DOPORUČTE 25+ MONITOR

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No, tohle je těžký, v hlavě je nemám a výrobci to většinou velice chytře neuváděj, tzn těžko radit. Vím že Gigabyte to nemívá a LG snad naopak ano. Budeš muset hledat konkrétní recenze jestli to tam zmíněj nebo ne.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Jo i moje MSI to umí (přijímat 4K a downsamplovat na 1440) a nikde se tím nechlubí. Akorát je mimo tu požadovanou cenu.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
susperian
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. zář 2011

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od susperian »

Tak nakonec jsem vzal Dell S2721DGFA, tak snad nebudu litovat :) Dozvěděl jsem se, že na PS5 je už v betě testování QHD, takže se asi brzy dočkáme :) Díky pánové.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Jo ten není špatný. Jediná nevýhoda snad je ten LG panel, který má ze všech IPS nejnižší kontrast (v průměru kolem 850:1, což je o dost méně než mají třeba IPSka od AUO - kolem 1200:1), ale odezvu má špičkovou. 4k podporu ale neuvádí, takže jedině doufat v tu PS5 podporu.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
susperian
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. zář 2011

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od susperian »

Jo o tom kontrastu jsem četl. Já už nevěděl co vybrat, každý ma něco. A díval jsem se na nějaké videa a i na tom dellu vypadají hry na PS5 ve FHD docela ok. Teď mám monitor HP ZR24w, taky FHD, tak snad to bude nějaký posun je to taky IPS, mám ho 11 let :) Ikdyž jsem s tím obrazem spokojený, asi nedoufám v něějaký extra posun a rozdíl, ale šlo mi o tu odezvu, hdmi konektor, ten můj neměl a lepší spotřebu.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

ZR24W nebyla žádná hvězda, nemá nic společného se skvělou ZR30W, už je to první generace IPS kde nebylo S-IPS ale ňáká ta cheap alternativa, konkurence k E-IPS, tam by jsi si i mohl obrazově o trochu pomoci. Trochu...
susperian
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. zář 2011

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od susperian »

Tak já jsem lama co se těchto věcí týče :) Každopádně Dell už je doma a kromě té odezvy a 165 Hz, jsem si ničeho extra nevšimnul. Jako nějaké extra lepší barvy, nebo tak vůbec. Profil mám nahraný z Rtings. Ani ve hrách jsem nezaznamenal nějaký rozdíl, že předtím jsem měl FHD a teď QHD. Čekal jsem trošku víc, ale já bych asi nepoznal rozdíl an i u nějakého monitoru za 25 000 :D Možná nějaký Oled, tam už nějaká změna asi proběhne...
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak jako IPS už jsi měl teď a tato technologie co se kvality obrazu týče vesměs posledních 15 let přešlapuje na místě, dokonce chvíli šla dolu, ala éra E-IPS obrazovek v kombinaci s mizernym W-LED podsvícenim. Pak se to zase celkem zlepšilo ale moc ne u těch úplně cheap modelů. To že jsi na tom "defakto stejně jen větší rozlišení + refresh" je ihmo realita. Mohlo by bejt hůře kdyby jsi měl ňákou S-IPS s polarizerem mohl by jsi dokonce pocejtit downgrade heh.
susperian
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. zář 2011

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od susperian »

Tak to jsem rád alespon za toto :) Akorát si ted říkám, že jsem možná měl volit uhlopříčku 32, že by tam byl alespoň nějaký větší posun. Z té 24 na 27 to moc nepoznám, ještě i proto, že jsem měl 16:10. A zeptám se, když mám to QHD, text je dost malý a nečitelný, jak to řešíte? Já jsem v nastavení obrazovky dal měřítko nejdřív 125 procent a potom dokonce 150, teď je to ok, ale řeší se toto i nějak jinak? Já si třeba neumím představit 4k na 27 palcovém monitoru, to musí být peklo.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Jasný - jedině měřítko obrazovky. Na 1440p @ 27", @ 125% dává +- to samé jako 24" FHD co se velikosti textu týče.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo ale 125% je shit scaling kde spousta věcí vypadá hnusně bohužel. Jedině 100 nebo 200% + integger scaling addon do browseru pro obrázky heh.

Upřímně řečeno, Susperian, tvé poznatky a názory se dost shodují s těmi mými. Taky mi 27" přijde pro 1440p celkem titěrné a opticky oproti 24" 16:10 nevypadá větší, proto jsem rovněž příznivce 32ky + vždy mám rád velikost kde když narazim na aplikaci co neumí škálovat to jde používat i v 1:1. Je to ale věc názoru. Spousta lidí je ok s komproimisními 27" obrazovkami, někteří jsou dokonce fanatici opačného směru, ala daj si na 27" třeba 4K a jedou stylem "nechci vidět žádnej pixel", já zase jedu stylem "chci bejt schopnej rozeznet jednotlivé pixely když na to přijde".

