Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Odpovědět
Enigma
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2007

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Enigma »

Ještě mě tak napadá Damn Small Linux (jel dobře i na AMD-K6 200 MHz) nebo Debian s nějakým lehkým okenním manažerem jako třeba IceWM.
Droid
Nováček
Nováček
Registrován: 29. čer 2011

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Droid »

premo píše:TAk jsem zkoušel Lubuntu 10.10, ale s tím hardwarem (noťas IBM X20, P3 600MHz, 128MB RAM, 20GB HDD, 4 MB grafika) to nefachá, furt to mrzne a neběhá to korektně. Puppy Linux běhá, ale ten je na můj vkus až moc okleštěný, poraďte prosím něco jiného, byť třeba starší verzi. Chtěl bych ho používat na programování (c++).
Na stejný notebook jsem instaloval Debian s XFCE a šlape to parádně - mimo filmů, internetu a prohlížení fotek jsem na tom doprogramovával a prezentoval práci do školy ;-)
karbonilo
Nováček
Nováček
Registrován: 20. srp 2011

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od karbonilo »

Mageia 1Final-jde o fork Mandrivy,u mne velice stabilní,příjemná.
P.S. Linux není Windows,budeš se muset učit novým věcem a postupům!!Hodně zdaru!!!
Enigma
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2007

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Enigma »

Pátrám po něčem, co bez problémů obslouží internet, kancelář, přehrávání médií a snadno naladí do WiFi sítě, a zároveň nevyžaduje od uživatele žádné velké znalosti.
Nechci to pro sebe, mě uspokojuje Debian testing. Je to pro někoho z blízkých, který není žádný geek.
Co v současné době vlastně na trhu je? Jaké jsou vaše preference?
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od nou »

Ubuntu alebo Mint?
Xander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. říj 2003

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Xander »

Ahoj, teďka si instaluju na stařičký notebook 1,2ghz celeron, 248mb ram a 60gb hdd distribuci Xubuntu. To bude jako domácí erár.

Ale přemýšlím, co bych si mohl dát ke mě na můj ntb. Budu se s tím seznamovat, tedy nic mega pro nerd :) Chtěl bych to na office, internet, hudba, video(hd filmy). Aby to co nejlíp vypadalo :-) Takže vítám, kdejaké hezké líbívé featurky. Mám HP EliteBook 8530w C2D 2,54ghz, FireGL5700 256mb, 250gb 7200 hdd a 1650x1050 display.

Doporučíte? :)
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od mr.qeg »

Nevím, Ubuntu jde, zdá se mi, čím dál více ke dnu. A můžu ti říct rovnou, že současné Xubuntu už zdaleka není tak nenáročné(téměř se vyrovná spotřebou paměti Ubuntu), takže pokud chceš nenáročné distro, tak buď Lubuntu nebo třeba Debian či Fedoru s xfce, případně Arch, ale tam by sis jej musel sám vypiplat :) .

Na ten Elitebook bych možná zkusil OpenSuse.
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od nou »

na stroje s malom RAM odporucaju Lubuntu http://www.lubuntu.cz/
carl
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. čer 2010
Bydliště: Brno

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od carl »

Dobrý den. Budu stavět počítač nenáročnému uživateli ( co má 40), ženě. Mám v plánu normální AMD Fusion do FM2 patice a SSD. A teď jde o to - příjde mi, že kdyby musela z XP přejít na W8, tak to jí tam radši dám Linux. Co myslíte, je to vhodné, a jakou distribuci? Příjde mi, že kupovat systém za 2300 je ptákovina, zvláště pro někoho, kdo nehraje.

E: Jak to ctu, tak mam vlastne stejne pozadavky jako Enigma. Kazdopadne jeste- kdyz ma fotak, nebude problem z nej nahrat fotky treba na picasa? Ona totiz ted porad pouziva ten puvodni software, ale ten PC by mel mit slot na karty, tzn. slo by to asi jako PaP.
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od bubanek »

Ubuntu. Jak v něm ale funguje GPicassa nevím.
Jinak za zkoušku nic nedáte...
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od nou »

Tak bud pouzivat windows picassa cez wine alebo pouzit Shotwell co je defaultny spravca fotografii v Ubuntu.
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Krteq »

Picasa jede přes wine na 12.10 jak víno :)

(Je potřeba Wine s winetricks)
carl
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. čer 2010
Bydliště: Brno

