SSD DISK - Výběr

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Dithius »

CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Hladis »

DOC_ZENITH píše: stř 1. čer 2022, 11:43 Up. Za poslední měsíc dalších 8 mrtvejch 870EVO 512GB a už se začínaj sypat i 1TB kusy, už mam první dva.

Opravdu zdůrazňuji neberte 870EVO. Pokud někdo chce saťák, tak Crucial MX500.
jsem se mrknul, stezuji si i lidi na netu, treba https://www.techpowerup.com/forums/thre ... re.291504/ https://vi-control.net/community/thread ... es.119596/ Neni to tedy nejaky ojedinely problem. No ja mam od Samsungu 970 EVO Plus 2TB a ten drzi ok, kazdopadne Samsung neco slusne pohnojil. Mel jsem Samsung za drzaka, ale tohle docela nahloda duveru.
Obrázek
Walker1134
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2012
Bydliště: Staré Město u Uh.

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Walker1134 »

Takže 970Pro je vklidu?
PC: Monitor: Dell S2417DG@144Hz + G-SYNC, Case: Be quiet! Pure Base 500, CPU: Ryzen 5 2600, Cooler: Artic Freezer 34, MB: GIGABYTE B450 GAMING X, GPU: GIGABYTE GTX 1070 Ti Gaming 8G, RAM: 2x8Gb Corsair LPX DDR4@2133Mhz, NVMe SSD: Samsung 970 Pro 512Gb, OS: Windows 10 Pro, HDD: Western Digital Blue EX 1Tb, PSU: Seasonic Focus Plus Platinum 650W
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Hladis »

Rada 970 by mel byt ok, melo by se to tykat rad 870 a 980. Jo a opravil jsem to, mam konkretne 970 EVO Plus 2TB nvme a ne Pro. Kazdopadne lidem ted doporucuju radsi Crucial.
Obrázek
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Baneshee »

970Pro byl snad poslední Samsung v consumer segmentu, co měl MLC. Toho se drž :-)
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo ale on má EVO. Evo bylo ok za svou cenu, do té doby než je pohnojili když potichu vyměnili střeva za mnohem horší cca v polovině roklu 2021. Ty staré s Phoenix controllerem byly good SSD, ty nové s Elpis controllerem jsou stejnej střep jak 980.
JohnXXL
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. úno 2007
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od JohnXXL »

Taky se drzim 970EVO jeste z ty serie co je ok a az jednou nebude 1TB stacit uvidim co ho nahradi ale na ten novy 990Pro jsem hodne zvedav jaky casem bude a snad to nebude uz takovy smejd jak posledni 980 verze..
MB: Asus ROG Strix Z690-A D4 CPU: Intel Core i7-13700K Cooling: Water block RAM: 128GB Crucial DDR4 3200MHz@3600MHz CL18 Čerpadlo: EKWB D5 Vario Motor + Alphacool D5 TOP Radiator: MO-RA3 420 black 4x NF-A20 PWM Chromax
VGA: RTX 2080Ti WATERFORCE HDD: FireCuda 530 2TB + 970 EVO 1TB, 2x WD Purple 8TB Case: Chieftec BigToWER + Seasonic 850W Monitor: EIZO FlexScan EV2460BK
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Dithius »

CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Papírově vypadá good. Asi nové nejlepší consumer grade SSD. Velká cache, malej TLC write drop, a i throttling je velice soft žádnej pád na držku. Teď jen otázka jak na tom budou NAND dlouhodobě, ale zatim vypadá good.
jctrnacty
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. úno 2009

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od jctrnacty »

Super, tak to vypada, ze jsem si se svym 2TB 970 evo plus asi pekne nabehnul.
_________________
Ryzen 5800X3D, Dark rock 4, Msi Prestige creation X570, Asrock RX 6800 XT, 32GB 3600MHz CL16, Fractal Design Define C, Seasonic focus gold+ 650W, Samsung EVO 970 2TB, X52 Pro, WMR HP Reverb G1, 32" BenQ EW3280U 4K
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ache »

To záleží kdy si ho kupoval - ten původní (ten mam i třeba jí už asi 4 roky) 970 EVO plus byl fajn... sice je to zbytečně horký, ale stále nevykazuje nějakou degradaci, i když po nějakých cca 35TBW taky snad nelze očekávat nějaký znatelný opotřebení.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ta degradace kterou trpěj moderní Samsungy neni od zápisů, nejde o to kolik zapíšeš, většina těch co mi umřely neměla zapsáno ani 4TB.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ache »

To jako jen tak pojdou prostě časem? To je fakt hodně divný, ale i smutný. Docela to ve mě taky vzbuzuje pochybnosti, zda do budoucna o Samsungu ještě uvažovat - ty SSD aspoň dříve byly jedny z nejlepších (aspoň těch konzumních). Začínal sem (asi jako každej) na intelu, pak Crucial a pak už jen Samsungy...
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
jctrnacty
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. úno 2009

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od jctrnacty »

