Doporučte monitor 30" a více

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Zase si nepleť neostrost s AA heh. Skoro u každýho CRT se můžeš dostat do rozlišení tak velkejch že se ti pixely komplet slejou ale "whats the point".

Jinak změt k Gigabyte M32U. Snad už můj poslední post. Barevně mám stále jemné nedostatky. Některé pleťové tóny tahly do zelena (ale opravdu jen některé). Tak jsem se dokopal k tomu abych z práce přitahnul sondu a udělal kalibraci. Moc s tim ale spokojenej nejsem.

To co ta Sonda vyplivnula je dost diskutabilní.

Resp takhle, udělal jsem si neutrální white-point což to po mě chtělo, to v praxi znamenalo nechat modrou a červenou na 100 a zelenou snížit na 95 pak mi to ukázalo ok a mohlo se jít na další kalibraci. Ta proběhla ale výsledek je celkem rozpačitej. Jak rozpačitej? Mam naměřenou naprosto minimální deviaci a vše ok.

To ale v žádném případě neni dle mého oka pravda. Červená má ve vysoké saturaci stále přestřely a hlavně ta bílá jak jí to naměřilo ihmo neni bílá, tahne jednoznačně do zeleno/žluta/tepla. Lepší než default ale stále ne ok. Vidim to na první pohled a když odejdu na chvíli of kompu a pak se vrátim aby si oči odvykly (nesvítím doma bílejma LED btw), a pak se vrátim hned mě to praští do očí jak je to teplý. Uff. Obecně to jinak vypadá ok ale tenhle teplej nádech je tfuj. Zkusim to ještě poladit jinak. Ale pro ty co chtěl jít cestou profilu tady ho máte: Vše default, gamma 2.2 jen green snížit na 95.

https://drive.google.com/file/d/1xO4rPz ... sp=sharing

Trochu jsem se tim ale nechal insipirovat a udělal ještě jednou své, teď už asi finální nastavení.

Takže:
Color vibrance - 13
Gamma - 2.4
color temp - R100 G93 B100

R saturation - 35
R HUE - 52 (více ne začne pleť tahnout do zelena)
G saturation - 45
B saturation - 45
B HUE - 55
C saturation - 40
M saturation - 32
Y saturation - 45
Y HUE - 45

Vše co jsem vynechal je default 50.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše:To ale v žádném případě neni dle mého oka pravda. Červená má ve vysoké saturaci stále přestřely a hlavně ta bílá jak jí to naměřilo ihmo neni bílá, tahne jednoznačně do zeleno/žluta/tepla.
no vidíš a na tom MSIčku třeba bílý bod sedí přesně podle sondy (neni třeba nic kalibrovat - i když záleží i na pozici, to podsvícení je dost nerovnoměrný a směrem k okrajům je studenější), a mě to přijde zbytečně "studený" na těch 6500K a ručně ubíram mírně modrý kanál. Vono to fakt je o tom co ti sedne. Já mam hlavně rád tu ultra saturovanou červernou i zelenou co produkuje ten QD.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hmm no já bych zelenou za silnou moc nenazval.

Funy že jak jsem to kalibroval tak mi to řeklo že jen u sRGB pokrejvám 99% jak gamutu tak barev. Třeba u Adobe RGB mam paradoxně více % v gamutu než v pokryí barev, to v praxi znamená že pokrejvám gamut (vypálená červená) ale přesnost a reálné pokrytí barev pokulhává (zelená, modrá, pleťové odstíny, atd).

Mě ten rudej nádech celkem vadí. Je to z extrému do extrému z bílejch do modra tahnoucích W-LED jsme po hlavě skočili do fosforem zarudlé LED co naopak maj vše do tepla a overkill v červený. Ještě že to šlo takhle doladit že ve většine scén problém neni.

Ten Samsung co jsem měl před lety (nevim už jak se přesně jmenoval 35" ultrawide VAčko první model u nás s QD) tam to doladit nešlo a bylo to ohavný, tráva vůbec nebyla zelená a musel jsem ho tehdy vrátit.