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od carl »

OK. Tak hlavne ze to jde... Stejne myslim, ze se radsi nauci to delat jinak ;) Kazdopadne zkusim live cd, a budu se na to divat, jako zacatecnik...
carl
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. čer 2010
Bydliště: Brno

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od carl »

Tak vzhledem k tomu, ze mi vyprsely Windows 8, tak zkousim ubuntu. Tedy hlavne kvuli TEXmakeru, coz je pro mne opravdu hodne dulezite. Kazdopadne me trosku znepokojuje prehravac RhythmBox, ktery, kdyz mam pustenou hudbu a najednou zapnu skype, tak zacne sekat hudbu(v FLAC). Na to snad pomuze jiny prehravac. I kdyz nechapu, proc by to ksakru mel delat. Vzdyt mam 4jadrovy procesor a 4 GB RAMky.
BADMOPAR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2007

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od BADMOPAR »

Potřeboval bych poradit Linuxovou distribuci pro holku na Asus eeePC. Pojede na tom WiFi internet, mp3, filmy, běžný dokumenty Word, Exel + možná nějaká ta úprava fotek z iPhone. Kdyby to bylo podobný Windows bude ráda. Dík
PC : ASUS M2N-VM DVI, AMD Phenom™ X4 9550 + Scythe Big Shuriken 2, 7 GB RAM, Sapphire HD 7750, 120 GB SSD Samsung, Energy knight (Seasonic) SS-400ET 400W 80 PLUS BRONZE
NTB : Acer Nitro Black Edition
Sony Xperia XZ
I don't wanna be a product of my environment.
I want my environment to be product of me.
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od bubanek »

KUbuntu. Ale jestli je zvyklá na Windows, tak to stejně ponese těžce a bude ti nadávat.
Jestli o ni stojíš, tak jí ty Windows raději kup :wink:
BADMOPAR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2007

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od BADMOPAR »

"Holku" myslim dceru :) . Ona tam má teď sedmičky, ale je to tragicky pomalý.
PC : ASUS M2N-VM DVI, AMD Phenom™ X4 9550 + Scythe Big Shuriken 2, 7 GB RAM, Sapphire HD 7750, 120 GB SSD Samsung, Energy knight (Seasonic) SS-400ET 400W 80 PLUS BRONZE
NTB : Acer Nitro Black Edition
Sony Xperia XZ
I don't wanna be a product of my environment.
I want my environment to be product of me.
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od bubanek »

Své děti bych linuxem taky nedeprimoval...

Jestli jsou na tom netbooku Windows pomalý, tak Linux těžko pomůže bez nějakýho hardcore tweekování.
Možná ještě XUbuntu - to by mělo být pro slabší stroje.
Každopádně není jistý, jestli všechno bude fungovat (třeba tlačítka na hlasitost, vypínač wifi, kamera, etc...).
Hold budeš muset vyzkoušet
BADMOPAR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2007

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od BADMOPAR »

A já myslel, že když Linux běží na něčem jako je Raspberry Pi, tak proti tomu je Asus eee dělo a Linux na tom poběží super rychle.
PC : ASUS M2N-VM DVI, AMD Phenom™ X4 9550 + Scythe Big Shuriken 2, 7 GB RAM, Sapphire HD 7750, 120 GB SSD Samsung, Energy knight (Seasonic) SS-400ET 400W 80 PLUS BRONZE
NTB : Acer Nitro Black Edition
Sony Xperia XZ
I don't wanna be a product of my environment.
I want my environment to be product of me.
Brázda.l
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. črc 2005
Bydliště: Vysočina

Re: Aký Linux? Alebo výber linuxovej distribúcie..

Příspěvek od Brázda.l »

Bez GUI to poběží svižně.

Ale vážně, zkusil bych Xubuntu nebo Lubuntu, ale také si myslím že budeš následně od dcerky náležitě "pochválen".

Zkoušel jsi ve Win ořezat grafický efekty?
PC: Asus P8P67 Pro | Intel Core i5-2500K + Cooler Master Hyper 212+ | Gigabyte GTX560 Ti OC | Kingston 12GB DDR III 1333Mhz | Seagate 500GB | Asus DRW-2014L1T | Enermax 600W NAXN 80+ | HP LP2275w

Notebook: Lenovo Thinkpad X200 7459-1P0
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“