SSD DISK - Výběr

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ripper6 »

Tam ty disky U.2 to uz jsme tu resili Skyhawk to bylo pro interni pouziti tj do PC, ty silne 2,5.

Mozna jsem to trochu propletl dohromady, ze jsem zacal i uvazovat ze byse me nejaky rychly ssd disk hodil i na rychle kopirovani, tedy neco jako takova ta vetsi flashka :) Jenze problem byl, jak jsem uvedl, ze ta sekvencni rychlost pada a drzel mi jen pouze muj MLC SATA.
Jelikoz mam doma ale ramecek od Orico (ten uz mam, takze neni treba ho kupovat, byl to jen odkaz pro predstavu), tak zvazoval jsem, ze bych ho mohl vyuzit pro nejaky sikovny M.2 disk, co ale udrzi rychlosti treba 1000MB/s cteni a zapis a nebude to padat. Jak je uvedene, limit ma ten muj ramecek 20Gbps.
Pises tu ze dobra koupe je Solidigm P44 Pro.
To mi nesedi, protoze zde uvadi ze to ma uz QLC. Treba zde
https://www.alza.cz/solidigm-p44-pro-2t ... 06.htm?o=1
a nebo je to ze ma vetsi cache ci neco a udrzi rychlost? :) A ano o USB jsi se zminil, jen me to zajma, zda by to takto fungovalo. Urcite to napadlo vic lidi, mit neco te velikosti jako je Orico ci mensi ramecek, co jsem postoval a do toho nacpat M.2 disk a budou mit poradne rychlou flasku :)

respektive jestli se dnes vyplati i pouzity ssd SAMSUNG 970 EVO PLUS s MLC? :)
https://www.ebay.com/itm/155419715543?h ... R-6hp6DkYQ
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
pre.vit
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. zář 2010
Bydliště: Jihlava

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od pre.vit »

Ripper6 píše: pon 27. bře 2023, 10:58 Pises tu ze dobra koupe je Solidigm P44 Pro.
To mi nesedi, protoze zde uvadi ze to ma uz QLC. Treba zde
https://www.alza.cz/solidigm-p44-pro-2t ... 06.htm?o=1
a nebo je to ze ma vetsi cache ci neco a udrzi rychlost? :)
Spíš než Alze bych věřil všem těm ostatním serverům, kde to testovali, např.:
  • pctuning - "V případě 1TB a 2TB verze najdeme na přední straně plošného spoje dva 14nm čipy 3D TLC NAND od SK Hynix."
  • ddworld - "Pokud jde o paměťové čipy, jedná se o SK Hynix 3D TLC NAND vyrobené 14nm výrobním procesem"
  • tomshardware - "Memory: SK hynix 176L TLC"
Nějvětší chybou člověka je, že má spoustu malých chyb..
.
PC: AMD Ryzen 9 5900x, Fractal Design Celsius S36, MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI, Manli GeForce RTX 3080 10GB , 2x16GB Kingston FURY DDR4 3600MHz CL18 Beast Black, Solidigm P44 PRO 2TB + Samsung 970 PRO 1TB (a Samsung 960 EVO 1TB v záloze), Corsair RM850i 850W, Fractal Design Define R6, 32" Asus ProArt PA328CGV, Asus DRW-24F1ST
Mediacentrum: Raspberry Pi2 model B, Onkyo TX-SR605, Philips 65OLED806 65", NAS QNAP TS-453D-4G
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Asi tak Rippere, ty se koukneš an Alzu a tim jako hodláš argumentovat? WTF. A ne 970 EVO Plus neni lepší SSD jak P44 PRO. Ani náhodou.
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ripper6 »

Sorry, ja to jen vyhledal narychlo na alze, nehledal jsem to jinde a tohle me tam nahodne prastilo do oci. Dik za upozorneni, ze to prodejce ma zase blbe, mozna nekde skopirovano s chybou kdovi :(
Ten Samsung 970 Pro, to me jen napadalo, jelikoz mel uvedeno MLC, proto me hlodalo, zda starsi i jety zda je lepsi.

