Doporučte monitor 30" a více

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

OK, vypadá to že Samsung se trošku chytil za nos a vydává nový herní VA monitory co mažou nedostatky těch starých. Pryč je horší kontrast, jsme zpět na 4000:1 přičemž odezva neutrpěla, díky tomu to má parádní (na LCD poměry) HDRko a celkově je to good monitor, až na ty 3 velký kaňky ala stále bohužel masivní zakřivení a default je zateplenej a v sRGB modu nejde ladit barvy. Toto jde SW obejít tim že se pojede v native, ten se odladsí a pak se SW clampne gamut z OS ale mohlo by to tam bejt, kor když se Samsung chlubí factory kalibrací které je jasná lež a jednoaznačně neproběhla. Třetí kaňka je opět se opakující pokusy Samsungu o cheating, kdy monitor detekuje speciální testovací algoritmy během kterejch funguje jinak než během real provozu, to si taky mohli odpustit.

https://www.youtube.com/watch?v=SMcABSuKAK0

Ale obecně, kdyby mi navadilo zakřivení a kupoval jsem herní monitor tak to bude tenhle. Rychlé VA bez kompromisů a se solidnim HDR moc lepšího se mezi LCD najít nedá, jen si pohrát s těma default zateplenejma barvama a je to.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Mohlo by to mít nastavitelný overdrive, jako většina ostatních výrobců... :? na nižích refreshrate bude ten undeshot i overshot (zase na tmavých místech - kompenzují tím tu pomalost VA) dost znát.
Mimochodem, podobně vyladěný VA má i občas MSI - třeba model 271C... ale také je to VA nahoněný jen na jeden refresh (144Hz) zbytek už overshoty. VA prostě na hry není dobrý - odezva je strašně moc kompenzovaná overdrivem - viz i ty G9. Pohoníme si nad kontrastem (pouze v ideálním úhlu) a zbytek bída (barvy, úhly, vyrovnanost odezvy).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já nevimo tom že by někdo reportoval že to na nízkejch refreshích vypadá zle, a tabulka taky má jen poár výchylek a nejsou zdaleka tak extrémní jako ty "táhnoucí se" VA. Já bych dal 100x přednost tomuhle jak low-contrast IPS. Jedinej kteej má šanci je to nové LG s ATW Polarizerem jak jsem linkoval předtím, to by nemuselo vypadat zle, jako SDR monitor. HDR je na IPS vtip i stim nejlepšim konzumnim dimmingem. (profi dual-layer obrazovky jsou good ale zase slow).

Já kdybych měl to VA a došel k závěru že v low-efreshích se to tahne nebo overshotuje tak bych prostě adaptive sync vypnul a bylo by to. I když chápu že u spousty by přes tohle nejel vlak.

Sám mam teď supertáhnoucí se VA, ala Samsung 42" TV, smearing fest u hodně tmavejch přechodů, typickej pro tyhle panely a upřímě řečeno pain je to akorát při scrollu tady na foru třeba v dark modu, u samotného hraní mě to neruší a odezma mimo tyhle odstíny je ok, takže v rychlosti panelu bych problém rozhodně neviděl. Debata tu bude spíš mezi timhle a nebo "vejde se mi sem 42" OLED".

Samsung btw vydává ještě předraženou 240hz G8 verzi, která ale má bugy a při tomhle velkym refreshi trpí nedluhy typu viditelné řádkování v některejch odstínech ala to čim trpěly ty last gen Samsungy. Tahle lvnější G7 Neo zdá se ok.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše: pát 15. črc 2022, 10:55 Já nevimo tom že by někdo reportoval že to na nízkejch refreshích vypadá zle, a tabulka taky má jen poár výchylek a nejsou zdaleka tak extrémní jako ty "táhnoucí se" VA.
Oni recenzenti jsou dost tolerantní na overdrive artefakty, moje oko naopak ne a spíš už přežiju mírně delší odezvu (mé MSI mam nastavený na Normal = bez OD). HUB má ale parádní ty grafy, takže vím s čím porovnávat. podle nich MSI MAG274QRF má "single - overdrive mode" - ale pro moje oko to je pod cca 90Hz už viditelný a 60Hz (třeba ve staré dobré mafii, kde je limit 63fps) celkem otravný. Vlastně je ten Samsung srovnatelnej s tím MSI - ale undershoty má vyšší.

