SSD DISK - Výběr

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
JohnXXL
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. úno 2007
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od JohnXXL »

DOC_ZENITH : ok zaplneni asi nehrozi uplne typuju.
Ale vemu ty aspon snad to hned neumre doufam.. ted je to fakt silena loterie vsechny ty nvme.. :sad:
MB: Asus ROG Strix Z690-A D4 CPU: Intel Core i7-13700K Cooling: Water block RAM: 128GB Crucial DDR4 3200MHz@3600MHz CL18 Čerpadlo: EKWB D5 Vario Motor + Alphacool D5 TOP Radiator: MO-RA3 420 LT black 4x NF-A20 PWM Chromax
VGA: RTX 2080Ti WATERFORCE HDD: FireCuda 530 2TB + 970 EVO 1TB, 2x WD Purple 8TB Case: Chieftec BigToWER + Seasonic 850W Monitor: EIZO FlexScan EV2460BK
mouldy
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 10. črc 2009

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od mouldy »

Ještě do výběru připadá v úvahu GIGABYTE AORUS NVMe Gen4 2TB. Názor?
Ryzen 9 7900X @ ASUS AI OC || Corsair iCUE H150i RGB PRO XT || ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI || Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz CL36@6200 CL30 || Gigabyte RX 7900 XT up to 3,1Ghz/22Ghz 1,02V PTM7950 || Kingston KC3000 2TB || Toshiba 6TB Surveillance S300 || ROG STRIX 1000W GOLD || Be quiet! Silent Base 802 Airflow mode + iCUE || Dell S3422DWG
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

To byly slušný SSD, ale jak jsou na tom dneska netuším. :(
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
-+_[]
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. pro 2017

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od -+_[] »

mouldy píše: sob 18. úno 2023, 15:19 Ještě do výběru připadá v úvahu GIGABYTE AORUS NVMe Gen4 2TB. Názor?
No já ho mám, podařilo se mi ho koupit na Aukru jako špatný ve SMARTu, ale jenom kvůli tomu, že mu zbývalo 8 procent životnosti (z Chia), což mi vůbec nevadilo, protože po tom roce nebo více, má stále 8 procent a funguje skvěle. Ale provozuji ho jen na PCI-E 3x4 na desce se Z370 cipsetem.
Walker1134
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2012
Bydliště: Staré Město u Uh.

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Walker1134 »

Co vzít do herního kompu?
WD Blue SN570 1TB, tyto jsem dával dříve za tu cenu imho ok...
WD Black SN770 NVMe 1TB
Crucial P5 Plus 1TB
nápady?
PC: Monitor: Dell S2417DG@144Hz + G-SYNC, Case: Be quiet! Pure Base 500, CPU: Ryzen 5 2600, Cooler: Artic Freezer 34, MB: GIGABYTE B450 GAMING X, GPU: GIGABYTE GTX 1070 Ti Gaming 8G, RAM: 2x8Gb Corsair LPX DDR4@2133Mhz, NVMe SSD: Samsung 970 Pro 512Gb, OS: Windows 10 Pro, HDD: Western Digital Blue EX 1Tb, PSU: Seasonic Focus Plus Platinum 650W
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od djstudio »

Ceny disku jsou ok tak kdyz herní PC tak určo ty rychlejší.
WD BLACK SN850X NVMe , Seagate FireCuda 530, Samsung 990 PRO ted na Alze v akci.
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + NZXT Kraken X52 240mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Walker1134 píše: pon 20. úno 2023, 11:36 Co vzít do herního kompu?
WD Blue SN570 1TB, tyto jsem dával dříve za tu cenu imho ok...
WD Black SN770 NVMe 1TB
Crucial P5 Plus 1TB
nápady?
P5 plus nebo Firecudu nebo solidigm P44 PRO.
JohnXXL píše: sob 18. úno 2023, 11:42 DOC_ZENITH : ok zaplneni asi nehrozi uplne typuju.
Ale vemu ty aspon snad to hned neumre doufam.. ted je to fakt silena loterie vsechny ty nvme.. :sad:
Pod pojmemem zaplnění mám na myslim stav že jsou tam data, ne že je přeplněnej. P5 plus prázná tahá kolem 6GB/s, v SLC cache taky, starý data tahá někde mezi 1-2GB/s pointa je že to zatim dále nedegraduje. V grafu to bude vypadat jak zuby a ve speedmapě rudě. Je ale třeba vždy koukat na čísla. Pokud jsou to propady na 1,5GB/sje to menší problém jak na 50MB/s.

