Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Foťáky, kamery, DVD a DivX přehrávače, TV karet, web kamery, satelity a dalších.

Moderátoři: CageJ, Dzin

Odpovědět
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Trinom »

Neoriginální ruční clonu? :-D
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od no-X »

Pro zajímavost - kdo má rád "explozivní" bokeh Heliosů/Biotarů, toho by mohlo zaujmout toto:

Obrázek

Víc už to asi ani nejde :-) Optické schéma? Petzval (obvykle dva /tmelené/ dublety)

http://tonopahpictures.0catch.com/After ... rlies.html

něco o designu a autorovi (mimochodem, narodil se na území dnešního Slovenska):
http://www.sepia.me.uk/history/petzval.asp
Nejlepší moderátor ve výslužbě
HentaiRush
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2007
Bydliště: Téměř Praha

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od HentaiRush »

Včera mi na Aukru utekl Trioplan 2.8/100.. existuje nějáký podobný sklo? U toho Trioplanu se mi líbí luxusní bokeh.. :)
Wannabe dickface... :]
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od no-X »

Pokud vím, tak ne :(
Nejlepší moderátor ve výslužbě
HentaiRush
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2007
Bydliště: Téměř Praha

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od HentaiRush »

Tak to je super.. :( Na tom aukru ho mám ve sledovačce tejden a pak kvůli blbosti upláchne.. :(
Wannabe dickface... :]
BRunner
Nováček
Nováček
Registrován: 19. bře 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od BRunner »

Ještě Trioplan 2.9/50. Alespoň co psal no-x tak má hodně podobný charakter s tou 100. Nevím jestli se vůbec dělal pro M42, ale dával se třeba na Altixe, dá se sehnat kolem 100-200Kč, jenom si ho budeš muset upravit, aby šel na tvůj foťák.
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od no-X »

Dělal se, mám ho v závitu :-)

Je v lecčems podobný, ale ostřejší a hlavně je to padesátka, takže s ním nelze dosáhnout tak úzké hloubky ostrosti, jako se 100/2.8.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
milisforum
Nováček
Nováček
Registrován: 01. zář 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od milisforum »

Zdravím.
Jsem rád,že jsem konečně našel nějaký zajímavý čtení co jsem hledal.Hledám přesně to,co tady řešíte,předvádíte a radíte se:) Chtěl jsem se zeptat jestli někdo nemá na prodej redukci na Canon k těmto M42jkovým objektivům a taky jestli se někdo nechce zbavit Heliose 2/58.Líbí se mi fotky makro který s tím jdou udělat.Mezikroužky už mám,tak mě napadlo,že by se tu mohl najít někdo kdo by byl ochoten prodat jednu,nebo druhou věc co scháním.(Nejlépe obě)
Jasný,na bazáčích je toho docela dost,ale líbí se mi jak tu o všem podobným diskutujete a radši bych to koupil od někoho tady kdo to má třeba odzkoušený.Vždycky člověk kupuje zajíce v pytli,ale proč se nezeptat,že?
Omlouvám se,že jsem vám tu udělal menší bazar,ale víc se tady toho odemně na toto téma už nedočkáte.
Díky všem ..
Jo..a líbí se mi všechny ty testy a rady od vás..určitě jich využiju a dál:)
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Trinom »

Zvláštní. Vždycky toho bylo na aukru mraky a teď ani jedna :? Pokud budeš chtít, tak ti najdu kontakt na toho člověka, od kterýho ji mám já.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od no-X »

Jednu tu mám, ale nikdy jsem jí nepoužíval, koupil jsem jí společně s nějakým objektivem. Pokud by byl zájem, mohl bych jí prodat za 250Kč včetně poštovnýho.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
milisforum
Nováček
Nováček
Registrován: 01. zář 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od milisforum »

Už se mi někdo ozval a zrovna má jak redukci,tak i objektiv.Uvidim jak to dopadne,ale jinak se určitě ozvu...Každopádně dřív nebo později přidám nějakou první zkušenost a poznatek.Díky alee.. :wink:
milisforum
Nováček
Nováček
Registrován: 01. zář 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od milisforum »

Zdravim.Mam menší problém jen nevim jestli je řešitelnej.Mám zajednanou tu redukci na M42 na Canon,ale týpek psal,že si z ní vyndal ten kolíček kůli cloně a teď je tam trvale nastavená.Nevíte jestli by tam ten kolíček šel zase nějak zaaplikovat??Díkec:)
BRunner
Nováček
Nováček
Registrován: 19. bře 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od BRunner »

milisforum píše:Zdravim.Mam menší problém jen nevim jestli je řešitelnej.Mám zajednanou tu redukci na M42 na Canon,ale týpek psal,že si z ní vyndal ten kolíček kůli cloně a teď je tam trvale nastavená.Nevíte jestli by tam ten kolíček šel zase nějak zaaplikovat??Díkec:)
Nemyslel spíš, že vyndal ten kolíček z objektivu? 44M a vyšší totiž mají pouze automatickou clonu ovládanou z fotoaparátu. Na nových foťácích pak objektiv bez úpravy necloní.
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od no-X »

Ano, na redukci žádný kolíček není :-) Jde o to, že některé objektivy mají pouze automatický přenos clony, takže když redukce nemá vnitřní obrubu, která pin pro přenos clony drží stisknutý, je třeba objektivy upravovat.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
milisforum
Nováček
Nováček
Registrován: 01. zář 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od milisforum »

