Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Anebo si z desky ten bios stáhnout a patchnout. Jestli je tam award, bude to easy.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tohle je pro me spanelska vesnice, nikdy jsem nijak BIOSy neupravoval. Jinak jedna deska ma BIOS pripajeny, druha ma "svaba", oboje je Award. Ja si myslim, ze nestojej za nejakou namahu, jsou to OEM desky a zadny vymazleny Abity a ASUSy.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Tady by se hodilo přísloví "Kdo levně kupuje, kupuje dvakrát" :). Asi bych se s tím taky nepáral. Osobně se OEM deskám vyhýbám jako čert kříži, stejně jako různým levným Čínám. Poslední dobou jsem bral jen Asusy, MSI a Gigabyte. Dnes jsem testnul MSI BX Master, co dorazil, a je to deska v pohodě a s příkladnou oficiální podporou. Bylo k tomu i Slot 1 P3 Coppermine, což jsem taky chtěl do sbírky, tím mám BX platformu pokrytou. Akorát teda MSI jako obvykle osadilo naprosto otřesné kondenzátory (Chhsi, půlka už vyměněná, druhá nafouklá), takže budu muset udělat recap - naštěstí tam není nic nestandardního. Tyhle pozdní BXka už pěkně schytali capacitor plague.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ona ta podpora nebude věčná, dříve či později se výrobci vykašlou na držení těhlech starejch FTPček a zbylé biosy a pod tak možná co kdo kde vyhrabe na Vongosu.

Můj Bxmaster má kondíky v pohodě, ale jeho sesterská deska (ta co přišla před nim, nevzpomenu si na jméno je to jen ňákej MS kód) nemá IDE raid řadič ale má o ISA více, ale už má ty post LED a OC FSB dává stejně solidní, tak tam jich pár bylo co jsem raději vyměnil. Je to evidentně dost kusové. Co jsem taky slyšel tak záleží na vlhkosti prostředí, paradoxně čím vlhčí tím horší pro kondíky, v suchu a při normálních teplotcáh přežijou mnoho dekád.

Koukám na pár kanálu kde dávaj do kupy starý TV a rádia vesměs z Ameriky a většinou maj funkční elektrolyty i z 60.tých let pokud bylo prostředí vhodné.

Jinak přišel mi ten balík s tou Crystal AE16 zvukovkou co jsem chtěl a fail. Prodejce to dost zamaskoval na fotkách ale na ten komp teklo resp doslova bahno. Zhora to neni vidět ale brackety ISA karet jsou od bahna a prorezlý, což v případě téhle zvukovky znamená všechny jacky a ten poťák + kdo ví jak je na tom PCB), večer to zkusim vyčistit ale moc nadějí tomu nedávám.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

elcrys píše:Tady by se hodilo přísloví "Kdo levně kupuje, kupuje dvakrát" :)
Hele posmevacku, ja to bral abych si jen neco overil (psal jsem to), poradny a drahy BXo budu mit od DOCa. Proto jsem sel po levnych, kde me pripadny fail bolet nebude a nepocitam moc s tim ze bych si je nechal. Pokud je overim jako funkcni, tak je strelim za vic nez jsem je koupil. Jen me trapi problem s (ne)podporou velkych disku, jelikoz mam vse na 120GB, no jeden maly nad hrobem tu mam, tak snad vydrzi aspon na test.

Jinak stesti s tim, ze zatim vsechen nakoupeny a neovereny HW jsem rozchodil, mi trochu doslo. Dvouslotova MSI s Opteronama dela mrtveho brouka. Proste se nezapne. Jeste neco zkusim, ale vypada to blede. Z toho skladkovyhoho haraburdi vypada spatne i ta Vibra16 co tam byla, nejak nechce hrat. To ze funguje noname MX440 me moc nevytrhne. Zbytek jsem jeste netestoval. Funguje i neovereny SB16, ktery jsem pomerne levne ziskal, ale tenhle trpi neprekvapive hanging note, coz jsem si hned overil. Funguje pekne MSI GF4 4200, kterou jsem ziskal az nekrestansky levne s dalsima vecma. V tydnu budu pokracovat, ale ta dvojslotova MSI, pokud nepujde rozbehat, me bude docela srat.

//
Hmm uz asi vim co s tou Vibrou je, chybeji tam jumpery.
wolf00
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. pro 2003
Bydliště: kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od wolf00 »

Ja uz na aukru hw nelovim,co jsem chtel to jsem si sehnal,a dost me toho zustalo z preslych pc,posledni co tam bral byla nv 6600 non gt a atina 9600 gt gecube.
Od te doby nic nez jsem musel prejit na pc s i-3 to koupil hp tusim ze fire gl(atina z osmickove rady)
mb Hp 8265 B350 Sunflower a--6 8570 apu, 16 gb ram,128gb system,1tb data
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ja to s inzeraty a nakoupenim hromady HW asi prehnal (uplne mimo muj prvotni plan jednoho univerzalniho PC :) ), ale co ma clovek delat zavrenej doma kvuli COVIDu a s penezi, ktery neni kde jinde utratit. :)

//
Bozi, mel jsem policeno na 5900XT a selhalo mi nejak upozorneni na mobilu, takze jsem to propasnul a slo to za smesnych 370,- :roll: Chjo.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak nakonec štěstí, ta ISA zvukovka nakonec žije, Po vyčištění poťák neni 100% ale jde to použít a jacky v poho.

Je to Audio Excel DSP16, čipy jsou Crystal CS4231A-KL a CMI8328. Tohle je zvukovka na který jsem vyrůstal, je na ní OPL3 klon čip (hraje ale autenticky).

Je to takovej SB PRO klon kterej je lepší než original.

