Jaký 2,5" hdd (do notebooku) doporučíte...

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
premo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2009
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký 2,5 HDD (Lenovo T61p)

Příspěvek od premo »

Rozepiš se prosím o tom Blacku, sám o něm do notebooku uvažuju jako o náhradě WD1200bevs.
CPU: AMD Ryzen 5900X + Noctua NH-D15 SE AM4, RAM: 64GB 3200MHz CL16 Kingston HyperX Fury, MB: Asus TUF X570-Pro (Wifi) VGA: EVGA Geforce RTX 3090 XC3 ULTRA, SSD: Samsung 980 Pro 1TB + Samsung 970 Evo Plus 2TB + Samsung 860 Evo 2TB SATA + Samsung 870 Evo 2TB SATA, HD: 2x WD40EZRZ Blue 4TB, DVD-RW: Asus DRW-24D5MT, Monitor: Samsung Odyssey G7 32" QHD, Case: Fractal Design Define 7 XL, Zdroj: Seasonic Prime Gold 750W - Windows 11 Home
NTB: Lenovo ThinkPad E15 Gen4: i5-1235U/0,9-4,4GHz/40GB/512GB + 1TB/GeForce MX550/Windows 11 Pro
Samsung S21 FE - Android 13 + OneUI 5.1
P3T3R
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. úno 2006

Re: Jaký 2,5 HDD (Lenovo T61p)

Příspěvek od P3T3R »

Omlouvám se premo za zpoždění, dřív jsem to opravdu nezvládl. Nicméně zde jsou mé postřehy z obou disků. Podotýkám, že jsem spíš řešil hlučnost, o rychlosti sem neměl pochyby.

Takže... Zakoupil jsem HDD WD Scorpio Black 500GB a co mě čekalo po osazení do mého ntb sem vůbec nečekal. Hned po zapnutí sem pocítil na celém šasi velké vibrace a to takové, že jsem opravdu myslel, že za takovou koupi se kopnu do hlavy. Vibrace byli tak silné, že i když mám hdd v šasi úplně vpravo dole, tak i když jsem se dotknul displaye úplně na opačné straně nahoře byli vibrace hodně cítit. Popsaů bych to jako kdybych měl ntb na klíně a seděl na vibračním křesle.

Po zajetí HDD se mi spustil instalační program, kde se HDD trochu uklidnil a vibrace byli jen slabé a byli cítit pouze na šasi. Po nainstalování windows 7 Pro x64 jsem nainstaloval i drivery. následně jsem, ale zjistil, že disk docela hučí (s mírnými vibracemi v místě umístění disku) už jen při kancelářské práci (ale i v klidu). Pro představu: v pokoji, kde nebylo žádné rušení to znělo jako by se mi sepnul větrák v ntb, byl to tak identický zvuk, že dokud jsem nepříložil ucho k hdd, myslel jsem si, že je to opravdu větrák.

Neměl jsem čas nainstalovat složitější programy na video či 3D modelaci (možná výměna HDD bez udání důvodu do 24h), tak jsem zkusil nainstalovat hru Call of Duty: Modern War (hry nehraju takže nevím zda to má stejný dopad jako náročné programy). Hra byla nastavena na největší detaily jen s nížším anti-něco a o stupeň menší rozlišení. Hra šla naprosto perfektně, ale po 5 minutách hraní se disk rozjel a opět vibrovalo nejenom šasi ale i display (míň než při prvním spuštění, ale vibrace byli cítit).

Co se týká rychlosti, tak z mého cítění ntb lehce ožil a boot byl trochu rychlejší. Kopírování souborů, atd. jsem nezkoušel.

Bez sebemenších pochybností jsem disk šel vrátit a koupil místo něj o necelou stovku levnější Hitachi 7K500. A jak jsem byl mile překvapen... Disk vůbec nehučí, naprosto nic nevybruje, nádhera. stejně jako u mého originálního disku (v popisu) neni o něm vidu ani slechu. Zatim jsem ale neměl možnost posoudit to v úplně klidném prostředí.

Zkušenost z klidného prostředí a následně i zkušenost ze stejné hry (CoD) napíšu později a dodám i Benchmarky, který jsem zaznamenal u obou disků.

Jinak disk běží perfekně stejně jako u WD se rychlost bootu trochu zrychlila, velké překvapení se mi ale dostalo, když jsem instaloval drivery a mě potřebné programy. Rychlost jakou se to instalovalo, byla oproti mému starému hdd fakt velká, opravdu velký rozdíl. Já sám jsem nevěřícně kroutil hlavou a říkal sem si po prvních pár instalací, že je to jen náhoda, že to ani nemůže být možné. Zdůrazňuji proti starému disku, aby pak na mě někdo nenadával, že to takovej rozdíl neni.

