Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Foťáky, kamery, DVD a DivX přehrávače, TV karet, web kamery, satelity a dalších.

Moderátoři: CageJ, Dzin

no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

No... vzhledem k tomu, že máš Samsung a potřebuješ redukci, to nebude nic s Pentax bajonetem. Předpokládám, že na M42 závit redukci máš a dosavadní fotky z M42 skel nebyly pořízené držením bojektivu před aparátem, takže M42 to taky nebude.

Je to ostré a netrpí to na CA... mno... jako první by mě napadnul APO Lanthar 180mm, ale předpokládám, že by sis koupil Pentax verzi, takže bys na ní nepotřeboval redukci. Jedině snad, že by byl k dispozici v nějakém jiném bajonetu za nižší cenu, ale co všechno se dá dostat na pentax bajonet přes redukci, nemám tušení.

Na co dalšího je třeba redukce... P6, T2/Tx, Adaptall... Na P6 by to mohl být Sonnar, ale vzhledem k tomu, že je to na plnou díru a vychází to ostřejší než Takumar, se mi to nezdá (resp. by to musel být sakra dobrej kus).

Na T2/Tx je toho dost, ale nenapadá mě nic, co by zobrazovalo takhle kvalitně. Takže zbývají Tamrony. V těch se nevyznám, jen vím, že nějaké dobré mezi nimi taky jsou (180/2.5?).
Nejlepší moderátor ve výslužbě
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

Tomioka Macro Yashinon 60/2.8 na plnou díru:

Obrázek
Nejlepší moderátor ve výslužbě
BRunner
Nováček
Nováček
Registrován: 19. bře 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od BRunner »

no-X píše: Je to ostré a netrpí to na CA... mno... jako první by mě napadnul APO Lanthar 180mm, ale předpokládám, že by sis koupil Pentax verzi, takže bys na ní nepotřeboval redukci.

Na co dalšího je třeba redukce... P6, T2/Tx, Adaptall... Na P6 by to mohl být Sonnar, ale vzhledem k tomu, že je to na plnou díru a vychází to ostřejší než Takumar, se mi to nezdá (resp. by to musel být sakra dobrej kus).

Na T2/Tx je toho dost, ale nenapadá mě nic, co by zobrazovalo takhle kvalitně. Takže zbývají Tamrony. V těch se nevyznám, jen vím, že nějaké dobré mezi nimi taky jsou (180/2.5?).
Ten Tamron prý má být velmi dobrý, ale ještě jsem ho snad ani neviděl nikde prodávat. Taky se jich vyrobilo pouze 3000 kusů...
Tak Lanthar to bohužel není, i když bych byl moc rád kdyby byl :sigh: Ale s tím APO jsi to trefil ;-)

No už toho nechám, je to Leica APO Telyt-R 180/3.4. Sice v nic moc stavu - poškrabaná optika, ale zase byla za poloviční cenu (i když pořád ošklivou :? ) než se prodává normálně a na fotkách to nějak znát není. Zatím čekám až se známý vrátí z dovolené aby mi vysoustružil redukci na M42 a pak to přidělám na redukci M42->Pentax. 70€ za Leitax se mi opravdu dávat nechce.

Každopádně se moc těšim až bude hotová, i z těch pár fotek co jsem zatím udělal je vidět že to je naprosto jiná liga než to co jsem měl zatím v ruce. A to prý je ten objektiv optimalizovaný spíš na nekonečno než na blízko.
Tady něco z historie http://tinyurl.com/m8ddvf. Objektiv byl představen v roce 1975 a je původně vyvinutý na zakázku amerického námořnictva Leicou Canada. Optimalizovaný pro největší ostrost na f3.4 a na nekonečno. Jeden z prvních APO teleobjektivů pro SLR a do dnešního dne v podstatě není překonaný. Jsou sice světelnější APO objektivy, ale žádný z nich není nijak výrazně ostřejší než tenhle téměř čtyřicet let starý návrh. Leica ukončila jeho výrobu až v roce 2004.