Nicméně i když je to rychlý, stále je to VA = mizerný úhly - měnící se gamma k okrajm obrazu = tmavé scény zkresleny, banding v tmavých scénách atd... holt každý dá přednost něčemu jinému. Gamut taky proti LG IPS nebo QD-IPS od AUO je nic moc. Mezi VAčky king, proti IPS podprůměr.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Vidíš já zas nemůžu vystát PS bez polarizéru protože pak se černé nedá říkat černá skoro ani přímo, natož z úhlů, a ostatní barvy taky ztrácej kontrast, nevidim v tom versus gamma shiftu u VA velkej neprospěch na stranu VA, přijde mi to oboje dost otravný a btw úhly se u VA časem taky dost zhoršily. Moje stará S-PV sonka má gamma shift, ala obraz je troch usvětlejší z úhlů, ale 4x méně jak na tom modernim Samsungu + tam začnou barvy ztrácet saturaci poměrně rychle jakmile jde člověk z úhlu, to se na S-PVA nedělo, resp až v celkem extrémních úhlech. Kdo může mít Oled měl by každopádně jít do oledu.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše: pát 15. črc 2022, 11:40 Vidíš já zas nemůžu vystát PS bez polarizéru protože pak se černé nedá říkat černá skoro ani přímo, natož z úhlů, a ostatní barvy taky ztrácej kontrast, nevidim v tom versus gamma shiftu u VA velkej neprospěch na stranu VA
Napřímo ti polarozák neudělá nic :) , ten m vliv jen na glow efekt - naopak může mírně zhoršit úhly barev. Kontrast tam spíš dělá konstrukce - LG má s bídou 1:900, AUO naopak umí kolem 1:1200, a třeba ta panda v AOC a 1:1500 s tím že i třeba GLOW na AUO (s QD) je výrazně menší než na IPS od LG... takže kdoví jestli těmi polarizáky jen nedoženou AUO/pandy :) Jednoznačně tak není IPS jako IPS... VA gamma shift je třeba pro mě otravnější než IPS GLOW... gamma shift ovlivňuje všechny barvy... glow (který má i VA, ale jiný) je jen na černé. :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od HEAD »

Tak malej update:Porad tam ten pruh je, ale nastesti pri HDR(filmy/hry) to neni videt ani kdyz pauznu a zkoumam to.Jinak ta uhlopricka 48" ma nevyhodu, ze clovek odhali nekvalitni material.Ted sleduju netflix i disney+ a fakt ty 4K filmy/serialy vypadaj neuveritelne dobre(snad vsechno je tam v 4K dolby vision).Ale jakmile si pustim treba i kvalitni Bluray rip, tak to vypada fakt nasobne hur.Vidim kazdou nedokonalost.Vidim i dost velkej rozdil mezi BD ripem a remuxem.Predtim na 32" 1440P monitoru jsem zadny rozdily nevidel :lol:
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Sobo »

Ja uz nad LCD monitory zlomil hul. IPS i VA maji svoje neresitelne problemy, pricemz ani FALD to nedostane na uroven OLEDu. Je to smutne, protoze za poslednich 7 let jsme se u LCD monitoru v podstate nikam nepohli. Do tedka mam Asus PG279Q a neudelal jsem upgrade, protoze proste neni na co. Co bych ziskal aktualni IPS nabidkou? O neco lepsi barevny gamut (celkem na nic bez realneho HDR), o kousek lepsi odezvu (stejne uz nedokazu rozlisit), o par Hz navic (144 mi bohate staci), ale obecne jsme se v kvalite obrazu nikam neposunuli a nic zasadniho bych neziskal. Pak tady mame Asus PG32UQX - IPS s FALD a 1152 zonama... Problem je v tom, ze tisicovka zon je stale zoufale malo pro narocne tmave sceny (vznika tam "haloing"), dale je ten panel tak pomaly, ze pri 144Hz nestihne asi 40% pixel tranzici a jako bonus stoji 90k - no dekuju pekne. Takhle soudruzi ne, LCD proste v soucasne dobe stoji za pendrek, zatimco televize se posunuly obrovsky dopredu, kdy dneska maji herni PC mody, kdy je latence na urovni hernich monitoru, ale kvalita obrazu uplne nekde jinde.

