Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Foťáky, kamery, DVD a DivX přehrávače, TV karet, web kamery, satelity a dalších.

Moderátoři: CageJ, Dzin

Odpovědět
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od no-X »

Máte někdo zkušenost se starými objektivy pro M42-mount na nových DSLR? Na zahraničních fórech jsou různé komunity, které s tím experimentují, ale u nás jsem na nic moc nenarazil.

Není to moc nákladná záležitost - adaptér i samotné objektivy se dají sehnat řádově od pár set korun a výsledky jsou docela překvapivé...
Naposledy upravil(a) no-X dne ned 5. dub 2009, 12:45, celkem upraveno 5 x.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Příspěvek od Holda »

ano mam a veskrze pozitivni, pouzivam to na Oly E-500, mam Industar 50/2,8 tusim, ten moc nepouzivam, ale pak Carl-Zeis Jenna Sonnar 135/3,5 a kresba mi prijde lepsi jak se setakama...
Jen je mensi problem s ostreni u entry-level DSLR kvuli mensim hledacku
.
JvtDeSiGn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2007
Bydliště: ústí n/o
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JvtDeSiGn »

Objektivy na M42 se dají sehnat hodně levně, a je to dobrá volba.

100% mohu doporučit, používam je spolu s DSLR Canon eos 30D. Jsou to perfektní skla na "hraní". Pokud nejsi "cvakálek" tak budeš snimi hodně spokojen.

Fotky znich vycházejí dobré, co se týče hlavně kresby, protože to jsou pevná ohniska, a nemají takové problémy jako levné zoom objektivy. Měl jsem spíš problém jen s jednou věcí, že na ostřejším světle to sem tam dělalo neplechu, ale to by měli vyřešit skla s MC vrstvami.

Co se týče ostření, pravda že by hodně bodla nová matnice (Katz eye), umět zaostřit v hledáčku s přesností na 8mpx, s horšíma očima jako mam já, tak občas sklame že jeden z x snímků bude špatně zaostřen, proto je lepší si stim více vyhrát.

Pro mě jsou perfektní volba díky světelnostem, například Helios 44M-4 2/58, co se dá koupit tak za tu cenu F2 je perfektní. V nejbližší době chci kupovat ještě světelnější sklo, ideálně F1.4, nebo pak proslulé kousky, a pak taky něco na variantu 135mm F2.8, ale teďka musim něco vrazit do EF skel tak to furt oddaluji :sad:

Pak k redukci, dej si pozor aby s redukcí šlo ostřit na nekonečno, to by dneska stim problém být neměl, ale hlavně si dát pozor aby redukce trvale stlačovala kolíček clony (prodávaj se totiž i bez toho...)
All I know is that I know nothing.
Obrázek
Intel Pentium II 233 MHz, Nvidia GeForce2 MX 200, 192 MB RAM
PzKpfw VI Tiger
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. úno 2007

Příspěvek od PzKpfw VI Tiger »

Jestli jsem to dobře pochopil, tak mluvíte o strarých objektivech pro nové DSLR. Koukám, když jde používat na 30D, moh bych si pořídit nějaký na Canon 350D? Podle toho, co píšete, tak nemají AF, takže musím ručne. Dal by se sehnat nějaký s pevným ohniskem, tak 200-300mm nebo pohyblivy mezi timhle s dobrou světlostí levně?
Něco jako tyhle:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=46559
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=47046
Pokud jo, jde s tim fotit sport, myslim jestli bych byl schopny zaostřit přes hledáček 350ky když to nemá AF.
JvtDeSiGn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2007
Bydliště: ústí n/o
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JvtDeSiGn »

zajímám se také o sporty, a tam to AF vážně potřebuji, a jsem namáhavý, takže delší sklo minimálně s USM, takže s M42 skly bych asi moc neuspěl :sad:

jsou i s AF, tkz "electric", ale nevim jak je to s přesností, ale pak ta redukce je značně dražší, a na rychlost bych taky moc nevsázel. S electric verzemi zkušenost nemam.

ono se dá levně udělat dlouhé sklo, v řádech pár tisíc, ale bývají to docela i jen čmouhovače, a mají docela špatnou clonu, je něco myslím jako 1100mm a F10+-, ale běžně se dají sehnat 500mm F5.6, 300mm F4, 135mm F2,8, a samozřejmě i světelnější, ale tohle je taková tak klasika, co se dá sehnat za pár korun. Pak telekonvertory se dají taky koupit za pár korun, a dají se sehnat i TC 3x.

