Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Foťáky, kamery, DVD a DivX přehrávače, TV karet, web kamery, satelity a dalších.

Moderátoři: CageJ, Dzin

Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Trinom »

Tak po dlouhé době zde vytvářím téma určené POUZE pro zkušební a testovací snímky. Prosím všechny, kdo sem budou přispívat, ať dodržují určité zásady:
  • Vždy uveďte plný název objektivu (včetně optických údajů), použitou clonu, případně čas, ISO,...
  • U zkušebních snímků doporučuji odkaz na 1:1, u testových je to nezbytné.
  • Uveďte, čím je to focené
  • Náhledy dělejte dostatečně velké, ne 150x100 (600x400 je OK)
  • Fotky 1:1 odkazujte tak, aby se zobrazovaly bez reklamy přes fotku. Kdo používá abload.de, používejte tzv. Direktlink.
Odkazy na testovací obrazce sem dodáme časem. Je nám všem jasné, že vzhledem k tomu, že každý zde na fóru máme jiné zrcadlo, tak to nejde standardizovat, ale pro první porovnání to je myslím dobré.
Taky předpokládám, že se bude editovat tento příspěvek a dodávat sem odkazy na jednotlivé testy. Diskuze bude pravděpodobně probíhat přímo pod testem, jinak to asi udělat nejde. Pokud můžete, zdržte se OT, ať to tu nemusím promazávat. Ikdyž si myslím, že lidi, co sem přispíváme jsme dost rozumní a promazávání nebude třeba :).

Pokud máte zájem, zkuste si ode mě stáhnout testovací obrazce (300k, pdf) a vytisknout někde na fototiskárně.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
Warhawk
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2009
Bydliště: Brno, Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Warhawk »

TEST - porovnání

Helios 44-2 vs Helios 44M-4
(Valadai, sn:80019244; Valadai, sn:88433042)

Canon 400D (foceno do RAW, ISO100, stativ, dálkově řízená spoušť, přirozené světlo, převedeno bez dalších úprav pomocí Camera RAW, slepeno v PS, kvůli velikosti uloženo v JPEG s kvalitou 10 (nastvení PhotoShopu))

Pozor, foto ma 14,5MB.

Obrázek


//Trinom: Trošku jsem to upravil...
Warhawk
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2009
Bydliště: Brno, Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Warhawk »

TEST - porovnání

MIR1-B(V) vs setový objektiv Canon 18-55 4.5-5.6 II (starší typ bez IS)
(sn:N89027264; sn:3150615736)

Canon 400D (foceno do RAW, ISO100, stativ, dálkově řízená spoušť, přirozené světlo, převedeno bez dalších úprav pomocí Camera RAW, slepeno v PS, kvůli velikosti uloženo v JPEG s kvalitou 10 (nastvení PhotoShopu))

Pozor, foto ma 14,5MB.
Obrázek
Metrix1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. dub 2009
Bydliště: Slovensko

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Metrix1 »

Tak som dneska zobral na prechadzku aj tento objektiv
Meyer Optik Gorlitz - Orestor 135 F2,8

Obrázek

vsetko F2,8

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Tu pod textom som si nie celkom isty ci f2,8 alebo f4 Da sa to nejako zistit ? napr podla Bokehu

ObrázekObrázek
Naposledy upravil(a) Metrix1 dne úte 26. kvě 2009, 13:40, celkem upraveno 1 x.
DSLR ---Sony A 200
AF Sklá ---Voigtländer 19-35 /f3,5 4,5 ,Tokina AT-X pro 270 28-70 / f2,8 ,Minolta 50 f1,7 , Minolta 70-210 (Bercan) f4
MF Sklá ---Pentacon MC electric 29 f2,8 , Pentacon MC eletric 50 f1,8 , Helios 44M 58/f2 Jupiter Optics,Helios 44M-2 58/f2 KMZ ,Helios 44M-5 MC 58/f2 Jupiter Optics ,Meyer Optik Gorlitz - Domiplan, 50/2,8 ,aus Jena DDR T1 50/2,8 , Makinon makro MC 135/2,5 , Meyer Optik Gorlitz - Orestor 135 F2,8
Metrix1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. dub 2009
Bydliště: Slovensko

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Metrix1 »


TEST - Helios 44M F2 Jupiter Optics

Obrázek
F2--------------- --- ostatne na f4
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
F4----------------------F8
ObrázekObrázek
DSLR ---Sony A 200
AF Sklá ---Voigtländer 19-35 /f3,5 4,5 ,Tokina AT-X pro 270 28-70 / f2,8 ,Minolta 50 f1,7 , Minolta 70-210 (Bercan) f4
MF Sklá ---Pentacon MC electric 29 f2,8 , Pentacon MC eletric 50 f1,8 , Helios 44M 58/f2 Jupiter Optics,Helios 44M-2 58/f2 KMZ ,Helios 44M-5 MC 58/f2 Jupiter Optics ,Meyer Optik Gorlitz - Domiplan, 50/2,8 ,aus Jena DDR T1 50/2,8 , Makinon makro MC 135/2,5 , Meyer Optik Gorlitz - Orestor 135 F2,8
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

Z okna...

