Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od LukášST »

DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No, podivej se máš tam 5 vadnejch sektorů. Já bych ho určitě reklamoval když je novej, nemá smysl se to snažit řešit jinak když můžeš dostat jinej kus.

Normálně bych začal básnit o tom aby jsi to projel surface testem v HDtunu, zjistit kde jsou, přepsat to místo jestli se realokujou a pod ale když je to relativně novej disk, pryč s nim.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Natural »

Nazdar,
disky moc nesleduju, mám teď 4TB prostoru pro binec a dochází pomalu místo. Z neznámého důvodu mi ukázal "našeptávač" 16TB disky za cca 8k. To je celkem dost pěkná cena, nejspíš se chia nechytlo :)
Jsou ty disky ok? Nebudu na ně moc přistupovat, takže jestli zvládnou ve "standby" být vklidu a který vybrat :) Rychlý disk nepotřebuju, je to fakt sklad "bordelu" (debian/win7/8/10 isa apod).
Konkrétně jsou to tyhle dva na czc:
https://www.czc.cz/kioxia-mg08aca16te-3 ... 07/produkt
https://www.czc.cz/seagate-exos-x18-3-5 ... 49/produkt
Případně alternativy, dík :)
-Vladimir-
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. bře 2016
Bydliště: SZ od Dačic / jižně od Brna

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od -Vladimir- »

Zdravím,
můžou být, i když bych se koukal už po 18 TB https://www.mironet.cz/seagate-exos-x18 ... gLaTfD_BwE
ignorelist: Stratos (již trvale)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Seagate radši ne, radši něco z toáren HGST (tzn Hitachi, Toshiba, tahle přejmenovaná Kioxia, některé modely WD, atd.) Blackblaze statisiky pravidelně potvrzujou že jsou na tom prostě o něco lépe.
-Vladimir-
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. bře 2016
Bydliště: SZ od Dačic / jižně od Brna

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od -Vladimir- »

Hodím semka celou nabídku https://www.mironet.cz/pevne-disky-a-ss ... 73/?sort=1 i tam je Toshiba, WD Ultrastar... že jsem to neudělal rovnou.
ignorelist: Stratos (již trvale)
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Ripper6 »

Natural: tady neni co resit, pokud chci na data, sklad bordelu, stahovani jen a tocit a tocit ten disk tak jedinecna cena je Toshiba 18TB Enterprise... cena netusim proc tak spadla ale 7500czk za 18TB edici je proste paradni disk. Ma 7200ot takze pohoda, 5 let zaruka z pripadne se to jeste pred koncem vyreklamuje :) Mam tyto disky v PC, v playeru (16TB edici) pro filmy (14TB model) a jeste jeden dalsi jen vypnutej na data :)
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Ripper6 »

Co na to rikate? Myslim technologie, jestli bude stejne dobra jako dnes u bezneho HDD Toshiba s 18TB a nebo zda technologie bude nekde na urovni SMR disku? :(

Toshiba preto avizuje výraznejší posun vpred, a to vďaka adopcii progresívnych technológií ako MAS-MAMR či HAMR
Seagate ale chce ísť ešte omnoho ďalej, keď vďaka implementácii technológie HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording) hovorí o až 100TB diskoch do konca dekády.
Niekedy v roku 2027 by sme sa tak v jej podaní mali dočkať aj prvých 40TB modelov.

https://zive.aktuality.sk/clanok/yfhr0h ... ich-rokov/
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Raikkonen »

O nasazení HAMR v následujících 5-10 letech se píše už dvě dekády. Tady jsem třeba našel jeden archivní článek starý 20 let: https://www.svethardware.cz/seagate-ham ... palec/6552
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tohle tady asi časem vyhnije v zapomění, ale píší varování ohledně disků co maj formát 4kN.

Jak asi všichni víme, asi dekádu a půl už mezi námi jsou točáky s takzvanym "advanced format" že nepoužívaj fyzicky 512B sektory ale 4K. Tehdy se tomu začalo říkat "advanced format" a protože žádnej SW/OS nepočítal s takovýmito disky, tak pro ně musela bejt spešl podpora, OS musel umět disky správně identifikovat a zarovnat partition. Pro OS co jej vůbec neznamy (třeba XPčka) samotné disky interně emulovaly 512B sektory aby tam šly nainstalovat a pak se to muselo zarovnat utilitama (třeba paragon alinement tool).

No, proč o tom píšu, tenhle hybridní mod, kterému se říká 512e se bohužel stal industry standardem. Tenhle "vohek" co měl bejt jen jako berlička pro překlenutí meziobdobí než se na to OS upravěj tu defakto zůstal navždy.

14 let poté jsem si koupil tenhle disk:

https://www.suntech.cz/toshiba-hdd-serv ... 54812.html

A ač se běžně dělá jako 512e, tak jsem si schválně vzal 4kN verzi, co pracuje nativně rovnou se 4K a nic neemuluje. Říkal jsem si safe-bet, více future-proof a možná i lehce lepší zápisové IO. Uff jak moc jsem naletěl.

