Doporučte monitor 30" a více

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

No dle uvedenýho gamutu 90% DCI / 123% sRGB to budou stejný panely, jen na tom je míň RGB kolotoče. Takovej Gamut je celkem safe a neni potřeba ani pro citlivky sRGB emulace. :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano, měl by to být stejný panel, proto jsem do toho šel protože je fast.

A glow je glow, když se člověk dívá z příma neni to problém, možná udělám fotku ale víte co, kamery tohle neberou realisticky, chtěl jsem udělat video jak jsem je měl postavený vedle sebe a porovat to s tim S-PVA Soňákem ale nešlo to, kamera vůbec neodrazila realitu + to ani neostřilo prostě fail video, ale hodim ho sem. Vpravo novej Gigabyte vs vlevo stará S-PVA Sonka:

https://www.youtube.com/watch?v=M44eRDYFZ-Q

Na tom videu to oboje vypadá hrozně a navíc to zkresluje, když u toho člověk neni fakt nalepenej + se dívá z příma tak ten Gigabyte fakt nemá tak hroznej glow. Ale musí se fakt z příma tak 15 stupňů a už je zle, je to asi největší negativum co bych tomuhle panelu přiřknul.

Jo a co se úhlů obecně týče tak staré S-PVA jednoznačně vyhrává, má sice gamma shift ale ten bolí méně (alespoň mě) než glow + to IPS z úhlů nemá jen glow, i mizej detaily v tmavejch scénách, které jsou z příma vidět, takže takovej opak PVA, kde naopak z úhlů tmavé scény vystoupaj kvůli gamma shiftu.

SRGB emulace suxx, tahne do zelena a nejde dále ručně ladit. To je fakt lepší si s tim pohrát a stahnout ty špičky tý saturace (hlavně v červený) ručně, jak řikam, díky tomu že to má tolik možností ovládání barev jsem to dokopal do použitelného stavu. Co se celkové saturace týče, tak neni tak vysoká aby mi to vadilo, jasné odstíny jsou silné, ale nejsou... no... prosě to neni přes čáru, je to dle mého vkusu ok saturace, chce to jen usměrnit tu červeou aby netahla do fialova a je to v pohodě.

Defakto to bylo to jejich detailní nastavení barev co mi nakonec ten monitor udrželo na stole, kdyby tam byl jen RGB gain a globální saturace jak bejvá zvykem tak by to byl fail, ale ty jednotlivý složky s hue a individuální saturací mi umožnily si s tim vyhrát až do bodu spokojenosti.
martys1
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 03. led 2018

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od martys1 »

DOC_ZENITH píše:Ano, měl by to být stejný panel, proto jsem do toho šel protože je fast.

A glow je glow, když se člověk dívá z příma neni to problém, možná udělám fotku ale víte co, kamery tohle neberou realisticky, chtěl jsem udělat video jak jsem je měl postavený vedle sebe a porovat to s tim S-PVA Soňákem ale nešlo to, kamera vůbec neodrazila realitu + to ani neostřilo prostě fail video, ale hodim ho sem. Vpravo novej Gigabyte vs vlevo stará S-PVA Sonka:

https://www.youtube.com/watch?v=M44eRDYFZ-Q

Na tom videu to oboje vypadá hrozně a navíc to zkresluje, když u toho člověk neni fakt nalepenej + se dívá z příma tak ten Gigabyte fakt nemá tak hroznej glow. Ale musí se fakt z příma tak 15 stupňů a už je zle, je to asi největší negativum co bych tomuhle panelu přiřknul.

Jo a co se úhlů obecně týče tak staré S-PVA jednoznačně vyhrává, má sice gamma shift ale ten bolí méně (alespoň mě) než glow + to IPS z úhlů nemá jen glow, i mizej detaily v tmavejch scénách, které jsou z příma vidět, takže takovej opak PVA, kde naopak z úhlů tmavé scény vystoupaj kvůli gamma shiftu.