S tímto diskem jsem opravdu velice spokojen a narozdíl od WD Blacku ho vřele doporučuji! 8) :tleskani Neříkám, že WD je pro všechny špatná volba, některým lidem, které vibrace a hlučnost nějak neobtěžují to může být skvělá volba.

Jen bych chtěl dodat, že tahle recenze je opravdu jen moje osobní zkušenost, a že nemusí být směrodatná pro ostatní notebooky. Píši to protože můj ntb má magneziové víko stejně jako konstrukce šasi (neni to jen plast, který dává ntb design). Takže vibrace mohli vzniknout kvůli tomu, ale zas na druhou stranu mám pro hdd, který se zasouvá z boku, takovou vaničku na kterou se to přišroubuje a ze stan se na ní dají takové dvě podélné gumové lišty (neni to nějaké designové lemování, ale opravdu tak 1mm guma), což by asi docela ten HDD mělo tlumit víc jak u jiných ntb, no nevim.

Doufám, že tohle aspoň nekomu pomůže do budoucna. Ještě dodám ty Benchmarky, ale jinak vám přeju Šťastný nový rok 2011. :)

EDIT: Oprava překlepů.
ROMIKUS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. zář 2006

Re: Jaký 2,5 HDD (Lenovo T61p)

Příspěvek od ROMIKUS »

Mužeš dodat ty Benchmarky,taky o něm uvažuji.Co spotřeba?
P3T3R
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. úno 2006

Re: Jaký 2,5 HDD (Lenovo T61p)

Příspěvek od P3T3R »

HITACHI

Obrázek

WD

Obrázek

Spotřebu jsem neměřil...
Naposledy upravil(a) P3T3R dne pon 31. led 2011, 20:51, celkem upraveno 1 x.
ROMIKUS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. zář 2006

Re: Jaký 2,5 HDD (Lenovo T61p)

Příspěvek od ROMIKUS »

Díky,jak je na tom výdrž NB oproti strému disku?
Sheep-Master
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. lis 2005
Bydliště: Sázava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 2,5 HDD (Lenovo T61p)

Příspěvek od Sheep-Master »

spotřeba bude +- stejná, podle toho co na tom zrovna děláš. můžeš zkusit najít u výrobce kolik udává.
C2D E6600@3,4GHz + AC Freezer, GIGABYTE P35 DS3, 2x2GB A-DATA 900Mhz, SAPPHIRE HD4850 750/2200 + Accelero S1, Samsung F3 1TB, SB Audigy 4, Corsair HX520, TT Swing, LG 24" 245WP-BN

Lenovo Thinkpad W500 + SSD Intel 320 120GB + 9 Cell Battery
ROMIKUS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. zář 2006

Re: Jaký 2,5 HDD (Lenovo T61p)

Příspěvek od ROMIKUS »

P3T3R píše:HITACHI


Spotřebu jsem neměřil...
Nešlo by sem hodit SMART s Hitachi.
Ď
P3T3R
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. úno 2006

Re: Jaký 2,5 HDD (Lenovo T61p)

Příspěvek od P3T3R »

Hitachi S.M.A.R.T

Obrázek

Ještě tam chybí:

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 Ok
(DF) (unknown attribute) 100 100 0 0 Ok
P3T3R
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. úno 2006

Re: Jaký 2,5 HDD (Lenovo T61p)

Příspěvek od P3T3R »

Výdrž oproti starému HDD nemůžu posoudit, protože mi odešla baterka takže sem napájen pouze ze síte.
code2
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. pro 2007
Bydliště: BRNO
Kontaktovat uživatele:

Jaký 2,5" hdd (do notebooku) doporučíte...

Příspěvek od code2 »

Rád bych se zeptal jaký rychlý pevný disk (500GB+) by jste mě doporučili?

Měl jsem vybrán WD Scorpio Black - 500GB 7200ot, ale teď jsem se dočetl, že dost vibruje tak jsem trochu na vážkách. SSD zatím nechci.

Děkuji za rady.


PS.: Měl jsem Seaget Momentus XT, ale je to shit, po 3 měsících začal dělat 1 - 3sec lagy, viz http://forums.seagate.com/t5/Momentus-X ... td-p/59455
koudy7
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: PRAHA

Re: Jaký pevný disk (2,5) do notebooku?

Příspěvek od koudy7 »

Já bych doporučil obyč. seagate:
http://www.alza.cz/pevny-disk-2-5-seaga ... 108020.htm

Mám ho už cca rok a šlape perfektně. Je rychle, tichej a nevibruje.
Thinkpad T60 power! 14" / T2400 @1,83 / 3GB / 500GB @7200rpm / ATI X1300 64MB/ 1400x1050 / 7h battery life / born@2007 and still runnning smoothly
IQLogic
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2004
Bydliště: Ružomberok, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký pevný disk (2,5) do notebooku?