Auto Takumar 35/2.3 (50. léta)

Obrázek

o pár minut později...

Obrázek
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Warhawk
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2009
Bydliště: Brno, Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Warhawk »

no-x: To je opravdu fantazie, dělal si ještě nějaké úpravy v PP ?
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

Je to jen převedený z RAWu téměř na def./auto nastavení :)
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Metrix1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. dub 2009
Bydliště: Slovensko

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Metrix1 »

No-x naozaj krasne :up: .Vsetko na plnu dieru ?
DSLR ---Sony A 200
AF Sklá ---Voigtländer 19-35 /f3,5 4,5 ,Tokina AT-X pro 270 28-70 / f2,8 ,Minolta 50 f1,7 , Minolta 70-210 (Bercan) f4
MF Sklá ---Pentacon MC electric 29 f2,8 , Pentacon MC eletric 50 f1,8 , Helios 44M 58/f2 Jupiter Optics,Helios 44M-2 58/f2 KMZ ,Helios 44M-5 MC 58/f2 Jupiter Optics ,Meyer Optik Gorlitz - Domiplan, 50/2,8 ,aus Jena DDR T1 50/2,8 , Makinon makro MC 135/2,5 , Meyer Optik Gorlitz - Orestor 135 F2,8
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Trinom »

odhaduju jen vyvážení bílé, případně pod/přeexpozici
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

Nee, plná díra v žádným případě... stativ, 25-30s expozice a f/11 :-) Jen by to chtělo lepší stativ, mám jen levnou Hamu a ve větru se přecijen občas trochu zachvěje. Jinak přicloněný fotky poznáš podle toho, že kolem světel vzniknou hvězdičky. Čím víc přicloněné, tím jsou paprsky výraznější a prokreslenější. Počet paprsků odpovídá počtu lamel clony, pokud jich je sudý počet. Pokud jich je lichý počet, je paprsků dvojnásobek.

Vyvážení bílé jsem nechal na automatice a při převodu ho nepatrně upravil, ale to už skoro není znát.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
yarmil
Nováček
Nováček
Registrován: 01. kvě 2009
Bydliště: Brno

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od yarmil »

no-x:a pak,že sigma sd14 neumí noční foto...
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

Pokud je stativ a po celé ploše jsou rozmístěné nějaké zdroje světla, tak to jde.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
JvtDeSiGn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2007
Bydliště: ústí n/o
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od JvtDeSiGn »

no-X píše:Jen by to chtělo lepší stativ, mám jen levnou Hamu a ve větru se přecijen občas trochu zachvěje.
zkus posunout těžiště doleji, třeba zavěsit na stativ baťoh. Hodně to pomáhá :)

Jinak povedené fotky :wink: . Ten den to u nás taky bylo zajímavé, škoda že jsem zrovna neměl čas vyrazit na nějaké panorama. Slunce osvítilo krajinu teplým a měkkým světlem, přitom obloha byla tmavě modro šedá. To jsem zažil prvně :)
All I know is that I know nothing.
Obrázek
Intel Pentium II 233 MHz, Nvidia GeForce2 MX 200, 192 MB RAM
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Trinom »

SMC Takumar 200/4
všechny fotky jsou foceny Canonem D60, ISO100, čas jak se mi líbilo (drátová spoušť), clona 8 - 16 (podle potřeby, co je na kolik nevím)

OHŇOSTROJNÉ INTERMEZZO • hrad Špilberk a pivovar STAROBRNO • IGNIS BRUNENSIS TEAM
foceno z balkónu (4,5 km), nechtělo se mi na Mendlák :oops:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
Sinpa
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 12. úno 2006
Bydliště: Zbůch

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Sinpa »

Menší srovnání:

Vše F5,6
(kliknutím obrázek zvětšíte, dalším kliknutím jste na fullsize)