Ta zvukovka nehraje ňák přeborně a je celkem noisy (šum i ruchy z PC) + vše je pře zesík tzn žádnej "untouched audio-out", ale její největší výhra je prlostě funkčnost a kompatibilita.

K dispozici je i řadič IDE + na exitocké mechaniky kterej jde najumperovat aby jej bios viděl jako sekundární IDE pro boardy co jej nemaj, a pak tam jde připojit i disky.

Co se kompatibility týče za celej svůj život jsem nenearazil na DOS hru co by na ton měla problémy (je to teda lepší než original SB). Navíc mixer SW dovede měnit volume vstupů ale třeba o OPL nezávisle od SB zvuku což se hodí. Třeba na SB 16 je tohle pain protože jsou hry co si při svém startu resetnou volume (Dune2 třeba) a pak je SB voice třeba moc hlasitej oproti FM syntéze.

Nevýhoda je kompatibilita pouze s SB PRO tzn člověk musí volit, pokud chce 16-bit zvuk jediná možnost je přepnout jí do windows sound system režimu. Tzn musí se přepínat a je pár late DOS her co WSS neumí a obsahujou 16-bit audio, build engine hry třeba, takže tam člověk trochu ztrácí na kvalitě.

Jsem každopádně rád že to funguje, na kartě je i waveblaster konnektor kdyby někdo byl fajnšmekr tohodle stylu.

Fungovala dobře i na KT133 což jsem vůbec nečekal. Naprosto bez problémů až na Red Alert1 (tradičně) ale třeba Duna 2000 ok, tzn jedna jediná hra a za to může KT133. Tohle mě celkem překvapilo spousta těch starejch non PNP zvukovek se nedovede detekovat pokud je CPU moc rychlej ale zde tento problém neni.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ja mel policeno na jiny Crystal https://aukro.cz/pc-karta-zvukova-sb-cr ... re-history tohle by mel byt myslim ten nejlepsi, ale nekdo jiny to vedel asi taky. Crystal jsem i vlastnil v my 586ce, nejspis ten co jsi vydrazil, ale vis jak, nemel Wavetable syntezu a FM synteza mi prisla hrozna, tak byl vymenenej za klon Gravise. :) Jinak s Dunou2000 mam stejny zkusenosti. Funguje ok, CaC Gold nehratelny. S detekci nonPnP ISA zvukovek jsem na KT133A nemel zatim problem.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Opti MAD16 se nedetekovala a mysli msi že by měly problémy i origo SB přímo od creativu, ty historické, ono ale, ty potřebovaly ještě atypickou -5V větev zdroje to by byl další důvod nefunkčnosti.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Premyslim nad timhle https://aukro.cz/retro-pc-athlon-xp-160 ... escription ale krome toho, ze deska ma znacku Abit, tam nic uzitecnyho neni. Ma nekdo argumenty pro, nebo spis proti ?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Meh, vidim to tam už ňákou dobu ale nevidim na tom nic extra. Vše až na tu desku je celkem tfuj a AMD761 chipset je sice cool z důvodu atypičnosti že to byl vůbec prvnmí DDR chipset ever, ale je taky slow. Kdysi jsem ho měl a jako fungovalo tam vše ale bylo to prostě... slow, takovej KT266 bez A style slow.

Do toholde chipsetu by mě donutila leda ta jedna Biostarka co má ISA, jinak ne.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ja prave nejak hledam duvody, ale krome znacky Abit jsem jiny nenasel. Asi to necham plavat.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

na mironetu se normálně ještě prodává původní copper shim pro thunderbirdy, tak neváhejte, nebudou :lol: https://www.mironet.cz/thermaltake-h009 ... +dp249116/
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Hladis píše:Ja mel policeno na jiny Crystal https://aukro.cz/pc-karta-zvukova-sb-cr ... re-history tohle by mel byt myslim ten nejlepsi, ale nekdo jiny to vedel asi taky.
Ty jo, tie diskety v tom inzerate, to je fakt jak nejaky archeologocky nalez :D
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No... jak se to vezme, je to jedna z nej BX desek, moc to je, ale na tuhle cenu jsem to vyhnal já. Původně jsem 10s před koncem kliknul 700, ale to nestačilo tak jsem ještě poslední vteřiny zkoušel klikat a nepřehodil jsem ho, na týhle ceně to nakonec vyhrál, tzn kolik fakt bidnul je záhada. Ale do 1000kč to za desku tohodle kalibru beru jako akceptovatelné.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No kdyz jsme u nej BX desek https://aukro.cz/pentium-iii-800eb-256m ... 6982872500 Slint, mel jsem ji s Mendocinem a pak Coppermine. Sakra rad bych ji mel, ale uz mam na ceste tu tvoji, takze dalsi prachy za to asi ne. :|
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Je to tuplem moc.

Já nevim, je to jeden z boardů co jsem pouštěl minulý léto a tehdy po něm tady nikdo moc neprahnul, na aukru šel decentně. Ono bude hodně záležet na revizi. Já jsem měl jednu z těch prvních BH6 a jako cool ve své době na vytáčení Medocina a pod, ale měl jsem tam problémy s PIII copperminy resp s jejich OC. Taková 850 FSB100 se mi neocla vůbec, zde jsem měl horší výsledky jak noname boardy, nemělo to 1/4 děličku na PCI, nad FSB 112 se tomu moc nechtělo, prostě BH6 stará. Tahle jeho je asi nová protože mu jede FSB133 ale škoda toho CPU. FSB 133 slotovou PIII to nechceš.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

S tou cenou pujde razantne dolu, samo za 2k to nepujde, to je vic nez na ebay. Ja v tom OCnul tehda Coppermine bez problemu, ale jakou revizi jsem mel si uz nepamatuju. Ta deska je super, zvlaste Soft Menu a OC moznosti, ale zase zadny super high-end to nebyl.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“