Na slrlensreview.com je review. I když nejsme moc na ty číslíčka, tak na APS-C se z toho co testovali mezi 180-200mm nenajde nic ostřejšího ani mezi novými objektivy.

Tenhle objektiv je typická ukázka toho, co se dá navrhnout a vyrobit, pokud není prioritou při návrhu výsledná výrobní cena...

No a další APO už je na cestě.... tentokrát 135ka...
Naposledy upravil(a) BRunner dne úte 4. srp 2009, 11:12, celkem upraveno 1 x.
BRunner
Nováček
Nováček
Registrován: 19. bře 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od BRunner »

To je zajímavý ta Tamioka, ale skoro nic jsem o ní nenašel. Co je to zač?
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

Tomioka byl jeden z nejstarších výrobců a designérů optiky v Japonsku. Byli první s M42 f/1.2 objektivem na světě, možná to byl i první sériově vyráběný f/1.2 objektiv pro zrcadlovky vůbec. Designovali a vyráběli pro Yashicu, jejich designy využívala Cosina, Chinon, Vivitar a mnoho dalších, Cosina (a někteří další výrobci) dodávali objektivy postavené na designech Tomioky do Německa firmám Porst a Revue. Prakticky všechny M42 55/1.4 objektivy krom Zeissova Pancolaru jsou postavené ne optickém designu Tomioky. Jak 55/1.4, tak i jejich 55/1.7 jsou velmi dobré objektivy, ale MC verze se shánějí těžko, takže na plnou díru ztrácejí trochu víc kontrastu, než třeba Takumary.

Později s Tomiokou začal spolupracovat Zeiss, čeho se ta spolupráce přesně týkala, netuším, ale pak je (částečně?) koupil a na jejich produktech už nesměla být uváděna značka Tomioka. Co se s Tomiokou stalo nakonec, nikdo neví. Zeiss poté navázal spolupráci s Asahi a nakonec (když Asahi odrbal o všechno zajímavé, co mohlo nabídnout), skončil u spolupráce s Cosinou (relativně nedavno). Následkem toho musela Cosina ukončit produkci vlastní řady objektivů pro DSLR (Voigtlander Ultrony, Heliary a Lanthary) a místo toho u nich Zeiss vyrábí své Distagony a Planary.

Co se objektivů Tomioky týká, dost těžko se identifikují... designů asi bylo dost, ale většina nebyla produkována s logem Tomioky, takže se dodnes vedou dohady, co všechno je jejím dílem. Logo Tomioka je jen na Tomioka Macro Yashinonu, který byl vyráběný výhradně pro Yashicu (5 elementů, hybridní design, něco jako 5-element Planar či Biometar), Tomioka 55/1.2 (Yashinony, Chinony, Revuenony...) a Tomioka Yashinonu DS-M 55/1.2.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
sigismundus
Nováček
Nováček
Registrován: 18. kvě 2005
Bydliště: Praha

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od sigismundus »

Něco z práce...
Obrázek
Flektogon 35/2.8@8.0

EDIT: Po následné diskuzi opraveno na správný objektiv.
Naposledy upravil(a) sigismundus dne čtv 6. srp 2009, 07:45, celkem upraveno 1 x.
Canon EOS 30D, Canon Digital Rebel XT
Super-Takumar 35/3.5, CZJ Flektogon 35/2.8 (zebra), CZJ Pancolar 50/1.8 (zebra), Helios 44-2 58/2, Jupiter-37A 135/3.5, Super-Takumar 200/4
flickr
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

A jsi si jistý, žes to fotil Pancolarem? Nemohl to být třeba Tessar, nebo něco jiného?
Nejlepší moderátor ve výslužbě
sigismundus
Nováček
Nováček
Registrován: 18. kvě 2005
Bydliště: Praha

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od sigismundus »

Tessar mám, ale má špatnou clonu, takže zatím nepoužívám. Nebo že bych se spletl a byl to flektogon 35/2.8? Teď teda fakt nevím :|
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