Minolta AF 50 F2.8 Macro
Obrázek

Sony AF DT 18-70 F3.5-5.6 SAL-1870
Obrázek

Pentacon 1.8/50 Auto
Obrázek

KMZ Helios 44-2 58mm
Obrázek

KMZ Industar-50-2 50mm
Obrázek

Zbytek (F2.8, F4, F5.6, F8, F11) zde:
http://rapidshare.com/files/239687977/M42.rar.html
nebo
http://www.sendspace.com/file/emdq4a
AMD RYZEN 5 3600/Noctua NH-U12P, ASUS TUF B450-PRO GAMING, Patriot Viper 4 Series 16GB KIT DDR4 3200Mhz CL16, Sapphire NITRO+ Radeon RX 5700XT 8G, Corsair RM750x, Samsung 970 EVO 500GB, Samsung 860 EVO 500GB, Intel SSD 530 120GB, WD AV Green Power 2TB, Chieftec Mesh LCX-01SL-SL-B silver, FiiO E10k OLYMPUS 2, EDIFIER R1280T WOOD , Sennheiser HD 4.40 BT, Dell Alienware Low-profile RGB Mechanical Gaming Keyboard AW510K Dark Side of the Moon, Logitech G502 Proteus Spectrum
Voris
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Voris »

Hm, a co jako?

Chybí tam to nejdůležitější. Závěr. Takhle aby každý tahal fotky a dobu je porovnával. Uvedený test je polovičatá práce. Nechápu, že když už si někdo dá práci s pořízením dat, nedotáhne to až do konce a vykašle se na jejich zhodnocení.

Pro inspiraci přikládám starší srovnání od no-Xe, které by mohlo sloužit za vzor.
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od no-X »

Já už taková srovnání nedělám záměrně. Ne, že by to bylo věcí konkrétně těch testovaných pětatřicítek, ale pokud nemám minimálně dva kusy daného objektivu, nemůžu říct, že nejde o horší kus (typické pro východoněmeckou a sovětskou produkci). Takže vyvozování závěrů na základě jedné kopie může být i dost dezinformativní.

Navíc teď už taky nekoukám jen na rozlišení, ale před rozlišením preferuju nízkou chromatickou aberaci - zvlášť axiální, dobrý bokeh a prostě to, jestli se mi s tím objektivem podařilo udělat nějakou fotku, ze které mám radost. Nevím, čím to je, ale s některými skly, ačkoli jsou dobrá, se mi za celý rok nepodařilo udělat jediný nadprůměrný snímek. Čím to je, nevím, ale nakonec takové objektivy stejně skončí ve vitríně a nepoužívám je.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
BRunner
Nováček
Nováček
Registrován: 19. bře 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od BRunner »

no-X píše:a prostě to, jestli se mi s tím objektivem podařilo udělat nějakou fotku, ze které mám radost. Nevím, čím to je, ale s některými skly, ačkoli jsou dobrá, se mi za celý rok nepodařilo udělat jediný nadprůměrný snímek. Čím to je, nevím, ale nakonec takové objektivy stejně skončí ve vitríně a nepoužívám je.
No, já ač se zatím o nějaké to srovnání snažím, tak mám objektivy, o kterých prostě téměř od první fotky vím, že si je nechám. Ať dopadnou v nějakém srovnání jakkoliv. Prozatím jsou jenom tři, ale věřím, že se tahle skupinka rozroste - Tamron 2.8/90 SPblabla AF Macro, Helios 44M-4 a nejnověji Tessar 4.5/40.
Metrix1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. dub 2009
Bydliště: Slovensko

Re: Manuální objektivy na DSLR - Testy a zkušební fotky

Příspěvek od Metrix1 »

Voris - Tiež myslim že zaver si musi spravit každy sam . Ono je v podstate je jedno čim fotis doležite je či sa ti fotografia paci alebo nie :) Niektory je ostry, niektory krasne mlži :wink:
DSLR ---Sony A 200
AF Sklá ---Voigtländer 19-35 /f3,5 4,5 ,Tokina AT-X pro 270 28-70 / f2,8 ,Minolta 50 f1,7 , Minolta 70-210 (Bercan) f4
MF Sklá ---Pentacon MC electric 29 f2,8 , Pentacon MC eletric 50 f1,8 , Helios 44M 58/f2 Jupiter Optics,Helios 44M-2 58/f2 KMZ ,Helios 44M-5 MC 58/f2 Jupiter Optics ,Meyer Optik Gorlitz - Domiplan, 50/2,8 ,aus Jena DDR T1 50/2,8 , Makinon makro MC 135/2,5 , Meyer Optik Gorlitz - Orestor 135 F2,8
Odpovědět

Zpět na „Digitální foto a video“