SSD DISK - Výběr

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

2 TB disk do M.2
Co konkrétně vzít? Prioritou je spíš rychlost / spolehlivost než nejnižší cena.
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Už to tu padlo 1000x.

Solidigm P44 PRO.
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od HEAD »

HEAD píše: sob 19. srp 2023, 09:38
satanicek666 píše: sob 19. srp 2023, 09:14 head.do tvojej zakladnej dosky toto https://www.alza.sk/samsung-970-evo-plu ... 04.htm?o=2 asi nic lepsie nezozenies co sa tyka gen 3.
Ja budu upgradovat na AM5 a X670E.
Ted jsem ale jeste nasel uplnou novinku od Patriot a to Patriot Viper VP4300 Lite 2TB jen za 2300kc.Podle recenze je to uplna bomba.
https://www.czc.cz/patriot-viper-vp4300 ... 99/produkt
Co znamena design bez DRAM cache?A navic to ma 3D NAND a ne TCL.Je to problem a nebo ne?TBW to ale ma 1600 coz je dost.
Tady je odkaz na recenzi
https://www.tweaktown.com/reviews/10491 ... index.html
Tak jsem jako vul cekal na 4TB verzi a nejenom ze 2TB zdrazila od uvedeni o par stovek, ale 4TB verze ma uplne silenou cenu.2TB stalo 2300kc a 4TB jsem cekal pod 5K a ne za 6800kc :lol:
Vyber 4TB M2 je porad dost blbej.Pod 5k jsou jen levny QLC smejdy.
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-RTX 4080Super 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od iambenny »

Já bral dokonce ten VP4300 Lite 2TB za 2098 Kč. :-D Bral jsem to asi druhý den, co se tu objevila ta recenze. Za ty prachy není o čem, poměr cena/výkon bezkonkurenční.

Taky jsem pak koukal, že dost zdražila, asi nastavili pro začátek prodeje agresivní pricing.
Mafian277198
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. čer 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Mafian277198 »

Přesně, taky dlouho vyhlížim 4TB NVMe SSD, kerý neni xyz vrstvá šitka... dokonce přemejšlim, že kvůli tomu hodim dvě 2TB do RAIDu (nechce se mi hry skládat do dvou oddílů a řešit rozlošení her a obsazené kapacity), i když je to na herní PC bejkárna.
Epidot
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Epidot »

jestli někdo nepřijde s něčím opravdu inovativním, tak ty vrstvy budou jen přidávat :)
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200, Modecom Eclipse 60
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

DOC_ZENITH píše: pát 13. říj 2023, 17:14 Už to tu padlo 1000x.
Solidigm P44 PRO.
Tak moc nevím, co si o tom tipu myslet, viz sousední vlákno o hnití ...
Nějaký lepší tip by nebyl?
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nebyl. Nikdo nevěděl jak na tom bude za půl roku. Teď už víme že celkem hnije. Já tipy nemam vzdávám to.
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Spirit »

Paneboze, kam sme sa to dostali.. :( Zlaty Optane, aj ked stal 17k(pouzity)... :sad:
JohnXXL
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. úno 2007
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od JohnXXL »

Priznam se ze o tom Solidigm P44 Pro 2TB jsem vic a vic premyslel si poridit jako primarni disk na system atd.
ale jak to sleduju tak docela bida.. velice smutny pohled na svet nvme ssd disku.. ted jsem si prechodne poridil na instalaci her P5 1TB ktery zatim ma nabehano malo a zaplneny na 500gb o vikendu hodim pak test a pridam do vlakna o hniti..
MB: Asus ROG Strix Z690-A D4 CPU: i7-13700K @P5.6/E4.5GHz Cooling: Water block RAM: 128GB Crucial DDR4 3200MHz@3600MHz CL18 Čerpadlo: EKWB D5 Vario Motor + Alphacool D5 TOP Radiator: MO-RA3 420 black 4x NF-A20 PWM Chromax @500rpm
VGA: RTX 2080Ti WATERFORCE HDD: FireCuda 530 2TB + 970 EVO 1TB, 2x WD Purple 8TB Case: Chieftec BigToWER + Corsair AX1600i Monitor: MSI G274QPF + EIZO FlexScan EV2460BK
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Holda »

Holt to berte jako spotřebák, je to smutný, ale dá se s tím pak nějak počítat.
.
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od mr.qeg »

Tak ty hry a programy asi zas nejsou takovej problém ne? Holt když už tě ta rychlost začne omezovat, tak to přesuneš jinam a pak hned zpět. Nemusíš ani nic reinstalovat. OS bude horší, holt se lidi aspoň naučí si dělat průběžně bitové kopie, co během 5-10minut obnoví.
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

mr.qeg píše: stř 18. říj 2023, 06:34 Tak ty hry a programy asi zas nejsou takovej problém ne? Holt když už tě ta rychlost začne omezovat, tak to přesuneš jinam a pak hned zpět. Nemusíš ani nic reinstalovat. OS bude horší, holt se lidi aspoň naučí si dělat průběžně bitové kopie, co během 5-10minut obnoví.
A pro pracovní stanice má dělat člověk co? Potřebuji tvořit, a ne se zabývat nějakými přesuny dat, obnovováním kopií, atd.
Nehledě na to, že i ta rychlost systému je pro mě celkem zásadní.

