Doporučte monitor 30" a více

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
slaava
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. zář 2006
Bydliště: Praha 11 - Chodov / Praha 4 - Braník :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od slaava »

Tak jsem si udelal predcasne Vanoce a objednal si taky Samsung OLED G8 g85sb, za celkem dobrou cenu :-) Tak jsem na to zvedav, zda dorazi a snad uz se zbavim toho hroznyho Dell Gaming S3422DWG :oops:
amd 5800x3d, gigabyte x570 aorus pro, gainward rtx 4090 phantom gs, g.skill 64gb 3600mhz ddr4, corsair mp510 1gb, corsair rm750x, fractal design define 7 compact, win11pro 64bit, samsung odyssey oled g8.
knedla
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. srp 2003

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od knedla »

A co je na Dellu tak hrozného ? Mám ho a jsem spokejen. Skoro všechny recenze na něj jsou také hodně pozitivní. Taky jsem pokukoval po OLEDu, ale radči za ušetřené peníze koupím grafickou kartu.
Gigabyte B 660 gaming X, intel i5 12 600, 850 W MSI, MSI RTX 4070 Ti trio Gaming X
slaava
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. zář 2006
Bydliště: Praha 11 - Chodov / Praha 4 - Braník :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od slaava »

zkopirovano z threadu o dellu:
Pardon, ze vstupuji do diskuze... Ja ten monitor ted mam, nez koupim neco lepsiho, co ma vyjit. A jen chci rici, ze jsem z nej totalne zklamanej... Muj predchozi BenQ EX2780Q je s timhle v porovnani OLED. Tak vyblity barvy jsem teda uz dlouho nevidel. Jedu i na tom profilu z Rtings, ale stejne.... Navic mne z nej i bolej oci, coz se mi pred tim nestalo nikdy. Nastesti je to vypujcenej monitor z prace a az bude dostupna nova generace monitoru (MiniLED, Q-OLED), tak se ho rad zbavim :|
Jinak jsem ho porizoval dle recenzi, kde na rting je v TOP... Ale po zapnuti to bylo hodne velke vystrizliveni. Fakt ve vsem je horsi, nez muj byvaly, ktery jsem si odvezl na chatu. A pokud to vyjde, tak ho budu mit za o 4 tisice vyssi cenu prave tohoto Dellu. Coz, jak uznas, neslo odolat :-D
amd 5800x3d, gigabyte x570 aorus pro, gainward rtx 4090 phantom gs, g.skill 64gb 3600mhz ddr4, corsair mp510 1gb, corsair rm750x, fractal design define 7 compact, win11pro 64bit, samsung odyssey oled g8.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

knedla píše: pát 2. pro 2022, 14:06A co je na Dellu tak hrozného ?
Klasické VAčko s black smearingem viz. třeba:
https://i.rtings.com/assets/products/ba ... -large.jpg :)
- to by na něm štvalo asi mě (jako na všech VA) :-D

pro porovnání rychlé IPS - žádné tmavé stopy - pouze plynulý přechod z modré do červené:
https://i.rtings.com/assets/products/DU ... -large.jpg

A OLED? Tam je odezva defakto okamžitá, takže tam tohle už nehrozí vůbec.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
slaava
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. zář 2006
Bydliště: Praha 11 - Chodov / Praha 4 - Braník :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od slaava »

Tak samsung oled g8 doma, prave jsem ho prebral. Vysel mne na ca. 25 tisic + jsem k nemu dostal mobil za ca. 8 tisic zdarma. Z oficialniho eshopu samsung.cz. Byla tam nejaka akce na vse sleva 15%, ale diky nejake chybe mi ji zapocitali 2x, takze parada :D
amd 5800x3d, gigabyte x570 aorus pro, gainward rtx 4090 phantom gs, g.skill 64gb 3600mhz ddr4, corsair mp510 1gb, corsair rm750x, fractal design define 7 compact, win11pro 64bit, samsung odyssey oled g8.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Samsung Neo G7, má mini review:

Už pár dní jsem majitelelm Samsungu Neo G7. Řekl jsem si že ho zkusím. U TV co jsem teď používal, QN90B mě značně přestal bavit ten VA smearing a došel jsem k závěru že 42" je pro mě prostě moc. Zjistil jsem že většinu času jsem si třeba video na netu ani nedával do fullscreenu, protože mi to tak bylo pohodlnější + omezené pozorovací úhly znamenaly citelnej gamma shift v krajích i z pohledu přímo, prostě a little too big. Oledu se stále bojim + se rovněž nedělanj v mejch preferovanejch uhlopříčkách což je 30-32, tak když jsem tohle viděl od Azentara v bazaru tak jsem si řekl že to zkusím.

Schválně jsem nechtěl původní G7 protože má sice good ale oproti jinejm VA omezenej kontrast, Neo už má zas správně přes 4000:1 a hlavně odstraňuje probém se "scanlines" což je jakási forma ditheringu u těhlech 1st gen rychlejch VA, nicméně v téhle generaci tím zas trpí 240hz G8, tahle G7 je v pohodě.

No, resp, takhle, "v pohodě", jsou určité specifické odstíny (třeba jak modrá tak oranžová část loga Vmware workstation) kde bych řekl že to stále trošičku je, ale jsme hnidopich, celkově ale fixed. Taky jsem se bál zakřivení protože já jsem příznivce flat obrazovek. nicméně už čekám zas přes 2 roky a nikdo flat obrazovku s timhle panelem nevydal duh, tak nashle no a zkusim tohle.

Celkově splnila očekávání, gamut nemam nijak clamaped a přesto mi to npřijde nikde přesaturovaný (na QN90B byla zelená dost tibérium). Je to takový to "nad sRGB ale Adobe RGB to neni" a netahne to díky bohu do ruda nebo něco takového. Local dimming funguje dobře, tohle je první obrazovka kde můžu říci že je nechám zapnutej, protože je fakt good, ani na high neutopí myš ve tmě a taky je hlavně fast. Stejně fast jak samotnej panel tzn neni zde žádnej lag tahajících se "halo efektů", vše je podsvíceno instantě jak je třeba. Trošku nevýhoda je že to má velkej peak ale celoplošnej jas je někde kolem 350, tzn chová se to skoro jako oled, ala čím méně plochy je bílé tím větší lokální jas. Tato fluktuace je realitou i když člověk stahne jas dolu, jen se to celé posune dolu tak na to pozor.

Ale i bez local dimmingu je kontrast panelu pěknej, černá je hluboká a je fakt fast. Žádnej smearing. Ano je zde gamma shift ale paradoxně méně jak u té TV a i pozorovací úhly mi přijdou lepší. Tohle si troufám tvrdit žádné jiné LCD nenabídne.

Co se zakřivenosti týče, nakonec mi to vadí méně než jsem čekal. Při brouzdání nebo hraní je to v pohodě, jediný kdy mi to vadí je když je třeba fullscreen mapa a člověk v ní začne scrollovat tak to je tak trochu na šoufl ale jinak ok. Stejně by byla lepší rovná ale co se dá dělat.

Zahrál jsem si pár večerů UTčko a hrálo se na tom nádherně.

Teď k pár negativům.
- Jak se dá dočíst online, stojan neni příliš pevný a monitor má tendence se houpat pokud nemáte pevnej stůl.
- Firmware je zabugovanej. Po prvnim spuštění se mi stávalo že monitor zapomínal nastavení RGB zezadu monitoru (vždy se resetovalo do full bílá, já to chtě,oranžová nebo off), a local dimming se po startu rovněž vždy přepnul na off. Rovněž, monitor si tále myslí že je v adaptive sync režimu ať je Gsync on nebo off. V nastavení je také přepínač na on/off a v tom je ten problém.

