SSD DISK - Výběr

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Však to už jsem psal v mé první reakci. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od djstudio »

Za mně už by mohly bejt na prodej NVMe PCIe 5.0 pořádně rychlé disky bez dodatečného chlazení. Nastala doba na pokrok a né trčet na místě.
Nic jiného pokud možno bych momentálně nekupoval. Jedině kvůli ceně.
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + NZXT Kraken X52 240mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

SSD neudělaly pokrok už dávno, spíš stagnujou a dnes je člověk rád z kus co nehnije. Pokrok v random read a random sub 4K read už taky dávno stojí. Jediný co v tomto ohledu mělo pokorky byl Optane a ten skončil. Jediný co nám stále roste jsou sekvenčky a to jen read, v zápisu jen v rámci cache. Ihmo je defakto fuk jestli máš GEN3/4/5 protože kvalita těch NAND má své limity na kterých sedíme.

Proto doporučuji ten Solidgm P44PRO, protože je v těch random readech fakt good, málo topí/throtlí a je GEN4 což je cool kombo. Ty GEN5 drive co se teď dostávaj na trh jsou spíš zklamání. Extra topivej controller za o něco větší sekvenčky co ani nezasaturujou GEN5 jsou někde na půl cesty. Fakty neni o co stát.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne stř 22. bře 2023, 12:13, celkem upraveno 1 x.
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ripper6 »

Solidgm P44PRO - hmm ale mala kapacita, leda na system :( Nebavi me kupovat vecne po 500GB, 1TB neco a casem zjistuji ze mi v PC roste pocet disku, takto se dopracuji ze tam brzo bude 5x SSD (kupuji po 4TB). Radeji bych poradne SSD co drzi rychlost a ne samo jen tak degraduje... ale jo vyrobci pokracuji uz mame QLC a 8TB a ted nam slibuji PLC. Az se na to nekdo zepta, dostane odpoved, ze to vlastne nevadi, protoze stejne nejde jen o sekvencni rychlosti.
Proto stale pouzivam HDD mimo SW (programy, hry), jelikoz sekvencne mi da 150MB/s, kapacita 18TB to zadny SSD nevyresi :) A hlucnost? Nijak to neslysim, neobtezuje me to.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Optane skončil, ale mám takové tušení, že o Intelu a úložných mediích ještě uslyšíme. :)

Pokud neslyšíš HDD, jsi šťastný člověk - bez ironie.

A kvalitní SSD co nedegradují tady jsou, ale cena se ti nebude líbit...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ripper6 píše: stř 22. bře 2023, 12:11 Solidgm P44PRO - hmm ale mala kapacita, leda na system :( Nebavi me kupovat vecne po 500GB, 1TB neco a casem zjistuji ze mi v PC roste pocet disku, takto se dopracuji ze tam brzo bude 5x SSD (kupuji po 4TB). Radeji bych poradne SSD co drzi rychlost a ne samo jen tak degraduje... ale jo vyrobci pokracuji uz mame QLC a 8TB a ted nam slibuji PLC. Az se na to nekdo zepta, dostane odpoved, ze to vlastne nevadi, protoze stejne nejde jen o sekvencni rychlosti.
Proto stale pouzivam HDD mimo SW (programy, hry), jelikoz sekvencne mi da 150MB/s, kapacita 18TB to zadny SSD nevyresi :) A hlucnost? Nijak to neslysim, neobtezuje me to.
P44 PRO má 2TB, to na OS partiton si myslim že stačí. Jinak tvůj arguent o točácích neberu protože sám mám doma U.2 SSD disky s kapacitou 16TB a stály mě minulé léto cca 28K z Ebaye. Ano je to hodně, ale ten výkon/kvalita je někde jinde a mít všude super-fast storage + naprosté ticho je stav ze kterého se už nikdy nevrátím. Točáky maj u mě konec, už je používám jen pro cold-storage zálohy.
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ripper6 »

Ano cetl jsem. Jen tyto z ebay, to uz fakt musis vedet od koho nakupovat, ja mam fakt spatnou zkusenost s koupi disku pokud to neni z obchodu :(
To bylo i prodej se zarukou, moznost i vyreklamovani, garance funkcnosti. Vetsinou se sazelo na to, ze to doma clovek nevyzkousi a ja to nacpal datama a chciplo to do 5 dnu a nebo se to pro zmenu ani nerozjelo :-D HDD, pametovky treba, vzdy mi nastesti vraceli penize, jak z ebay, tak z aukro.
U ebay pokud je to mimo EU, tak jeste pruda s DPH a clem a kdovi v jakem stavu to dojde, tak drahe zbozi. Tady bych asi potreboval pomoct, u takoveho SSD prodejce + redukce na zapojeni.
V CR to casto vyreklamuju v ramci 5 let zaruky. Projedu to klidne na vadne sektory, vytisknu a poslu jim to. Takto jsem to poslal treba do Segate, disk prisel klidne z Holandska.

python.p: "Pokud neslyšíš HDD, jsi šťastný člověk - bez ironie." - muj problem je, ze u PC doposud, casem jak mas loziska u vetraku, tak vic jsem vzdy slysel vetraky nez samotne HDD. Pokud zapnu nove PC, tak pri startu jak to zafuci slysim spis vrtnulnik tj zase vetraky. Pokud je to az moc tiche, coz ted je, tak mam pocit ze je pocitac rozbity :(
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Hladis »

