Stránka 1 z 1

Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: pát 16. črc 2010, 12:03
od LetisVT
Mam tyhle větráčky http://shop.bostar.cz/?cls=stoitem&stiid=1831
Reagujou na teplotu a podle toho se točí RPM: 750 (22°C) - 1500 (42°C)
Chtěl bych aby se točili na plno, ale nevim co se to stane, pokud ustřihnu ten teplotní senzor..
Jestli se fakt budou točit na plno, nebo jestli se naopak bude točit jen na 750RPM a nebo třeba vůbec...
Elektrikáři raďte :D

Re: Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: pát 16. črc 2010, 15:21
od arxeiss
Ten senzor je zabudovaný ve větráku, nebo trčí někam ven na drátkách?
A pokud je uvnitř, tak jak poznáš, že je to ten senzor?

Edit:\\ Tak se podíval, na pár fotek, a vidím, že senzor je někde zabudovaný vevnitř. Takže nevím jak ho chceš najít :) a kdyby jsi ho našel, tak je tolik způsobů zapojení, při odstřihnutí: shoří, bude se točit pomalu, točit rychle... Ale pokud máš voltmetr, tak by jsi mohl zkusit zahřát to na těch 45°C, jít někam kde tolik je, třeba do trouby :lol: , změřit odpor toho čidla, a poté ho nahradit stejným odporem :)

Re: Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: pát 16. črc 2010, 16:25
od Mafian277198
Zřejmě se jedná o termistor, takže jak už tu píše arxeiss, je lepší to nahradit odporem a možná ještě lepší (ale záleží na tobě) by bylo vyletovat ten termistor a místo něho naletovat dva drátky, vyvést je v drážce, kde jsou drátky napájení a dát na ně adekvátní potenciometr, který by zahrnoval rozsah teplotního rozmezí termistoru a nebo ještě pro jistotu zjistit přesně rozsah termistoru při změně min/max teploty, na kterou je nastaveno řízení RPM větráčku (například plácnu 2 kOhmy), sehnat si takový potenciometr/trimr a do série k němu dát (zas plácnu, záleží na samotným odporu termistoru při mezní teplotě řízení RPM) 5 kOhmový rezistor pro jistotu nespálení řízení větráku moc malým odporem samotného potenciometru/trimru .... pak budeš mít možnost si pomocí něho nastavit ty min/max otáčky (co se měnily podle rozsahu teploty) manuálně.

Re: Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: pát 16. črc 2010, 17:23
od arxeiss
2 Mafian: Pokud by to chtěl regulovat, tak pak bych to řešil už pomocí voltů co půjdou do větráku. Teď stačí najít termistor, a změřit jeho odpor při těch max otáčkách (45°C) ale u toho tvojeho by jsi musel zjistil jěště při 22°C (což by měla být pokojová teplota, takže to by jsi našel v tabulkách, ale měřit jeho odpor další, a zbytečně moc složité.
Sice to moje je taky složité :D ale nevím jak jinak to udělat, jedině že by někde byla napsaná hodnota odporu při těch 45°C

Re: Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: pát 16. črc 2010, 17:48
od LetisVT
no on trčí ven na dratu asi si viděl špatne fotky
Obrázek
To čidlo je vidět trochu tam nad "o" ve slove Mode

Takže hrozí, že kdybych ustřih celej drat tak by se točil ještě rychlejs než 1500 a vyhořel by?

Re: Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: pát 16. črc 2010, 18:04
od arxeiss
Nevím jestli by se točil rychleji, nebo pomaleji, ale vyhořela by elektronika. To je termistor, a je buď PTC nebo NTC. U PTC roste odpor s teplotou, u NTC naopak. Podle mě to bude PTC ale to je jedno teď.
Důležité je, že to je vlastně odpor, jenom citlivější. Takže při pokojové teplotě bude mít určitý odpor, ten je uveden v katalogu. A my musíme zjistit jaký má odpor při těch 45°C. Proto pokud máš Multimetr co ti měří odpor tak to je jednoduché, pokud ne tak nevím jak to udělat.
Možná by na tom termistoru mohla být hodnota odporu při pokojové teplotě, a teplotní koeficient, podle kterého by se dal vypočítat odpor při těch 45°C. Ale myslím že to bude tak malé že to tam nebude.
Takže jedině zkusit pohledat na Googlu, jestli už o tom někdo neví :)

Re: Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: pát 16. črc 2010, 19:56
od veteran13
zkus se podívat jestli na tom termistoru není nějaké označení a podle něj najít datasheet na ten uričtý termistor. Na gme nějaké mají

Re: Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: pát 23. črc 2010, 18:35
od NEONET
co ja jsem mel vetrak kde byl termistor a kousek couhal prez lopatky, tak jsem jeho vyvody skratl a tim docilil toceni max otacek - pracacke ale funkcni

Re: Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: pát 23. črc 2010, 21:11
od Trinom
termistor je proměnnej odpor, takže když si změříš jeho hodnotu a podle toho tam vrazíš na zkoušku poťák s obdobnýma hodnotama. Kroucením najdeš plný otáčky a pak tam vrazíš pevnej odpor podle toho, jakej odpor měl poťák.

Re: Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: sob 24. črc 2010, 00:02
od LetisVT
všecko se mi to zdá zbytečně pracny to bych si radsi koupil novy vetraky ale NEONETova metoda je OK jen to asi zkoušet nebudu ale něco takovyho sem si představoval :-D

Re: Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: sob 24. črc 2010, 02:16
od Bez_n1ck
Tak ty dráty strč do výdechů grafiky - tam je 45 snad vždy a jako + je to neinvazivní a nejjednodušší (nemusíš hledat nůžky/kleště)

Re: Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: sob 24. črc 2010, 04:00
od NEONET
jo a ten termistor vytahne z vetraku a narve ke grafice jak? dost prace

Re: Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: sob 24. črc 2010, 05:36
od Bez_n1ck
dyť psal, že to má na drátě ne? Nema problem, drát vrazim mezi žebra chladiče na grafice a je vymalováno :)

Re: Teplotní senzor - co s nim?

Napsal: sob 24. črc 2010, 12:39
od Mafian277198
Jenomže to nemusí nic řešit, protože to může reagovat i na vyšší teplotu, takže se otáčky můžou ještě zvednout .... ohledně toho zkratování .... pokud nechce o větrák přijít, tak bych to nezkoušel, nevíte, jak je to zapojený a to, že u jiného větráku to běží, neznamená, že u tohoto to pude taky.... když už trocha experimentu, doporučil bych 5 kOhmovej odpor v serii s 5 kOhmovým potenciometrem/trimrem .... to je bezpečnější experimentování na rozdíl od přerušení/zkratu. Jinak nejlepší by samosebou bylo, již zmíněné, změřit si ten termistor při pokojové teplotě a podle toho jej dočasně nahradit rezistorem+trimrem, vyladit na požadované otáčky, změřit celkový odpor rezistoru+nastaveného trimru a pak tam dát odpovídající rezistor, pokud by majiteli vadila „rozměrná“ regulace rezistoru+trimru.

//Edit: Tak se Bez_n1ck-ovi omlouvám, nepřečetl jsem si, že těch 1500 RPM je při 42°C udáváno přímo výrobcem jako max. otáčky....... ale nic to nemění na použítí zmiňovaného rezistoru+trimru.