Když udělám factory reset tak monitor přestane zapomínat některá nastavení ale nesmim šahnout na ten adaptive sync. By default je off ale off v tomto případě znamená že je to ON a funguje to. Když se to změní na ON celej monitor se bugne a začne zapomínat nastavení. Nevýhoda je že ze strany monitoru to tedy neni nikdy full off a nejde měnit nastavení overdrive pro non Gsync režimy ale v praxi to je situace do které se nedostanu a adaptivní overdrive funguje ok.

Celkově ale vzato kvalitou obrazu nejlepší LCD co jsem za poslední roky měl. Hlavně když se věci daj do pohybu.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Jo z VAček tyhle samsungy jsou asi jediný co se dá použít. Navíc díky Quantum Dots a ne červenému fosforu (kterým se dělá widegamut u většiny dnešních "DCI-P3 displejů") to má vyvážený spektrum RGB vrcholů. Sice na poměry QD je ten gamut slabší - ale samsung používá jinou technologii QD než třeba AUO ve svých IPS. Nicméně on někde už ten gamut alá co mam já na svým MSI může být na škodu ve hrách kde je už tak saturace vysoká (například farcry 6) - tady už se ořez občas hodí.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Prasomruk
Nováček
Nováček
Registrován: 11. bře 2021

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Prasomruk »

To slaava: hodil bys sem nějakou recenzi na G8?
slaava
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. zář 2006
Bydliště: Praha 11 - Chodov / Praha 4 - Braník :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od slaava »

A co konkretne by te zajimalo? Recenzi rozhodne psat nebudu, jednak to neumim a jednak na to neni cas :-) Pokud te zajima konkretni vec, ok, ale jinak je to stejnej panel jako Dell OLED. A toho je na netu mraky...
amd 5800x3d, gigabyte x570 aorus pro, gainward rtx 4090 phantom gs, g.skill 64gb 3600mhz ddr4, corsair mp510 1gb, corsair rm750x, fractal design define 7 compact, win11pro 64bit, samsung odyssey oled g8.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

Hlavni problem Samsungu je, ze neposkytuje zaruku na vypalene body. Je to primo v manualnu, pokud bude na panelu delsi dobu staticky obraz, muze dojit k vypaleni. Alienware poskytuje 3 roky na panel vcetne vypaleni...
3-year Advanced Exchange Service & Premium Panel Exchange during the Limited Hardware Warranty period even if only one bright pixel is found and also covers burn-in
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
MrFann
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2004
Bydliště: Prerov

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od MrFann »

Pratele poridil jsem monitor LG 32GN650 VA panel flat 2560x1440, sedim od monitoru ve vzdalenosti 90-110cm a ten monitor ma vlevo i vpravo neprijemny dvojity nadech tesne u okraje, pokud hlavu presunu k levemu okraji tak vlevo zmizi a napravo se projevi jeste vic, a samozrejme to plati i obracene. Pokud se hlavou priblizim vic k monitoru tak je to jeste vic videt a je to doslova rusivy efekt a takovej posuvnik je z poloviny hnusnej. Nechce se mi verit, ze je to uz limitni vlastnost VA, nebo konkretniho panelu? Mozna by to slo nafotit. Monitor neni pro mne a ja bych ho asi vratil.
i3 6100 4,66GHz 1,35V, Xigmatek Æegir, MSI Z170 Tomahawk, 16GB RAM Micron 3190MHz, PowerColor Red Devil RX 470 4GB
RADEONX800
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: Pardubice

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od RADEONX800 »

RADEONX800 píše: pon 14. lis 2022, 21:41 PG329 jo dá se nějako poladit červená barva? Je oči vypalujici ve win, na gamesy pohoda ale občas i na monitoru pracuji :)
tak vyřešeno stačí nainstalovat driver a vybrat barevný profil monitoru, správa barev profil zařízení a tam vybrat aušus...
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od elcrys »