Takze nyni to uz vime. Kdo tedy bude chtit resit nejaky SSD a aby to drzelo +-
-U.2 disky s redukci M.2 do PC Skyhawk 2.5
-Kdo chce vetsi a rychlejsi flashku s USB-C a ma doma ramecek M.2 tak nacpat tam Solidigm P44 Pro
:)
Naposledy upravil(a) Ripper6 dne pon 27. bře 2023, 14:16, celkem upraveno 1 x.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Zivan »

Dalsi co se nechal nachytat? Samsung misto TLC uvadi 3-bit MLC a misto QLC uvadi 4-bit MLC :) Takze u nej je vsechno MLC.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od nou »

Lenze Triple, Quad, Penta Level Cell je blbost. Tych urovni je v tej bunke totiz 8, 16 alebo 32 takze oznacenie samsunguje je jedine logicke.
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ripper6 »

Zivan: priznam se ze ano, ze jsem to tak nestudoval, timto dekuji za upozorneni. Stejne tak DOC_ZENITH, nez bych to casove vse prosel a nastudoval.... :-D
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
CyberDeath
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Vsetín

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od CyberDeath »

BTW co byste zvolili vy ?

Puk roky starý Intel 670p 512gb s sm2265 controlerem
Nebo zcela nový (viecemne noname) walram 512gb s sm2263XT?
Tiger Lake ES 0000 8c/16t 4.5Ghz , Erying H570, 32GB DDR4 3200 ,Asus A21 , SST-ET700-MG , 2x512 GB NVME Micron 2450 ,
1TB SSD China 2,5", Asus RTX 3070 Dual OC 8GB + EKWB 310W ,All Water Cooled - GPU, CPU, 2x360 rad, ARCTIC P12 PWM
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nic, oboje patří do koše. Ten Intel je QLC sračka největšího zrna a to druhé je ňákej noname. Tzn jedno je garantovanej krám a to druhé s největší pravděpodobností krám.
CyberDeath
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Vsetín

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od CyberDeath »

Jn sou QLC.. Ale cena... A pro "běžné" užívání...
Takže Intel.
Tiger Lake ES 0000 8c/16t 4.5Ghz , Erying H570, 32GB DDR4 3200 ,Asus A21 , SST-ET700-MG , 2x512 GB NVME Micron 2450 ,
1TB SSD China 2,5", Asus RTX 3070 Dual OC 8GB + EKWB 310W ,All Water Cooled - GPU, CPU, 2x360 rad, ARCTIC P12 PWM
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od fmx rider »

Nejsem tak bohaty, abych si kupoval levne veci jsi neslysel? Chces radu, dostanes odpoved a pak delas stejne podle sebe. Vzdyt i ty “dobre” SSD stoji dneska smesne penize.
CyberDeath
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Vsetín

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od CyberDeath »

Ale ano.. Ale z času kdy sem kupoval a stavěl z toho nej jsem již vyrostl. (I když sou prvky v mém živote kde se šetřit nevyplatí - > pc do nich už roky nepatří)

Ne že bych na to neměl ( ale než dát 2x tolik za ssd u kterého v provozu nepoznám rozdíl to vrázim radši do dětí).
Tyto dva ssd mám doma proto jsem se upřímně zeptal který bude lepší....

Ztráta dát... Nekvalitní ssd = je možná proto se ptám který vypadá lépe abych věděl jak si nastavím zálohování do NAS.

a nebýt toho že partnerce vadil hluk mého herního laptopu tak bych se do stavby ani nepouštel ... Upřímně pokus vyšel mnohem lépe než jsem čekal a za ještě méně peněz než sem čekal... I když budu dělat ještě úpravy protože na vzduchu to tak tiše prostě nejde... A nakonec i desku vyměním za druhý větší kus co mám.

Btw - ale k tomu v životě dojde každý sám = měl jsem Octavia 2 chtěl jsem Octavii 4, no mám Kiu ceed v plné palbě s mnohem lepší palubní deskou kde mam tlačítka na důležité věci, 7let záruku a ještě sem oproti stejně vybavené Octavii 4 ušetřil 200 litru... Ano nejsem tak bohatý abych preplacel nenazrane značky :-)
Tiger Lake ES 0000 8c/16t 4.5Ghz , Erying H570, 32GB DDR4 3200 ,Asus A21 , SST-ET700-MG , 2x512 GB NVME Micron 2450 ,
1TB SSD China 2,5", Asus RTX 3070 Dual OC 8GB + EKWB 310W ,All Water Cooled - GPU, CPU, 2x360 rad, ARCTIC P12 PWM
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od fmx rider »

DOC ti to popsal naprosto přesně, víc k tomu není co dodat.
pre.vit
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. zář 2010
Bydliště: Jihlava

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od pre.vit »

Ještě k výběru disku - jak je možné, že např. dva 1TB disky mají rozdílnou využitelnou kapacitu? Příklad Samsung 960 EVO 931,1GB (což je standard pro 1TB) vs Samsung 970 Pro 953,87GB - tzn. přes 22GB místa navíc. Pokud to bude v chipech, tak jestli potom nehledat takovou kombinaci, která přinese více místa "zdarma"..

