Doporučte monitor 30" a více

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
H2SO4
Začátečník
Začátečník
Registrován: 13. lis 2005
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od H2SO4 »

Vzdyt on ho ve vsech bodech zdrbal :)
CPU:i9-13900K | MB:ASUS ROG Maximus Z790 HERO | VGA: Asus 4090TuF OC | ram:2x32GB 5600Mhz | SSD:850pro 128GB + evo 1TB | Audio:Creative Titanium | Repro:Z-5500 | MONITOR: QLED55" 4K | Case:Corsair 1000D | zdroj:EVGA Supernova 1300W | os:Windows 11
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše: pát 18. bře 2022, 18:40 Je nyní více zelená a méně... "zelinkavá" resp tahnoucí co cyan. Takhle mi to od oka vypadá lépe.
Koukám teď na recenzi a máš pravdu - ta zelená neodpovídá DCI gamutu, ale stáčí se fakt spíš do "modré" zelené.
https://pcmonitors.info/reviews/gigabyte-m32u/
- ten innolux panel asi žádný šlágr nebude
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Alienware 34 QD-OLED Monitor | 7 Myths Busted

https://www.youtube.com/watch?v=L3Y6SxpedLk
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
Mayki
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2004
Bydliště: Nejmladší město ČR

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Mayki »

Přes co je lepší připojit 4k 144hz monitor, DVI nebo HDMI?
Ryzen 9 5900X, Asus ROG Strix X570-E, G.Skill Ripjaws V Black 32GB(2x16GB) 3600MHz, RX 6800XT a to vše pod vodou
Nějaké info : http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=259257 a fotky : https://imgur.com/a/S5C76
Alien Arcade Cabinet : https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=270645
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od fmx rider »

DVI to je vtip? Nemyslis spis DP a HDMI?
Mayki
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2004
Bydliště: Nejmladší město ČR

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Mayki »

Jo, jsem se upsal, DP nebo HDMI?
Ryzen 9 5900X, Asus ROG Strix X570-E, G.Skill Ripjaws V Black 32GB(2x16GB) 3600MHz, RX 6800XT a to vše pod vodou
Nějaké info : http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=259257 a fotky : https://imgur.com/a/S5C76
Alien Arcade Cabinet : https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=270645
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

DP
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

opat AW3423DW

QD-OLED Issues - Color Fringing? Burn-in? Slow Response Times?
https://www.youtube.com/watch?v=6FIzbUsIK7Q
V podstate uz zname veci

The Best Monitor Ever? - Alienware AW3423DW QD-OLED Review
https://www.youtube.com/watch?v=YleSuwK8vR4
HW UNBOXED
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
unknown1973
Nováček
Nováček
Registrován: 30. črc 2014
Bydliště: Ostrava

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od unknown1973 »

Zdar borci, co si myslíte o tomhle:

https://www.pekro.cz/32-led-dell-g3222q ... ms400cd-P/

před pár dny to tady uváděli jako novinku, docela se mi zamlouvá a uvažuji o něm.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Papírově ok, ale v praxi o něm nevim ni víc než co si můžeš vygooglovat.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Chystají se nový a alespoŇ na papíře pěkný IPSka.

32ky, 4K a 1440p:

https://tftcentral.co.uk/news/lg-32gq95 ... -polarizer

https://tftcentral.co.uk/news/lg-32gq85 ... fresh-rate

Velkej gamut, 98% P3ky, masivních 1000 nitů bez local dimmingu tzn pražička na kávu ale na silnější podsvit si nikdo nikdy nestěžoval, pokud to půjde rozumně stahnout, ale hlavně, návrat A-TW Polarizer,u kterej ze starejch high-end S-IPS obrazovek dělal to co byly a proč se mi tak líbily, kterej výraně pomáhá s kvalitou černé a s pozorovacími úhly, ala jinýmy slovy bye bye IPS-glow.
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Sobo »