Takze co s tim?

Fuck it. If you can't beat them, join them!

Koncim s LCD a nastupuju do ery OLEDu - 42" LG C2:

Obrázek
note: v realu to samozrejme vypada nesrovnatelne lip, uvadim to pro ilustraci velikosti na 75cm hlubokem stole. A bordelu si nevsimejte - pracovni verze.

TV mam 3 dny a pro uplnost uvedu, ze jsem nikdy nemel nic jineho nez TN / IPS. Upgradoval jsem z Asus PG279Q, cili 27" IPS, 2560x1440 @ 144Hz, G-sync HW modul.
Takze jake jsou prvni dojmy zaryteho PC usera? Musim rict, ze extremne pozitivni. Na desktopu v SDR to nijak zasadni rozdil neni, ale hry (SDR i HDR) a videa / filmy je to uplne jiny svet.
Do oci okamzite prasti nesrovnatelne lepsi kontrast, kdy cerna je opravdu cerna a neni nicim zakalena. To dava obrazu daleko vetsi hloubku. Dalsi vec je 4K rozliseni - puvodne jsem si myslel, ze 1440p na 27" a 4K na 42" maji podobnou hustotu pixelu, takze ostrost obrazu a viditelnost jemnych detailu bude podobna. Realita? Tak to ani nahodou, ta 42" 4K obrazovka je uplne jinde, to je ostre jako britva a doslova vidim veci, ktere jsem predtim vubec nevidel. Treba u particle efektu jsem zjistil, ze tech castic tam je jaksi vice, nez co jsem videl na predeslem monitoru. :-D Dalsi podstatny rozdil jsou textury - prislo mi to, jako bych si treba do God of War stahnul nejaky HD texture pack, nebo mel dalsi uroven nastaveni textu nad tim maximem. Proste v texturach vidim jemne veci a detaily, ktere tam predtim vubec nebyly. Hodne pekne to vynikne, kdyz si tvurci vyhrali s vlastnostmi a povrchy ruznych materialu (drevo, kamen etc.). Opravdu me prekvapilo, jak je ten obraz nadherne ostry, a to jsem ten GoW hral ve 1440p native vs 4K DLSSQ, pricemz DLSS je v GoW implementovane podprumerne a ve 1440p to brutalne mazalo i textury. Ve 4K je to uplne o necem jinem, tady uz doplnkovy Freestyle Sharpen filtr asi nebudu mit naco pouzivat.

No a HDR je kapitola sama o sobe.
Nejprve jsem zkusil Ori and the Will of the Wisps. Tady to vypada fantasticky, protoze ta hra je relativne temna s tim, ze Ori sam o sobe sviti a osvetluje svoje okoli. To plati i pro ostatni NPC a taky ruzne efekty pri boji. Takze ve vysledku je to nadherna hra svetla a stinu, kdy mam perfektni cernou, ale zaroven uzasne highlighty od ruznych zdroju svetla, kdy udery cepeli nebo pouziti ruznych kouzel dela nadherne zablesky. Opravdu famozni audiovizualni zazitek.

Horizon Zero Dawn
Dalsi dobre udelana HDR prezentace. Kdyz bezite v lese, mate tam relativne pritmi, ale skrz koruny stromu prosvita jasne slunce, vytvari to uzasny kontrast. Stejne tak v noci, kdyz se koukate na stroje, jak jim sviti ty ruzne oci a LEDky v te tme - hodne pekne.