SRGB emulace suxx, tahne do zelena a nejde dále ručně ladit. To je fakt lepší si s tim pohrát a stahnout ty špičky tý saturace (hlavně v červený) ručně, jak řikam, díky tomu že to má tolik možností ovládání barev jsem to dokopal do použitelného stavu. Co se celkové saturace týče, tak neni tak vysoká aby mi to vadilo, jasné odstíny jsou silné, ale nejsou... no... prosě to neni přes čáru, je to dle mého vkusu ok saturace, chce to jen usměrnit tu červeou aby netahla do fialova a je to v pohodě.

Defakto to bylo to jejich detailní nastavení barev co mi nakonec ten monitor udrželo na stole, kdyby tam byl jen RGB gain a globální saturace jak bejvá zvykem tak by to byl fail, ale ty jednotlivý složky s hue a individuální saturací mi umožnily si s tim vyhrát až do bodu spokojenosti.
Mohl by jsi případně prosím i poskytnout tvůj ICC profil z "vyladěného" M32U?
Naposledy upravil(a) martys1 dne pon 27. zář 2021, 16:54, celkem upraveno 1 x.
AMD RYZEN 7 5800X + Corsair H150i RGB PRO XT | ASUS ROG STRIX X570-F Gaming | G.SKILL Trident Z Royal DDR4 4000 MHz, CL16-16-16-36 | SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 6900 XT Special Edition | ASUS ROG THOR 850P - 850W | SSD - WD SSD Black SN850 2TB, AORUS NVMe 1TB, Crucial MX200 1TB, 3x HDD 4TB | Creative Sound BlasterX AE-5 | 32" 4K GIGABYTE M32U | Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile | Razer DeathAdder V2
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne, protože to nedělám Sondou ale rukou. Resp takhle, mam sondu k dispozici, příští víkend si jí půjčim domu a možná z toho něco vyplivnu, ale nečekej že to bude papírově accurate, já to nastavuju tak aby se mi to líbilo.

ICC profil ti ale bude celkem k ničemu protože to je SW cesta ladění, já si hraju v OSD monitoru.

Obecně, řešit ICC profily u monitorů co nejsou HW kalibrovatelný, ala nejde samotnej ICC profil nahrát přímo do nich jako high-end Eiza, Necy a pod, mi přijde celkem zcestné, protože přes ně to dostaneš do ok stavu tak max v 2D a programech co je podporujou, ale přejdi do fullscreen 3D nebo nedej bože HDR a jsi total mimo a ICC ti to total vyignoruje.
martys1
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 03. led 2018

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od martys1 »

DOC_ZENITH píše:Ne, protože to nedělám Sondou ale rukou. Resp takhle, mam sondu k dispozici, příští víkend si jí půjčim domu a možná z toho něco vyplivnu, ale nečekej že to bude papírově accurate, já to nastavuju tak aby se mi to líbilo.

ICC profil ti ale bude celkem k ničemu protože to je SW cesta ladění, já si hraju v OSD monitoru.

Obecně, řešit ICC profily u monitorů co nejsou HW kalibrovatelný, ala nejde samotnej ICC profil nahrát přímo do nich jako high-end Eiza, Necy a pod, mi přijde celkem zcestné, protože přes ně to dostaneš do ok stavu tak max v 2D a programech co je podporujou, ale přejdi do fullscreen 3D nebo nedej bože HDR a jsi total mimo a ICC ti to total vyignoruje.
Ok, díky za vysvětlení. Samozřejmě, že si to každý nastavuje podle vlastní potřeby, to chápu. Po zakoupení, asi také zkusím nějakou kalibr. sondu, sice je drahá sama o sobě na pořízení, ale zkusím si ji někde zapůjčit, snad to půjde.
AMD RYZEN 7 5800X + Corsair H150i RGB PRO XT | ASUS ROG STRIX X570-F Gaming | G.SKILL Trident Z Royal DDR4 4000 MHz, CL16-16-16-36 | SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 6900 XT Special Edition | ASUS ROG THOR 850P - 850W | SSD - WD SSD Black SN850 2TB, AORUS NVMe 1TB, Crucial MX200 1TB, 3x HDD 4TB | Creative Sound BlasterX AE-5 | 32" 4K GIGABYTE M32U | Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile | Razer DeathAdder V2
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ještě menší update, přišel jsem domu a zkontroloval jsem FW a zjistil jsem že můj kus má ňákej F02 kterej GB ani nemá na webu, něco předprodukčního asi nebo co. Eh, tak jsem nainstaloval ten jejich "sidekick", přes kterej jedinej to jde updatovat a hodil tam poslední F06, která má dle popisu odstraňovat inputlag. Ne že bych ňákej cejtil předtim, ale asi to vysvětluje proč některé recenze u té FI32 naměřili inputlag a jiné žádnej.