MrFann píše: stř 21. pro 2022, 19:43 Pratele poridil jsem monitor LG 32GN650 VA panel flat 2560x1440, sedim od monitoru ve vzdalenosti 90-110cm a ten monitor ma vlevo i vpravo neprijemny dvojity nadech tesne u okraje, pokud hlavu presunu k levemu okraji tak vlevo zmizi a napravo se projevi jeste vic, a samozrejme to plati i obracene. Pokud se hlavou priblizim vic k monitoru tak je to jeste vic videt a je to doslova rusivy efekt a takovej posuvnik je z poloviny hnusnej. Nechce se mi verit, ze je to uz limitni vlastnost VA, nebo konkretniho panelu? Mozna by to slo nafotit. Monitor neni pro mne a ja bych ho asi vratil.
Stejnou zkušenost jsem měl s VA i já (HP Omen 32), od té doby se VA technologii vyhýbám jako čert kříži. Ve chvíli kdy má panel tak mizerné pozorovací úhly, že se člověk nevyhne různým color/gamma shiftům i při běžném pohledu na monitor, tak je něco špatně. Rád jsem se potom vrátil k IPS glow, které je podstatně méně rušivé.

Mimochodem v obchodech došlo potichu k nahrazení Gigabyte M32Q (2560 × 1440, 32″) s kvalitním IPS panelem za verzi M32QC s shit VA panelem. Srovnávače cen to nabízí jako "variantu".
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ono neni VA jak VA. Má stará S-PVA W4000 sonka má pozorovací úhly kterejm se moderní monitory ani neblížej. A paradoxně, mezi moderními, Samsung Neo G7 má mnohem lepší úhly než Samsung 43" QN90B TV, ačkoliv jedna je TV a tam by člověk naopak čekal lepší úhly ale ne. Zvednu se ze židle a jdu boken a obraz degraduje mnohem méně. Na té TV byl okamžite vyblitej, a to ne díky zakřivení, navzdory zakřivení, mluvim i o části co je ještě pod většim úhlem. Ten panel je prostě lepší. Proto taky od 65" vejš dávaj nad LCD spešl vrstvu pro zlepšování úhlů protože ty panely prostě v tomhle nic moc.

Ale IPS taky kleslo. Dnes se pomalu u některých modelů vracej polarizery, zatim se ale nedostaly do herních modelů + IPS black taky slibuje dost, kombinace těhle 2 věcí + high refresh by mohla vyplivnost moderní IPS co by byl lepší jak staré high-end S-IPS s polarizerem ale zatim tu neni. Zatim může mít člověk jen to a nebo to, ne oboje. Starý Eiza typu CG241W maj o tolik lepší úhly že je to až k breku. Na první pohled člověk ani netipuje že je to IPS když si zvykne na tu moderní shitshow, protože žádnej glow. Jakejkoliv moderní herní IPS monitor a hned nad tim mávám rukou protože tfuj.

To Eizo jsem si sem přitahnul jako náhradu až umřou CRT protože má pěknej obraz (což se dnes moc nevidí), na VGA umí ty různý DOS-like timingy a refreshe a když se do něj pustí 800x600 tak škáluje nativně do 1600x1200 integger stylem s nulovym blurem. Nemá ale jenom plusy, některý DOS text režimy nepochopí a neví že jsou 4:3 a roztahuje je na celou plochu bez ohledu na nastavení v OSD.
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od TomasX »

Vybírám 32" QHD monitor.

Hlavně na práci a celodenní koukání do monitoru => podle mě IPS.
(1920x1200 už je malé - opět hlavně kvůli práci a testování programů na vyšších rozlišeních)
Hry jsou spíš doplněk ale rád bych bezproblémový provoz s free sync tak do 144Hz
Potáhne to RX 6700 XT takže vetší FPS neplánují a ani nepotřebuji.

