SSD DISK - Výběr

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Solidigm P44 pro nepoužívá QLC, naopak má asi nej nyní vyráběné konzumní TLC v kombinaci s hodně dobrym a málo topícim controllerem. Je to dle mého názoru nyní nejlepší konzumí M2ka. Fast, nuškvaří se a TLC write drop pro vyčerpání cache cca 1,6GB/s. Not bad. Zatim taky celkem málo hnije, duh.
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Mr.Nigga »

python.p píše: úte 2. kvě 2023, 13:04 Hodím to třeba sem. Ale za mě slušná nabídka:

https://pc.bazos.cz/inzerat/169405862/w ... 000-kc.php
Nedalo mi to a nakonec jsem ho koupil. Včera mi přišla redukce M.2 > U.2, tak jsem ho vyzkoušel a přikládám výsledky z HD Tune. Redukci mám tuhle, dle popisu umí PCI-E 4.0 x4. Zapojenou ji mám v desce Asus TUF Gaming B550-Plus do slotu č.2, který umí PCI-E 3.0 x4. Na to co by měl teoreticky umět se mi zdá dost pomalý ve čtení. Screeny jsem dělal s naformátovaným diskem. Pak na něj nahrál cca 150 GB dat (GTA V a NFS Heat) a udělal znovu bench v HD Tune. Je vidět, že na zapsaných datech jede bench výrazně pomaleji. Naopak error scan tyhle buňky jel rychlostí 1,3 GB/s a na zbytku kde nic nebylo zapsané jel jen nějakých 680 MB/s což je výsledná hodnota na screenu. CrystalDiskMark hlásí cca 2,1 GB/s čtení a 1,1 GB/s zápis
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od iambenny »

Tak to fakt není žádný zázrak, ale snad se ty výhody ukážou jinde.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Tam je něco špatně...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Mr.Nigga »

Já právě nevím, má se takhle chovat U.2 enterprise ssd? Disk má najeto 0 hodin, je opravdu nový
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Shaquille »

Na serverovem radici za xxx tisic s cache se bude chovat jinak, nez v pci-e slotu desky napojenem na chipset...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od havli »

K čemu řadič pro U2 disk? Vždyť je to klasické pci-e zařízení.
Každopádně AM4 platforma (pokud člověk nejeda na X570) je dost mizerná z hlediska konektivity a pci-e linek z chipsetu je málo. Chtělo by to zkontrolovat, kolik linek reálně v tom slotu vlastně je. Často bývají jen 2, což může dělat potíže. Například můj U2 SSD v takovém slotu nefunguje vůbec. Ideální by bylo vyzkoušet v jiném PC, kde prokazatelně bude M2 slot fungovat naplno.

A co se týká rychlosti - může se dít, že prázdné místo jede pomaleji než zaplněné. U mě se to děje taky a v tak extrémní formě, že prázdné oblasti se čtou jen rychlostí cca 260 MB/s, takže jsem dobu bádal, kde je chyba.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Mr.Nigga »

Deska má dva M.2 sloty. Horní má linky z CPU a nedělí se o ně s ničím, v tom mám 1TB Transcend. Spodní má linky z chipsetu a tam je ten U2 WD. Když je zapojený, tak se vypnou dva SATA porty. Spodní umí jet na PCI-E 3.0 4x, což je i hodnota, kterou ukazuje CrystalDiskInfo. Zapojil jsem ho do spodního, protože by v rychlosti imho neměl být problém a lépe tam schovám kabel, ale tak můžu ho zkusit prohodit nahoru jestli to bude mít vliv.

Mně nejde ani tak o rychlost jako o ty výkyvy.
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jsou pravidelný, možná si to jen nesedne s HDtunem, přístupovka ale je třeba zase náhradná. Víš co, udělerj si v HDtunu file benchmark. Velikost si nastav na 200GB a dej tam random pattern.
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Mr.Nigga »

Je to možný, File Bench má průběh viz obrázek. Zápis konstantně okolo 1 GB/s a čtení 2,5 GB/s. Klasickej Benchmark je u tohodle disku fakt divnej
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No tohle už vypadá normálně. Neni to žádnej rekordman ale zase to bude stabilní výkon. Akorát teda doufám že jsi za něj nedal těch 15 táců to je strašně moc za takhle malou verzi.
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Mr.Nigga »

To ne, já ho kupoval za 2100, teď dokonce zlevnil na 1900
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

DOC: já sem háel odkaz na týpka co to prodává na bazoši za směšnou částku. Kdybych to měl kam nacpat do své MiniITX skříně, respketive spíš desky, tak do něj jdu hned...