No, flashnuto, a necejtim změnu v lagu, ale dle UFO testu je display nyní ještě rychlejší, vidim ufouna naprosto čistě, jinak se nezměnilo nic až na to že nyní během HDr nelze použít black equalizer, tzn hodnocení HDR měnim z "meh" na "useless", je to přesvětlenej humáč.

Bohužel v OSB je možnost ukládat profily, ale nepřežily flash takže jsem vše musel nastavovat znova. No big deal, ale po flashi se mi 1 stalo že mi vytuhlo OSD, a po resetu monitor naběhl ve factory defaultech, tak tam se mi ten profil hodil, to přežil a vše zas nahodil tak jak má bejt.

Jinak ten sidekick je nehoráznej bloatware, instaluje ještě ňákou RGB slajdu a ňáké USB drivery, všechno to pak zase šlo hned pryč. No, jdu hrát a kdyžtak napíšu když ještě na něco přijdu.

Btw update trval skoro 10 minut a ukazatel dojel do 100% asi po 6, ale muselo se to nechat bejt ať si to dodělá, tak na to pozor, i když se zastaví nebo dojede do 100% a vypadá to že se nic neděje, pořád to něco dělá, když je to kompletní tak se monitor pak sám zrestartuje.
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

DOC_ZENITH píše:Ano, měl by to být stejný panel, proto jsem do toho šel protože je fast.

A glow je glow, když se člověk dívá z příma neni to problém, možná udělám fotku ale víte co, kamery tohle neberou realisticky, chtěl jsem udělat video jak jsem je měl postavený vedle sebe a porovat to s tim S-PVA Soňákem ale nešlo to, kamera vůbec neodrazila realitu + to ani neostřilo prostě fail video, ale hodim ho sem. Vpravo novej Gigabyte vs vlevo stará S-PVA Sonka:

https://www.youtube.com/watch?v=M44eRDYFZ-Q

Na tom videu to oboje vypadá hrozně a navíc to zkresluje, když u toho člověk neni fakt nalepenej + se dívá z příma tak ten Gigabyte fakt nemá tak hroznej glow. Ale musí se fakt z příma tak 15 stupňů a už je zle, je to asi největší negativum co bych tomuhle panelu přiřknul.

Jo a co se úhlů obecně týče tak staré S-PVA jednoznačně vyhrává, má sice gamma shift ale ten bolí méně (alespoň mě) než glow + to IPS z úhlů nemá jen glow, i mizej detaily v tmavejch scénách, které jsou z příma vidět, takže takovej opak PVA, kde naopak z úhlů tmavé scény vystoupaj kvůli gamma shiftu.

Ja si to vzdy klasicky sfotim v tmavej miestnosti telefonom. Na 1/18, ISO podla oka, aby sedelo priblizne s realitou, odstup cca meter, podla uhlopriecky a ziadne ine zdroje svetla. Jednu cierne pozadie s podsvietenim na max a dalsiu napriklad pri tmavom filme. Samozrejme uz po kalibracii na prijatelnu svetelnost, co je u mna vacsinou 100-120cd/m. No a samozrejme to porovnam s dell, na ktorych sa da ten film relativne pozerat, pretoze maju glow takmer neexistujuci.
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše:Vpravo novej Gigabyte vs vlevo stará S-PVA Sonka:

https://www.youtube.com/watch?v=M44eRDYFZ-Q
Video to vždy hodně zkreslí - nebo fotky. Pak i na dobrým monitoru může podsvícení vypadat otřesně. Ale jaký glow mají ty Innoluxy (Sharp v tom nebude - ten má výrazně vyšší gamut - k adobe tedy cca 140+% sRGB) nevím. Ale dnes snad je vše lepší než "šedé" LG. :)