Jinak proč by ti nešly na 350D, otázkou je jen redukce, kterou dáš do bajonetu, a objektivy jsou dělány pro FF, tak pak je mužeš použít i na nich jako je třeba 5D, ale je tam už problém že některé moc vynětují atd... Na internetu jsou tabulky který ti pudou a který ne, bezproblému, ale je to na ty FF, na cropu nevim proč by byl nějaký problém. A s ostřenim, myslym že to takový problém nebude, tak i s AF skly zkus MF. Lidi na M42 často používají bezproblému 300D
All I know is that I know nothing.
Obrázek
Intel Pentium II 233 MHz, Nvidia GeForce2 MX 200, 192 MB RAM
Exp
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2004
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Exp »

Staré MF objektivy jsou opravdu pro někoho, koho baví hrát si s ostřením a využije lepší kresbu (imho to nemá smysl pro tisky menší než A4, nejsem z těch co zkoumá fotku lupou). Z manuálních skel mám Helios 55/2, Yashinon DX 50/1.7, Pentacon Electric 135/2.8 a Pentacon Auto 29/2.8.

Faktem je, že přesný AF je opravdu velká výhoda - fotíte nepoměrně rychleji bez obav ze špatného zaostření, není potřeba zkoumat vyfocený snímek zda je ostrý, není potřeba fotit tu samou scénu víckrát. Tohle všechno řeší redukce s indikací ostření nebo výměna matnice za Katz Eye/Haodu či jiné. Mám E-300 a objednal jsem si z Běloruska tzv. Dandelion zaostřovací čip připevněný na redukci 4/3 - M42, bohužel mi to neostří přesně, mám tam back focus se všemi skly. Tělo E-300 bylo v servisu, vyměnili mi AF modul, ale je to pořád to samé. Takže chyba bude nejspíš někde v samotné redukci.
Za předpokladu, že by ostřící čip fungoval správně (což imho např. na Canonu není problém, ta redukce je poměrně dlouho dostupná), je to velice příjemná pomůcka.
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od no-X »

já vidím tři takové základní problémy:
  • optická kompatibilita - některé kombinace digitálních senzorů a objektivů si nemusejí vyhovovat (kinofilmové objektivy mají jinou rozbíhavost paprsků, než nové pro DSLR a někdy to nemusí dělat dobrotu) - bohužel jsem nenašel žádný seznam či výčet dobře/špatně fungujících kombinací, takže to může být trochu risk
  • optické vlastnosti objektivu - testů M42 na DSLR moc není, takže se těžko posoudí kresba a ostrost u krajů před samotným nákupem
  • objektivy profláknutých značek, kde je určitá záruka konzistentnosti kvality, jsou velmi drahé - často na úrovni nových DSLR skel
Takže pokud někdo víte o nějakých testech M42 na DSLR, podělte se o linky :-)

něco málo:
http://galactinus.net/vilva/retro/eos_adapters.html
Nejlepší moderátor ve výslužbě
JvtDeSiGn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2007
Bydliště: ústí n/o
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JvtDeSiGn »

já mam v oblíbených ještě jeden odkaz na testy:

http://www.mflenses.com/content/category/4/13/29/

jinak rozhodně je to chce pak vygooglit, nebo se poptam, ty známější skla už mývaj lidi

jinak co se kde dočteš, jak má Exp ten Yashinon DX 50/1.7, tak sem někde četl že je to perfektní sklo...

jinak optická kvalita, myslím že za tu cenu je fakt dobrá, rád bych sklo C EF 85/1.8, ale prachy do pevnýho ohniska tolik vrazit teď nemužu, tak hledam útěchu v M42 s MF. Optickou kompabilitou (kvalita je zas jiný list) se namáš moc proč zabývat, pokud to nemáš na FF, já nevim co bys za tu cenu chtěl... Na jakej fotoaparát bys je rád nasadil?
All I know is that I know nothing.
Obrázek
Intel Pentium II 233 MHz, Nvidia GeForce2 MX 200, 192 MB RAM
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od no-X »

SD14. Vzhledem k snímači je právě ostrost dost kritická :) Už tu jednu 58mm M42 mám, vzhledově moc důvěry nebudí, ale podle všeho by měla být dost nadprůměrná, tak jsem zvědavej (SD14 teprve bude).
Nejlepší moderátor ve výslužbě
JvtDeSiGn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2007
Bydliště: ústí n/o
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JvtDeSiGn »

tak nevím že by byla až tak kritická pro tvou SD14. Otázka bude asi ta redukce, nevím jaké bajonety sigma používá, ale myslím nějaké své?

jinak často s M42 fotím na hodně malé clony (často kvuli bokehu), kde je měkost obrazu účelná, ale nebojím se toho že když použiju vyšší clonu že ostrost bude dobrá
All I know is that I know nothing.
Obrázek
Intel Pentium II 233 MHz, Nvidia GeForce2 MX 200, 192 MB RAM
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od no-X »

Jednu redukci mám, druhá je otázkou štěstí (a nebo peněz :) ). Ostrost je kritická právě kvůli senzoru - i drobná neostrost se projeví více, protože senzor nemá low-pass filtry a snímaný obraz není nijak dál interpolovaný. Což jsou výhody senzoru, o které tě neostrý objektiv snadno připraví.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Exp
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2004
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Exp »

Wow, obdivuji tvou odvahu zkusit Sigmu, jsem zvědav jaké budou zkušenosti :)
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od no-X »

Jak bych mohl nezkusit. Foveon X3 za cenu kompaktu?