Neni nad RGB-LED nebo wide-gamut CFFL.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše:Neni nad RGB-LED nebo wide-gamut CFFL.
RGB-LED sem nikdy neměl (viděl sem jen krátce to HP2480 - přišlo mi to stejný jak ta 2475, ale cena byla asi 4x vyšší ), ale s tím druhým fakt nesouhlasím. Quantum DOT umí to samé a spektrum podsvícení dává jasně přené RGB vrcholy (asi jako u RGB LED). Podle mě QD (který jen tak pro zajímavost jako první nasadila SONY v TV) ty WG-CCFL nahrazuje více než lépe - gamut je stejný nebo lepší. Otázka je spíš pak kvalita samotný panelů. A ano i to Widegamutové HP2475 mělo dominantní červenou (gamut byl +- podobný jak na tom QD panelu od AUO).

Docela by mě zajímal ten 32" Corsair Xeneon - jejich první počin je také založen na AUO panelu s QD -takže kontrast kolem 1200:1. Na HW unbuxed je recenze a nevypadá marně, gamut je v zelené dokonce ještě širší a přesahuje Adobe RGB v nativním Gamutu.

https://www.youtube.com/watch?v=9rDeRB1dvQo&t=821s :o

Každopádně je super, že ten gamut se takhle rozjel a v poslední době se tyhle opravdové QD panely (AUO používá 3M QDEF filtr) rozjely - ještě na to optimalizovat obsah a nebude DOC brečet, že to má moc rudý :-D Ono je fakt, že proti sRGB je ten rozsah někde jinde. A to jak v zelené, tak červené (modrá je kupodivu u všech ofiko gamutů stejná... tedy kromě REC.2020 - ten definuje plně saturovanou zelenou, červenou i modrou).

Zajímavé ale fakt je, že nad zelenou se moc lidi nepozastavují (i když je fakt někde jinde než sRGB), ale nad červenou se brečelo už za dob těch prvních WG-CCFL. Moc dobře si ty diskuze pamatuju. Já tehdy brečel je kvůli odezvě, tak byla u všech "mainstream" WG-CCFL naprd. A první rozumný monitor se širším gamutem byl až ten cheap Philips.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Mě nevadí silná červená, mě vadí když bílá neni bílá a vše tahne do tepla + ono typické kombo v nízké saturaci je vše zateplené a ve vysoké saturaci se z oné teplé červené naopak stává studenná do fialova tahnoucí červená.

Jak se ti tohle může líbit nepochopim.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Červená fakt netáhne dofialova... ale stejný názory jsem slyšíval i u toho 2475 - holt každej má jiný oči a ty okrajový odstíny gamutu (zasahují defakto k okrajům toho co lidský oči vnímaj ) každej vnímá jinak. Někde sem i čet, že proto možná Rec 2020 nikdy nebude běžně používaný gamut - ty okraje se můžou hodně lidem slívat a nebo vidět odlišný odstíny a z takto saturovaných primárních barev (RGB subpixely) pak každý může vnímat jinou bílou. což je možná tvůj případ. ;-) Mě se obraz produkující tyhle QD panely líbí, ale je fakt, že třeba teď Vallhalu jedu na DCI-P3, protože sama o sobě ta hra je moc saturovaná a na full už je moc. Ale zase v sRGB to nemá tu šťávu.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tahle teorie že v extrémních gamutech to každej bude vnímat jinak by mohla bejt pravda, ale u mě je to jednaznačně vázaný na podsvit. Takhle to vidim jen u W-LED s QD filtrem. Když se dávám na OLED, Plazmu, nebo profi kalibrovaný Eiza tady v práci tak ač maj gamut ještě větší, tak teplota i čarvená ve vysoké saturci vypadá dobře. Ten problém mám jen s W-LED + QD a to na obou panelech, nesejde jestli je to IPS nebo VA. Prostě na cheap panelech co si hrajou že maj barvy ale maj tak max ňákej gamut kterej ale v pěkné a aspoň trochu přesné barvy převrátit nedovedou.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

A jedná se obecně, a nebo o konkrétní modely? Ono těch modelů s QD (s tímhle poctivým a ne jen červeným fosforem - což není QD) fakt moc není. PLUS jen technická - u QD to není W-LED (to se používá u toho KSF aneb většina těch sotva DCI panelů). Tam to funguje jako BlueLED + QD filtr co produkuje zelený a červený spektrum.