Tak sem to asi popletl.Nebo ted sem z toho sám zmatenej.Asi ten čudlik vyndal z objektivu (Heliose) a proto má clonu trvale nastvenou.U redukcí se to akorát liší v tom,že jsou některý typy který ten kolíček zamáčknou,nebo nezamáčknou,že je to tak??
pohova47
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2008

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od pohova47 »

milisforum píše:Tak sem to asi popletl.Nebo ted sem z toho sám zmatenej.Asi ten čudlik vyndal z objektivu (Heliose) a proto má clonu trvale nastvenou.U redukcí se to akorát liší v tom,že jsou některý typy který ten kolíček zamáčknou,nebo nezamáčknou,že je to tak??
U redukcí určitě nikoliv. Jedině u Adapteru. Redukcí nelze adaptovat jeden systém na druhý (M42 --> EOS).
To pouze Adapterem (naopak redukcí redukujeme uvnitř systému - např. filtry, clony apod.). A pokud je Adapter schopen kolíček (pin) automatické clony stlačit, pak je to Adapter se Stop ringem, anebo u německy mluvících Adapter M42-EOS mit dem der Blendenstössel (Rand mit dem der Blendenstössel - volně...rantl s clonostlačitelem..).
Nesprávný výraz redukce (pro adapter) je důsledkem moderní doby. Dříve se věci pojmenovávali správnými výrazy. A zvláště ve fotografii u těch, kteří ji měli za více než koníčka. A ani se nedivím. Když dneska staromilec uvidí a potěžká ten plastový objektiv, co se natahuje do délky jak had a viklá div se neohne do oblouku, tak se nedivím, že je to jen sklo (něco jako tabule skla v okně). O kvalitním (i dnešním) objektivu by se nemělo hovořit jako o skle. Nezaslouží si to. Je to precisní výrobek, s přesností na 1/1000 mm a více a takové Hexanony, Zuika, Takumary, Nikorry, Summarony a další a další skvělé výrobky, používáme 30, 40, 50 i více let (alespoň já). A s úctou a obdivem. Tak to jen na okraj a rozhodně jen pro pobavení.....
milisforum
Nováček
Nováček
Registrován: 01. zář 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od milisforum »

Pro pobavení a zároveň určitě pro osvětlení.Děkuji za podrobné vysvětlení mého nesprávného označení.Byl to tedy adaptér:)
Shiny
Nováček
Nováček
Registrován: 02. črc 2009
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Shiny »

U redukcí určitě nikoliv. Jedině u Adapteru. Redukcí nelze adaptovat jeden systém na druhý (M42 --> EOS).
To pouze Adapterem (naopak redukcí redukujeme uvnitř systému - např. filtry, clony apod.). A pokud je Adapter schopen kolíček (pin) automatické clony stlačit, pak je to Adapter se Stop ringem, anebo u německy mluvících Adapter M42-EOS mit dem der Blendenstössel (Rand mit dem der Blendenstössel - volně...rantl s clonostlačitelem..).
Nesprávný výraz redukce (pro adapter) je důsledkem moderní doby. Dříve se věci pojmenovávali správnými výrazy. A zvláště ve fotografii u těch, kteří ji měli za více než koníčka. A ani se nedivím. Když dneska staromilec uvidí a potěžká ten plastový objektiv, co se natahuje do délky jak had a viklá div se neohne do oblouku, tak se nedivím, že je to jen sklo (něco jako tabule skla v okně). O kvalitním (i dnešním) objektivu by se nemělo hovořit jako o skle. Nezaslouží si to. Je to precisní výrobek, s přesností na 1/1000 mm a více a takové Hexanony, Zuika, Takumary, Nikorry, Summarony a další a další skvělé výrobky, používáme 30, 40, 50 i více let (alespoň já). A s úctou a obdivem. Tak to jen na okraj a rozhodně jen pro pobavení.....[/quote]

Vážená :)
Dovoluji si s Vámi trošku nesouhlasit...dávám Vám za pravdu v mnohém ale ne v tom, že pojem "sklo" je důsledek moderní doby a znevážení jistě velice precizního výrobku. Měl jsem tu čest zúčastnit se několika setkání s Panem Sudkem a ten používal označení "sklo" a pokud mne paměť neklame i jiní fotografové i profesionální a nebylo v tom nic degradujícího. Ale jinak ve všem naprosto souhlasí. Díky za zpestření :) :)
S úctou a obdivem k Vám :)
Shiny
Jarda-rs
Nováček
Nováček
Registrován: 07. led 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Jarda-rs »

Tak po dlouhé době tak něco přidám dvě akční fotky s m42
eos 350d + Tair 4,5/300 Phs
http://galerie.autorevue.cz/showfull.php?photo=48110
eos 350d + Rubinar 8/500
http://galerie.autorevue.cz/showfull.php?photo=48111
milisforum
Nováček
Nováček
Registrován: 01. zář 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od milisforum »

Ještě jestli se můžu optat.Když bych chtěl jen na zkoušku toho Heliose 44 58/2 nasadit reverzně,tak nevíte jakej má průměr závitu?Teda jestli tam nějakej závit je.Dočetl jsem se,že 49,ale to je blbost.Je to o něco větší:) 8-)
Odpovědět

Zpět na „Digitální foto a video“