Jak muze basic edge lit LCD dostat VESA DisplayHDR 1000 certifikaci, nad tim zustava rozum stat...
Hle, podivejme se, jak uzasnou kvalitu obrazu maji v HDR obsahu LCD bez FALDu: https://youtu.be/nWTFF_Uoldo?t=518

Sorry, ale o to bych si ani kolo neoprel. Mame pulku 2022 pryc, takze moje dalsi zobrazovadlo na 100% musi umet dobre HDR, pres to nejede vlak. A po prozkoumani vsech dostupnych technologii jsem dosel k zaveru, ze jednoznacne nejlepsi kvalitu obrazu i vykon ma OLED, vsechno ostatni je proste horsi, a to vcetne mini-LED FALD. Ten giganticky kontrast, per-prixel dimming a temer okamzita odezva jsou atributy, ktere z toho delaji v podstate neprekonatelnou technologii minimalne v nekolika nasledujicich letech. Vypalovani se nebojim - dneska uz to maji hodne vychytane a kdyz clovek neni uplne prase a trochu se k tomu chova slusne, nemel by to byt problem.

Prozatim jsem vyber zuzil na 3 potencialni kandidaty:

Alienware AW3423DW:
Pro: 34" UW se s rezervou vleze na stul, 1440p neni tak narocne na grafiku, 175Hz, burn-in zaruka potesi, zadne ASBL (v SDR ani ABL)
Proti: dva ventilatory obcas delaji bordel (hluk), firmware je nedopeceny a neda se updatovat (pixel refresh funguje dementne), HDR neni vzdycky tak dobre jako LG televize, obvzlast ve scenach s vysokym APL (average picture level) ma nizsi jas (je tmavsi) a agresivneji zasahuje ABL, podivny subpixel layout muze delat "artefakty", 1440p neni 4K, 21:9 je hit or miss dle obsahu / podpory ze strany her.

42" LG C2:
Pro: Obrovska obrazovka muze byt dost imersivni, 4K rozliseni, 16:9 funguje vsude, obecne dobre fungujici a overene HDR, vyladenejsi firmware
Proti: 42" je stale obrovsky bazmek - asi bych musel trochu odsunout stul a namontovat to na zed. Nutnost poridit servisni ovladac a vypnout ASBL - potencialni ztrata zaruky, pouze 120 Hz, TV pikacoviny, ktere mi k nicemu nejsou. A nema to heatsink, to me stve. 4K je fajn, ale ve hrach narocne jako prase na GPU.

Asus PG42UQ:
Pro: To same co LG, akorat navic to ma heatsink a 900 nit peak jas, DisplayPort s DSC -> podpora OC na 138Hz + ASBL se da vypnout v OSD bez potreby servisniho ovladace a ztraty zaruky. "Monitor" - probudi se zaroven s PC a nema zbytecne TV pikacoviny.
Proti: Stale obrovsky bazmek, nezname datum uvedeni na trh, nezname ani cenu, ktera z duvodu ROG taxy bude zcela jiste vyssi jak LG C2. 4K je fajn, ale ve hrach narocne jako prase na GPU.

Jak o tom tak premyslim, asi se mi nejvic libi ten Asus, ale jestli to vydrzim cekat jeste nekolik mesicu, to teda nevim, protoze uz tedka mam nejake hry odlozene v pipeline, protoze je na IPS LCD proste odmitam hrat (Resident Evil, Mass Effect LE atd.). No a s Alienwarem to nemusi byt o moc lepsi, protoze snad ani Buh nevi, kdy se k nam tyhle monitory dostanou - taky by to mohlo byt treba na Vanoce, kdyz i v USA maji cekacky v radu mesicu do dneska... Jestli mi dojde trpelivost, asi proste vezmu tu C2 a budu muset prekousknout jeji nevyhody...
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od HEAD »