Forza Horzion 5
Tady se evidentne snazili o realnejsi prezentaci. Nejsou tady zadny super mega efekty, ale i tak to jde poznat. Treba svetla od auto krasne zari - kdyz v noci otocite kameru a podivate primo do nich, tak vas to (ve tmave mistnosti) v podstate oslni. Stejne tak brzdova svetla / zpatecka. Nebo odlesky na karoseriich vypadaji podstatne lepe. Kdyz jsem se v jedne vracecce otocil o 180 a do zaberu se mi dostalo zapadajici slunce, vypadato to nadherne.

Read Dead Redemption 2
Tady jsem moc necekal, dle internetu to pry Rockstar odflakl, ale ja byl prijemne prekvapeny. Nejdriv teda z krasne ostreho obrazu s DLSS na quality (mel jsem i ve 1440p, protoze TAA brutalne maze v pohybu), kdy opet je to mnohem ostrejsi a textury jakoby lepsi oproti starsimu LCD. Ale zaroven i to HDR maji imho udelane dobre - neni to in your face na efekt, ale vypada to hodne prirozene a clovek si vsimne tech rozdilu v jasu. Asi me to i donuti ten RDR2 konece zacit hrat poradne a pohnout se z druhe kapitoly po roce. :)

Mass Effect Legendary Edition
Taky prijemne prekvapeni v HDR, kdy treba na palube Normandy je vyborny kontrast mezi relativne temnou chodbou, ale zaroven ostrymi bilymi svetly. Ty ruzne efekty tech laseru a explozi v boji jsou taky super. Jeste na antialiasingu by mohli zapracovat, ale to je asi limitace UE3, na kterem to stale bezi.

Metro Exodus EE
Hral jsem chvili, ale taky to vypada na celkem povedenou implementaci. Libi se mi, jak se nekde plizim ve tme, ale hodinky / naramek od Artoma krasne sviti v te tme, stejne tak optika na zbrani a dalsi zdroje svetla. Vytvari to krasny rozsah od temnoty az po highlighty a skoro si pripadate, ze tam sami jste.


Pak jsem se vcera koukal na 4K HDR verzi filmu Lightyear od Pixaru. Holy shit, z toho jsem si sednul na prdel. Ta skvela ostrost obrazu, kdy jsem videl neskutecne detaily jako ruzne ryhy a opotrebeni vybaveni etc. Dale ten sileny kontrast, kdy v jedne scene mam zaroven absolutni tmu, ale i highlight z motoru lodi s jasem 800 nitu. Maji to tady kluci udelane opravdu perfektne, kloboucek. Taky je fajn, ze MPCHC s madvr renderem umi smart HDR, takze se TV sama prepne do HDR modu a nemusim to delat rucne, i kdyz klavesova zkratka win+alt+b je vlastne instatni.

=================================================

Takze pokud se vam 42" obrazovka vleze na stul, muzu smele doporucit, je to opravdu uplne jiny vesmir. LCD je pro me mrtve, teda krome prace, tam budu pro jistotu kvuli potencialnimu vypalovani pouzivat to stale IPSko, ale na praci je mi to fuk, tam kvalitu obrazu ani HDR nepotrebuju.
Jenom zduraznuju, ze jsem musel stravit X hodin projizdenim internetu a koukanim, jak se to ma spravne nastavit - ruzne nastaveni pro jednotlive mody televize a taky veci na strane Windows OS. Kdybych nic neudelal a nechal vsechno v defaultu, byly by vysledek zrejme o dost horsi, takze pozor na to.

Co jsem zatim nevykoumal:

A) Daji se nejak rychle prepinat mody obrazu? Switching mezi napr. Standard, Expert Bright, Film maker, Game Optimizer? Preklikavat to v tom menu je otravne, rad bych to namapoval vzdycky na jeden knoflik, ale vypada to, ze se tam daji dat jenom aplikace, ne nastaveni modu obrazu.