Tak to bude flektogon. Protože pancolar má 6 lamel a ten snímek byl pořízen objektivem, který jich má pět :-)
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Trinom »

Tak tak. Viz šroubek vlevo od středu kola.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
Warhawk
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2009
Bydliště: Brno, Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Warhawk »

no-x - někde jsem četl (tuším, že dokonce tvůj příspěvek), že pokud má objektiv sudý počet lamel, odpovídá tvar odražených světel (nevím jak se to odborně jmenuje) počtu lamel. Pokud má tvar odražených světel lichý počet hran, je nutné je vynásobit dvěma. Jak je to tedy ? Pochopil jsem špatně ?

Je možné spolehnout podle tvaru na počet lamel?
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

To jsi trochu pomíchal dvě věci. Světla mimo hloubku ostrosti a světla v hloubce ostrosti. Světla mimo hloubku ostrosti (stejně jako různé odlesky) atp. tvarově odpovídají cloně. Samozřejmě pokud jsou vidět, některé optické designy je dokážou rozplyznout více, jiné méně.

např. Volna-9: šesticípá hvězda:
Obrázek

Jiná věc jsou světla (v hloubce ostrosti) na nočních fotkách a paprsky kolem nich. U objektivů se sudým počtem lamel je paprsků stejný počet, jako těch lamel a u lichých je počet paprsků dvojnásobný.

příklad: Auto Takumar 35/2.3:
Obrázek
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Warhawk
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2009
Bydliště: Brno, Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Warhawk »

Děkuji, nyní už v tom mám pořádej. 8-)
Warhawk
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2009
Bydliště: Brno, Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Warhawk »

Vivitar 200mm/3,5 (Komine), poměrně vychvalované sklo.
Clona 5,6 ; 8
odkaz je na obrázky 1:1. Druhý pokus je s bleskem. Oboje hodně narychlo. Zatím mám cca 10 fotek :-)

Obrázek

Obrázek
sigismundus
Nováček
Nováček
Registrován: 18. kvě 2005
Bydliště: Praha

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od sigismundus »

Tak je to Flektogon. Nějak jsem ten den střídal hodně objektivy, tak se mi to pomíchalo. A teď už opravdu Pancolar. Zase něco z práce.
Obrázek
Pancolar 50/1.8@8.0
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

--omyl--
Naposledy upravil(a) no-X dne sob 6. úno 2010, 20:04, celkem upraveno 1 x.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

ještě jeden testovací na plnou díru, zaostřeno na reklamu:

Obrázek
Nejlepší moderátor ve výslužbě
BRunner
Nováček
Nováček
Registrován: 19. bře 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od BRunner »

Srandička kterou jsem dával na mflenses.com, kde probíhá pokus o rehabilitaci Domiplanu. Určitě ne test ostrosti 8-) Na úzkém makrokroužku, na nejnižší clonu. Konvertováno v RawTherapee bez úprav systosti barev, pouze korekce expozice. Moc se mi líbí barvy na obou obrázcích. Bokeh pak hlavně na druhém. Řekl bych takový Trioplan pro chudé :-)

Meyer-Optik Görlitz Domiplan 2.8/50 @ f2.8
Obrázek

Meyer-Optik Görlitz Domiplan 2.8/50 @ f2.8
Obrázek
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

Taky přidám něco k bokehu...

Zeiss T Triotar 135/4 (f/8 ) + mezikroužky

Obrázek


Meyer V Helioplan 40/4.5 (f/4.5-f/5.5)

Obrázek


Meyer V Helioplan 40/4.5 (f/8 )

Obrázek
Nejlepší moderátor ve výslužbě
BRunner
Nováček
Nováček
Registrován: 19. bře 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od BRunner »

no-x: začínám pociťovat stále silnějí náklonnost k "Meyerovým barvám"...

Meyer-Optik Görlitz 1Q Primagon 4.5/35 @ f4.5
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Digitální foto a video“