Grafiku ani foto profesionálně nedělám - takže dokonalá barevná věrnost není priorita.

Zatím mi tu stojí EIZO EV2436W (24" 1920x1200) a zůstane jako druhý monitor.
(z toho plyne 32" QHD aby to mělo stejně velké body)
Nerad bych aby nový monitor měl nějak moc horší obraz.
Nastavitelná výška nutná, pivot netřeba.
Rozumná cena do +- 12 tis. (výš už se mi moc nechce pokud by to nemělo výrazné důvody).

https://www.alza.cz/levne-lcd-monitory/ ... 390&sc=306

Z výběru mi vychází asi nejlépe 31,5" LG Ultragear 32GP850-B - má slušné hodnocení na rtings a CZC na něj má dokonce 3r záruku.
k 32" Samsung Odyssey G50A jsem žádnou pořadnou recenzi nenašel.

Je případně něco dalšího co by se v daných mezích dalo jako lepší doporučit ?

Dík za rady.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od elcrys »

Koncem roku jsem se na tyhle 32" QHD taky díval a v zásadě nic jiného než ten LG 32GP850 bych nevybral (když pominu nesehnatelný Gigabyte M32Q). ASUS PG329Q je cenově mimo a jiné, jako např. Dell G3223D, nikdo pořádně neotestoval. (Prohnuté monitory jsem nebral v potaz.)

Obecně tenhle segment upadá a pochybuju, že zde výrobci představí ještě něco zajímavého a 32" QHD se tak přesune do low-endu.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od dexterav »

LG 32GP850 tam je bohužiaľ nejaký problém stým že koli kompatibilte z konzolami tam je falošný 4k/120 režim, len ten monitor don neustále prepína aj ked nastavíš WQHD/240 :D
je toho plný reddit a videl som to aj na vlastné oči
dokonca ani neviem o nikom ktoby ho mal a neprudilo ho to
workaround je cru a tie 4k režimy zmazať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od TomasX »

Ten fake 4k režim by měl být jen na HDMI což mě netrápí (a lze to případně řešit).
Ještě jsem našel popsané nějaké potíže se ztrátou nastavení oken po spánku nebo vypnutí monitoru nebo něco takového.
Ale to by se zas hned projevilo v prvních 14 dnech na vrácení.
Takže do něj asi půjdu.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od dexterav »

ako taký neni zlý, no imho chalanisko to mal na DP
otázka je kolko ludí si reálne všimne že prehodilo na 120Hz :D nie každy je CSGO hráš postrehom Hamiltona
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
anarkii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2008
Bydliště: Brno

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od anarkii »

Vybírám nový 32" monitor okolo 10 tis. se zakřivenou obrazovkou. Preferoval bych VA panel, nakolik se mi na to asi "lépe kouká" oproti IPS. Prošel jsem recenze, Heureku, atd. a vyšly mi z toho 2 podobné modely:

Dell S3222DGM:
https://monitory.heureka.cz/dell-s3222dgm/#prehled/

Gigabyte G32QC:
https://monitory.heureka.cz/gigabyte-g32qc/#prehled/

Srovnání tech. parametrů zde:
https://www.rtings.com/monitor/tools/co ... shold=0.10

Co z toho byste případně brali vy ?
Dell Precision 5570 | AMD Ryzen 5 5600G | PNY GeForce RTX 3060 12GB | CoolerMaster Centurion Silencio 450 | Noctua NH-U12P SE2 | Noctua NF-S12B ULN (2x) | Gigabyte A520M DS3H | PATRIOT Viper 4 Blackout Series 2x8GB DDR4 3200 MHz CL16 | be quiet! Pure Power 11 400W | WD Blue SSD SN570 1TB NVMe | SSD Intel 330 Series | Gigabyte G32QC | Cherry Stream Wireless | Logitech G502 | Klipsch R-15PM | Sony WH-1000XM4
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“