Dodnes totiž s těmahle nativníma diskama neumí skoro nic pracovat. Moje staří raid controllery? Nope. Programy na správu partition či klonovací softy (třeba Acronic) - nope. Resp ten z něj čte ale nedovede klonovat na něj. Celej Vmware? Nejen workstation pod win ale i ESX server? Nope. Ti oficiálně přiznali podporu až od r 2019 a v roce 2021 když se někdo ptal na to proč to blbne tak to odpálkovali slovy že podpora těhlech disků je jen experimentální a nemusí fungovat vůbec nic. Fakt skvělej přístup. V samotnejch win dnes disk funguje. Dovedou jej používat korektně, problémy jsou prostě v jiném SW pro práci s diskama a všem doporučuji se jim raději vyhnout a zůstat o "vohek" 512e verzí.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od havli »

Vida, podobný disk jsem kupoval před rokem. Zvažoval jsem, jestli vzít 4K verzi, nakonec jsem sáhnul po klasice 512e. Tak jsem patrně měl šťastnou ruku. Stejně ale celou dobu jede v linuxovém NASu, takže tam by patrně problémy neměly být ani se 4K.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od marek16 »

čau borci, trošku jsem koukal po případným upgradu disku, líbí se mi ty 16TB kousky jako je toshiba, ale nechci 7200rpm disk kvůli PC přímo vedle hlavy.
Nevíte o nějakým disku co má třeba aspoň těch 14TB a 5400rpm?
Quis custodiet ipsos custodes?
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Baneshee »

Myslím, že žádnej disk nad 8TB už nemá 5400rpm. Jestli chceš něco tichýho, tak vezmi WD Red Plus, 12 a 14TB verze jsou fakt tichý - aspoň plotny. Přijdou mi tišší, než starý 5400rpm greeny apod. Akorát seek je celkem slyšet.
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od BubakB »

Možno N300 (čo sú NAS verzie) Toshiby by mali byť podobne prispôsobené ako tie WD REDy. Ale sú to 7200rpm. Väčšina Tu spomínaných diskov Toshiby sú Enterprise disky pre dátové centrá a pracovné stanice a tie sú preukázateľne proste hlučnejšie. Pretože ich priority (má to napr. výraznejší aj na HDD relatívne celkom svižný seek i prístup) sú inde a na úrok hlučnosti. Proste je potrebné s tým počítať.

Subjektívne tú jednu veľkokapacitnú MG07 Toshibu, ktorú zatiaľ mám je na tom s hlučnosťou približne rovnako ako akékoľvek celkom klasické HDD WD Black 500/640GB či 1TB a 2TB spred takých 10 rokov. A jednoznačne je na tom lepšie, než rôzne pod 10TB verzie. Tie teplotami a hlučnosťou sú na tom, paradoxne, horšie. Hélium, hold, trochu i pomáha. Lepšia atmosféra. :mrgreen: :lol: ;-)

Ale fajn sa mi zdá i P300 SMR 6TB. Na domáce použite naládovať čiastkovo dáta to vyzerá fajn. Ale zatiaľ ju mám len v jednom kúsku dva mesiace. Ale napchať dátami všetkých 6TB som dokázal za jeden pracovný deň, takže pomalá zas až tak nie je. Tá má 5400 otáčok a je výhodou je, že je celkom tichá. :)
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

6TB už je tak malých že bych se tim nezabejval, kor SMR, tfuj.

Ono na trhu disků je to dnes easy. Jakmile se člověk přehoupne do těch heliovejch tak tam se vyráběj pouze disky HGST nebo Seagate. Vše co neni Seagate je jen rebrandovanej HGST a je fuk pod jakym jménem to člověk koupí.
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od marek16 »

Hm, nepotěšili jste mě. Ticho je pro mě právě priorita, protože s velkou noctuou a semi passive grafikou jsou disky už teď to nejhlučnější, co v PC mám.
A na skladování seriálů fakt nepotřebuju 7200rpm disk, co bude seekem cvakat jak datel. O SMR nebudu přemýšlet ani náhodou, jedna zkušenost s tímhle bastlem mi stačila.
No nic, upgrade asi odložím, dokud se trh nepřizpůsobí mým představám :-D Ale dík.
Quis custodiet ipsos custodes?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Disky spíš končej než že by se ňák přizpůsoboval trh. Poslední roky tam nebyl skoro žádnej progress. Kapacita stagnuje, rychlost stagnuje už dekády, počet reálných výrobců klesl na 2 a i samotné podtypy disků jsou defakto neexistující. Je to stejnej HW jen s lehce jinym FW. Já jsem teď vzal 16TB na zálohy (jen col zálohy, už žádnej točák aktivně neprovozuji) a při seeku je to jednen z nejhlučnějších disků co jsem kdy měl a tam počítám i Caviary z 90tých let, je to hroznej bubeník. V loadu bych vedle toho nespal v místnosti. Počkej pár let a budeš mít konzumní relativně cheap 16TB QLC SSD heh.
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od van Bellen »

Ak je pre teba priorita ticho, tak najlepsie riesenie asi bude NAS, a to zavriet niekde do skrine :)
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Ripper6 »

DOC_ZENITH: mam dotaz k HDD.
Uvadis toto: "16TB QLC SSD" - jenze bude to vhodne ke skladovani dat?
Preci jen takove SSD bude mit horsi zachranu dat v pripade pruseru. Dal takove SSD bude mit problem s bunkama, klesne klidne pod rychlost bezneho HDD.
Dnes koupim Toshiba 20TB za asi 8500czk a mam super kapacitu, celkem drzak. Jasne na toceni porad to neni, ale na zalohu dat jako cold storage?
Pripadne do playeru jako je Zidoo Z10 Pro? Me to treba tam nerusi mam tam HDD, film hraje 4K ok.

Ano nema smysl vybirat drahy HDD, Toshiba ted poskytuje celkem rozumne dostupne disky a ta kapacita, ze se mi nechce verit ze tam neni nejaky hacek.
60 mesicu k tomu zaruka jako duvera.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od python.p »

Záchranu dat bych neřešil, od toho máme přeci zálohování ne?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“