Asi takhle, to MSI v kalibrovaným profilu sRGB (dle sondy) nijak viditelně nezmění ani teplotu bílé, takže nečekaně je fakt dobře nastaven (bílá je tedy bílá "dle normy" 6500K). Mírně ujíždí gamma, ale zase po přepnutí profilu je změna téměř neznatelná. Je to mírně světlejší ve středních odstínech - u her šumafuk, na profi práci zase stejně je potřeba sonda.

A prve když jsem měl půjčený ten ASUS PG... nevim s tim 384 zone dimmingem, ale měl QuantumDot a pokrytí gamutu podobný (uměl také i Adobe s 99%), tak barvy také krásné. V t době sem si i stěžoval, že HDR je prdu, protože naopak gamut u vetšiny her clampoval na sRGB a vyblejval barvy (v té době Shadow Warrior nebo MassEffect).

A co se týče "ošizeného QD" - Ten philips po ručním nastavení (default byl nic extra) měl bílou stejnou jak tohle MSI takže jediný rozdíl v saturaci odstínů (je menší než i u MSI na DCI gamutu). AOC 24G2U - to samé, pod odladění bílá pěkná, zbytek barev saturovaný dle předpokladu. Za mě každopádně ty moderní panely jsou v pohodě. Jen se to občas musí doladit, když bílá není nestavena přesně a ujíždí do nějakého odstínu. Ale celkový gamut by neměl na podání bílé mít nijak zásadní vliv (kromě rozdílů vnímání u extrémních gamutů - viz co už sem psal)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

Novinky od MSI
Optix MPG341QR, Optix MPG321UR-QD, Optix MPG321QRF-QD
https://www.techpowerup.com/img/KSUhrzCsne3pWl22.jpg
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Koukám že MSI nějak vsadilo na QD (tedy předpokládám vše AUO panely), jen aby to nezačali nějak šidit a pod QD se neobjevilo i jen "obyčejný" DCI panel.

Na 100% bude ten QHDčkovej ten samej panel jako v tom Corsairu Xeneon - 95% DCI (ujíždí modrá), ale samotný volume je jako kráva - to přesahuje ještě víc než Adobe RGB zelenou.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

The 4K Monitor to Buy? - MSI MPG321UR-QD Review

https://www.youtube.com/watch?v=GP8Ob7hcUtQ

HW vydali recenziu
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Fail. Dost přehnanej min brightness..

https://youtu.be/GP8Ob7hcUtQ?t=729

A navíc je megaslow podobnej těm Asusům (že by stejnej panel ? ).

Má doslova megagamut což je cool, ale zy ta ty nedluhy to na hraní ani nebude deal.

Jinými slovy, neměním.
-+_[]
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. pro 2017

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od -+_[] »

No já se spíše těším na ten MPG321QRF-QD. Pokud to bude obdoba toho 27 palce se širokým gamutem (QD to je, ale ještě aby se samotný panel vydařil), tak to bude pecka. Na práci (a nějaké to hraní viděné shora/z boku) plnohodnotné 32" a na hraní (FPS, 3rd psn, závodní) si nastavím 2560x1080, což bude obdoba 30" ultrawidu se skvělými barvami. Snad to vyjde :-)
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

U toho 4K není napsáno ve specifikaci ono rapid IPS, takže to víceméně bude to samý AUO jako v ASUSech - pomalejší panel = k rychleší odezvě je potřeba více ovedrivu. Ale ten min. jas je totální fail. :cry:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Tie 4K 32" monitory vyzeraju tak slabucko, ze snad dam sancu dalsiemu kusu AW3821DW.. :)
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nah, ultrawide neni adekvátní náhradou za 32" 4K.

Co ten Gigabyte já jsem si ho nakonec nechal. Snad jako jedinej je fast. Neni to žádnej color expert ale když si s tim člověk vyhraje tak se to přežít dá.

