SSD DISK - Výběr

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Shaquille »

btw on nikdo nic nemeni tajne... proto ve specifikacich nenajdes pouzite nand ani kontroler. Specifikace rychlosti splnuje, tot vse.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Tak to splňují všechny disky, páč je tam "up to" takže je to vlastně pohoda.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
jctrnacty
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. úno 2009

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od jctrnacty »

Je to divny, ze jenom docovi to chcipa, jestli na nich nedela nejaky podezrely pokusy ci ritualy.
_________________
Ryzen 5800X3D, Dark rock 4, Msi Prestige creation X570, Asrock RX 6800 XT, 32GB 3600MHz CL16, Fractal Design Define C, Seasonic focus gold+ 650W, Samsung EVO 970 2TB, X52 Pro, WMR HP Reverb G1, 32" BenQ EW3280U 4K
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Jenom jemu ne... ale chcípá to i jinde, ale ti ten disk jen odepíšou a vezmou novej a nic neřeší...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jsem jsem už psal vedle mě projde rukama tolik HW že to možná může dávat ten dojem, ale to je množstvim. Mně rozhodně nic extra nechcípá, kor nje doma u opravdu mého HW. Ale když mi ročně prijdou rukama stovky SSD a ty kompy musim udržovat funkční tak každej problém jde přese mně. Nebudu tady vypisovat pozitiva, ale pokud chcete ňáká slyšet tak mé 10 let staré Crucialy M5 a samsungy 840PRO stále držej.

Nebo v práci máme tunu starších 860 a 850EVO, ty 850 jsou citelně pomalejší, ale pro oboje platí že jsou to nehorázný držáky, některý fungovaly i jako cache, propsaly stovky TB health left už 0% ale stále držej. Právě proto byl takovej šok jak se začaly ty 870 sypat. Ty PROčka už byly jen třešnička na dortu, tam jsem to aspoň počítal na kusy a ne na krabice mrtvol. Po dobrých zkušenostech se Samsungem jsme masově šli do novejch od nich a pak jsem měsíce kmital a dělal klony zálohy a reinstally, sranda no.

Hladis - No, ne že by to nikdo nerozmazával, ale ty pozitivní recenze jsou bohužel většinou fresh, tzn někdo si to koupí, je to fast a funguje to good = pozitivní recenze. Ty problémy se začnou projevovat během pár týrdnů až měsíců a to už většinou nejde nikde napsat protože feedback time expired že. Teď mluvim o tom chcípání a degradaci, co se týče fluktující kvality SSD, že člověk defakto kupuje zajíce v pytli protože se bez jakéhokoliv upozornění mění NAND a někdy i řadič, tzn to co si člověk přečetl v recenzi nemusí mít se stejnym prduktem co koupí v krámě nic společného to je věc druhá a stejně špatná. Rozmáznou se to pokoušel i Linus (i když ten clickbait název neni moc topical tim ten svůj úmysl tak troch uštřelil do zad) ale evidentně se to minulo účninkem.

https://www.youtube.com/watch?v=K07sEM6y4Uc

Taky si myslím že tohle je největší překážka v rozšíření directstorage. Techlonogie co spoléhá na to že můžeš rovnou z SSD číst x GB/s a dekomprimovat je s GPU akcelerací rovnou do Vram, tak trochu padá na držku když ono SSD zdegraduje tak že v některejch oblastech ztratí 90% svého výkonu.
jctrnacty
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. úno 2009

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od jctrnacty »

No a ted by me zajimalo, kdyz vime , ze samsungy nejsou co byvaly, dale , ze po rozeslani disku na recenze vam vymeni radice a flashky za horsi, co teda nakonec kupovat? Znovu HDD? Tam to ojebaval WD se SMR taky.
_________________
Ryzen 5800X3D, Dark rock 4, Msi Prestige creation X570, Asrock RX 6800 XT, 32GB 3600MHz CL16, Fractal Design Define C, Seasonic focus gold+ 650W, Samsung EVO 970 2TB, X52 Pro, WMR HP Reverb G1, 32" BenQ EW3280U 4K
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Ne, kupovat SSD, ale tak nějak to řešit v poměru kapacita / výkon / cena a přistupovat k tomu jako ke spotřebnímu zboží. :)

Mě třeba "pobavilo" jak nejlevnější mrtka typu A2000 podporuje šifrování, ale KC3000 už ne, protože za 1TB NVME disk s AES si nechají už zaplatit.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
jctrnacty
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. úno 2009

