Na libovolných starších platformách je Gotek funkční.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“