Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od zombux »

na systém si kup nějaký superlevný SSD a stejně to vyhraješ na plný čáře. "nemám důvěru v SSD disky" je mimo mísu - důležitý data beztak musíš mít zálohovaný, a umřít může i plotnovej harddisk. rozdíl je v tom, že provozovat systém na plotnovým harddisku ve srovnání s SSD je čirý masochismus ;-)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Chief4
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Praha

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Chief4 »

doporučíte prosím nějaký disk na přímé ukládání a skladování herních záznamů z shadowplay? kapacita jako vzdy, kupuji to kde je nejlepsi poměr kapacity a ceny, asi kolem 4-6 TB

asi by měl bejt trochu silent jelikož bude v PC.. nebo jestli není lepší to vyřešit nějakým ssd na zápis a k tomu disk na dlouhodobější ukládání

edit, po procteni par temat jsem objednal p300 3tb, novejsi 4tb a 6tb zrejme maji SMR (ne ze bych tomu rozumel ale prej velky spatny)
9900k, 3070ti, wqhd@144 & 4k@60 OLED
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Baneshee »

To je dobrá volba, SMR disky jsou na velký zápisy v reálným čase opravdu silně nevhodný
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
brambora81
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2015
Bydliště: Pardubice

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od brambora81 »

ber ironwolf a mas jistotu :)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od python.p »

WD Blue, Toshiba P300.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
EfineSS
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 12. lis 2004
Bydliště: Brno

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od EfineSS »

Toshiba P300 je od 4TB včetně a výš SMR. X300 by měly být ok.
Ryzen 5 5600X, ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4, Gigabyte Radeon RX 5700XT Gaming OC
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od python.p »

Už aj Toshiba :evil: :angry2:
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od zsdx »

Ano, proto jsem ted bral taky 2x 4TB X300.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Srandista »

A WD Blue su tiez SMR (2TB, 6TB).
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od BubakB »

Toshiba P300 4TB SMR, teda taký managed SMR ( https://www.svethardware.cz/seagate-a-t ... -hdd/51836 ). Šak najlacnejší desktop pre spotrebného užívateľa, stojí teraz v Mironete 85 Eur. Ak ceny diskov pôjdu medzičasom nižšie, tak nie je problém. Čo pozerám datasheety, tak obe majú presne určené čo je a čo nie je ( https://toshiba.semicon-storage.com/ap- ... ty/pc.html resp. https://www.toshiba-storage.com/product ... ives-p300/ ). Kto chce, môže ísť vyššie.

Nerobil deriváty typu N300 pre NASko so SMR a PR hovadiny ako tam Východný Analóg.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
Pan Tyny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2009
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Pan Tyny »

Prosím o radu, po laborování a seznamování se NAS skrze OMV s hardwarem, co dům dal a vůbec ověření, zda využiju NAS, jsem pokročil a pořídil si dvoudiskový ONAP. Teď stojím před otázkou výběru disků, asi se tu už řešilo, ale lepší je mít aktuální informace podle aktuálních cen.

Zatím cenově poměr cena/prostor mi vychází 4TB Seagate IronWolf ST4000VN008 za nějakých 3,2K za kus. Pro domácí využití se asi nevyplatí připlatit si za PRO verzi. Nebo jaké disky by jste pořídili nebo doporučili? Nebo jste teď dávali do NASek, co jste stavěli? Je lepší pořídit teď nebo počkat? Občas někdo někde říká, že se bude zdražovat ...
PC: AMD RYZEN R5 3600X, ASUS ROG STRIX B550-F, G.SKILL 16GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z, MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1, 6GB GDDR5, Samsung 960 PRO 512GB M.2 NVMe, SSD WD Blue 2.5" 1TB, Fractal Design ION+ 660P

NTB: HP Zbook 14u G5
eLzyx
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 30. črc 2005
Bydliště: Bílina / Teplice

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od eLzyx »

u HDD se nevyplatí na nic čekat. Potřebuješ je? Tak si je kup. Slevy v čase bývají maximálně stokorunové, naopak zdražení skokové i o tisíce. A že by někdo přišel s nějakou převratnou technikou se asi taky nedá očekávat. Naopak mi přijde lepší koupit hned, dokud někdo z finančního oddělení seagate nepřijde s tím, že začne i v těchto discích používat SMR.

