DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Ondra.K
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. srp 2008
Bydliště: Praha

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Ondra.K »

Tenhle je zakřivený. Mě to napřed taky lákalo, ale pak jsem si to zkusil naživo a u tak malého panelu je to naprosto otřesné, musíš si to ale zkusit sám.
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Riku »

Toho se právě taky bojím, ale bohužel většina VA panelů (který chci jako druhý) je zakřivená. Primární mám 4k IPS, ale na pár her bych chtěl to VA kvůli černé.
PS5 | LG OLED CX55
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Fox_25 »

Doporučuji se kouknout na ty herní VA někde naživo, některé kusy na tom byly s podáním černé stejně, nebo hůře než to taktovatelné IPS Philips co na PCT bylo v recenzi.
Ondra.K
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. srp 2008
Bydliště: Praha

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Ondra.K »

Můžu se zeptat o jaký philips se jedná? Snad ne ten 246E7QDSW.

Mně přijde, že pokud chce někdo hrát ve Full HD s 144hz, IPS nebo VA (a NEZAKŘIVENÝM panelem), Gsyncem a chce se vlízt do řekněme 7 000 tak si prostě nemá co vybrat.
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Fox_25 »

Ano, 246E7QDSW, s 81hz se na něm i dobře hraje, dokonce už nemám potřebu nechat opravit širokoúhlé CRT které chudák leží na půdě.

Ten výběr do 7000 eliminuje už Gsync, tam jsou dostupné tuším až od 9000 nějaké fullhd TN panely. Stejně tak neexistuje 144hz IPS s fullhd rozlišením, jenom VA. Zakřivění je tuším i kvůi barvám, u rovných VA šli z přímého pohledu v krajích do háje pleťové barvy. Ale pokud oželíš Gsync a přidáš asi 5000 korun, můžeš si koupit ASUS MG279Q, je to 144hz IPS a na fullhd si můžeš zapnout zobrazení 1:1.
Ondra.K
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. srp 2008
Bydliště: Praha

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Ondra.K »

https://www.czc.cz/acer-predator-xb240h ... 48/produkt Nakonec vezmu tenhle. Je sice už starší, bez g-syncu a ještě navíc TN, ale už fakt nevím. Barvy tam nějak dle névodů nastavím tak to snad nebude vypadat úplně hrozně. Až bude lepší PC, koupím 27" panel, k té mojí i5 Haswell a gtx1070 by to teď úplně nešlo:)
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Fox_25 »

Když pomineme peníze, je víceméně jedno jestli máš monitor 24" 1080 a nebo 27" 1440, pixel je u obou stejně velký. A i kdyby monitor neuměl zobrazení 1:1 při nižším rozlišení, umí to ovladače. Takže pokud by grafika přestala stíhat nat. rozlišení, nastavíš 1:1 fullhd a hotovo.

Jestli to nemáš na "pro gaming", tak bych do TN panelu který ani nemá pokrytí 100% sRGB za 6300 určitě nešel, protože 24" fullhd 144hz VA začínají asi na 4900. Barvy na TN můžeš podle návodů nastavovat jak chceš, ale pozorovací úhly díky kterým jsou ty barvy na prd tím nevyřešíš.
Ondra.K
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. srp 2008
Bydliště: Praha

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Ondra.K »

Já bohužel žádný VA, který by nebyl zakřivený v Česku nenašel, proto jsem se nakonec rozhodl pro tohle. Je mi jedno jestli to stojí 5 nebo 7, jen nechci mít na stole bumerang.
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Fox_25 »

A viděl jsi to zakřivení v reálu? Mě to nepřišlo jako bumerang a k pozorovacím úhlům VA panelů se to bohužel hodí.
Pořád si můžeš koupit 144hz IPS a použít fullhd se zobrazením 1:1. Až vyjde 144hz ips s gamutem jako u 246E7QDSW, tak to taky tak budu řešit u her které GTX 970 neutáhne na 2560x1440.