Proto taky na testy rychlost je ten benchamrk (a člověk nesmí zapomenout před testem změnit v nastavení test na 8MB bloky), speedmapa neni benchmark. Ta ti identifikuje ty slabé oblasti, ale nesmí z ní člověk odvozovat rychlost, kor ne podle barev. Barvy jsou totiž poměrově. Tzn pokud ten disk bude dělat sector scan s nejrychlejší obalstí 400MB/s a bude tam díra na 200MB/s bude oranžová. Poukud tam budou místa kde bude číst 3GB/s a bude tam díra na 400, bude rudá.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne pon 20. úno 2023, 16:18, celkem upraveno 1 x.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ache »

Nicméně i tak je hodně smtná story, že si podle rychlých benchmarků a marketingových materiálů koupíš "luxusní" PCI-E 4.0 SSD... které po čase tahá data na (nebo v lepším jen mírně nad) úrovní SATA. :cry:

Zajmalo by mě ale, jak na tom budou ty indrustrial grade disky. Přece jen ty NAND čipy tam budou stejný ne? rozdíl mezi konzumem a industriálem je jen v počtu zápisů - tedy hlavně ve výrazném over provisioningu.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak 99% benchmarků se provádí v ňákym testovacim filu/chunku kterej z pravidla nepřesahne 10GB, tzn defakto testuješ jen SLC cache a schopnost controlleru s ní žonglovat. Reálnou rychlost SSD při práci s většími daty netestuješ. Proto klobkou každé redakci co se aspoň snaží otestovat něco mimo katedru typickejch useless benchmarků, které něco znamenaly v dobách kdy SSD neměly onu cache.

Ono ale popravdě, reálnej problém je jen ono zapomínání. Jestli to čte/zapisuje pomaleji starší/větší data BFU nepozná, a taková P44 PRO má u 2TB varianty SLC cache nad 200GB, tzn šance že BFU bude někdy zapisovat burstem 6GB/s v jednom kuse přes 200GB je defakto nulová.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ache »

No jasný, ale je garantováno, že ty "industrial grade" disky (U.2) na tohle zapomínání netrpí? Pokud tam budou TLC čipy, tak předpokládám, že tam budou ty samé jako v konzumu, jen je tam v reálu vyšší kapacita (over provisioning) tj. ty disky hlavně vydrží více přepisovacích cyklů.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Rimmsi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. led 2015
Bydliště: Hodonín

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Rimmsi »

Jsou na netu podrobnější testy jak píše DOC a třeba i testy těch U.2 disků? Tohle mě celkem dost zajímá.
Mac Pro 7.1 | Xeon W3235 | RX 6900XT | 96GB Ram | Apple SSD 1TB | Samsung 970 Pro 1TB | Micron 9200 Pro 7,6TB | 2x Samsung 850 Pro 1TB | Sonnet Fusion M.2 2x4 | Sonnet Allegro USB 3.2 | EIZO CS2740 | BOSE Companion 5
Apple MacBook Pro Retina 15,4 Mid 2015 | i7 4770HQ | | Intel Iris Pro 5200 | 16GB Ram | Samsung ssPolaris 1TB
IBM T60 | UXGA AFFS | T7600 | ATi X1400 | Samsung 3GB | Intel 535 240GB
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ache »

Tak tuhle ztrátovost dat stejně zjistíš jen po čase. Blbý je, že asi málo kdo má tyhle typy SSD, přece jen cena je někde jinde. Navíc U.2 se bez redukce/řadiče do běžný desky nepřipojí. Já mam dva SATA microny 5300 (výhodně koupený kvůli kapacitě, jinak bych to fakt nebral - TBW nemam šanci za život ani z 1/10 využít :-D ), takže tam asi tahle degradace detekovatelná ani hned tak nebude (aspoň doufám) - protože i pokles na 400MB/s stále vykryje spíš limit tý SATA sběrnice.

Ale u těch U.2 který jsou na rychlostech NVME... tam by to bylo zajímavý sledovat. Jak hnijou / nehnijou časem.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

DOC_ZENITH píše: pon 20. úno 2023, 16:27 Tak 99% benchmarků se provádí v ňákym testovacim filu/chunku kterej z pravidla nepřesahne 10GB, tzn defakto testuješ jen SLC cache a schopnost controlleru s ní žonglovat. Reálnou rychlost SSD při práci s většími daty netestuješ. Proto klobkou každé redakci co se aspoň snaží otestovat něco mimo katedru typickejch useless benchmarků, které něco znamenaly v dobách kdy SSD neměly onu cache.

Ono ale popravdě, reálnej problém je jen ono zapomínání. Jestli to čte/zapisuje pomaleji starší/větší data BFU nepozná, a taková P44 PRO má u 2TB varianty SLC cache nad 200GB, tzn šance že BFU bude někdy zapisovat burstem 6GB/s v jednom kuse přes 200GB je defakto nulová.
Toms HW, PugetSystem a ještě nějakej server na servery to testoval tak jak má, komplet přes disk. Né 10GB test file a jedeme...