Zatím je to PMR, takže OK disk.
Ryzen R5 3600, Asus ROG Strix X570-F, 32GB DDR4@3600MHZ, Crucial M550 256GB, 300GB VelociRaptor, RX580, Asus Xonar DX, SilverStone Raven II
Dell 5491 6C/12T Core i7-8850H, MX130 ve 14"/1,5kg; veterán: OQO 01+
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Ripper6 »

Ja se tu chci zeptat na nazor na nove disky plnene Heliem, je to dobre pro bezne ukladani dat jako externi disk? Nemaji nekde skryte SMR ci jine podobne veci? :)

zaujala me totiz cena 6132kc s dph za 10TB :)
Toshiba Nearline HE 10TB
MG06ACA10TE - kodove znaceni mi prislo v poradku, hledam tak po netu zda nekde to nema nejakou spatnou ci nevyhodnou technologii (viz urcite problem, SMR a dalsi ktere na prvni pohled nejsou patrne)
https://www.mironet.cz/toshiba-nearline ... +dp375182/

zaruka 5 let snad je trochu vypovydajici.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Pan Tyny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2009
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Pan Tyny »

Hledání asi na 10s a našlo to tohle

https://toshiba.semicon-storage.com/con ... Manual.pdf

Řekl bych, že to je vyprodej nějakého starého enteprise modelu viz. ten datum 2017
PC: AMD RYZEN R5 3600X, ASUS ROG STRIX B550-F, G.SKILL 16GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z, MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1, 6GB GDDR5, Samsung 960 PRO 512GB M.2 NVMe, SSD WD Blue 2.5" 1TB, Fractal Design ION+ 660P

NTB: HP Zbook 14u G5
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Ripper6 »

Pan Tyny: je diky, tohle jsem sice nasel ale nevsiml jsem ten datum :)
Kazdopadne to moc nevadi, nebot jde stejen o uzitnou hodnotu HDD :)
A vyprodej to uplne nebude... tady jsem nasel stejne znaceni a cena uz je jinde
https://www.czc.cz/kioxia-mg06aca10te-3 ... 01/produkt

MG06ACA10TE
a mas tam ceny klidne 7500kc pomalu, kdyby tam czc nedalo ted jako ze slevnuje :(
Hlavni je aby to nebyla nejaka problematicka serie ci to SMR a nekdy naopak starsi je lepsi :)

EDIT: hledal jsem dal a nasel Toshiba info, tvari se to jako nove dle vypisu
https://www.toshiba-storage.com/wp-cont ... _print.pdf

https://www.toshiba-storage.com/product ... mg-series/
dole jsem dal download data sheet a je tam normalne tabulka.
V kramech stejne nic jineho casto nemaji pokud chci alternativni a nechci Seagate kde se tusim rada Wolf ci ktera i byla poruchova a hodne se vracelo. WD Red me uz taky prilis neoslovil :(

EDIT2: nasel jsem ale zajmave prispevky az na amazonu
https://www.amazon.co.uk/Toshiba-Enterp ... 599&sr=8-6

Reviewed in the United Kingdom on 5 August 2020
Capacity: 10 TBVerified Purchase
I bough 4 drives over two orders. One of the drives failed after a couple of months. I contacted the seller and they flatly refused to replace the drive - they told me to contact Toshiba, which I did. Only one problem, the drives sold by this seller are not retail drives so in order to claim the warranty they have to be honoured by the seller and not by a end customer. luckily I was able to return the drive to Amazon as it was within their six month warranty period. If any of the other three drives fail after six months I'm f****d...
So buy from this seller t your own risk.

aha takze prodejce nejlip kdyz tam mam 60 mesicu zaruku a je to, pokud ne a ma to neco jako Amazon, tak reklamace muze byt problem. Takze abyse v diskach clovek vyznal. Tezko rict jak toto praktikuji nasi prodejci :(
Naposledy upravil(a) Ripper6 dne ned 6. zář 2020, 17:12, celkem upraveno 1 x.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Pan Tyny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2009
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Pan Tyny »

Ptal jsi se na názor, tak jsem ti ho napsal :) Já bych si ho nekoupil.