Taky můžeš vyzkoušet Philips 246E9QJAB, umí 75hz a jak ti nebude vyhovovat, tak ho prostě vrátíš.
shorty25
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. srp 2014
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od shorty25 »

QJAB neni tak dobry jako predchudce.
Vždy prodávám i jinde.
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Fox_25 »

Spíš mi přišlo že je co do kvality podsvícení víc variabilní, nebo v čem konkrétně je horší?
Ados
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2005

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Ados »

Dobrý den,
sestavuji si po dlouhé době PC (doteď jsem měl dlouhá léta NTB), kde se o grafický výkon bude starat GTX 1080. Už asi třetí den koukám a vybírám monitor ve velikosti 24" nebo 25" a nejsem z toho moudrý. Vyplatí se mi na hraní koupit něco kolem 9 000,- ,nebo mi bohatě bude stačit nějaký IPS 60Hz za 4 000,-? Vyplatí se jít do staršího panelu TN? Zatím jsem našel tyto 3 zástupce jednotlivých panelů:

AOC Agon AG241QG (https://www.tsbohemia.cz/aoc-agon-ag241 ... AsQAvD_BwE) - běžná cena co jsem koukal je kolem 12 000,-

nebo jít do levnějšího VA panelu
Samsung C24FG73 (https://www.alza.cz/24-samsung-c24fg73-d5086961.htm)

a nebo vzít obyčejné IPS ve FHD
Philips 246E7QDSW (https://www.mall.cz/lcd-uhlopricka/phil ... erm=909942)

Rozhodně nejsem žádný profi gamer, ale když už, tak si chci to hraní pořádně vychutnat. Chápu, že kvalitní monitory jsou od 15 000+, ale tolik do toho rozhodně investovat nechci. Jinak bude samozřejmě používán na internet, kancelářskou práci a když bude čas, tak nějaký 3D modelování.
Skogamandry
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2017

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Skogamandry »

ja som nedavno kupil tento 24" Acer Nitro VG240Ybmiix a som spokojny, na prvu dobru ziadne vadne pixely, ziadny BLB... brat si ho potom kupil tiez a spokojnost

https://www.alza.cz/acer-nitro-vg0?dq=5324124
Ondra.K
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. srp 2008
Bydliště: Praha

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Ondra.K »

Tento Acer jeste neni na oficialnim g-sync compatible listu od Nvidie. Jen FYI
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Raikkonen »

Ados - záleží taky co od toho očekáváš a co chceš hrát a podle toho si vybereš technologii. Taky si ujasni, jestli chceš FullHD nebo 1440p a jakou uhlopříčku. Někdo už 1440p na 24" nesnese, protože mu pak všechno ve windows přijde moc malé, jiný naopak zase 27" fullHD nemůže, protože už jasně vidí pixely. Každý to má jinak a taky záleží jak daleko od monitoru sedíš. Určitě bych u nového monitoru šel do vyšší frekvence min. 120Hz, protože grafiku na to máš a ta větší frekvence a plynulost obrazu je jasné plus. A aby nebylo vidět trhání obrazu, tak to chce monitor na kterém funguje variabilní frekvence (už není třeba mít dražší monitor s modulem G-sync, ale od ledna to funguje nově i na monitorech Freesync, i když někde může být problém, raději si předtím projít zkušenosti majitelů u konkrétního modelu).

Obecně VA je díky dobrému kontrastu skvělý na filmy, ale naopak má nejpomalejší odezvu obzvlášť v tmavých barvách (desítky ms, což je jasně poznatelné). Kdo je na tohle citlivější, tak VA není pro něj (stejně jak kdo nesnese malé úhly pohledu, tak nemůže mít TN). Takže na hry typu Counter Strike a akční se to rozhodně nehodí. Ale zase ten kontrast vynikne ve hrách s pomalým tempem, kde se hráč kochá grafikou, třeba adventury.