Pro BFU ano, ale co PowerUsers? :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Ache píše: pon 20. úno 2023, 19:15 Tak tuhle ztrátovost dat stejně zjistíš jen po čase. Blbý je, že asi málo kdo má tyhle typy SSD, přece jen cena je někde jinde. Navíc U.2 se bez redukce/řadiče do běžný desky nepřipojí. Já mam dva SATA microny 5300 (výhodně koupený kvůli kapacitě, jinak bych to fakt nebral - TBW nemam šanci za život ani z 1/10 využít :-D ), takže tam asi tahle degradace detekovatelná ani hned tak nebude (aspoň doufám) - protože i pokles na 400MB/s stále vykryje spíš limit tý SATA sběrnice.

Ale u těch U.2 který jsou na rychlostech NVME... tam by to bylo zajímavý sledovat. Jak hnijou / nehnijou časem.
Viděl jsem někde NVME -> U.2 takže pohodex. Natáhneš kábl a hrajem.

PS: Nebudou tam stejný NAND. ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano je to naprosto v pohodě. Co se mých U.2 disků týče tak nesleduji žádnou degradaci. Zkušenosti ale nejsou nijak globální. Mam 3 kusy. Micron 9100 PCI-E, 1,6TB, pak Sandisk SXSLCL 3,84TB, ty jsou oba dva defakto lajna, ale ne the fastest lajna, ten Sandisk je třeba jen cca 1,6GB/s, ale pořád 1,6, bez ohledu na pozici, data, typ loadu či jak dlouho load trvá. Ono to se ale dá čekat, protože tohle jsou MLC disky.

Jedinej TLC co mam je Micron 9300 PRO 15.36TB a ten vypadá takto:

Obrázek

A takto vypadá od prvního naplnění před půl rokem, žádná degradace.

Jestli maj tyhle disky stejný NAND jako konzumní, řekl bych že ne. To chování je úplně jiné a taky maj tunu čipů (a topěj, musej se pokud člověk bude více zapisovat ofukovat), neni to jak 2TB NVMe kde je 1-2 čipy + řadič + nand. Ty U.2 disky jsou komplexnější bestie a více bych vařil z vody.

Realita je ale taková že dovedou roky běžet v datacentrech, ještě k tomu v raidu bez TRIMu a pod a ani to s nima nehne.

Btw dnes mi došel disk, udělal jsem si trochu radost, 1.5TB Optane SSD DC D4800X. Na Ebayi byl za 15 a to už jsem si řikal že už se levněji nenajde. Bohuže je to ten dual-port model takže v praxi běží jen na 2 linkách tzn 1,6GB/s, ale je to optane tzn nepřekonatelně malý latence, random read a obecně reaction-time.

Pokud dnes někdo chce the best tak doporučuji Ebay a starý vyřazovaný U.2 disky. Poměr kapacita/cena bejvá good a kvalita je z jiného vesmíru.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Já na to právě po tvé radě koukal, ale nevím jak to dostat na mITX desku s 2x M.2... Jedině do horního a tam tohle: https://www.amazon.com/U-2-M-2-Adapter- ... B073WGN61Y a doufat, že to nějak bude fungovat. Což by snad teda mělo.

Jinak jak píšeš ty disky jsou úplně, ale úplně někde jinde, ty si žijou svým vlastním životem a dělají si co chtějí, právě díky tomu jak tam je tuna čipů. Doporučuji video od Linuse. https://youtu.be/ZFLiKClKKhs?t=614 není to úplně to co jsem myslel, ale popisuje to dost dobře. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ache »

hmm. že bych kuchnul toho Microna a podíval se co v tom je za zázrak? :D Je fakt že na 4TB TLC konzumní klasice toho moc není. Ale tady bych čekal maximálně o jeden dva NAND čipy navíc - čistě jen kvůli tomu over provisioningu.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

https://www.storagereview.com/review/mi ... ssd-review

A zároveň je to dobrej server na recenze SSD.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ache »

Díky, aspoň to nemusím rozebírat... je tam toho trochu víc + vlastně ty kondíky na safe vypnutí při výpadku napájení.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

python.p píše: pon 20. úno 2023, 22:11 Já na to právě po tvé radě koukal, ale nevím jak to dostat na mITX desku s 2x M.2... Jedině do horního a tam tohle: https://www.amazon.com/U-2-M-2-Adapter- ... B073WGN61Y a doufat, že to nějak bude fungovat. Což by snad teda mělo.

Jinak jak píšeš ty disky jsou úplně, ale úplně někde jinde, ty si žijou svým vlastním životem a dělají si co chtějí, právě díky tomu jak tam je tuna čipů. Doporučuji video od Linuse. https://youtu.be/ZFLiKClKKhs?t=614 není to úplně to co jsem myslel, ale popisuje to dost dobře. :)
Tuhle mam a funguje, ale je ještě praktičtější varianta co je prostorově méně náročná a nemusíš k tomu shánět ten SAS na U.2 kabel. Je to vše v jednom ready to go:

https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... IEXc1A11BH
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“