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od jctrnacty »

python.p píše: ned 23. říj 2022, 22:09 Ne, kupovat SSD, ale tak nějak to řešit v poměru kapacita / výkon / cena a přistupovat k tomu jako ke spotřebnímu zboží. :)
Prichazim o vsechny iluze.
_________________
Ryzen 5800X3D, Dark rock 4, Msi Prestige creation X570, Asrock RX 6800 XT, 32GB 3600MHz CL16, Fractal Design Define C, Seasonic focus gold+ 650W, Samsung EVO 970 2TB, X52 Pro, WMR HP Reverb G1, 32" BenQ EW3280U 4K
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já osobně jsem přešel na industriální U.2 disky nebo klidně třeba Saty ale non-consumer modely tam bejvá stav mnohem lepší. Ale to je samo sebou něco co nemohu běžnému userovi doporučit, tak platí to co teď padlo, dívat se pokud někdo před něčim doslova nevaruje (a neříkat mu "tobě stejně všechno chcípne" a vesele to ignorovat), tomu se vyhnout a vzít něco co nemá negativní flame a má to dobrej poměr cena/kapacita a průběžně to hlídat a zálohovat no. Od zrady Samsungu všude dávám Microny. Jako, zatim držej, jak to bude za pár let nevim. Satový MX500 zatim obecně ok, M2kové P5 plus ok ale ten výkon tam taky padá k 50% easy oproti papíru nebo recenzi už po prvnim zaplnění reálnými daty že. Jde o to jestli tam bude ňáká degradace časem způsobené pouhým čtením, zatím držej uvidíme za rok.
jctrnacty
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. úno 2009

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od jctrnacty »

Dik za info docu
_________________
Ryzen 5800X3D, Dark rock 4, Msi Prestige creation X570, Asrock RX 6800 XT, 32GB 3600MHz CL16, Fractal Design Define C, Seasonic focus gold+ 650W, Samsung EVO 970 2TB, X52 Pro, WMR HP Reverb G1, 32" BenQ EW3280U 4K
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ripper6 »

DOC_ZENITH píše: ned 23. říj 2022, 20:37Taky si myslím že tohle je největší překážka v rozšíření directstorage. Techlonogie co spoléhá na to že můžeš rovnou z SSD číst x GB/s a dekomprimovat je s GPU akcelerací rovnou do Vram, tak trochu padá na držku když ono SSD zdegraduje tak že v některejch oblastech ztratí 90% svého výkonu.
Pokud je to prekazka, jak to ze do toho sla Sony u PS5? Preci jen, dava se tam normal Gen 4 disk M.2 a museli by pocitat i s tim, ze ten vykon klesne ne?
U toho tu mam zrovna dotaz, kdy vlastne by meli prijit M.2 disky Gen 5? Tedy kdyz bych uz stavel nove PC, rad bych tam dal klidne nejaky tento disk s uvedenou 13,000 MB/ rychlosti a vyssim IOPS.

Ja mam dobre zkusenosti zatim se Samsung 840 Pro, ale i Kingston KC400, Adata XPG S11 a i zatim Seagate Firecuda 530.
Rychlost teda i treba u Crucial MX500 2TB poznam, ze to rozdil je, jak u hry, tak i u obyc kopirovani.

Ty U.2 disky jsou tedy v case lepsi? Neklesa jim tolik rychlost? Ja je uvidel ted nedavno, ani jsem nemel cas to vubec prostudovat, takze nemam moc predstavu.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ache »

Ripper6 píše: pon 28. lis 2022, 22:49Ty U.2 disky jsou tedy v case lepsi? Neklesa jim tolik rychlost? Ja je uvidel ted nedavno, ani jsem nemel cas to vubec prostudovat, takze nemam moc predstavu.
Tohle vůbec neni o technologii rozhraní (SATA, PCI-E 3,4,5...) ale o šitovosti těch TLC nebo QLC buněk, kde ty data jsou uložený. Jám mam třeba 4roky Samsunga 970 EVO+ (původní revize, ne ten novej shit), a i tak při rychlostním testu už část disku (asi dlouho uložený data) jede jen kolem 1GB/s - přitom by měl jet k 3GB/s. Nicméně to neni nic hrozného, horší jsou ty případy, kdy ta čtecí rychlost padá i na 100MB/s nebo méně. U těch U.2 (enterprise disky) bych ale čekal snad vyšší kvalitu.