B) Kdyz zapnu HDR film skrze MPCHC s madvr, tak se TV prepne do HDR modu, ale vybere si Game optimizer. Proc ne film maker? V nastaveni to automatickou detekci mam zaplou. Asi to nebere MPCHC jako zdroj pro prepnuti, teda do HDR jo, ale uz ne pro film maker profil?

C) Koupil jsem dost drahej a certifikovanej HDMI 2.1 kabel AudioQuest Forest (delka 2m). Presto se mi treba jednou za 30 minut pri hrani HDR hry stane, ze mi na zlomek sekundy cast obrazovky problikne jakoby duhovyma barvama, ale uplne do extremu, jako syte fialova a proste nejaky mix takovych brutalne podivnych barev. Muj odhad je, ze asi bude problem v kabelu? Ale tenhle by mel byt nejlepsi snad na Alze, takze nevim, co bych jeste mel delat. Zkouset random kabely, jestli to neprestane?

D) Youtube a HDR. Momentalne funguju tak, ze mam W11 v SDR modu a zapnu HDR, kdyz chci HDR hru / film. Jenze YT moznosti HDR vubec nenabizi, dokud cely OS nejdriv neprepnu do HDR modu a potom refreshnu dane video - az pak se HDR objevi. Jenze takhle nepoznam, ktere video HDR ma a mel bych to prepnout, anebo v HDR vubec udelane neni. Takhle se na nektera HDR videa muzu divat zbytecne v SDR, protoze vubec nebudu vedet, ze maji i HDR verzi. Ma to nejaka reseni mimo permanentni prehozeni celeho operaku do HDR modu? A kdybych mel v OS HDR always on, nebude to zbytecne namahat ten OLED panel?
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od HEAD »

Sobo:
A-ne
B-mylim, ze to pouziva naposledy pouzitej HDR mod
C-nevim
D-musis prepinat OS :lol:
Jinak jestli chces videt co tv dokaze, tak si kup nakou streamovací sluzbu a koukni se na neco ve 4k Dolby vision. Windows nepodporuje HDR Dolby vision a lepsi kvalitu budes mit při streamovani z nativní tv appky.Ja ted koukam na daredevila na Disney+ a ty detaily jsou neuveritelny.Vidim doslova všechno i chlupy v nose :lol:
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od dexterav »

tie káble sú veliký problém :x
ja som skúšal 4 a teda nijak moc nadšený niesom
hlavne to poriadne nejde cez iGPU čo síce neni až tak treba ale serie to
z jedným dokonca obraz ani nenabehol, imho kedže to na NV viac menej ide asi je problém v iGPU
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od iambenny »

Nevíte někdo, jestli se chystá nějaký (QD)OLED monitor, 1440p, 120Hz+ za rozumnou cenu 9-13k? Plánuji nákup herního monitoru, ale nevím, jestli čekat rok na zázrak, který nepřijde.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

vzhledem k tomu, ze uz cena soucasneho Dellu a Samsungu je vicemene velmi dobra, tak 9-13k je spise unreal...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne nic takového se nechystá, kor ne 1440p, to už je pasé. Pokus s tim Samsung neseknce (neni to jisté QD-OLED má prej mizernou výtěžnost a je to pro ně drahé na výrobu) + nemaj polarizer takže za světla jsou mnohem méně "černé" jak ty panely LG a pod, prostě se časem ukázalo že je to něco muziky navíc ale za sakra větší výrobní náklady.

Příští generaci bych čekal menší TV velikosti, ala 42 a 48, co se monitorů týče, moc bych nečekal, i když, osobně bych ňákou 4K 32" 120hz OLED uvítal, ale je to jiné PPI tzn muselo by se to vyrábět z jinejch panelů a uff, na to si asi počkáme.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od dexterav »

už ta 34" je podľa mna kktina...
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

dexterav píše: úte 19. črc 2022, 19:56 už ta 34" je podľa mna kktina...
Však i Sobo píše, že na práci použije normální monitor - obří OLED je prostě kravina u PC. Na práci naprd, a navíc při takovým použití hrozí rychlejší degradace pixelů. Univerzál jako LCDčko to prostě zatím není (tam dřív chcípne elektronika, nebo podsvícení, než samotný panel vykáže nějaký vady). Ten DELL vypadal nadějně než ukázali RGB dementní masku a velice časté udržování (refresh) panelu. Ten tu asi fakt 12 let jako jedno TN HPčko co znám nebude. :D Nicméně i tak bych ten OLED bral spíš kolem těch 27-32" max.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
riXo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. bře 2007
Bydliště: Bratislava