Ache píše: čtv 20. říj 2022, 16:12 To záleží kdy si ho kupoval - ten původní (ten mam i třeba jí už asi 4 roky) 970 EVO plus byl fajn... sice je to zbytečně horký, ale stále nevykazuje nějakou degradaci, i když po nějakých cca 35TBW taky snad nelze očekávat nějaký znatelný opotřebení.
No kupoval jsem ho ted v lete, takze to asi bude ten sunt o kterym tu vsichni mluvi. Parada
_________________
Ryzen 5800X3D, Dark rock 4, Msi Prestige creation X570, Asrock RX 6800 XT, 32GB 3600MHz CL16, Fractal Design Define C, Seasonic focus gold+ 650W, Samsung EVO 970 2TB, X52 Pro, WMR HP Reverb G1, 32" BenQ EW3280U 4K
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Třeba neumře :)

Ten Solidigm P44 Pro zní strašně divně, ale papírově vypadá dobře, takže možná koupit hned jak vyjde, než ho stihnou vykleštit. :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od TomasX »

DOC_ZENITH píše: úte 11. říj 2022, 18:04 Jediný proti čemu jsem žásadně jsou nyní u SSD Samsungy vyrobený od Března 2021 ( 870EVO i 980PRO) totální chcípárna.
Můžeš upřesnit modely co chcípaj tobě ?
Pročetl jsem k tomu vlákno na techpowerup.com a našel jsem tam většinou modely s firmware SVT01... a SVT02...
Většinou sata. (alemohl jsem něco přehlédnout)

Mám doma 970 EVO Plus 2TB, NVMe, firmware 2B2QEXM7
koupené 3/2022, 2TBw a zatím je v perfektní kondici. Diagnostický fullscan je čistý.
Nicméně "paranoidní" zálohování 3-2-1 to jistí.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Poumíraly všechny 512GB a 1TB 870EVO, saty, všechny, ok ne všechny 95%. Ty terovky vydržej o pár měsíců déle, vypadá to na výrobní vadu něco vadného už z výroby protože to byl extrém, bohužel jsem jich měl po celé firmě v té době už nasazeno cca 50, ups.

Pak vyumíraly ještě 980PRO (3 kusy ze 4 a ten čtvrtej už má taky těžký propady, jen ještě nemá doslova nečitelný sektory). Postupná degradace schopnosti číst stará data až se dostali do stavu vadných sektorů ala něco co už upravdu nepřečetly, trvalo to cca půl roku než se tam dostaly. V obou případech docházelo k minimu zápisů, pouze čtení.

Teď jsem schválně když jsi mi to připoměl zapojil ten čtvrtej, měl jsem ho x měsíců mimo komp v šupleti abych dokázal jestli se ona degradace děje provozem nebo samovolně. Tak je to prosím provozem. Kyž ležel v šupleti tak je stejnej jako když jem ho tam dal. Tzn ona degradace nastává čtenim oněch dat.

Typickej scénář, takhle nyní vypadá tento disk:
https://i.imgur.com/KksZuTT.png

Speedmapa:
https://i.imgur.com/qLw7HK1.png

Ty oranžová místa na té speedmapě už těžce hnijou a za pár měsíců tyhle sektory budou nečitelný.


970EVO jsem tu taky měl jedno dead, jedno z těch starejch dobrejch, ale to bylo dost strhaný takže mu to nezazlívám.

Pak tu byl ještě ten můj 1TB transcend kterej začal celou tuhle pouť že jsem to začal sledvoat. Te taky neni dead ale slušná část staších dat už se dala přečíst jen v řádu několika desítek MB/s což je pro M2 drive tak trochu joke. Když jsem udělal zero-fill a nalil tam data znova tak jak novej že... prostě na prd situace.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Hladis »

Docela me zarazi, ze to nikdo nerozmaz verejne (par vlaken na forech je nic) a Samsung nedal zadny vyjadreni na to, ze se musi jednat o pekne velky pruser. Zarazi me, ze treba CZC ma na strankach vysokou spolehlivost tehle kusu. Kdybych sem nahodou nezabrouzdal a necet DOCuv post a nechtel ho overit z dalsich zdroju, tak bych vedel prd. Pro me Samsung takhle ztratil duveru a SSD od Samsungu ted nee, dokud tu duveru neziska zpet.
Obrázek
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Proč by to na CZC měli mít, prostě to buď fejkujou a nebo prostě jednoduše každej rozumnej reklamuje přímo u výrobce. Proč byto dělal výrobce? Mlčí a mlčí a zisky jedou dál.

Kauza s Kingstonem V300? Jak začal dávat jiný NAND a z disku byl hroznej křáp? Milion revizí Adata SX8200 Pro? Opět adata s SP920 který vyměnil úplně vnitřnosti? WD s první a druhou verzí NVME Black disku, kdy každej byl úplně jinej a hrozná mrtka?

Nikdo nic, ticho po pěšině... Proto je super, že tady takový lidi chodí a vědí o tom a píšou o tom. :) Jinak by se o tom člověk nedozvěděl.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Hladis »

U grafaren se rozmazne na netu kazdy psouk, tady je ticho. Trochu nevyvazenost "drahych" influenceru a medii. :roll: To ze ta cisla spolehlivosti nejsou uplne duveryhodna, to vim, ale i pro obchod zrovna neni vyhodny v tom az moc zkreslovat. Kdyz Samsung dela mrtveho brouka, tak je to proste, zachovam se trzne, Samsung uz ne. PS: Daleko vetsi pruser je, kdyz SSD takhle hromadne chcipnou i s daty, nez ze nekdo "jen" tajne vymeni vnitrnosti a zmeni se vykonostni parametry.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“