Fakt sem taky zvědavej do čeho pak jít, až bude potřeba většího NVME disku (zatím je to jen jako systémák) - 2TB Samsunga 980Pro mi tady DOC hezky rozmluvil. :-D Jinak kromě kopírování fakt nikde rozdíl rychlosti mezi SATA a NVME znát není. I loadingy moderních her jsou +- podobné při instalaci na NVME i SATA SSD. Zásadní roli hlavně u u těch her třeba hraje seek, proto největší skok byl vůbec z HDD na SSD. Si stále pamatuju, že první SSD co sem měl byl nějaký intel 80GB s asi jen 200MB/s čtení a 70MB/s zápis. Ale i tak proti HDD (které mělo v té době tak 100-150MB/s čtení i zápis) ta odezva systému a jeho načtení bylo někde jinde. Rozdíl mezi SATA a NVME na PCI-E 5.0 bude v praxi jen otázka sekundy dvou. Hlavní je aby ty samotný NAND buňky nebyly shit a časem ta rychlost nepadala na desetiny-setiny původní rychlosti čerstvých dat. Tohle je důvod, proč bych já třeba rozhodně nešel do QLC - kde kvůli více bitům na buňku bude tahle časová závislost ještě větší než u TLC.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ripper6 »

Ache: diky za odpoved :) QLC rozhodne ne, to jsem rychle vystrizlivel. Myslim ted hlavne ty TLC bunky, protoze mi rekni jaky jiny SSD disk koupim?
I znami a osvedceny Crucial MX500 ve velikosti rekneme 2TB az 4TB ma vzdy uz TLC. Nemam tak sanci ani koupit nebo ziskat napr MLC. Ano mam to, ale taky u disku Kingston KC400 co ma jen 512MB, to dnes je na tu hru malo :(
A ano mezi HDD a SSD SATA teda rozdil byl, treba u hry jako Kingdom Come jsem to dobre poznal, to me malem drblo a hra z HDD sla rychle pryc.

btw vedel by to nekdo, kdy budou k prodeji ty 18TB od Seagate, co maji rychlost asi jako SSD?
Vysel tento clanek, nikde jsem ale disk nenasel ke koupi
https://pctuning.cz/article/seagate-se- ... e-jako-ssd
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
keistown
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 16. srp 2009

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od keistown »

Tohle bude rychlosti neco jako dve plotny v R0, na sata ssd se to vubec nebude (iopsama) chytat a kdyz si prectes FAQ co maji na webu, tak tam pisou ze kazda polovina toho disku ma vlastni hlavy a z toho usuzuji, ze to je pro nasky a diskovy pole ktery s tim budou umet pracovat korektne.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Je to defakto stejnej princip jako bylo tohle:

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Conn ... _drive.jpg

Dává to celé smysl krom marketingového tahu? Moc ne, umřelo to tehdy a troufám si tvrdit že to umře zas. Je to jako mít dva točáky v raidu 0 v jednom balení. Sice plotny jsou jedny ale hlavy a vše ostatní je 2x tzn i spolehlivost bude defakto jak dva točáky v raidu 0. Uff. Ale jako záloha asi good a tato záloha se odleje 2x rychleji, toť ona výhoda.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ache »

Ripper6 píše: úte 29. lis 2022, 19:06btw vedel by to nekdo, kdy budou k prodeji ty 18TB od Seagate, co maji rychlost asi jako SSD?
Vysel tento clanek, nikde jsem ale disk nenasel ke koupi
https://pctuning.cz/article/seagate-se- ... e-jako-ssd
To bude výkonný jako SATA SSD jen v sekvenčním čtení... seek a tedy přístupová doba se nijak razantně nezmění. Takže fakt jen disk na zálohy (kde se 2x vyšší rychlost dat ocení)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od alienGT »

Zminil bych treba jeste vibrace od takoveho disku + hluk. Z prehledem to bude v IDLE to nejhlucnejsi z celeho PC.
Ja uz bych do PC klasicky disk nedaval, pokud nemas potrebu schranovat vic jak 5TB. Pro praci bych to jeste pochopil.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ripper6 »

Ache: pravda, toto mit moc smysl nebude, jelikoz 18TB v PC mam na data a to celkem staci i vzhledem k cene. Tezko to bude stat do 8000czk s dph :)

alienGT: me to ani neprijde, mam pocit ze vic mi huci vetraky nez ze bych v PC slysel disky :) Jen me to zaujalo, co to zase vymejsli.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Epidot »

Tak u mě vše dobrý, včetně Intel X25-M 80GB :⁠-⁠D
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ache »

To je on, přesně na tomhle 80GB intelu sem kdysi také začínal s SSD (jako systémový disk a nejnutnější instalace). :) Ačkoliv čtecí, ale hlavně zapisovací rychlost (ta snad byla i nižší) se nějak extrémně nelišila od 7200ot SATA HDD, odezva systému díky access time byla někde jinde.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“