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od riXo »

Sobo píše: ned 17. črc 2022, 15:10...
Co zatial hovoris na ergonomiu pouzivania 42 TV ako primarneho monitoru? A myslim to skor z pohladu mimo hier. Neni taka velka obrazovka neprijemna?
Vies odmerat kolko mas cca hlavu od obrazovky?

Pytam sa lebo ja som teraz 75cm od 27 1440p monitora a pride mi to tak akurat.. jasne obrazovka nie je extra velka a 32ka by sa este dala, ale mam pocit ze cokolvek vacsie by uz bolo neprijemne dlhodobo na oci. Este ked aj vezmem do uvahy HDR a tmavu miestnost tak to vyzera ako ergonomicke peklo.


Este dve otazky do plena, hlavne na OLEDakov:
1. Ludia co mate TV ako monitory ake je to z pohladu nastavovania monitoru samotneho a uzivatelskeho menu? Mam take zmiesane pocity, ked vidim tie uzivatelske prostredia co sa tyka natavovania a ak si dobre pamatam tak niektore TV resp. OS maju v sebe zabudovane reklamy (samsung tusim)?
2. Ako na tom vyzeraju stare hry, resp. retro looking? Napr. od Abe's Exoddus, Neverhood, AoE II, rozpixelovane veci ako Strangeland/Primordia, alebo teraz som hraval oldschoolovky HROT, Amid Evil, Dusk, Quake II a podobne..

Dlhsiu dobu uvazujem na OLEDom, ale este stale mi pride, ze TV su moc velke ako PC monitor. A 55ky+ si nechcem davat do izby kedze to by bolo fakt iba na filmy a gamepadove hry.
SFF1 - Ryzen 9 5900X@4.5GHz@1.1V + NH-U12A, MSI B550i, 32GB 3600MHz CL16, MSI 3080Ti, 2TB NVMe, 4TB SSD, 3TB HDD, Corsair SF750, NR200P, LG 27GL850 + EIZO EV2750 + LG C1 55, Onkyo A-9010, Quadral SM120 II
SFF2 - Ryzen 7 2700, MSI GTX970, Raijintek OPHION EVO SFF3 - Intel i7 8700k, MSI RTX2080, Dan A4 SFX v4.1
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od dexterav »

za mňa zjedodušene mimo hier neni TV 42 Oled úplne to pravé ako primárny monitor
ale napr velikosť je úplne v pohode a ani nemusím hýbať hlavou, cca 800 mm som odneho a vidim všetky kúty a okraje
ale neviem v ktorej riti nabral napr rtings že písmo je na úrovni 38GN950 :D
možno tak 3x horšie
imho po zapojení ako monitor cca 90% vecé TV sama vypne, na rovinu vypína všetky kurvítka obrazu :D
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Sobo »

