Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Z principu to přerovnat hned nemusí. SSD taky nemusí hned vyprázdnit svou SLC cache. Nicméně ale SMR disk dobrá odvaha.

On musí jen někam vypsat co má v cache. To je nutné, jakmile už je to někde na plotnách tak dorovnat to může později. Problémy tam ale můžou bejt dva. 1. Ona cache, při pomalosti SMR disků fakt může trvat než se vyprázní, a nebo 2. Většina dat vůbec neni na disku. Win se v tomhle chovaj blbě že když máš třeba hodně RAM tak si data nalejou do RAM a tvářej se že už je dokopírováno ale v praxi na disk dopisujou pomalinku postupně na pozadí. Tzn těh posledchích pár minut se může jen dopisovat to co je v RAM a on jak je pomalej tak to prostě trvá.

Když dáš "bezpečně odebrat jednotku" tak se právě snažej to tam vše hned dumpnout ale když se jim to do x sekund nepovede tak prostě failnou že je jednotka busy a něco jí používá. Typické chování.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od zombux »

DOC_ZENITH píše: stř 12. led 2022, 16:36 SMR disk dobrá odvaha.
no... já mám takovou Obamu, že dneska se externí disky dělají snad už jen SMR. pravda, tohle je 1TB, tyhle menší varianty možná ještě nejsou úplně všechny SMR, ale i tak.
jinak souhlas, tohle vypadá právě na vyprazdňování cache - a nemusí to vůbec být cache disku, ale cache Windows, protože Windows takhle fungujou.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nové 2,5" už se dělaj jen SMR. Tzn dnes pokud exterák HDD tak jedině 3,5 a samo sebou si vybrat disk + box, nekupovat žádnou hotovku, a pokud 2,5" tak ten samej přístup ale dovnitř SSD. 2,5" točáky jsou mrtvý a vyráběj se už jen SMR zmetky. Dnes když jsou i solidní 2TB 2,5" sata SSD celkem cheap nevidim důvod shánět točák.
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od mr.qeg »

Ono to bufferování tě může dojebat i třeba s nějakou pomalou shit flashkou. Kopíroval jsem tam tak filmy pro televizi, TC už úspěšně dokončil přenos a hned to vytáhnul, ale data nikde. Možná byla chyba, že to bylo zformátováno NTFS a ne exFat.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Bylo to tim bufferem ne filesystémem, ono u win10 už je to aspoň trochu zkrocený a je to maximálně pár GB, ale u win7 pokud měl člověk hodně RAM a zrovna byla volná, klidně to použilo většinu RAM. U stroje s 128GB jsem se byl schopnej dostat do stavu že jsem měl 80GB nacachovanejch dat pro zápis v RAM.
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od Ripper6 »

DOC_ZENITH píše: stř 12. led 2022, 18:42 Nové 2,5" už se dělaj jen SMR. Tzn dnes pokud exterák HDD tak jedině 3,5 a samo sebou si vybrat disk + box, nekupovat žádnou hotovku, a pokud 2,5" tak ten samej přístup ale dovnitř SSD. 2,5" točáky jsou mrtvý a vyráběj se už jen SMR zmetky. Dnes když jsou i solidní 2TB 2,5" sata SSD celkem cheap nevidim důvod shánět točák.
Pro nektere lidi to tak neni... :)
Duvod:
1. HDD jdou z toho lepsi zachranit data
2. HDD 2,5 pri kapacite 2TB je stale znatelne levnejsi

https://pevne-disky.heureka.cz/f:1995:5 ... 202TB/?o=4

Franta kudlacek povidal ze za ten hdd da tady ten Toshiba L200 2TB, 2,5", HDWL120UZSVA 1494czk :)
zatim co tady za ten SSD Crucial BX500 2TB, 2,5", CT2000BX500SSD1 by musel dat 4199czk :(
a to mu prijde drahe, protoze mu nezbude uz na najem :(
a tady ten Samsung 870 QVO 2TB, MZ-77Q2T0BW jeste drazsi z bunkama QLC

Sam jsem se zdesil a podival se nahodne jsem
https://www.cnews.cz/wd-priznal-konkret ... lue-black/
a jsem rad ze mam jako posledni WD Black jeste ten WD10JPLX nonSMR :) ale jak koukam novejsi bych asi uz i s 1TB dostal SMR.
https://pevne-disky.heureka.cz/wd-1tb-2 ... /#prehled/
hezky takze stal me pred lety cca 1800czk, dnes za stejny prachy dostanu horzi zbozi... :(
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od mr.qeg »

Já myslím, že 2.5 disky už není šance sehnat ani interní, bez SMR. Kdyby si někdo chtěl udělat exterňák pomocí nějakého 2.5 interního + boxu :-(
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od Shaquille »

Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Přečti si pořádně jak ten test dělal, měl testovací chunk co měl méně jak 15GB a ten kopíroval a pak smazal a pod. Ne takhle SMr disk fakt nekillneš, kdyžý je ho většina prázdná a on si může zapisovat v non SMR režimu, ala zapsat do vícero volnejch sektorů najednou protože je tam tolik volného místa, tak pak může bejt i rychlejší díky větším cache a pod. Ale, u SMR disku je killer když na něm máš třeba 3TB dat ze 4 a rozhodneš se tam nalejt dalších 500GB. To bude klidně 20x pomalejší a tahle operace bude třeba na půl dne. Většinou když člověk chce externí HDD tak to nechce na množství dat co by se mu vešly na flashku.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od zombux »

DOC_ZENITH píše: pon 17. led 2022, 15:01 když na něm máš třeba 3TB dat ze 4 a rozhodneš se tam nalejt dalších 500GB.
heh. been there, done that. ten disk má (třeba v mém případě u Seagate 4TB exteráku) spíš tendenci úplně umřít a odpadnout od systému, a pak po nějaké době po připojení se zase nějak magicky vzpamatovat a data nemají (aspoň doufám a testy to neprokázaly) žádnou chybu integrity.
reklamoval jsem ho 2x a nic se nezměnilo.
jo, tyhle disky mají super poměr cena/kapacita, ale je třeba počítat se specifiky SMR.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
thomas4492
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. říj 2016

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od thomas4492 »

Ahoj je teda Toshiba L200 2TB, 2,5", HDWL120UZSVA bez SMR ? Chcel by som si spraviť ešte externé 2.5 HDD. Pokiaľ sa dá ešte niečo kúpiť bez SMR . Niekde som čítal že aj ten je už SMR. Mal by to byť posledný disk bez SMR len všade čítam niečo iné... Ďakujem :)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od python.p »

Datasheet, druhá stránka, sedmý odstavec, v levo dole.

* škoda, že to není osmej, bylo by to jak z pohádky. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Blacksphere
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2014

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od Blacksphere »

Zdravim pani,
idem si k Vam poradu. Viete mi odporucit externy HDD s kapacitou 1TB s najlepsim pomerom cena/spolahlivost? Cena okolo 50-60eur (ak sa da).

Vdaka
AMD 5800X3D | Noctua NH-D15 | MSI B450 Gaming Pro Carbon AC | Kingston 16GB 3200MHz | Asus ROG STRIX 1080Ti | Samsung 860 EVO 256GB | Samsung 860 EVO 1TB | Corsair RMx 1000W | Fractal Design Define 6
thomas4492
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. říj 2016

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od thomas4492 »

Pozeral som datasheet HDWL120UZSVA 2TB je SMR. Čo je škoda. 1 TB je pre mňa malo. Asi budem musieť ísť nakoniec len do SSD 8-)
Aspon
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 21. lis 2005
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký EXTERNÍ hdd (2,5 i 3,5) doporučíte...

Příspěvek od Aspon »

Ahojte, narazil jsem na zvláštní problém u svých externích disků. Mám pár kousků udělaných z běžných 2,5 disků vložených do různých USB3.0 boxů. Problém je ten, že některé boxy mi špatně fungují na jednom PC s deskou MSI B350 Tomahawk Plus. Buď se disk špatně načte a odpojuje se pořád dokola nebo po chvilce vytuhne tak, že nejde ani odebrat a musím ho natvrdo vypojit. Laboroval jsem s tím a zjistil jsem, že jediné co má vliv je USB3.0 kabel. Fyzicky jde vidět, že některé boxy mají kabel tlustý a tyto pak fungují naprosto OK. Pár boxů má ale kabel o poznání míň tlustý a tyto boxy pak zlobí. Samozřejmě pokud přehodím tlustý kabel k boxu, který zlobil s tenkým kabelem, tak pak funguje taky v pořádku. Nehraje ani roli, jestli zapojuju přímo do desky nebo do USB vyvedeného na bednu, chová se to pokaždé stejně.
Chápal bych, kdyby to zlobilo na každém PC stejně, že ty tenké kabely jsou prostě špatné, ale že to takto blbne jen na jednom PC je celkem divné. Jedině, že by ta deska byla víc citlivá na kvalitu kabelu? :?
AMD Ryzen 5 1600 AF @4.000MHz || MSI X470 Gaming Plus MAX || Kingston Fury Beast 2x8GB 3200MHz CL16 || Aorus Radeon™ RX 5700 XT 8G || Endorfy Fortis 5 || Fractal Design Ion+ Platinum 760W || Samsung 970 Evo Plus 500GB || Verbatim Vi550 S3 SSD || Crucial MX500 2TB || be quite! PureBase 600 Silver ||
SPC Gear GK650K Omnis Kailh Brown RGB || Logitech G403 Hero || LiteOn iHAS124 F || LG GH24NSB0 || HP E24i G4 24"
Creative i-Trigue L3500
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“