Oh jen tak BTW napíšu sem moje finální nastavení, takle už to nechávám a neměním. Btw už mi to ani nepřijde tak moc zateplený. Buďto si na to zvykam nebo se ten rudej fosfor trochu vypálil heh (to neni joke fosfor na LED žárovkách se vypaluje a mohou časem měnit teplotu světla, většinou do studena).

Každopádně abych odpověděl na Acheho původní dotaz, ten problém s červenou vizuálně tahnoucí do studena ve vysoce zasaturovanejch odstínech mam na všech monitorech s QD nebo s rudym fosforem. Nemam ho na starejch CFFL, nemam ho na CRT nemam ho na Plazmě nemam ho na OLED nebo kdekolil IRL. Na profli Eizu s QD nemam ten problém s "vše je zateplený" ale ta sytě červená i tam tahne do fialova, do "studena", asi moje oko.

Ty finální nastavení:

Color Vibrance - 13
Gamma - 2.4
Color temperature - R:97 G:92 B:100

6 axis color:
R saturation - 40
R hue - 52
G saturation - 45
B saturation - 45
C saturation - 45
M saturation - 38
Y saturation - 45

Vše co jsem vynechal je default ala 50.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše: sob 9. říj 2021, 20:28
Každopádně abych odpověděl na Acheho původní dotaz, ten problém s červenou vizuálně tahnoucí do studena ve vysoce zasaturovanejch odstínech mam na všech monitorech s QD nebo s rudym fosforem. Nemam ho na starejch CFFL, nemam ho na CRT nemam ho na Plazmě nemam ho na OLED nebo kdekolil IRL. Na profli Eizu s QD nemam ten problém s "vše je zateplený" ale ta sytě červená i tam tahne do fialova, do "studena", asi moje oko.
Tak to bude čistě okem tvým pocitem jak to vnímáš ty. Mě se ta červená (tedy když nastavím barvu FF0000 nebo prostě jakýkoliv odstín R xxx, vyplním tím plochu třeba v gimpu) připadá krásně rudá, která vůbec netáhne do studena/fialova, ale prostě je to krutě sytá červená - úplně téměř to samé, jako když si posvítím červeným laserovým ukazovátkem. Porovnával sem to po tmě a ukazovátko je ještě víc červený - logicky, laser je čistě monochromatický světlo, které rozhodně neobsahuje ani % modré složky. :wink: Ale uznávám, že to klidně tak působit může, protože to je fakt agresivní sytost. Ty skoky mezi červenou v sRGB, Adobe, DCI, nativ (80% Rec2020) jsou šílený ale nemění se teplota, ale "vypranost". Fór je v tom, že je to i o dapataci oka. Když nastavim sRGB a nebo Adobe RGB, chvilku na to budu koukat, tam mě ta červená přijde ok, přepnu na DCI a bum, brutální systost, na ktesrou se po chvíli oko adaptuje a přijde mi to jen torchu lepší než sRGB? Přepnu na nativ a prásk, další skok kdy koukám na rudou sytou červenou, ale po chvíli koukání na to mě to přijde ok a pak je šok i jen nastavení zpět DCI gamutu - ve slepým testu bych si skoro mohl myslet, že mě to někdo přepnul na sRGB. V zelené ty skoky jsou také dost znatelné, ale ne až tak. A modrá je kromě nativu stejná. Zajímavostí vůbec je, jak mnoho monitorů má s modrou problémy a i když mají šílený gamut do zelené i červené, v modré nejsou schopny pokrýt ani vrchol sRGB (třeba i ten 32" Corsair s jiným AUO s QD).

Co se týče středních odstínů, tam logicky pak widegamut způsobuje (jak DCI, tak hlavně ten nativ s výrazně sytejší červenou) posun všech barev co obsahují červenou do červena - jedná se hlavně o pleťovky, různé odstíny hnědi atd. Proto i já si na filmy zapínám ten DCI gamut, který zachovává parádní sytost, ale nepřepaluje tak ty červenou barvu obsahující odstíny. V tom nativu je ten posuv už znatelný, ale někde je to super. Problém s posubem do červena ale byl i na WG-CCFL, zde žádný rozdíl.

