Níže prosím přikládejte výsledky z AS SSD, HD Tune v4.6 a výše a dopište svoji konfiguraci (čipset + základní desku, ovladač, firmware SSD).
Povinné čtení před koupí SSD se SandForce:
- OCZ + 25 nm = nízký výkon. Víme, co za tím vězí
- Corsair je moudřejší než OCZ. Své 25nm SSD označil a osadil na ně více čipů
- Kdo brzdí SSD? AMD, Intel nebo OCZ? Průšvihů přibývá
- TOP zahraniční:
- Anandtech (detailní technologické články na dlouhé večery)
- Storagereview (stručné, pokročilá metodika, graf spotřeby v závislosti na čase)
- Tweaktown (i RAID řadiče)
- Benchmarkreviews (srovnávání firmwarů)
nadprůměrné zahraniční recenze - Hardware Canucks
- Guru3D
- TechSpot
- Tom's Hardware Guide
Moje deska má z marketingových důvodů deaktivované AHCI:
Oproti konkurenčním diskům doporučuji u sestav s čipovou sadou Intel nainstalovat namísto msahci ovladač Intel Rapid Store Technology (RST) v9.6. V opačném případě bude disk podávat mizerné výsledky při náhodném zápisu (které jsou srovnatelné s běžným diskem). Na trhu jsou momentálně dostupné dvě varianty SF-1200 a SF-1500. Po výkonnostní stránce jsou srovnatelné, SF-1500 je ale určena pro enterprise nasazení a zvládá o něco více operací za sekundu (IOPS). Navíc je v discích se SF-1500 osazený speciální kondenzátor, který má na starosti lepší filtraci napájení při změnách odběru. Informace o používaných řadičích zde.
SandForce řadič obsahují následující SSD:
- Corsair Force (MLC, SF-1200)
- OCZ Onyx 2 (MacBook ready, SF-1200)
- OCZ Vertex 2 EX (SLC, SF-1500)
- OCZ Vertex LE (= Limited Edition, SF-1500, MLC)
- OCZ Vertex 2 Pro (MLC, SF-1500)
- OCZ Vertex 2/2E (MacBook ready, MLC, SF-1200, E = extra kapacita)
- OCZ Agility 2 (MacBook ready, MLC, SF-1200)
- OCZ RevoDrive / RevoDrive X2 (RAID SF-1200)
- OWC Mercury Extreme Enterprise SSD (SF-1200, MLC)
- Patriot Extreme Flash 60/120/240 GB (SF-1200, MLC)
- Patriot Signature Flash 100/200 GB (SF-1200, MLC)
- SuperTalent TeraDrive FT2 (SF-1500, MLC)
- A-Data S599 (SF-1200, MLC)
- RunCore Pro-V (SF-1200, MLC)
- G.Skill Phoenix Pro (SF-1200, MLC)
Dalším, velice podstatným údajem je počet zapojených kanálů řadiče. Výrobci se s tím samozřejmě nechlubí nebo mlží. Profláklo se to až při uvedení 25nm generace. PCTunig vás o tom informoval nejen jako první v Česku a Slovensku, ale také jeden z prvních magazínů na světě. Informace máme přímo od zdroje - važte si prosím toho! Opisovat slidy a používat Googletranslator anebo Babelfish umí krachující magazíny posedlé rozséváním pamfletů a možná by to při troše štestí dokázala i cvičená opice. Takže, konstrukce se liší podle kapacity:
- 1.) 50 GB, 100 GB, 200 GB, 400 GB (= původní řada v dobé uvedení)
- 2.) 60 GB, 120 GB, 240 GB, 480 GB (= vydáno po několika měsících)
- 3.) 40 GB, 80 GB, 160 GB (= nejnovější řada)
Druhá skupina je stejná jako první (starší firmware s vetším rezervním prostorem) a má zapojených všech 8 kanálů, třetí skupina pouze 6 kanálů! Nové 25nm disky OCZ mají zapojeny kanály pouze 4!
