Já právě nevím, chci malý přenosný a ten ASUS je fakt dobře vybaven - škoda že namá větší rozlišení, protože hodně stránek i na internetu je 1280. To budu muset posouvat lištou
No nic no.
Říká se že ASUS dost topí
K tomu chlazení v recenzi píše tolik:
Chlazení a provozní hluk
Problémem většiny malých notebooků je produkovaný hluk a vyšší teploty. Částečného snížení produkovaného tepla lze dosáhnout právě použitím úsporného procesoru – v tomto případě Atomu. I s ním ovšem většina notebooků této kategorie vyžaduje aspoň neustále běžící ventilátor, a přesto nejsou teploty nijak oslnivé. Nevím, jak se to ASUSu povedlo, ale tento notebook se při neaktivní dedikované grafice dokáže bez problému chladit pasivně (v létě při toplotách kolem 30°C to možná bude jiné, ale většina jiných notebooků chladí větráčkem i za podmínek, jaké jsou dnes). Díky tomu je při kancelářské práci uživatel doprovázen pouze šuměním pevného disku. V případě, že je procesor kontinuálně intenzivně zatížen, tak se samozřejmě ventilátor začne spouštět, ale v takovém případě to už ani jinak nejde. Při aktivní dedikované grafice se ventilátor i při kancelářské práci občas musí spustit. Jeho hluk však díky nízké rychlosti nijak neruší (dokonce ani mě, ačkoli patřím mezi uživatele v tomto ohledu nejnáročnější). Změna přichází v případě spuštění nějaké 3D hry (případně jiné aplikace, která naplno využívá grafiku i procesor). To pak ventilátor nejen že běží neustále, ale občas se přepíná na vyšší rychlost. Při této rychlosti je samo sebou hlučnější, ale konkrétně při hraní her mu to lze odpustit, protože zvukové efekty hry je přehluší.
hodina provozu - mírná zátěž / GMA950
* touchpad = 34,0°C
* levá strana pod klávesnicí = 31,1°C
* pravá strana pod klávesnicí = 31,8°C
* klávesnice vlevo = 31,8°C
* klávesnice vpravo = 32,6°C
* spodek maximum = 38,9°C (pravá strana)
* výdech chlazení = 30,8°C
* napájecí adaptér = 38,6°C
hodina provozu - vysoká zátěž / GMA950
* touchpad = 31,5°C
* levá strana pod klávesnicí = 29,3°C
* pravá strana pod klávesnicí = 28,8°C
* klávesnice vlevo = 32,7°C
* klávesnice vpravo = 32,0°C
* spodek maximum = 35,5°C (pravá strana)
* výdech chlazení = 30,0°C
* napájecí adaptér = 36,6°C
hodina provozu - mírná zátěž / GeForce 9300M
* touchpad = 33,3°C
* levá strana pod klávesnicí = 31,6°C
* pravá strana pod klávesnicí = 30,8°C
* klávesnice vlevo = 33,1°C
* klávesnice vpravo = 31,8°C
* spodek maximum = 37,8°C (pravá strana)
* výdech chlazení = 38,6°C
* napájecí adaptér = 37,5°C
hodina provozu - vysoká zátěž / GeForce 9300M
* touchpad = 32,3°C
* levá strana pod klávesnicí = 29,9°C
* pravá strana pod klávesnicí = 29,8°C
* klávesnice vlevo = 33,6°C
* klávesnice vpravo = 32,1°C
* spodek maximum = 36,2°C (uprostřed)
* výdech chlazení = 44,1°C
* napájecí adaptér = 44,0°C
teplota okolí při měření: 21°C
V naměřených výsledcích možná překvapí vyšší teploty při nečinnosti (například na spodku notebooku). Důvod je ovšem prostý – při profilu maximálního výkonu se ventilátor spouští častěji, takže se teplo nedrží dlouho uvnitř. Teploty nejsou ani v nečinnosti moc vysoké a nižší produkovaný hluk vítám rozhodně více, než kdyby se ventilátor stále točil, aby srazil teplotu o 3-5°C dolů. Ani teď není problém pracovat s notebookem na klíně. Díky konstrukci se navíc nepřenáší téměř žádné teplo do klávesnice, kde by nepříjemně zahřívalo ruce.
Kdyby s tím měl někdo zkušenost, byl bych rád za každé info
Ke klávesnici je recenze tato:
Klávesnice a ovládací prvky
Větší rám displeje má opodstatnění v umístění prostornější (širší) klávesnice. Za tu musím ASUS jednoznačně pochválit, protože je to zatím nejlepší klávesnice u notebooků této třídy. Lze na ní psát velmi dobře všemi deseti, má příjemný, tichý stisk a celkově je pocit ze psaní lepší než na mnoha klávesnicích větších notebooků (včetně některých notebooků stejného výrobce).
Rozložení klávesnice se mi také líbí. CTRL vlevo dole, Delete vpravo nahoře a funkční klávesy rozdělené do bloků po čtyřech stejně jako na stolních klávesnicích. Klávesy pro pohyb v dokumentech sice jsou přístupné jen jako sekundární funkce kurzorových šipek v kombinaci s Fn, ale Fn klávesy jsou na klávesnici rovnou dvě. Ta druhá je šikovně umístěna hned vedle šipek, takže pohyb v dokumentech lze realizovat jednou rukou (dvěma prsty), což je výrazně pohodlnější než na všech ostatních 9 a 10“ netboocích.
Nad klávesnicí jsou umístěna mimo vypínače ještě další dvě tlačítka. První přepíná profily spotřeby a druhé aktivuje funkci softwarové lupy. Lupa je pravděpodobně náročnější na procesor víc, než by se slušelo, takže při jejím využití je kurzor myši trhaný.
Touchpad je klasický dvoutlačítkový s vyhrazeným prostorem na emulaci kolečka myši po pravém kraji dotykové plochy. Na rozdíl od nových Eee PC nemá podporu snímání více prstů. Místo společnosti Elantech byl totiž za výrobce zvolen Synaptics, který je přece jen mezi notebooky známější. V přímém porovnání s Eee PC jsem došel k dvěma závěrům – Synaptics je citlivější (emulace levého tlačítka na Eee PC vyžaduje často ráznější poklepání) a má rychlejší reakce – jeho použití tedy vítám. S touchpadem se na ASUSu N10 pracuje velmi příjemně, takže není nutné tolik připojovat myš.