Sel bych do C2, ale rovnou 48" a nebo vic.Ja chtel jit do 42" a nakonec jsem vzal 48" a nelituju toho.Je to tak akorat.Vubec nechapu jak jsem moch fungovat na 32" monitoru a nebo dokonce mensich.Ta tv je super tenka jen asi 3mm a nezabere na stole moc mista.Jinak obrovska vyhoda TV je, ze ma nativni appky pro streamovani jako netflix, disney+ atd.Sice to jde sledovat z windows, ale kvalita obrazu je nasobne horsi a vubec se to nevyplati.
Jsem to otestoval na Lost in space.Nativni netflix appka z TV mela jasne nejlepsi obraz diky dolby vision.Je to dokonce i o dost kvalitnejsi, nez ruzny blu-ray rippy(a to jsem testoval 4K HDR bluray 10GB na epizodu).Verze prehravana z win pomoci edge byla nejhorsi ze vsech i kdyz fungovalo 4K HDR.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od python.p »

Taky tak nějakoukám jak SOBO, ale ventilátor v monitoru je prostě no-go.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Sobo »

HEAD píše: sob 9. črc 2022, 03:56 Sel bych do C2, ale rovnou 48" a nebo vic.
Tak velikost uhlopricky je taky relativni ke vzdalenosti. U sveho soucasneho 27" mam oci ve vzdalenosti asi 65cm, takze mi krasne vyplnuje zorne pole a nemam s velikosti problem. U 42" bych se z toho zblaznil - musim to dat vice dozadu. 48" mame v obyvaku (mame gauce relativne blizko u TV) a je to velky jako svine, to uz by mi na okrajich zasahovalo za PC (mam na kraji stolu) a navic by to bylo tak vysoky, ze na vrch obrazovky bych musel zvedat hlavu -> velke ne, svuj krk mam rad funkcni. Ale jak rikam, ta velikost je cekem irelevantni - kdyz si ke 42" sednes trochu bliz, vyplnuje ti stejne zorne pole jako 48" z o neco vetsi vzdalenosti, nebo treba 65" z vyrazne vetsi vzdalenosti, takze ja vetsi uhloprickou absolutne vubec nic neziskam - proc bych mel tahat stul metr od zdi, abych na tom neco videl? No a pak vznikne problem v tom, ze z takove vzdalenosti neprectu text - musel bych vsechno nejak zoomovat / upravovat scaling. U te 42" se jeste jakz takz da sedet tak nejak "blizko", ale se 75cm stolem (hloubka) to budu muset narvat ke zdi a bude to na hrane. Jestli me to bude stvat, tak posunout stul a udelat wall mount. Plus vyhoda 42" je lepsi PPI (ostrost obrazu) a jelikoz muzu sedet blize, tak ty detaily i lepe uvidim. 8-)

Ale chtel jsem se zeptat tech, co maji zkusenosti s LCD 144Hz nebo vic vs 120 Hz OLED. Obavam se toho, ze jelikoz OLED ma velice rychlou odezvu, tak pri kazdem snimku zustavaji pixely na obrazovce dele, nez prijde dalsi snimek. Proto se to pri stejne frekvenci muze zdat mene plynule, jelikoz LCD ty prechody svym zpusobem maskuje pomalejsim prekreslovanim pixelu, coz znamena mene ostry obraz v pohybu, ale zase to pusobi plynuleji.
Tady je videt, ze ten OLED je jakoby sekanej a ne tak plynuly (jo, je tam 270Hz IPS, ale stejne): https://www.reddit.com/r/OLED_Gaming/co ... ve_gaming/