Mr.Nigga: Ono to podle mě půjde ještě dolů, každej druhej se toho bojí a každej první to nezná a nechce. A to 1% lidí si to koupí a píská si.

Tady je krásně vidět, jak funguje pořádnej disk bez zasrané "SLC Cache" pro husto čísla... Zápis je sice pomalejší ale kontinuální přes celej disk. A Čtení je rychlejší, páč nemusí řešit co kam zapsat. Naprostej rozdíl od SSD dělaných pro výsledky v CDM, kde to je naopak, což je prostě z logiky věc divný, ale pro BFU to prostě dobře prodává.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
blekota je boss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. črc 2006
Bydliště: okolí Hradce Králové

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od blekota je boss »

Jaký jsou možnosti připojení více U.2 disků? Vzal bych dva/tři ale nechce se mi zasírat více M.2/pcie slotů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Neni. Resp pokud máš HEDT platformu tak můžeš 16x slot rozdělit a 4x4 a touto redukcí k němu připojit až 4.

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... Ai0gvajpyZ

Pokud ale máš klasickou desktop platformu a chceš více disků než kolik máš M2/pci-e linke tak musíš sáhnout po něčem s PLX čipem co ti bude rozdělovat linky ale kompatibilita nemusí bejt 100%, výkon bude omezenej kor pokud použiješ 4x slot na desce, atd.

https://www.aliexpress.com/item/4000029 ... 8e41cVkADu
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od djstudio »

PCIe 5.0 4x NVMe

Crucial T700 1TB
https://www.alza.cz/crucial-t700-1tb-d7760967.htm?o=3

Crucial T700 2TB
https://www.alza.cz/crucial-t700-2tb-d7760968.htm?o=1

škoda že ty disky tak moc hřejí a nemají hezčí cenu. Ale aspon už se dají reálně koupit.
Přemýšlím jestli by to uchladil na desce ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI ten original Asus chladíč nad slotem ke grafice a slušně větrané skříni.
Obrázek
https://postimg.cc/wRDjCMCV
Obrázek
https://postimg.cc/gXF9fsmC
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + NZXT Kraken X52 240mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Dithius »

Nejaky Crystaldisk mark basik by nebyl?

by me zajimaly 4kb nahodne cteni a zapis vs fakt dobrej nVME Gen3 2 TB disk :D
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Uchladil při čem? SLC cache je jen cca 200GB a to při 12GB/s zaplníš dost rychle. Pak to stejně zazdí rychlost NAND čipů. Tohle je ten typ SSD kterej by kus kovu mohl zládnout protože ty chvíle kdy nejvíce žere/topí budou jen při těch burst zápisech.
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od alienGT »

Ja mam SSD v pozici M2_4. Konkretne Samsung SSD 980 PRO 1TB a teploty ted v tech hicech - IDLE 41st, GAME - 47st.
Kazdopadne, po osazeni do desky a naslednem prisroubovani toho MoBo pasivu jsem na to kouknu hodne pod uhlem, abych videl pod chladic a SSD moc nedolehalo ve stredu. Nevim, jestli bylo SSD zdeformovanu predchodi deskou nebo je chladic krivej. Spis bych si tipnul to 1. Takze jsem doprostred SSD dal gumovou podlozku, at je v rovine a pak uz jsem mezi SSD a chladicem skviru nevidel. Tak jen tak na okraj, dobry zkontrolovat.
Me by se vlastne chladil dobre jen krajni svab a ty uprostred by v kontaktu s pasivem vubec nebyly. Pak vznikaji ty degradace a pod.

PS: Rve mi to zily, kdyz vidim SSD nad 50st, to bych nestrpel

@Dithirus: 980 PRO 4K - herni SSD, celkem prazdnej momentalne https://ibb.co/TkvZX78. Nemyslim, ze by 2,5x drazsi disk podal v realu zpozorovatelny rozdil, jen bude topit jak krava. HDTune PRO - takovy disk po 3 mesicich v provozu pri techhle teplotach a chci videt ty cervene kosticky v Speed Mape :-D
Naposledy upravil(a) alienGT dne čtv 22. čer 2023, 18:49, celkem upraveno 1 x.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od iambenny »

980 PRO ale není PCIe 5.0 SSD, ty topí výrazně více. Jelikož je na trhu zatím jen jeden E26 controller, jsou tyhle SSD spíše pro bastlíře a testery.

Jediné, co se liší jsou firmware. V Corsair se na to úplně vys** a SSD hází při přehřátí BSOD a kompletně se vypne. Zmiňovaný Crucial padá na hodnotu HDD. :)

Obrázek

Raději si kupte kvalitní 4.0 SSD a počkejte rok, než toho bude na trhu více, než jeden extra topící controller. :)
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“