Kdyz jsme u toho vyberu a hlucnych HDD, tak vybrujicich a hlucnych HDD mam uz taky plny zuby a poohlizim se po 4TB SSD. Je to proti HDD palka, ale za ten klid to stoji, uz me ty vibrace a zvuky serou. Je to spis pro storage, tedy staci nejaky SATA a zadny rychlik. Crucial MX500 4TB by mohl stacit aby nic neshnilo a nechciplo ?
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Některé MX500 co jsem nasazoval poslední rok už začínaj lehce zahnívat. Sorry, ale vypadá to že dnes nejde koupit novej konzumní SSD co by nehnil. Jediná cesta je ňáká stará profi jetá U.2 z ebaye za pár šupů.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Hladis »

Ty dokazes cloveka teda potesit. Sakra, pak tam je jeste Samsung 870 EVO, ale ten nekterym regulerne po case chcipnul. O QVC Samsungu ani nemluve.
Obrázek
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Na klid, díky RAIN to nebude hnít na jednom místě a skrze celej disk :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

8xx EVO? Ty jsi nečetl co tu už skoro rok hlásám? U těch mam 90% úmrtnost do 2 měsíců...

Poslední dobré konzumní SSD byly Samsungy 860EVO a u M.2 to byla původní 970EVO před redesignem. Cokoliv vydaného po vydání modelu 980 je naprostej odpad.

Nejlépe nyní vypadá ten Solidigm P44 PRO, a to jest co se týče výkonu a vlastností. Až čas ale ukáže jak to bude se zahníváním.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Dneska mi tohle potvrdil jeden člověk úplně nezávisle. Hlavně na to má vliv teplota... to je to co jsem říkal už u prvních M.2 disků, ale lidi mě meli za blázna.

Tam bude podle mě kámen úrazu, až by si to chtělo potvrdit na nějakých discích co jsou stejný a nechat je někde běžet, jeden fest chladit. druhej naopak. Ale podle mě zbytečná práce, páč to akorát potvrdí to co víme.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano potvrdí. Aktivní čtení při vysokejch teplotách citelně zrychluje onu degradaci. Problém je že ono to degraduje i za chladna, jen pomaleji. Tohle jsem si ověřil tim že disk co se nepoužíval ala ležel mi x měsíců ladem v šupleti nezdegradoval za tu dobu vůbec. Musí se to používat a číst ty data. Čím větší teplota pči onon čtení tím to půjde rychleji.

Lidi jsou velice špatně naučeni na zápisy, ala stav SSD hodnotěj dle toho kolik má zapsáno. Realita je ale (pokud se nejde do extrémů stovek TB kde by se disk fakt upsal k smrti) že o zápisech dnes smrt moc neni.

Celá M.2 jako form-factor se nikdy neměla stát. Byl to původně formát pro laptopy jako nástipce M-saty. V desktopu je to tragédie. Špatně se s tim manipuluje, šroubnuje se to na board typicky pod či hned vedle grafiky kde to naopak ještě dostává kamna a prostě to neni pro desktop praktickej formát. Měla se místo toho rozšířit U.2 v klasickym 2,5" formátu a jen by se dávaly tam kde předtim trůnily 2,5" sata SSD, a nebo ten původní plán se sata-express konektory. Ale M.2 na boardu jak jsou dnes je zoufalství větší než ATX 3.0 GPU power konektor.

Korunu tomu dávaj výrobci boardů a často i samotnejch SSD svými design-pasivy co často vůbec neodváděj teplo a fungujou jen jako takovej thermal buffer aby to nethrotlilo při zápisu během krátkodobejch benchmarků, ale teplota celku časem vystoupá a ona degradaci si vesele přede. Ovce k tomu ještě daj AIO vodník na CPU co zajístí že i ten M.2 slot nad GPU je total neofukovanej a můžeme si jít otevřít šampaňské.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Hladis »

Klid, jen jsem psal, ze tam jsou a ne ze o tech Samsungach uvazuju, ostatne pisu ze to lidem chciplo. V 4TB zrovna velky vyber v rozumny cenovce neni a zajimal me ten MX500. Stacilo by pokud by nehnil. Sakra me se mechce nahradit hlucny HDD jinym, ktery muze byt hlukem to samy, tedy pomuzu si presne nijak. :roll:
Obrázek
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Hladis »

To "ehm" je na me ? Co mam jako delat s jetym a industrialnim hovadem, ktery ani nemam kam dat a jak a kam zapojit ? :roll: Ja potrebuju klasicky SATA SSD a ne tenhle bastl a nejlip z CZ kramu se zarukou.

Posledni co se jeste vyskytuje v "akceptovatelny" cene je Kingston Enterprise DC450R.
Obrázek
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ache »

A nebo vzít jetý industriál do SATA :D Zajímavý je, jak jsou výrazně dražší než ty jetý U.2, přitom U.2 jsou výrazně rychlejší.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Hladis »

Tipuju protoze jsou zadanejsi, U.2 uz musis bastlit pres redukce.
Obrázek
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Hladis píše: čtv 23. bře 2023, 00:12 To "ehm" je na me ? Co mam jako delat s jetym a industrialnim hovadem, ktery ani nemam kam dat a jak a kam zapojit ? :roll: Ja potrebuju klasicky SATA SSD a ne tenhle bastl a nejlip z CZ kramu se zarukou.

Posledni co se jeste vyskytuje v "akceptovatelny" cene je Kingston Enterprise DC450R.
To je jednoduchý a to naprosto.

Buď chceš kvalitní disk a nebo si kup tu MX500 a nevymýšlej. ;) Bastl to není, je to jen redukce.

A spousta desek má U.2 už rovnou, takže jakej bastl.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“