Textový LCD displej

Nevizuální úpravy HW, elektronika - Voltage-mody, regulace otáček, schémata... nejde o přetaktovávání.
Odpovědět
N_o_c_l_a_f
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2005

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od N_o_c_l_a_f »

Jenom poznamka k strankach LCDtoUSB - na wz neni narozdil od dzp seznam soucastek.

Plus mam dotaz - na schematu je napsano LCD 16x2, v popisu je napsano, ze to je kompatibilni i s 20x4 a 40x4 - 20x4 LCD ma konektory stejny jako 16x2 a u 40x4 je jenom o ten jeden pin, ktery se ma pripojit na 24, vic?
----------------------
pokud vyrobce/prodejce uvadi, ze radic je HD44780 kompatibilni, muzu ten displej pouzit?
Jan16
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2008
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od Jan16 »

LPT1-3 snad víš co znamená. Nastav tam LPT1, zapoj si displej na LPT, a zkus co to udělá, jestli to půjde. u PCI karet jsou problémy v tom, že u některých nefunguje přímý přístup na LPT přes "klasické" adresy jako $378, a je pak třeba nechat LPT obsluhovat přes ovladače. Nevím jak je LCD smartie sofistikovaný program, zkoušej :) Každopádně u PCI karty to bude spíš fungovat, než u USB-LPT redukce.
MB: Asus P5KR CPU: Core2Duo 2,66GHz RAM: 6GB DDR2 CL5 800MHz HDD: 320GB+1000GB SATA2 WDC; GPU: nVidia 8500GT &: čtečka karet, DVD RW + Lightscribe @legal Win XP Home; Zdroj Fortron Blue Storm II 500W, PFC, FSP500-GLN; NET: optika rulezzz
http://jan16.czela.net/
*CANIS*
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2009
Bydliště: Psí bouda ( CZ )

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od *CANIS* »

No a nastaveni Jalcds ?

Kazdopadne s tim primym pristupem mas pravdu.Pres adresy to opravdu nejde.

Zase je ale problem,ze nevim,jak to zkouset...nevim co mam psat do toho pole adresy....

A co se tyce tim zpousteni pres ovladace,to taky nevim,nemam s tim zkusenost.

Zkus prosim nejak poradit,jestli muzes.

Diky
*CANIS*
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2009
Bydliště: Psí bouda ( CZ )

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od *CANIS* »

Jan16 píše:LPT1-3 snad víš co znamená. Nastav tam LPT1, zapoj si displej na LPT, a zkus co to udělá, jestli to půjde. u PCI karet jsou problémy v tom, že u některých nefunguje přímý přístup na LPT přes "klasické" adresy jako $378, a je pak třeba nechat LPT obsluhovat přes ovladače. Nevím jak je LCD smartie sofistikovaný program, zkoušej :) Každopádně u PCI karty to bude spíš fungovat, než u USB-LPT redukce.

Tak co mam s tim teda udelat ?
Zkus odpoved a neco napsat....dikes
Jan16
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2008
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od Jan16 »

Už sem řikal. Nakonfiguruj tu PCI kartu s LPTčkama, pokud to nějak jde, třeba na LPT1.
Zapoj si LCD na LPT (schéma snad hledat ti nemusim, je jich na netu plno, a furt to jedno stejný, myslim že je RayeRovo), a zkus to, jestli to pojede. S PCI kartou tomu dávám šanci tak 70% :)
Už si to zkusil?

Pokud je to jaLCD tak blbý, že si adresu neumí zjistit samo, a musíš jí vypisovat ručně, tak adresy(pokud ot přes ně funguje, a nějaká existuje) by měly být napsané v manuálu k té kartě. Nebo aspoň na webu výrobce. Zkus se po tom podívat, co najdeš.
MB: Asus P5KR CPU: Core2Duo 2,66GHz RAM: 6GB DDR2 CL5 800MHz HDD: 320GB+1000GB SATA2 WDC; GPU: nVidia 8500GT &: čtečka karet, DVD RW + Lightscribe @legal Win XP Home; Zdroj Fortron Blue Storm II 500W, PFC, FSP500-GLN; NET: optika rulezzz
http://jan16.czela.net/
*CANIS*
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2009
Bydliště: Psí bouda ( CZ )

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od *CANIS* »

No dyt to pisu ze mi to pres tu PCI zatim nejde,takze z toho vyplyva,ze jsem to zkousel :D .