Uz tech 120Hz se mi moc nelibi, protoze kdyz si soucasny monitor prepnu ze 144 na 120Hz, tak i pri scrollovani v prohlizeci nebo treba minimalizaci oken ve Windows citim, ze to proste neni ono, uz to nema takovou plynulost. Ten rozdil 24 FPS je proste znat. Ve hrach bych to asi i ozelel, stejne 4K na 120FPS bude trochu problem (uz vyhlizim RTX 4090, jinak to nepujde), ale ta plynulost ve Widlich mi dela starosti. Delal nekdo takovy switch z rychleho LCD na OLED? Prijde vam plynulost i ve Windows v pohode, nebo je to citelne horsi co se tyce plynulosti scrollovani a animace v OS?
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hmm myslim si že se obáváš zbytečného.

já osobně rozdíl mezi 120 a 144 prakticky nepoznám, kor ne při hraní. Scrolling a a plynulost UI OS je no factor pokud ti nepřijde tam 120hz dost tak sorry ale nemam pro tebe řešení.

Co se pocitové plynulosti týče, tak hlavní důvod proč třeba CRT vypadaj při stejném refreshi v pohybu ostřeji ale mohou působit méně "plynule" je to že blikaj. Naše oči a mozek paradoxně vnímaj mnohem více detailů pokud dostanou snímek jen x krát za sekundu versus konstantní přítomnost fotonů které se mění x krát za sekundu.

Pokud obrazovka funguje na systému sample and hold, což pokud nemáš ULMB / black frame insertion bude (a u C2 je to defakto vždy protože od C1 LG BFI dost osekalo a při 120hz nyní nejde vůbec aktivovat, to šlo jen u staré CX), tak pocitová plynulost bude defakto stejná jak u LCD, protože dokud nedorazí další frame tak obrazovka prostě drží ten předchozí, neni tam žádné zhasnutí než přijde další frame. Akorát nebudeš mít blur/smearing a bude to prostě obecně vyadat lépe než na LCD, ale nebude to v pohybu pocitově tak ostré jak CRT nebo systém s dobrym BFI, kterej ale zas dělá flicker ze kterého může bolet hlava, to už je ale velice individuální faktor.

Jinak mluvíme li o monitorech, tak ve 48" krom Asusu bude ještě samo LG vydávat monitor, už se prodává v Japonsku ale recenze jsem ještě nenašel, a skoro bych LG s jejich vlastnim panelem věřil více jak Asusu.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od python.p »

120Hz -> 144Hz poznám. Nad 150Hz(FPS) už jsem úplně spoko.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše: sob 9. črc 2022, 14:01Co se pocitové plynulosti týče, tak hlavní důvod proč třeba CRT vypadaj při stejném refreshi v pohybu ostřeji ale mohou působit méně "plynule" je to že blikaj. Naše oči a mozek paradoxně vnímaj mnohem více detailů pokud dostanou snímek jen x krát za sekundu versus konstantní přítomnost fotonů které se mění x krát za sekundu.
Sem to teď schválně zkusil v UTčku 2004 @ 120Hz - klasický a MPRT režim (stroboskop) . A fakt to při MPRT je pocitově méně plynulé, jasně to poznám... ta lepší ostrost za to moc nestojí, akorát to unavuje oči a to blikání prostě v pohybu vnímám.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od HEAD »

Nevim me se teda zda na oledu 50+ fps plynulejsi nez cokoliv na LCD(mel jsem 165hz LCD).Nevim cim to je(mozna je to tim, ze ten obraz nerozmazava a odezva je instatni) :lol: .Co je ale urcite horsi na OLEDU jsou nizke fps.40fps a min je doslova nehratelny pac se to strasne seka.Stejne tak 24fps filmy.Na to se neda koukat bez zapnuti DE-Judderu.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

No tys měl před tím mizerný VA s odezvou přes 30ms v tmavších přechodech, tak se není čemu divit. :) Já sem OLED zkoušel, takže fakt tu trousis kraviny. 50fps na OLED je stejná neplynulost jako na rychlém LCD. OLED má jen ještě o chlup lepší odezvu ( asi jako když zapnu to MPRT na tom ips), ale protože to bylo klasický LG OLED. Tak barevný gamut byl jasně lepší na tom ipsku.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“