Příspěvek od IQLogic »

tiez si planujem kupit HDD do notasu a rozmyslam nad Hitachi 5K750 500GB, len som na nete nikde nenasiel poriadne testy ci skusenosti uzivatelov za to som sa docital, ze prvy stvrtrok ma vyjst 7K750, cize 7200ot verzia ... myslite, ze vo vykone bude nejaky rozdiel? Ak ano cca ake su rozdiely medzi 5k a 7k otackovymi diskami? Dakujem
Enigma
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2007

Re: Jaký pevný disk (2,5) do notebooku?

Příspěvek od Enigma »

Jelikož vím díky údajům ze SMARTu, že se stávajícím 60 GB diskem ve svém laptopu nemohu dlouhodobě do budoucna již počítat, poohlížím se tedy po novém disku. Neměli bychom být moc limitováni, sic HDD je připojeno přes SATA rozhranní.
Nemělo by to být moc pomalé a mělo by to mít příznivý poměr cena/GB. Nepotřebuji nutně moc velký disk, většinu věcí mám na disku externím. Mám představu o velikosti nového disku tak třeba 320 GB. Nechce se mi do toho dávat víc než 1000 Kč. Co byste tak asi doporučili?
Co třeba si myslíte o těchto dvou následujících:
http://www.softcom.cz/produkt/wd-wd3200 ... e/?flist=1
http://www.softcom.cz/produkt/wd-wd3200 ... e/?flist=1
Butch
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. črc 2003
Bydliště: Praha

Re: Jaký pevný disk (2,5) do notebooku?

Příspěvek od Butch »

WD ani Seagate bych si do nb nekoupil a vlastne ani do desktopu.

Koupil bych si nejake 320 nebo 500GB Hitachi.

napriklad:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=72867
Intel i7 3770K@4,2GHz(1,3V)+Coolink Corator DS, Asus Maximu​s IV GENE​-Z, ASUS Geforce GTX 1070 Strix 8GB, 16GB RAM Kingston, Samsung SSD 850 EVO 500GB+250GB, Samsung F3 1TB, WD RED 8TB, Fractal Arc Mini, Benq VW2420H, CM Silent Pro M2-720W, Logitech G502 proteus spectrum, Logitech Z-2300, Xbox ONE S gamepad, Logitech G11, Creative Sound Blaster X-Fi HD USB SBX, Lian-Li BZ-H06
Enigma
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2007

Re: Jaký pevný disk (2,5) do notebooku?

Příspěvek od Enigma »

Udělal jsem revizi hledání, tak tedy, co třeba
http://www.softcom.cz/produkt/hitachi-t ... e/?flist=1
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=81359
Jinak, k 7200 ot., bude to rychlejší, ale na druhé straně, nestoupne zase moc spotřeba? Někdy přecejen jedu na baterku.
cabman
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. úno 2005
Bydliště: Prčice

Re: Jaký pevný disk (2,5) do notebooku?

Příspěvek od cabman »

Říká se že WD se hřeje, Seagate je hlučný ... na Hitachi a Samsung nikdo vlastně nenadává.

U notebooku bych se vykašlal na rychlost - u všech na stejných otáčkách je podobná )bral bych 7200), ale staral bych se o zahřívání - ono žhavé želísko v notebooku neni moc dobrá věc. Bral bych ten Hitachi a pro spotřebu bych zvážil jednu plotnu.
Jsem pro přesměrování pctuning na google. Na co forum? Když se člověk na něco zeptá tak mu nějakej "inteligent" odpoví že si to má najít v google. V google je všechno a konečná odpověď na vše je google.
brudr
Nováček
Nováček
Registrován: 04. dub 2011

Re: Jaký pevný disk (2,5) do notebooku?

Příspěvek od brudr »

Jsem pro Hitachi. Měl jsem jej, než odešel na věčné časy, teď jsem zdědil Seagate (novější než ten H) a je to horší (co se týče rychlosti i hluku). Ale časem si člověk zvykne, pokud nemá čerstvé porovnání :-)
Enigma
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2007

Re: Jaký pevný disk (2,5) do notebooku?

Příspěvek od Enigma »

Zařídil jsem se takto, pořídil jsem do svého laptopu ten 320 GB Hitachi. Vše mám nainstalované a data přenesena ze starého disku. Určitě to má rychlejší odezvu než na starém disku. A to nejlepší, disk není při činnosti slyšet.
Palko12
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2011

HDD 2.5",250GB,7200,1plotna do notebooku

Příspěvek od Palko12 »

Zdravím,
sháním HDD s 1 plotnou 250GB a marně.Je těžké vybrat značku,protože podle recenze jsou všechny poruchové. SSD si chci pořídit později, až bude přijatelná cena. Na testy moc nevěřím
a tak bych rád poprosil o názor uživatelé těchto HDD.
Mastodont
Černá karta
Černá karta
Registrován: 04. bře 2008
Bydliště: Praha

Re: HDD 2.5",250GB,7200,1plotna do notebooku

Příspěvek od Mastodont »

Hitachi bude asi nejlepší volba.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“