Jinak v manualu nic neni a manual na google se mi nepodarilo najit.
*CANIS*
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2009
Bydliště: Psí bouda ( CZ )

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od *CANIS* »

Myslim ti ze v manualu nic neni na CD s ovladaci.

A neverim,ze tam vubec neco bude...snazil jsem se to hledat uz u te USB>LPT redukce.
*CANIS*
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2009
Bydliště: Psí bouda ( CZ )

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od *CANIS* »

Ted jsem zkousel i novejsi ovladace a stejne nic,nasel jsem nejaky manual na netu a tam bylo psano pouze o instalaci ale o nejakych portech ani tuk...takze nevim,jak to rozchodit.

V JaLCDs jsem zkousel zadat $378,stejne nic...v LCDSmartie to stejne a taky ani tuk....
-loleQ-
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. úno 2009
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od -loleQ- »

Zdravim byl by tu někdo tak hodný a hodil by mi jsem odkaz na všechny součástky co k výrobě jsou potřeba :-D Děkuji ....... chtěl bych aby to ukazovalo např. jen čas nebo teploty , jinak bych si to doma už postavil :wink:
CPU: AMD X2 5600+ EE MB: MSI K9N2 nForce 570SLI GPU: 2xSLI Geforce 7600Gs RAM: 2x512Mb Kingstone 800Mhz + 2x 2GB PATRIOT 800Mhz HDD1:1TB Seagate Barracuda DVDRW:LG Normál PSU: 400W Case: Mironet obyč CRT: AOC 19" Repro: Genius OS: Win XP
Ollie
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. kvě 2007
Bydliště: Rožnov p.R., Loukov
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od Ollie »

Displej můžeš použít jakejkoliv, třeba tady http://www.gme.cz/cz/index.php?page=ele ... d=12204396, na zobrazení teplot asi stačí nejběžnější velikost 16x2 znaky.
Jenom pozor na úhly pohledu, např toto khůůl modrý LCD je stavěný na pohled zespodu (6:00), takže na zabudování do case položenýho na zemi není moc vhodný.
No a zapojení, pokud máš paralelní port, tak schema je tady, a pak už stačí jenom kabel (nejlíp stíněný), trimr 10kOhm na nastavení kontrastu, a odpor k podsvícení, dal bych pevnej odpor 100 až 150R. Dráty k displeji nepájej přímo, na kabel použij konektor KONPC, a do dipleje dej pinovou lištu S1G20. Napájení ber z USB, k displeji mezi piny 1 a 2 dej ještě kondík 100nF.
A pokud nemáš na desce LPT, vygugli si LCD2USB.
Uff, to jsem se rozepsal :-D
Obrázek
Jan16
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2008
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od Jan16 »

1)100-150R na 5V je hrozně moc. Buďto tam nedávej odpor žádný, nebo nějaký do 47R. Jinak to bude svítit docela slabě. Je to jedno, nemusí tam ten odpor být.
Napájení ber rovnou z PC zdroje. (pokud bude LCD uvnitř skříně) USB až v nouzi, když to LCD bude venku ze skříně.
MB: Asus P5KR CPU: Core2Duo 2,66GHz RAM: 6GB DDR2 CL5 800MHz HDD: 320GB+1000GB SATA2 WDC; GPU: nVidia 8500GT &: čtečka karet, DVD RW + Lightscribe @legal Win XP Home; Zdroj Fortron Blue Storm II 500W, PFC, FSP500-GLN; NET: optika rulezzz
http://jan16.czela.net/
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od Trinom »

Jan16 píše:1)100-150R na 5V je hrozně moc. Buďto tam nedávej odpor žádný, nebo nějaký do 47R.
Takvouhle blbost bych od tebe nečekal. Pro bílou nebo modrou LED (3,2V) je potřeba odpor ALESPOŇ 90R takže 100R je OK. Osobně mám 330R a taky to svítí dost. Pro zelenou LEDku je potřeba odpor alespoň 150R (zelená je na 2V).