Ale celkem překvapení, že tady po takový propagaci VAček skončíš na IPS panelu. To sou ty moderní VA o tolik horší než ta tvoje S-PVA sony? :-D
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano, jsou useless. Nemaj ani tak pěkné barvy, ani černou a v tmavejch odstínejch + trpěj smearingem. Jediné vyjímky jsou ty G7 a G9 Samsungy, ty maj ještě horší kontrast/černou ale furt lepší jak IPS a pak taky ten velkej Philips se static ditheringem, ten Momentum 436M6VBPAB.

Právě když Philips v r 2019 ohlásil ten 328M1R ala 4K 32" 120hz VAčko, tak na bázi jejich předchozího úspěchu jsem doufal že to bude good. No co se ale nestalo, monitor se nikdy nedostal na trh. O rok později proběhla zpráva že na trh půjde až nová verze s HDMI 2.1 a pak uplynul další rok dodnes, ala čekam na něj už 2 roky a monitor stále nikde. Trpělivost došla myslím si totiž že už nikdy nevyjde a nechá se to vyšumět do ztracena. Dost možná všechny ty high-refresh 4K 32" VAčka vyšumej, možná je tam ňákej průser pro všechny společnej, možná jsou too slow, nebo něco, nevim kde jsou, už je to přes 2 roky slibů a nic.

Jako kdyby se oběvily, a byly fast good můžu udělat změnu, ale teď bych nejradši nechal tu Sonku vedle jako druhej monitor. Protože ač je tohle good, tak na filmy/youtube bude ta Sonka stále mnohem lepší. Ale nemam místo + to CRT co tady sedí sedí až moc dobře, jak prostorem tak konektivitou, má 2vstupy. Ta sonak má jeden VGA a pak tunu HDMI, jenže ty HDMI suxx maj inputlag i horší barvy + větší banding. A jak bych to všechno zapojil na VGA? 2 KVM switche za sebou? Uff.

Jinak ten glow a úhle jsou horší než se původně zdálo, člověk nesmí být moc blízko jinak je to problém i z příma. Vstanete od stolu = v tmavejch scénách nevidíte skoro nic. Je to fakt monitor pro 1 člověka na přímo.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Ono ani ty Samsungy nejsou extra zázrak - dle grafů je vidět, jak se hodně snažili vyhonit ten overdrive. Ona i ta úplně první generace těch samsungů SVA s 125% gamutem měla ten OD vyhoněný tak aby minimálně smearovala - však tam taky (hlavně při nižších refreshrate) byl viditelný překmit. "Betaverze" (měl jsem jen půjčený asi 3 měsíce před vydáním na recenzi) defakto vůbec na smearing netrpěla (jen fakt v nejtmavších místech), ale zase naopak to overshotovalo - hlavně tmavý místa trpěly na světlé duchy. Ty VA jsou prostě strašně sensitive na nastavení OD - každý typ přechodu se chová jinak. Nečekaně tak třeba MSIčko (také se SVA panelem) mělo odezvu lepší - sice víc mazalo tmavý přechody, ale zbytek byla čistá odezva bez překmitů.

S tim glow je to naprd - u velkých úhlopříček je to znát hlavně. Proto třeba pěkný byl ten AOC 32" IPS s tim kontrastem cca 1400:1 nebo i ten malej 24G2U s Panda panelem. Tyhle dva měly GLOW na úrovni IPS s polarizérem. Nicméně třeba tohle MSI co mám má glow také celkem mírný (kromě spodního levýho úhlu, kde to jde do klasické stříbrno fialové barvy - takže když si stoupnu, tak se černá zaleje tímto odstínem, ale při přímým pohledu je vše cajk.

