Je 30 FPS dost pro všechny?

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od ArgCZ »

není, je tam za tím schovaných spousta věcí co prostě vysokej framerate kazí, na to si nejde zvyknout
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jde si na to zvyknout za pár dní a pak už nikdy nechceš zpět, je to to samý jako lepší sluchátka, lepší monitor, atd. To že někteří raději 24fps to je jen o zvyku.

Neexistuje nic co by vyšší framerate kazil, v realu máš taky neomezenej framerate.
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Raikkonen »

Je to nová technologie, tak to chce taky odpovídající přípravu a provedení. Jinak to buď nebude mít žádný valný smysl, nebo to naopak lidi odradí kvůli nezvládnuté technice. A stejně tak tomu bylo i dříve, např. u 4K, 3D, HD, prostorového zvuku atd.
Jestliže teď pomalu všechny TV nějak s obrazem pracují a zvyšují plynulost (až to vypadá nepřirozeně), tak si na to za pár let lidi zvyknou takovým způsobem (natož mladá generace, která nepozná nic jiného), že později spoustě bude připadat obraz v kině divný. Podobně jak dříve generace co vyrůstala na barvě, tak spousta z nich by se na černobílý film později vůbec nepodívala, nebo ho hodnotila mnohem hůře než jaký objektivně je.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Shaquille »

Neni to nova technologie, vysokorychlostni snimani je tady od 50. let... Prechod z SD - UHD je neco jineho, nez prechod z 24 - 48/60 fps.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Raikkonen »

No a 35mm film má v ideálním případě rozlišení téměř 4K, 2K každopádně. Takže HD (UHD) vlastně taky není nic nového, vysoké rozlišení už tu taky máme hodně dlouho. A co teprve 70mm film, to jsme už nad 8K...
Stejně tak prostorový zvuk i 3D není vymožeností posledních pár let, ale různé varianty řešení už existovaly dávno, jen se to holt neprosadilo a zapadlo...
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Dithius »

mám 75 Hz monitor (velky rozdíl je pro mě osobně mezi 60 Hz a 75 Hz).
Pokud ale hraju něco RPG tak pokud to jde tak si automaticky locknu Frame na polovinu 75 Hz nebo celkově na 30 FPS.

Pokud se hraje něco akčního, kde spada pro mě osobně i Fallout 3 / NV / 4 / 76, tak tam bezkeců se snažím mít 60+.

nemohl jsem napřiklad vystát Witchera 3 na vyžší FPS, ale nadruhou stranu jel 100% stable a nikdy v kritických chvílích nepadl pod daných 30 se taky hodí. Teď zkouším AC: Odyssey a paradní hra ovšem stejný případ 30 FPS je pro mě přijemnější

Pro Akce / FPS je prostě vysoký FPS zaklad.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Hladis »

Perlicka, prostorovy zvuk se pouzival v kinech v dobe, kdy 99% osazenstva fora byla na houbach. V sedesatych letech se v CSSR stavela kina s sestikanalovym prostorovym zvukem a 70mm. Zrovna ted "u nas" (ne v Soluni) ve meste probehlo tohle http://www.cinematech.today/index.php/2 ... varnsdorf/
Obrázek
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od killerek »

HH, ja chodil spis z chalupy na Studance do kina dolu do Dolniho Podluzi :-) Ale zkusim se tam mrknout po te rekontrukci.
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od nou »

48 fps pri filmoch je len a len o zvyku. Si pauznite hociktory film pri nejakej rychlejsej scene. Samy motion blur aj cez polku obrazu. Ked zvysite fps na 48 tak musite skratit aj uzavierku na polovicu. To sa potom rozmazanie z pohybu tiez skrati na polovicu a vsetko je zrazu ostrejsie. Tym sa ale strati ten movie feel ktory je ale tak hlboko zazrany ze mate pocit ze je to "neprirodzene".

Ked by ste natocili film s extra kratkou uzavierkou ze by boli vsetky snimky bez motion bluru tak by ste hovorili ake je to neprirodzene a seka to. Ak totiz kazdy snimok ostry ako britva tak az pri 60fps sa zacne aplikovat ako tak motion blur oka a zacina to byt plynule.