A USB je dobrý na to, že to má hlídanej odběr a přes půl ampéry by tě vůbec nemělo pustit. Když to lupneš do MOLEXu, tak při nějaký přehlídlý chybě můžeš udělat zapojení pápá.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
Jan16
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2008
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od Jan16 »

Trinom: ?? Teď nějak nechápu a jsem úplně mimo. K podsvětlení (zabudovanému od výroby) v LCD displeji se odpor NEdává. Už jsou odpory vevnitř. Teda nikdy jsem externí odpor nedával, všecko bylo OK. Nebo nevim kde je problém :?
MB: Asus P5KR CPU: Core2Duo 2,66GHz RAM: 6GB DDR2 CL5 800MHz HDD: 320GB+1000GB SATA2 WDC; GPU: nVidia 8500GT &: čtečka karet, DVD RW + Lightscribe @legal Win XP Home; Zdroj Fortron Blue Storm II 500W, PFC, FSP500-GLN; NET: optika rulezzz
http://jan16.czela.net/
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od Trinom »

Na LCD se kterými jsem se setkal nikdy žádný odpor nebyl, takže jsem ho tam musel dát vždy. Tím ovšem nepopírám, že existují displeje, kde už je na desce.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
Jan16
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2008
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od Jan16 »

Nevím teda co to bylo za LCDčka, ale ptal jsem se ještě pro jistotu známého, a ten říáká, že ty 3 LCDčka co doma má již odpory mají..
Jak si přišel na to, že tam odpor není?
MB: Asus P5KR CPU: Core2Duo 2,66GHz RAM: 6GB DDR2 CL5 800MHz HDD: 320GB+1000GB SATA2 WDC; GPU: nVidia 8500GT &: čtečka karet, DVD RW + Lightscribe @legal Win XP Home; Zdroj Fortron Blue Storm II 500W, PFC, FSP500-GLN; NET: optika rulezzz
http://jan16.czela.net/
-loleQ-
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. úno 2009
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od -loleQ- »

Ollie díky za podrobný popis , jenže nechápu ty schémata :lol: :lol: to je škoda mno ... :x nevím co znamenají ty zkratky na konci u LCD :oops:
CPU: AMD X2 5600+ EE MB: MSI K9N2 nForce 570SLI GPU: 2xSLI Geforce 7600Gs RAM: 2x512Mb Kingstone 800Mhz + 2x 2GB PATRIOT 800Mhz HDD1:1TB Seagate Barracuda DVDRW:LG Normál PSU: 400W Case: Mironet obyč CRT: AOC 19" Repro: Genius OS: Win XP
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od Trinom »

jaký zkratky?
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
Ollie
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. kvě 2007
Bydliště: Rožnov p.R., Loukov
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od Ollie »

Loleq: Ty tě nemusí ani moc zajímat, důležitý jsou hlavně čísla vývodů.

Ale stejně ti doporučím postavit si to LCD2USB, jednoduchý zapojení s ATmega8, teď to tu mám na zkoušku v nepájivým poli a funguje to s LCD Smartie parádně. Ta trocha práce navíc za to stojí, dá se to nabastlit i na univerzální plošňák.
A taky jsem zjistil že spodní řádek toho mojeho displeje je kaput, přístě si zas něco koupím v GM, kuaaa :devil:
Obrázek
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od Trinom »

Nemáš ho jen blbě spasovanej? Zkus ho rozebrat a složit.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
Jan16
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2008
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Textový LCD displej

Příspěvek od Jan16 »

Pravděpodobnější je to, že to má blbě nakonfigurovaný, a chodí mu jen jeden řádek. Kdyby byla chyba v kontaktech, určitě závada nebude taková, že nebude fungovat komplet jeden řádek. To by třeba vypadávaly jen některé pixely.
MB: Asus P5KR CPU: Core2Duo 2,66GHz RAM: 6GB DDR2 CL5 800MHz HDD: 320GB+1000GB SATA2 WDC; GPU: nVidia 8500GT &: čtečka karet, DVD RW + Lightscribe @legal Win XP Home; Zdroj Fortron Blue Storm II 500W, PFC, FSP500-GLN; NET: optika rulezzz
http://jan16.czela.net/
Odpovědět

Zpět na „Modifikace hardware“