Já doufám, že éru IPS už někdy ukončí nějaké vylepšené OLED... a nebo aspoň jejich cena padne na úroveň dnešních VA/IPS, aby nižší životnost pixelů/vypalování tolik nebolelo. Do tý doby snad tohle sloužit bude dobře. (Nebo alternativně se IPS vylepší tak aby mělo aspoň těch 3000:1 a bez glow :D )

jinak LCD je stále i po tolika letech jen o výběru mezi kompromisy u jednotlivých panelů - což je dost smutný, jak daleko jsme od prvních TN, VA, IPS pokročily. :sad:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

OLED nikdy do monitorů použitelnej nebude. Linusovi se to výrazně vypálilo už za měsíc, nemá smysl tady poslouchat popírače a obhajovače. OLED prostě jako monitor ne, jako TV je to bomba.

U LCD tu bylo řešení, ala 2 panely za sebou se silnym podsvitem. Jeden spešl jen mono a ten jen ovládá kolik světla do pixelu projde a druhej už je pak dejme tomu normal IPSko.

Ideální řešení pro maximalizaci kontrastu a zároveň se to nevypaluje. Bohužel to dopadlo neslavně a nedostalo se to v žádé formě do mainstreamu. Našel jsem 3 monitory co to maj, Eizo CG3145, Tvlogic LUM-310X, a Sony BVM-HX310, jsou to ty nejvíce high-end HDR referenčí obrazovky, připrav si ale tak půl až 3/4 milionu, ale obraz je výbornej! Easy ne?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hodim jsem ještě mé finální nastavení barev, kdyby se někdo s obdobnym Gigabytem chtěl inspirovat. To co neuvádim je nechaný na default.

Color vibrance - 14
Gamma - 2.4
Color temperature - custom - R96 G90 B100

6-axis-color:
R HUE - 52
R saturation: 35
G saturation - 40
B saturation - 40
C saturation - 40
M saturation - 32
Y saturation - 45
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne stř 29. zář 2021, 22:48, celkem upraveno 1 x.
martys1
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 03. led 2018

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od martys1 »

DOC_ZENITH píše:Hodim jsem ještě mé finální nastavení barev, kdyby se někdo s obdobnym Gigabytem chtěl inspirovat. To co neuvádim je nechaný na default.

Color vibrance - 14
Gamma - 2.4
Color temperature - custom - R96 G90 B100

6-axis-color:
R HUE - 52
R saturation: 35
G saturation - 40
B saturation - 40
C saturation - 40
M saturation - 32
Y saturation - 40
Díky za případnou inspiraci. Už jsem se rozhodl, že si M32U také pořídím (IPS glow mi zas tak nevadí, již teď na své LG nějaký mám a do teď jsem ho v podstatě vůbec neřešil a nijak výrazně mě v ničem neomezoval), tak si nejdříve zkusím v OSD pohrát sám podle vlastní představy, možností nastavení tam podle recenzí a popisu bude dost. Jen se ještě asi hloupě zeptám, má tedy vůbec smysl si někdy třeba zapůjčovat nějakou tu kalibrační sondu pro HW kalibraci monitoru? Jsem jen běžný uživatel, ně nějaký fotograf či snad grafik atd. Jak jsi již výše psal, tak u tohoto monitoru stejně ten výsledný ICC profil po kalibraci nejde "nahrát" přímo do něj a tak by to vydrželo max v 2D a některých programech, ale ve 3D (hry...), při HDR atd. by to stějně bylo k ničemu?
AMD RYZEN 7 5800X + Corsair H150i RGB PRO XT | ASUS ROG STRIX X570-F Gaming | G.SKILL Trident Z Royal DDR4 4000 MHz, CL16-16-16-36 | SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 6900 XT Special Edition | ASUS ROG THOR 850P - 850W | SSD - WD SSD Black SN850 2TB, AORUS NVMe 1TB, Crucial MX200 1TB, 3x HDD 4TB | Creative Sound BlasterX AE-5 | 32" 4K GIGABYTE M32U | Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile | Razer DeathAdder V2
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano chápeš to správně, nemá to smysl.