24-30 fps s motion blurom je ok, bez neho je to sekanica.
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od ArgCZ »

https://www.zive.cz/clanky/tom-cruise-z ... -internetu

Je to vlastně to stejný jako by řekl že více FPS kazí zážitek z filmu a jen potvrzuje to co já třeba ihned vidím a proč více FPS u filmu nechci.
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Hladis »

Ja bych ale nesrovnaval tenhle paskvil z TV s natocenim materialu primo ve vyssim framerate. Uz na tom prilozenym videu vidis, ze je to dopocitavany hnus. Chce to treba zajit na budouciho Avatara do kina, ktery ma moznost to promitnout v 48fps a zhodnotit.
Obrázek
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od ArgCZ »

Tak včera jsem měl možnost vidět film Upgrade v 60ti FPS verzi a bohužel. Můj názor to nijak nezměnilo, nešlo si na to vůbec zvyknout. To co dělají televize je tomu velmi podobné.
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
kwoky
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 28. kvě 2015
Bydliště: Brno

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od kwoky »

Provedl jsem na sobě experiment, abych zjistil, kolik fps ve hře vidím (očima) a kolik citím (nazvěme to třeba "input lag").

Pokud je obraz "pomalý", tedy nemění se moc rychle, tak mi na plynulé sledování stačilo i 30 fps. Pokud je rychlý a jsou tam větší pohyby a změny, je to o něco výš. Někde u 45 fps přestávám vidět sekání, u 50 fps bych už řekl, že je to úplně plynulé.

Jakmile jsem ale přestal jen koukat a začal to i ovládat, tak to bylo úplně jinak. 30 fps bylo nepoužitelné utrpení, 45 fps bych označil za spodní hranici, kdy se to dá začít hrát. Úplně jsem ztratil pocit sekání až kolem 80 fps.
1700X@3,7 GHz, 2x8 GB @ 3400 MHz, GTX 1070
https://www.databaze-her.cz/uzivatele/kwoky/
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Riku »

ArgCZ píše:https://www.zive.cz/clanky/tom-cruise-z ... -internetu

Je to vlastně to stejný jako by řekl že více FPS kazí zážitek z filmu a jen potvrzuje to co já třeba ihned vidím a proč více FPS u filmu nechci.
Přesně, první věc co v TV vypínám
PS5 | LG OLED CX55
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od werygood »

kwoky píše:Provedl jsem na sobě experiment, abych zjistil, kolik fps ve hře vidím (očima) a kolik citím (nazvěme to třeba "input lag").

Pokud je obraz "pomalý", tedy nemění se moc rychle, tak mi na plynulé sledování stačilo i 30 fps. Pokud je rychlý a jsou tam větší pohyby a změny, je to o něco výš. Někde u 45 fps přestávám vidět sekání, u 50 fps bych už řekl, že je to úplně plynulé.

Jakmile jsem ale přestal jen koukat a začal to i ovládat, tak to bylo úplně jinak. 30 fps bylo nepoužitelné utrpení, 45 fps bych označil za spodní hranici, kdy se to dá začít hrát. Úplně jsem ztratil pocit sekání až kolem 80 fps.
Kolik Hz má tvůj monitor? to je celkem zásadní.
kwoky
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 28. kvě 2015
Bydliště: Brno

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od kwoky »

75 Hz, ale rozdíl mezi 60 a 75 Hz monitorem mi připadá malý.
1700X@3,7 GHz, 2x8 GB @ 3400 MHz, GTX 1070
https://www.databaze-her.cz/uzivatele/kwoky/
Chief4
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Praha

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Chief4 »

me pokud bfv nebo csgo padne ke 120 nebo i 100 tak to okamzite poznam, mam 144 hz monitor gsync vypnuto, zdravim duchodce kterym staci 24
9900k, 3070ti, wqhd@144 & 4k@60 OLED
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Arm0r! »

Chief4 píše:me pokud bfv nebo csgo padne ke 120 nebo i 100 tak to okamzite poznam, mam 144 hz monitor gsync vypnuto, zdravim duchodce kterym staci 24
I pro blbé hraní stačí 60Hz (Bez Vsync), 120 / 144Hz je sice fajn ( a někdo to pozná ten rozdíl někdo ne, já třeba taky poznám už rozdíl i mezi 60 / 75hz), nicméně tvrdit, že zdravíš důchodce co jim stačí 24hz. Lmao, to je úlet. Chtěl bych vidět film na 144hz :D. 60 je default prostě pro hry, 30 pro filmy...
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
Dadu
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. pro 2010

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Dadu »

24 fps je minimum pro filmy pač v dřevních dobách byl kinofilm drahá záležitost takže točit rychleji bylo neekonomické. V dřevní době digitální zase nebyla úložná kapacita. což už dnes neplatí.

Takže „640kB paměti musí stačit každému.“
Chief4
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Praha

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Chief4 »

na film stačí 24, tam to nijak neovladas, jsme na to zvykli, ale odsud je ta fama ze staci 24-30
9900k, 3070ti, wqhd@144 & 4k@60 OLED
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“