Spíš se obávám možné defektnosti... u těl sice není tak vysoká jako u skel, ale taky to není žádný zázrak. Bohužel u skel už je to prý 50:50 :(
Nejlepší moderátor ve výslužbě
JvtDeSiGn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2007
Bydliště: ústí n/o
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JvtDeSiGn »

upřímně tě taky obdivuju, protože skla na něj muže bejt problém, a z levnějších zdrojů a zruhejch ruk je skoro vubec neseženeš
All I know is that I know nothing.
Obrázek
Intel Pentium II 233 MHz, Nvidia GeForce2 MX 200, 192 MB RAM
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od no-X »

Proto i M42 :-) Jinak z nabídky skel si vybrat dokážu, spíš se bojím špatných kusů. Docela by mě zajímalo, jestli by AWH servis bral záruky na zboží z ciziny - teoreticky by měl, protože mezinárodní záruka je 1 rok...

konkrétně se mi líbí: ... a chtěl bych do nich jít zhruba i v tomto pořadí, jenže než to je v průměru 8-9 litrů za kus. Bohatý a starý vdavkuchtivý hraběnky nejsou k sehnání, žádný dědictví po zapomenutém strýci z ciziny taky nepřichází, takže než bych dal tenhle arzenál dohromady, vydala by Sigma nový tělo...

Proto hledám dočasné alternativy v podobě starých M42 :-)
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Exp
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2004
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Exp »

Za kolik ji dokážeš sehnat? Pro mě by to na vyzkoušení bylo zajímavé tak do 10k za tělo, ale např. na bhphoto.com ji mají za >1100$ což mi jako cena kompaktu nepřijde, zvlášť porovnám-li to např s E-510 DZK za poloviční cenu :/
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od no-X »

Amazon, Ebay a jinde za $599, což je při současném kurzu něco málo přes 10k :)
Nejlepší moderátor ve výslužbě
JvtDeSiGn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2007
Bydliště: ústí n/o
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JvtDeSiGn »

pomocí M42 se dá levně řešit makro fotografování. Mezikroužky na větší makro, to je horší, ale dostal se mi do ruk makroměch, kde mužu udělat prodloužení o cca 140mm, a pak ještě pomocí mezikroužků dalších 120mm (ještě sem to ani nezkoušel kombinovat, s ohniskem 58mm je to už horší...), zvětšení jen s makroměchem jsem dosáhnul odhadem ekv. FF cca 3:1-4:1; což je podle mne perfektní výsledek, ještě ktomu když mám v záloze mezikroužky.

Ráno jsem se snažil vyfotit pavouka, kde jsem dosáhl zvětšení cca 3:1 (omylem, ještě sem snim tolik neuměl pracovat a chtěl jsem zhruba 1:1), ale nemohl jsem se furt trefit do rozsahu ostření a navíc ho najít na pavučině... Po půl hodině stejně odešel za skříň :lol: . Ale proč to píšu, pro zvětšení 3:1 na ohnisko 58mm kdy jsem konečně zaostřil jeho nohu, byl objektiv od něho cca 2,5cm, a hmyz už tohle poměrně dost plaší, takže to vidim v budoucnu na kvalitní sklo s ohniskem 135mm :)

Když mi makroměch přišel, tak jsem ho navečer zkoušel, ale už nebylo světlo, tak jsem ho smažil až na ISO3200, proto se omlouvám za jeho zhoršenou kvalitu:

(toto není výřez)

Obrázek

jinak dneska jsem se snim snažil trochu víc naučit... tak nějaké fotky z mé galerie:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

a tady už nějaké výsledné fotky:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

co si o tom myslíte?

třeba to někoho inspiruje k focení makra, levnější variantou...
(přeci jen Canon MP-E 65mm f/2.8 stojí kolem 30 000)
All I know is that I know nothing.
Obrázek
Intel Pentium II 233 MHz, Nvidia GeForce2 MX 200, 192 MB RAM
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od no-X »

Je to zajímavý nápad. V současné době ještě používám Panasonic FZ30, který v kombinaci s makropředsádkou a max. zoomem zvětší méně než 1cm na plnou výšku záběru při vzdálenosti cca 15cm. Takže řeším, jak něčeho podobného nejsnáze dosáhnu u zrcadlovky :)

Myslím, že budu dost postrádat makroobjektiv se zoomem.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
JvtDeSiGn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2007
Bydliště: ústí n/o
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JvtDeSiGn »

kdysi jsem taky fotíval s EVF, Sony DSC-H5/B, tak minulý rok v létě, sem sním fotil makro (né až tak "nano"), a ten zoom je dobrá věc, protože na 36mm se hmyz fotit zas nedá, ale jakmile jsem se dostal nad 100mm tak už jsem prostě nezaostřil :sad:
All I know is that I know nothing.
Obrázek
Intel Pentium II 233 MHz, Nvidia GeForce2 MX 200, 192 MB RAM
Odpovědět

Zpět na „Digitální foto a video“