DOC_ZENITH píše: úte 17. říj 2023, 22:35 Nebyl. Nikdo nevěděl jak na tom bude za půl roku. Teď už víme že celkem hnije. Já tipy nemam vzdávám to.
Hele několikrát jsi tu všudemožně zmiňoval profi disky.
Uměl bys udělat aspoň nějaký konkrétnější seznam, co tam spadá?
Jak jsem pochopil, tak je to WD Ultrastar DC SN640/SN840 ... co konkrétního dalšího?
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Shaquille »

Na testy "profi" disku cekam uz dyl a kde nic tu nic...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

A co vám sem mam hodit? Já mam 1,6TB Optane, pak 3,84TB tohle: https://www.ebay.com/itm/295979769234?e ... BM5KTnmuhi

A pak 15,36TB Micron 9300PRO. Optane je Optane ač ten můj je trochu omezenej běží jen na 2 linky, ten Micron 9300 je příliš moc to tady krom mě asi nikdo kupovat nebude a ten Sandisk je GEN1 prastarej NVME disk. Je stable jak železo, rovný lajny bez ohledu na load, ale nelze od něj čekat speed zázraky. On Drží cca 1,7GB/s read a cca 850MB/s write a to drží vždy, žádnej zub, nic se nikam nehne ale lidi naivně chtěji větší čísla ač jim to pak v praxi hnije a tohle je mnohem lepší, kdyby ne už jsem tu ten disk x krát zmiňoval že je to na Ebayi good deal za skoro 4TB MLC disku. Faktor kterej se ale nesmí opomenou je že chce chladit, musí se a něj foukat jinak se přehřeje a dá si "pauzu", tenhle disk nemá žádnej soft throttle že by se postupně zpomaloval.

Z novejch moderních co jsou "cheap" ala neni to top-end řada ale už je to industrial class mam zkušenosti ještě s Micronem 7450PRO kterej má větší heatsink versus vnitřnosti a méně topí a drží se zatim good ale realitu prověří až roky provozu.
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

DOC_ZENITH píše: stř 18. říj 2023, 09:34 A co vám sem mam hodit?
Měl jsem na mysli spíš názvy těch disků, aby člověk věděl, co vlastně má hledat.
Protože pojmy jako "1,6 TB Optane" jsou k ničemu; ni se pod tím nedá najít.
"Optane je Optane" v hledání taky moc nepomůže ...

Jak se ty profi řady jmenují, či značí, to by pomohlo.

OK, zatím tedy máme
WD Ultrastar DC SN640
Sandisk Skyhawk
Micron 7450PRO
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

No vida, třeba hned Micron 7450 PRO 1.9TB NVMe PCIe 4.0 M.2 vypadá na první dobrou rozumně, a dokonce i zaplatitelně ...
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od mr.qeg »

bonavox píše: stř 18. říj 2023, 07:32
mr.qeg píše: stř 18. říj 2023, 06:34 Tak ty hry a programy asi zas nejsou takovej problém ne? Holt když už tě ta rychlost začne omezovat, tak to přesuneš jinam a pak hned zpět. Nemusíš ani nic reinstalovat. OS bude horší, holt se lidi aspoň naučí si dělat průběžně bitové kopie, co během 5-10minut obnoví.
A pro pracovní stanice má dělat člověk co? Potřebuji tvořit, a ne se zabývat nějakými přesuny dat, obnovováním kopií, atd.
Nehledě na to, že i ta rychlost systému je pro mě celkem zásadní.

DOC_ZENITH píše: úte 17. říj 2023, 22:35 Nebyl. Nikdo nevěděl jak na tom bude za půl roku. Teď už víme že celkem hnije. Já tipy nemam vzdávám to.
Hele několikrát jsi tu všudemožně zmiňoval profi disky.
Uměl bys udělat aspoň nějaký konkrétnější seznam, co tam spadá?
Jak jsem pochopil, tak je to WD Ultrastar DC SN640/SN840 ... co konkrétního dalšího?
Taky tvořím a už po 4 letech konečně vyhlížím refresh. Ale spíš mi komp zpomalují korporátní nesmysly naší indické IT infrastruktury, jako 2 cloudové antiviry + MS Defender zároveň, apod. takže to asi poznám dřív, než shnilé SSD. Na buildování naštěstí máme servery, ale debug už bohužel není co býval v roce 2020 :(
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jen upozornim že u té 7450 mam zkušenosti jen s touhle:

https://smicro.cz/micron-7450-pro-7-6tb ... -1bc1zabyy

2TB Verze do M.2 co má 4x méně NAND čipů si myslim že nebude zdaleka tak good.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Btw ten úplně nejlevnější 3.84TB U.2 co je teď ne Ebayi:

https://www.ebay.com/itm/126141860453?e ... BM1tO6qOhi

Si myslim že bude pro mnohé good volba. Je to sice už TLC, ale 2016 TLC, z dob kdy se Samsungu extrémě dařilo a měl ty nej čipy. Dále to bude znamenat méně čipů (tipuji že tam budou 4, max 8.) Tzn ta U2 by mohla i hodně málo topit a člověk by nemusel řašit ofuk.
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“