EDIT: Tak nic. Datasheet potvrdil, že pro Samsung je 1TB 1000GB u jednoho a 1024GB u druhého disku.. :-D
Nějvětší chybou člověka je, že má spoustu malých chyb..
.
PC: AMD Ryzen 9 5900x, Fractal Design Celsius S36, MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI, Manli GeForce RTX 3080 10GB , 2x16GB Kingston FURY DDR4 3600MHz CL18 Beast Black, Solidigm P44 PRO 2TB + Samsung 970 PRO 1TB (a Samsung 960 EVO 1TB v záloze), Corsair RM850i 850W, Fractal Design Define R6, 32" Asus ProArt PA328CGV, Asus DRW-24F1ST
Mediacentrum: Raspberry Pi2 model B, Onkyo TX-SR605, Philips 65OLED806 65", NAS QNAP TS-453D-4G
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano protože TLC disky maj typicky větší oblast pro spare protože se počítá s tím že jim budou rychlejc umírat buňky. Neni to ale pravidlo a existujou i TLC disky co ti nabídnou kulatou kapacitu, interně maj ale stejně spare oblasti. NAND jso udělaný tak že vždy maj něco navíc oproti formátovatelné kapacitě disku.
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Sobo »

Ma nekdo zkusenosti (nebo nasel nekde na internetu) se Seagate Firecuda 530? V recenzich vypada pekne, ale zajima me long-term vykon a stabilita.
Ma to nejake nove NAND, kdy to pro 2TB verzi udava pes 2500 TWB (treba SN850 nebo 980 Pro maji min jak polovinu) a sustained write to pry udrzi 2GB/s. Ale to nam porad nic nerika o tom, jak se to chova dlouhodobe v realnych podminkach...
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nemám, jen jsem o něm spoustakrát čet. Ale jeho větší sustained write poukazuje na lepší NAND. Nicméně topíá jak prase a usí se chladit. Když tu máme Solidigm P44 PRO co je modernější a zdaleka tolik netopí a je taky fast tak pro ten Seagate ňák nevidim důvod.
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Sobo »

To je tenhle?
https://www.alza.cz/solidigm-p44-pro-2t ... htm?evt=ac

Predpokladam, ze to QLC je asi spatny popisek, protoze jinde na internetu vidim TLC. Kazdopadne je zvlastni, ze s tim 176-vrstvym NAND uvadeji jenom 1200 TBW proti 2550 u Firecudy pri 2TB kapacite. I kdyz pro herni disk mi to muze byt tak jedno, tam se 1PB ani nepriblizim.
Taky je zvlastni, ze Firecuda vychazi o 500 levneji, coz mi prijde celkem divne, kdyz o tehle znacce jsem v zivote neslysel (asi se pohybuju moc v mainstreamu nebo co).
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano to je tenhle a QLC je špatný popisek.

Ta Firecuda je prostě starší disk.

Ono odhadovaná zápisová endurance je u NAND vždy uśměvná, pokud tam neprovozuješ databázi nebo ńákou cache tak stejně umře v 99% na něco jiného než že by se upsal.
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Sobo »

Tak jsem poridil jeden Solidigm P44 Pro 2TB jako nahradu za mrtvej WD SN850. Jejich software (SST - Solidigm Storage Tool) je celkem fajn - startuje rychle, je jednoduchy a prehledny, po spusteni si vezme asi 120 MB RAM, nicmene neni zadny duvod, aby bezel rezidentne porad. Dle doporuceni jsem nainstaloval jejich NVMe driver - staci stahnout a spustit exacem. Jinak maji celkem dobry web se spoustou Q&A. V MS Avocado Direct Storage benchmarku s GPU kompresi mi to dava zhruba 22 GB/s oproti 21 GB/s u WD SN850 (s RTX 4090). Zvlastni je, ze u WD to tech 21 GB/s dalo pouze na tom pripojenem primo k CPU linkam, ten pres chipset (to je ten, co potom umrel) nikdy nedal vic jak 15 GB/s, zatimco Solidigm pres chipset da v pohode tech 22 GB/s. Tezko rict, jestli ta nizsi rychlost pres direct storage uz byl znak toho, ze ten WD umiral, kdo vi.

Takze prvni dojem dobry a nemam co kritizovat. Solidigm jsem vubec neznal, ale ona je to vlastne byvala SSD divize Intelu, kterou tedka vlastni SK Hynix, takze pomerne znama zalezitost pod novym jmenem. Kazdopadne na nejake konkretni zavery si budu muset pockat alespon nekolik mesicu. Jsem fakt zvedavy, co na me vybafne, az udelam speed mapu v HD Tune.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“