Starší, ale povedený článek, srovnávající jednotlivé firmwary na Benchmark Reviews
Univerzální firmware od SandForce a jeho revize:
- 28% sprare/over-provisioning area:
- 300A13F0 (3.0.0 Release Candidate): Mach Xtreme MX-DS
- 301A13F0 (3.0.1 Release Candidate): Corsair Force (Firmware Revision 0.2)
- 302A13F0 (3.0.2 Release Candidate): ADATA S599, RunCore Pro-V, PhotoFast G-Monster2
- 303A13F0 (3.0.3 Release Candidate): Undisclosed
- 304A13F0 (3.0.4 Release Candidate): Undisclosed
- 305A13F0 (3.0.5 Mass Production): OWC Mercury Extreme Pro-RE, Patriot Inferno
7% sprare/over-provisioning area: - 309A13F0 (3.0.9 Release Candidate): Mushkin Callisto
- 30CA13F0 (3.0.C Release Candidate): OCZ Vertex-2 "Extended"
- 310A13F0 (3.1.0 Release Candidate): G.Skill Phoenix Pro, OCZ Vertex-2 (Firmware Revision 1.10)
- 320A13F0 (3.2.0): Patrot Inferno Extreme
- 340A13F0 (3.4.0): A-Data S599 (update 4. ledna/januára 2011)
12-13% sprare/over-provisioning area (únor/ferbuár 2011): - OCZ Vertex 2 fw v1.28 (pouze 25nm revize)
A-Data 599 v3.4.6.[/list]
Velký vliv na výkon může mít použitý firmware. Vtip je v tom, že beta- a RC- verze firmwaru data z některý benchmarků nezapisují na disk (h2wbench např. zapisuje pouze 0) a výsledkem je, že jste si zbechmarkovali propustnost SATA sběrnice. Optimalizace naopak vázne v oblasti náhodných zápisů a výsledek je ten, že je SSD pomalé nebo pomalejší než klasický 7200otáčkový disk a dochází ke stutteringu (zamrzávání)! Pokud je to možné, doporučuji aktualizovat firmware na poslední dostupnou verzi. Tu obvykle najdete na stránkách výrobce. Rozdíly v reálném výkonu se mohou pohybovat okolo 10 % – 50 % k lepšímu. Další rozdíl může být také ke zvýšení užitečné kapacity disku – staré firmwary používají 28 % všech buněk jako náhradní prostor pro realokování vadných bloků (over-provisioning, spare area), novější firmwary potom pouhých 7 %.
Problémy s výkonem jsou nejlépe vidět na obou obrázcích. Zatímco vlevo je použitý standardní ovladač msahci a disk nepracuje optimálně (problémy s vyhledáváním, špatně fungujíci trim/GC), na pravém snímku je vše v pořádku
Další vlastnost se týká netbooků a starších čipových sad. Vzhledem k technologickým omezezním (poslední Atom s čipsetem NM10 je de facto ICH7) se k lepším výsledkům nedostanete. Pokud však máte plnohodnotný notebook s PM965 + ICH8, možná vám výrobce snížil maximální rychlost na SATA 150 Mb/s a může pomoci následující návod.
Pokud byste chtěli disk zresetovat do továrního nastavení, doporučují výrobci disků provést ATA příkaz „Secure Erase“, který je součástí programu HDDErase. Pokud při jeho vykonávání narazíte na problém, nejspíše jste nepřepnuli řadič disku v BIOSu do Legacy IDE režimu. Po detekci disku a nabootování DOSu je třeba připojit a odpojit datový SATA kabel, aby došlo k nové inicializaci a spuštění disku.
Druhou (a snadnější) variantou je použití Toolboxu od OCZ. Jeho ovládání je velice intuitivní a pro správnou funkci musí být řadič disku přepnutý do AHCI režimu a nainstalovaný ovladač Intel Rapid Store Technology (RST) v9.6. Ve správci disků nejprve odstraníte všechny oddíly z vašeho SSD (pozor, data nejdou obnovit!) a poté spustíte Toolbox. V první nabídce (drives) vyberete SSD, které chcete naformátovat, překlinete na security a provedete „Secure Erase“.
Pokud potřebujete obnovit ztracený výkon, NIKDY, opakuji NIKDY neprovádějte plný formát, ale používejte příkaz Secure Erase.
Utilita pro ruční vyvolání trimu (pozor, težká beta, použití na vlastní nebezpečí)!
Učitě jsem na něco zapomněl a nejenom já budu rád, když mě na chybějící údaje upozorníte.Gentlemen
I just moved the secure erase thread...why? because its getting heated and I need both customers and mods playing well together.
I may bring the thread back...I may not.
Im going to spell things out for you all here, so you are all 100% sure what of what you bought.
1 TRIM works, I will have me&er show you how to monitor this with hIOmon.
2 TRIM does not work like it does on an Indilinx drive as Duraclass controlls TRIM, this means you will not get the speed back as an Indilinx drive does as this would mean a very high write amplification...drives would wear out in months
3 Secure erase a drive every 6 months to free up previously read only blocks, secure erase every 2 days to get round Duraclass and you will kill the drive very quickly
Data is rotated on the drives you are buying right now....this looks to be from a modification to FW. Duraclass actively levels out PE/c. I however have no details on how often it does this as of this time.
4 OCZ use ATTO on fresh clean drives to show performance, on the forum we are going to adopt winsat, both of these use compressible data and show the drives running with best performance. CDM and AS-SSD use incompressible data and show a worse case scenario...choose what you want to bench with BUT respect OCZ will ask you to run ATTO.
When I get more to add to this i will, you are free to discuss anything I have stated here BUT if this gets heated and OT we will be heavy handed with moderation.... you have been warned.
Tony
Uvedený text je majetkem vydavatelství Mediacop a jeho magazínu PCTuning.cz. Autor nenese žádnou odpovědnost za škody, které mohou vzniknout zde uvedeními postupy. Žádná část textu nesmí být kopírována, šířena nebo jakkoliv publikována bez písemného svolení autora. Zbývající autorská práva jako jsou grafy nebo fotky řadičů náleží OCZ Technology a serveru Benchmark Reviews.
//Jan Černý aka -HoNY-, 4. ledna/januára 2011; last update 22-02-11 5:00 AM
//Thellwin - FAQnuto