V HDR je kalibrace komplet ignorována zatím vždy a jinak potřebuješ podporu SW, fullscreen 3D to ignoruje komplet a pod. Prostě monitory co nemaj možnost nahrání profilu přímo do sebe nejsou na profi barevné nasazení vhodné, leda že by už z výroby byly velice přesné vůči target gamutu co chceš použít, tohle neni přesné vůči ničemu.

HDR ale u tohodle monitoru vůbec nezapínej, neni to obrazovka na HDR. Výsledkem bude akroát přesvětlenej nic moc obraz tahnoucí lehce do zelena, nic o co bys stál.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše:6-axis-color:
R HUE - 52
R saturation: 35
G saturation - 40
B saturation - 40
C saturation - 40
M saturation - 32
Y saturation - 40
To skoro vypadá, jako bys z toho chtěl udělat znovu sRGB monitor (předpokládám, že default je 50 saturace :-D :-D :-D )

Jinak jo, profil ze sondy je na hry k ničemu. Nakonec to moje MSI má bravy na default nastavený dobře (dle sondy přesně 6500K) ale přesto já si ručně tam dávam ještě víc teplý - líbí se mi to víc.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano ale ne tak docela, ta položka color vibrance je saturace. A default je 10, já tam mam 14.

Tyhle saturace u toho color controlu ovládaj především krajní části saturace, ala ty přestřely. Dá se tim poladit to co u většiny novejch displayů nemam rád, že lehce zasaturované barvy mi přijdou podsaturované a naoapak peaky svítěj jak žárovka. Tohle moje nastavení je tah proti tomu, zvedá saturaci obecně, protože to mam rád trochu barevnější, a naopak to ponížení u těch položek saturace zabrání efektu rudé supernovy. Takhle se to asi nejblíže podobá tomu na co jsem zvyklej. A ta malá změna v hue červenou posouvá trochu blíže od fialové k oranžové, aby to nebyla studenná červená. Prostě po x dnech hraní si je tohle zatim moje nej nastavení.

Edit: Malá změna, Y saturation - 45, ne 40. :P
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše: a naopak to ponížení u těch položek saturace zabrání efektu rudé supernovy.
Máš vidět rudou na tom Quantum Dot :twisted: to bys nastavoval asi R na 10 :-D

Jako nevim no, já ty starý CCFL widegamuty měl, a tohle mě přijde stejné. To tvoje nastavení spíš zní jako jakási komprese dynamiky - něco jako když nastavuješ zvukovej kompresor - aby vyvažoval peaky a střední a tišší zvuky. Ale proč ne. Když se to dá nastavit, tak je to pro tebe plus, stejně jako Gamma 2,4, což není moc obvyklý (obraz je pak celkově tmavší).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já jí znám a stojí za prd.

Ne tim že je rudá, ale tím jak je rudá, že není červená ale tahne do růžovo/fialový.

Ono všechny tyhle obrazovky s trochu širšim gamutem tam tahnou, je to totiž částečně i záměr, protože targetujou DCI-P3 nebo REC2020 gamut, a ty maj ten červenej hrot nataženej timhle směrem. sRGB content na PC ale ne a z toho prameněj ty problémy a to barevné podání co mi vadí.

Když si vezmeš starou wide-gamut obrazovku třeba HP ZR30W tak má krásnej obraz. Ano přesaturovanej ale zelená je více zelená, modrá více modrá a červená více červená. U obrazovek které targetujou P3 to tak neni. Modrá je poměrně slabá, zelená taky a červená je naprostej overkill a tahne do studena. Pokud máš takhle nativní obrazovku a pro ní content kterej je na to dělanej (HDR mastered filmy třeba) je to ok, ale na PC je to shit.