TN má nejnižší odezvu, zvládne největší frekvenci a jsou levné (dnes je max 240Hz, dají se sehnat už za 7-8k, 144Hz už za 5k.), takže se hodí právě na rychlé akce, ale zase nevýhodou jsou nižší pozorovací úhly, horší barvy (není to zas tak hrozné, některé TN mají celkem pěkný obraz, ale každý to vidí trochu jinak).

IPS jsou nejlepší (ale třeba je trápí tzv panelová loterie, kde spousta IPS monitorů trpí na průsvit podsvícení). Bohužel zrovna ty IPS zatím nejsou rychlé FullHD, ale až 1440p a jsou také dražší.
Ados
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2005

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Ados »

Co se týká nativního rozlišení, tak je to dle mého názoru dost subjektivní. Pro mě osobně je FHD na 24" maximum, stejně jako 1440p na 27". Rozhodně bych nikdy nekoupil FHD na větším monitoru než 24". Já jsem samozřejmě taky pro vyšší frekvenci, nicméně můj dotaz spočívá v tom, zda se v částce do 9 000,- vyplatí, jelikož musíš slevit na něčem jiném. Tzn. buď koupíš 144Hz monitor, ale pouze s TN panelem, nebo koupíš za 6000 něco mezi TN a IPS = VA panel, no a nebo v tomhle cenovém rozmezí nemá cenu dávat 9000 za "průměrný" TN panel a raději IPS s nižším rozlišením. Proto jsem uvedl nějaký nástřely, co je možné za danou částku pořídit. Jinak na filmy rozhodně monitor používat nebudu, jelikož na to mám parádní TV. Jde mi opravdu o co nejlepší pocit z hraní her za částku do 9000, ačkoliv rozumím, že se jedná o dost subjektivní názor. Má tedy někdo zkušenost s výše uvedeným AOC s TN panelem? Zdá se mi jako nejlepší volba, nicméně ty zápory u TN panelů tam jsou evidentní. Je mi jasný, že každá technologie nese svoje pro a proti a v podstatě dokonalý displej objektivně neexistuje (každý má jiné oko :-).
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Raikkonen »

Vyloženě na hry bych do VA nešel, protože ty jeho výhody jsou prostě někde jinde. Ten VA Samsung bohužel není ani flicker-free, protože používá PWM, takže to je další minus navíc.
Na hry FullHD bych tedy bral nějaké hodně rychlé TN (IPS bohužel není a na OLED se čeká už dekádu). Osobně se mi třeba líbí Dell Alienware AW2518HF za cca 7500, má 240Hz, co jsem četl tak uživatelé si ho docela chválí a i barvy má na TN dost slušné. Akorát už má o palec více - je to 25", ale to už není takový rozdíl a 240 jsou všechny zatím jen v této velikosti.
Ados
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2005

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od Ados »

No já se docela obávám toho FHD na 25". Budu od monitoru cca 50 cm a nechtěl bych, abych tam viděl pixely. Zkusím najít nějaký recenze na ten Dell.
hudson161
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. črc 2009

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od hudson161 »

Jak na tom Aceru jede g-sync?
vecino
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. črc 2003
Bydliště: Hradec Králové

Re: DOPORUČTE 23"/24" MONITOR

Příspěvek od vecino »

Objednal jsem Viewsonic VX2458-C-mhd - https://www.alza.cz/24-viewsonic-vx2458 ... 478593.htm. Mám to pro syna na jeho hraní (s GTX 1070). Myslíte, že to je dobrá volba?

Hledal jsem dlouho a nebylo moc z čeho vybírat. Hledal jsem: Full HD, Free Sync, 75Hz+, IPS/VA a DP - čekám že bych mohl rozjet G-SYNC.
i7-9700K @ 5GHz - Asus Z390-PRO GAMING - G.SKILL 32GB DDR4 3200MHz - NZXT Kraken X62 - Zotac GeForce RTX 3080 AMP Holo - WD Black SN750 500GB + 850 EVO 250GB + 860 EVO 1TB - Fractal Design Meshify S2 - EVGA SuperNOVA 750 G3 - MSI Optix MPG321QRF-QD 32"
.
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“