Kdyby tvá úhlopříčka a cena byla o trochu vejš, bejval bych ti doporučil tohle:

https://www.czc.cz/gigabyte-m32q-led-mo ... 81/produkt

Tohle je super fast pěknej herní monitor, akorát má rudej fosfor takže si člověk musí pohrát s barvama + stahnout červenou ale pak je ok, má na IPS nadstandardní kontrast kolem 1150:1 a obecně je kor za tu cenu good. Byl ale nad tvym limitem + větší + u něj na 100% vim že neumí ten virtual 4K režim pro PS5. Resp aspoń neuměl rok dozadu když jsem se o něj naposledy zajímal, mohl přijít ňákej miracle firmware upgrade.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Problém je systém, ne ty monitory, protože cokoliv nad 1440p vyžaduje scalling (27" hodně lidí používá při 100% - ale mě to přide dost nekomfortní) . 4K by mělo stejné PPI jako 24" FHDčko až na 48" ale od toho zase musíš sedět dál = zase menší text... A text škáluje vždy ok, problém jsou spíš grafický prvky některých programů nebo i webových stránek (nemusíme chodit daleko - smajlíci tady na foru).
Takže ano jediný možný kompromis je ještě 32" 1440p - to má stejné PPI jak 24" FHD a není to ještě příliš obrovský na to aby to muselo být dál od hlavy. Ale ten doporučený gigabyte je celkem shit (gamut není ani DCI ani sRGB) - i když za tu cenu, proč ne.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
susperian
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. zář 2011

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od susperian »

No zkusil jsem zvětšení na 200% a taky to není špatné, jen ty ikony už mi přijdou moc velké :)
No, já měl původně v plánu koupit právě Gigabyte M27Q, nebo G27Q, ale ta cena M27Q, mě odradila a musel bych nakecat manželce, že stál max 9000 a to se mi moc nechtělo, kdyby se to pak profláklo :) Ale ta M32Q nemá špatné recenze. Každopádně taky mi šlo o to, že kdyby moje grafika nestíhala (RTX 2060 Super Phantom GS, 8GB) v QHD, tak jsem chtěl hrát ve FHD a říkal jsem si, že na té 27 to snad nebude vypadat úplně blbě, na 32, už bych se bál, že by to bylo moc máznuté, ale nevím jen tak soudím. Na tom Dellu, to vypadá úplně v cajku i PS5 jsem zkoušel a nevypadá to blbě a jak bude ta podpora QHD, tak to bude fajn.
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od iambenny »

LG po roce zaříznul 27GP850? :( Dle zahraničních recenzí výborný monitor, v podstatě kolem těch 7-8k neměl konkurenci.

Během 2 týdnů však zmizel z nabídky 90% eshopů, Alza už má třeba poslední kus, samozřejmě díky nějakému dynamickému pricingu došlo i k nárůstů ceny u těch posledních kusů.

Na LG ofiko shopu taky už není skladem. Teď jsem zvědav, jestli bude nějaký nástupce, nebo jako už nebudou vyrábět 165Hz, 2K IPS monitory. :D
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Ache »

Tak ten model už byl na trhu dlouho a myslím že má nástupce v podobě 180Hz modelu s novějším panelem...
Mezi těmi levnými monitory je slušný i model MSI G273QPF a nebo osvědčená klasika (založená na stejným LG panelu jako to 27GP850) Dell S2721DGFA - za mě raději MSI - IPS panel od AUO s vyšším kontrastem než maj ty LGčka.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od iambenny »

Právě, že nebyl, 165Hz IPS (180Hz OC) tam je rok, ten předchozí model (jmenoval se 27GL850) uměl jen 144Hz, který asi myslíš. Možná se bude LG spíše focusovat na B2B pro Dell a další značky a B2C si nechá nějaké high-tier modely 4K monitorů,..
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Ache »

Jojo máš pravdu, ten předchozí byl GL se 144Hz max. Divné... stejně tak i 27GL83A je mimo. Takže jedině si to koupit v podobě DELL nebo jiné značky. I když já spíš doporučuju jiný panely. Tyhle LG nanoIPS byly známý nízkým kontrastem.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od iambenny »

Co říkáte na 27" MSI Optix G273QF
Se slevovým kupónem přímo od Alzy, co je uveden u produktu je do 4.9. za 6 561 Kč
https://www.alza.cz/27-msi-optix-g273qf-d6321285.htm
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Ache »

O něm píšu - tohle je jen verze bez polohovatelného (výškově) stojanu.
Recenze je třeba tady:
https://www.rtings.com/monitor/reviews/msi/optix-g273qf

- díky IPS panelu od AUO má výrazně vyšší kontrast než ty LG panely (který má i ten DELL). Za mě asi dobrá volba.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od iambenny »

Gigabyte M27Q-P za 8 232 Kč (doprava zdarma) - Super deal.
https://www.k24.cz/product/744602/Gigab ... e=MONM27QP

Alza, CZC a další ho mají za 12-13k CZK. :)
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“