Ache píše: úte 19. črc 2022, 20:06 Však i Sobo píše, že na práci použije normální monitor - obří OLED je prostě kravina u PC.
Jako i na praci bych s tim problem asi nemel - velke rozliseni a velka plocha se hodi, ale budu pouzit i LCD primarne z duvodu minimalizace vypalovani, jelikoz i tak travim nejvice case v browseru procitanim ruznych webu, takze k tomu jeste nechcu pridavat 8 hodin prace, kde se statickym elementum moc nevyhnu. Takhle mam schovany taskbar, obrazek na plose se meni kazdych 30 minut a browser mam v o neco zmensenem okne, ktere kazdych par hodin o kousek posunu, at to nepere porad do tech stejnych pixelu. Navic na desktopu mam ve standard profilu jas nastaveny na 45/100, takze by to nemelo byt moc zatezovane (doufam).
riXo píše: úte 19. črc 2022, 20:14 Co zatial hovoris na ergonomiu pouzivania 42 TV ako primarneho monitoru? A myslim to skor z pohladu mimo hier. Neni taka velka obrazovka neprijemna?
Vies odmerat kolko mas cca hlavu od obrazovky?
Vylozene na praci / produktivitu to nepouzivam, nicmene rozliseni a plocha jsou velke, takze bych v tom nevidel takovy problem. Ale dal jsem si scaling ve windows na 125%, protoze 100 na tech 42" bylo fakt mrnavy, spatne se mi cetl text. Jinak se daji pouzit tooly jako Fancy Zones na rozdeleni obrazovky na zony, do kterych se daji umistovat ruzne aplikace a podobne, treba tady to jde videt: https://www.youtube.com/watch?v=QqVwlMmL4mw
U me je vzdalenost obrazovka <--> oci asi 100cm, u 27" LCD jsem to mel ~65 cm. Asi jsem jeden z tech, co rad sedi trochu bliz a necha si obrazovkou vyplnit zorne pole. Ale dle redditu evidentne existuje blazni, co sedi jeste o dost bliz. :) Kazdopadne nemusim otacet hlavou, rohy obrazovky v pohode zaberu jemnym pohybem oci. Nepracuju na tom sice, ale pri hrani jsem nezaznamenal absolutne zadny problem. Naopak mi ta velikost vyhovuje a mensi uz bych mozna ani nechtel - proste je to takove soukrome kino. 8)
riXo píše: úte 19. črc 2022, 20:14 1. Ludia co mate TV ako monitory ake je to z pohladu nastavovania monitoru samotneho a uzivatelskeho menu? Mam take zmiesane pocity, ked vidim tie uzivatelske prostredia co sa tyka natavovania a ak si dobre pamatam tak niektore TV resp. OS maju v sebe zabudovane reklamy (samsung tusim)?
Slysel jsem o tom, ale osobne jsem na to asi nijak nenarazil. Vsechno jsem tam povypinal, dokonce ani LG logo pri zapnuti se mi nezobrazuje, ten jejich home screen mam taky vypnuty. Jeste pockam na nahradni servisni ovladac (ten prvni nefungoval), abych v servisnim menu vyplnul TPC / GSR a tim zrusil ASBL (postupne tmavnuti statickeho obsahu podle casu). Ty uzivatelske profily jsou trochu krkolomne, protoze vlastne idealne bys mel mit separatni profily pro desktop / SDR obsah / HDR obsah (resp. hry). Ja jedu Windows v SDR a prepnu do HDR jenom v pripade, ze chci hrat hru, co to podporuje. Pro SDR film zase prepnu na film maker mod, kde mam o neco vyssi jas. Ale za tu kvalitu obrazu mi to stoji.
riXo píše: úte 19. črc 2022, 20:14 . Ako na tom vyzeraju stare hry, resp. retro looking?
Hrot ma demo, takze jsem to tedka zkusil a prijde mi to v pohode, nevidim tam nic spatneho. AoE 2 ma snad i DE edici, ktera se 4K pocita, akorat to tedka nemam nainstalovane.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

https://www.youtube.com/watch?v=sdJNvw-PGgw

Vypadá to dobře, hlavně black depth je velkej posun což byla achylova pata u IPS. Člověk se ale musí dívat přímo, z boků je masivní IPS glow kterej je prakticky stejnej jak u jinejch crappanelů. Moc nechápu proč zatim nebyly ohlášené žádné herníé monitory s timhle panelem.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

No co se týče glow, tak klasický LG... AUO je na tom lépe. Čekal sem že ty jejich nový panely spíš budou elimitovat to GLOW, ve kterém ztrácí LG i na čínskými panely. Ale vysoký kontrast k zahození v noci není, úroveň 2000:1 jsou už ty klasický VA prohnutý Samsungy, glow má i VA (mimo tuny dalších , takže tady tomu už dát přednost před VA určitě.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“