Za mě je tedy u MSI (jak je vidět na tom 4K, tak už to ve firmware budou mít všechny nové panely) s QD panely - volba různých barevných prostorů je ideální řešení. Komu nesedne někde ten nativ, si přepne na DCI, které tu červenou i zelenou (tu trochu méně) dost redukuje. Ořez pomocí profilu v hrách nefunguje, takže volba gamutu v firmware monitoru je jediná možná cesta. A dost často ty herní monitory mají jen na výběr nativ nebo sRGB.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak a už toho mám dost. Nejsou to moje oči, kamera to vidí taky.

Ano je to stupidní srovnání, ale.... podařilo se mi to zaznamat. Počítejte s tim že kamera má tendence si sama upravovat teplotu, tzn obrazovka vlevo bude vypadat příliš studeně, ve skutečnosti je její bílá opravdu bílá. To samé vzdálenost, levá bude neostrá protože je blíže ke kameře a nejde zaostřit na oboje najednou, + CRT bude mít flicker běželo na 120hz, Atd, atd. Pointa ale zůstává, ala něco je špatně s teplotou a s některými odstíny červené.

Vlevo je mé barevně nejlepší CRT, IBM P260, v pravo Gigabyte M32U.

Nejprve barvy v max saturaci, vypadaj dobře, paradoxně červená skvěle, je sytější a netahne do modra, zlená vypadá jako jediná že neni moc silnější.

https://i.imgur.com/PWaEu5p.jpg
https://i.imgur.com/a40GkRr.jpg
https://i.imgur.com/lKPg6Jp.jpg

A teď příroda, aby bylo jasné které obrazovka má teplej nádech. Nezapomínat že tohle je po mém odladění, defaut stav byl doslova rudej.

https://i.imgur.com/0O0MWHq.jpg
https://i.imgur.com/V2qqRDy.jpg

Login screen Genbshinu, uff, ve skutečnosti okem rozdíly nejsou tak extrémní:

https://i.imgur.com/aQPIL3o.jpg

A teď jdeme na problematické oblasti. Nejprve jeden obrázek kde až na detaily a teplotu nejsou moc velké problémy, červená lehce do studena na obojím, nic nechybí, nic nepřebejvá, vypadá to jak to autor zamýšlel:

https://i.imgur.com/d5rPfee.jpg
https://i.imgur.com/s1zdWwZ.jpg

A teď průsery:

Co se sakra stalo tady? Co ty oči, měly svítit do oranžova, to se komplet vytratilo, co ty plameny vlevo a vpravo? Totálně se utopily v červené ač to měla bejt oranžová! Navíc ona červená která je zalila tahne spíš do modra k fialové, ala přesně to na co jsem si celou dobu stěžoval, naprostej opak toho co je ve skutečnosti na obrázku, ty plameny měly tahnout do oranžova:

https://i.imgur.com/UlyIfb6.jpg
Obdobnej problém zde:
https://i.imgur.com/Cr9KYCP.jpg

A naprostá katastrofa zde, tentokrát se nebavíme o problému s oranžovou, ale jako... co se stalo s tim schodem???? Co ta plenta vzádu, měla bejt utopená ve stínech ne takhle vykontrastovat:

https://i.imgur.com/AwAsIye.jpg

Tak tady máte to co mam na mysli, větší saturace mi nevadí, když bude oranžová více zářit ok, ale vadí mi když se mi z oranžové stane červeno-fialová, vadí mi když mi zmizí schod a zaleje jej cosi do růzovo-fialové tahnutého humusu, tohle je prostě ono. Oboje je projeté sondou a po kalibraci... go figure...
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše: ned 10. říj 2021, 20:53 Tak a už toho mám dost. Nejsou to moje oči, kamera to vidí taky.
Ale přesně takhle vypadají fotky, když srovnáš i starý CCFL vs. WG-CCFL :!: :!: :!:
čip kamery / foťáku je kalibrován na sRGB, takže je jasný, že WG subpixely zkreslí... Tenhle tvůj problém se fakt netýká jen QD a KFS fosforu, ale i těch starých tebou hypovaných CCFL. důkaz?
prosím - oba dva jsou to DELLy kalibrované - jeden ale klasický CCFL s cca sRGB rozsahem a druhý AdobeRGB. Vyhrabal jsem staré foto DELLů, takže teď mi řekni, proč i ten CCFL panel se chová nafoťáku stejně extrémně očima to tak fakt nevypadalo!!! - Widegamut měl prostě vše sytější, na foťáku to skoro vypadá, jako by WG-CCFL zelenou ani neuměl - prostě to přepalují ty červený subpixely, jejichž spektrum zblbne kameru stejně jako tvoje oči. Obojí bylo kalibrováno z továrny tak, aby to mělo stejnou teplotu barev. :!: Garantuju ti ale, že i zelená byla lepší na tom pravým monitoru. :idea:

Obrázek
Obrázek

Takže měj toho klidně dost, ale nekecej, že CCFL bylo jiné. :wink: Už sem to tu psal, ale né... ty si jedeš svojí. Spektrum QD je dokonce čistější. KSF fosfor má pak jen tu nevýhodu, že má dosvit, takže u monitorů s ULBM modem (blikání podsvícení) není příliš použitelný kvůli červenému ghostinu (nekdo to ale vnímat nemusí).

Jak znovu opakuji, už v té době pár lidí v diskuzích pod těmi WCG pionýry (HP2475, U2410...) brečelo, že červená je fialová, že je vše přesaturované a podobně... ale fakt se ten obraz neliší od toho, co produkuje nyní QuantumDot panel se stejným gamutem.- Nedává to ani smysl, když máme stejný gamut a nastavíme stejně kalibraci barev (neutrální šedá,) tak logicky odstíny budou stejné.

EDIT: pošli mi ale testovací fotky - třeba ty plameny - vsadim se, že já to prostě budu mít oranžový - možná mírně posunutý proti originálu a výrazně sytější, ale nebude to tak slitý, jak na tvých sRGB fotkách (logicky, když ty barvy jsou mimo rozsah sRGB). Důkaz pomocí fotek je fakt megafail.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Vypíchnul jsi z toho tu nesprávnou věc, vypíchnul jsi ten teplejší odstín. Já jsem se rozčiloval hlavně na ty oblasti kde oranžovej nádech červený byl nahrazen žádnym či jinym naopak táhnoucim do fialova + jak co to udělalo s tim stínem a jak to vytahlo ten závěs co vůbec neměl bejt takhle výrazne vidět. Nemůžeš mi přece říci že to co dříve tahlo do oranžova ala teplý červený nyní táhne do fialova ala studenný červený a je to OK. A hlavně, když si zapnu top-end OLED, žádnej takovj "problém" nepozoruji.

Originaly jsou tady a ano i jsem to psal ta kamera to hodně zvýrazní očima jsou rozdíly mnohem menší, ale třeba ten závěs v tom stínu je problém stále, ten stín na tom schodu je mnohem menší problém v realitě.

https://i.imgur.com/gJZN5B0.jpg
https://i.imgur.com/4NUmVMn.jpg
https://i.imgur.com/785UJyg.jpg

Jinak na tvejch fotkách, obrazovka vpravo je jednozančne mimo a total přeteplená, vždyť ta tráva neni vůbec zelená, tohle mi připomíná ten QD Samsung co jsem měl 2 roky dozadu jak jsem ho vracel. Naštěstí, tenhle GB na ztrátu zelené trávy netrpí. Samo sebou i u tebe to, doufám, kamera hodně přihrává. Když se v práci kouknu na ZR30W tak tráva je naopak zelená, možná až moc.

Problém je že se to nedá ani nijak nastavit. I když monitor přepnu do sRGB modu, což vyústí v desaturovanej + lehce přesvětlenej + megateplej obraz, tak ty problémy tam stále jsou, stále z něj nedostanu oranžovej nádech u plamenů. Zkoušel jsem v nastavení měnit vše a prostě ne.
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“