Shodou okolností mám dva nové Iron Wolf v NAS a nic jsem nevracel a překvapivě oba funguji :) Jsou PMR, akorát jsou maličko hlučnější.
PC: AMD RYZEN R5 3600X, ASUS ROG STRIX B550-F, G.SKILL 16GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z, MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1, 6GB GDDR5, Samsung 960 PRO 512GB M.2 NVMe, SSD WD Blue 2.5" 1TB, Fractal Design ION+ 660P

NTB: HP Zbook 14u G5
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Ripper6 »

Pan Tyny: to dekuji, me zaujala cena a proc bys ho nekoupil? Kvuli tomu roku cos vycetl? :)
Fakt ja kdyz koukam po nejakem roce na nove HDD, mam v tom zmatek, gulas a vybrat disk je pro me na min na tyden i kdyz je jen na data jako filmy, hra apod :(
Wolf tech jsem se prave tehdy lekl, sam mam Seagate a ok, ale potom co jsem kolem toho cetl i zde hodne uz na pctuning varovali ze to odchazelo.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Pan Tyny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2009
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Pan Tyny »

Rok uvedení nehraje roli, spíš za mě tam vidím problém, že tam bude hodně ploten a hlaviček a tedy vyšší riziko, že v tom disku něco odejde při té velikosti 10TB, pokud je to klasika s PMR zápisem.

Disk s 7200ot. mi jako úložiště na filmy a data přijde zbytečný. Taky jsem to řešil asi půl roku zpátky, že mi chybělo místo v PC. Nakonec jsem si do PC koupil k systémovém SSD disku ještě 1TB SSD na hry a nejdůležitější data. Na zbytek - data, fotky filmy... NASka a dva iron wolfy a spokojenost.

Do stolního PC bych disky, co jsou optimalizovaný do NASu nedával - IRON WOLF a WD RED.
PC: AMD RYZEN R5 3600X, ASUS ROG STRIX B550-F, G.SKILL 16GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z, MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1, 6GB GDDR5, Samsung 960 PRO 512GB M.2 NVMe, SSD WD Blue 2.5" 1TB, Fractal Design ION+ 660P

NTB: HP Zbook 14u G5
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Ripper6 »

Cemu to vadi pokud je disk WD RED hadam optimalizovan pro NAS, podobne jako Toshiba a dal by to nekdo do PC? :)
Tohle me nenapadlo, naopak jsem videl vyhodu, ze se okecava to zatizeni, provoz kde prave PC bezi 365dnu non stop coz u me jede takto :)

Ja to hodim normalne do ramecku, tedy u me je to disk ala USB 3.0, dam data, vypnu a je off klidne mesic :)
Takze pro me ma smysl spis kapacita vs cena a aby to nemelo nejake kurvitka moc :)

Jo to verim 10TB uz ma vic ploten a hlavicek, urcite ano ale co s tim? Kupovat je male disky?
Mam posledni od Toshiba 8TB a zatim ok v ramecku teda jen - externi a off casto.

v pc mam stale tento a toci se non stop
TOSHIBA X300 5TB / SATA III / 3,5" / 7200 rpm (toci se tu od roku 12/2017)
https://www.softcom.cz/eshop/toshiba-x3 ... 83297.html

a potom v rameckach - externich boxech
Toshiba MG05ACA800E Nearline HDD 3.5'', 8TB, SATA3 (toci se od roku 05/2018)
https://www.softcom.cz/eshop/toshiba-mg ... 17087.html

Vida ted koukam je to podobna serie jen to bylo MG05 a tohle s heliem je MG06 tak by snad mohlo poslouzit :)
Kazdopadne budu rad za kazdy nazor, kdo jsem prida ci ma zkusenosti s Toshiba a podobnou radou :)
Hodi se to pak pri rozhodovani :)

pozn. NAS nechci provozovat, protoze kdyz zapnu krabici co se zase necim externe napaji, bezi naraz vsechny disky a ja treba potrebuji jen 1 nechat bezet. Neni duvod aby me tu bezelo naraz 5disku kdyz nechci.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od zombux »

optimalizace pro NAS mimo NAS nevadí ničemu :)
poznámka k SG IronWolfu - mám všechny plotnový disky taky defaultně vypnutý a zapínám je jen když je třeba, a tenhle jedinej disk (i na rozdíl od SG Archive, Desktop, Barracudy nebo Barracudy Pro) ve Windows neumí sám po zapnutí naběhnout a je třeba použít funkci "Hledat nový hardware" v Device Manageru, nechápu proč. všechny ostatní disky se chvilku po zapnutí prostě zobrazí ve Windows jako nový (odebíratelný) disk, ale IronWolf ne.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“