To jak jsem to já nastavil je pro mě hezkej obraz (porovnávám to se svou starou SPVA Sonkou a s mejma CRT). Default byl ohavnej a když nahodim sRGB mod je to zateplený a celý do zelena. Člověk už by default kvůli použitýmu podsvitu musí bojovat se všim tahnoucim do tepla, ale s tim se něco dá dělat.

Ty jsi to označil za kompresi dynamiky, ale s tím nemůžu souhlasit. Já tomu říkám oprava barev pro sRGB content. By default to bylo tak (a je to tak u většiny dnešních displayů co nejsou profi ale maj nataženej gamut), že zapnu AOE2 a tráva skoro neni zelená, pak zapnu red alerta a červenej tank je jak ančovička a ještě neni správně červenej, tahne do fialova.

Tak jak jsem to nastavit je stále rudej jak prase, jen to neni takovej overkill že se slejvaj hraniční odstíny do sebe, a tráva je zelená a žlutá je žlutá a oranžová neni tak vyblitá ale trošku svítí. Celkově mi to ze začátku připomělo toho QD Samsunga co jsem zkoušel pár let dozadu (jedna z prvních QD obrazovek) a musel jsem ho vrátit. Nebylo to tak extrémní ale barevně jsem tam pozorovnal obdobné problémy. Všechno zateplený, slabá zelená, atd, atd. Největší rozíl byl nakonec v tom, že tenhle monitor má tak dobrej control panel že se mi to povedlo vyladit a vrátit tomu obrazu troch uživot a zkorigovat tu červenou. Takhle to vypadá dobře.

Nesmíš se moc dívat na ty čísla saturace, neni to moc lineární systém, rozdíl mezi 40 a 60 je minimální, mezi 30 a 40 masivní.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše:Já jí znám a stojí za prd.

Ne tim že je rudá, ale tím jak je rudá, že není červená ale tahne do růžovo/fialový.

Ono všechny tyhle obrazovky s trochu širšim gamutem tam tahnou, je to totiž částečně i záměr, protože targetujou DCI-P3 nebo REC2020 gamut, a ty maj ten červenej hrot nataženej timhle směrem. sRGB content na PC ale ne a z toho prameněj ty problémy a to barevné podání co mi vadí.

Když si vezmeš starou wide-gamut obrazovku třeba HP ZR30W tak má krásnej obraz. Ano přesaturovanej ale zelená je více zelená, modrá více modrá a červená více červená. U obrazovek které targetujou P3 to tak neni.
Mno nevim jak vypadalo tohle HP, já měl to 2475 - který mělo taky takový ultra přesaturovaný i ve středních odstínech (podle mě spíš chyba). Proti tomu pak DELL U2410, s podobným gamutem, byl ok a střední barvy nepřepaloval (zvyklej ale na HP sem tedy ručně taky přidával saturaci - dell měl taky tyhle fičury jako hue a saturation). A cca podobný je teď tohle MSI - nepřepaluje střední odstíny. Target gamutu je stejný jako u těch starých W-CCFL (mírně lepší v zelený). A omezení na DCI-P3 jen zredukuje ten červený nádech, který ale byl i na těch starých HP i DELL. Tedy DCI-P3 je podle mě vhodnější pro sRGB obsah. Mě třeba sRGB prostě nesedne - je to takový moc neutrální a neumí to překvapit pěknýma barvama. Ten nativ je super, ale zase tam kde chci "reálnější" podání barev, tak tam DCI dává lepší výsledky.

Za mě je to prostě "návrat ke kořenům" s bonusem VVR @ až 160 fps a konečně bez sebemenšího překmitu :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Vypadalo jako všechny S-IPS třicítky, pokud jsi viděl jednu viděl jsi všechny. Časem se zrychlovaly, měnila se povrchová úprava, byl mezini nimi ten shit DELL co trpěl overshoty, ale barevné podání toho panelu zůstalo vesměs stejné, na můj vkus krásné.

V práci jich ještě pár máme v provozu, bohužel většína už je pryč nebo na skladě na díly protože už jsou vysvícený do nepoužitelnosti. 12 let 8-10h online denně si vybralo svojí daň.
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“