Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
del42sa
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2009
Bydliště: Omicron Persei 8

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od del42sa »

https://www.youtube.com/watch?v=0s6IoQXBJNo

A breakthrough! Using a PCI-e to PCI adapter, I was able to connect my old 3dfx Voodoo2 to a modern PC running Windows 10.
"The more you buy, the more you save" AI everywhere - Nvidia CEO at Computex 2023 https://www.youtube.com/watch?v=FhlE3m1trM4
Vega Primitive Shader combines the functions of vertex and geometry shader and with the right knowledge you can discard game based primitives at an incredible rate" https://pcper.com/2017/01/amd-vega-gpu- ... tecture/2/

Case NZXT H230 Silent, CPU AMD Cezanne, Ryzen 7 5700G + SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024, GPU Sapphire Radeon RX 7600 8GB, MB Gigabyte Aorus B550-PRO V2, 16GB DDR4 4400Mhz CL18 Patriot Viper 4 Blackout, system HDD SSD M.2 Kingston FURY Renegade NVMe 1TB, Seagate Baracuda HDD 1TB SATA III , data HDD WD RED 1TB SATA III, Quad HD VA monitor 27" MSI Optix G27CQ4 Free Sync 165 Mhz 10bit HDR, Win 10-64 bit Pro, zdroj Cooler Master V550 Semi-Modular 550W 80 PLUS GOLD
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od mr.qeg »

Tak nejenom i740, ale Intel měl prototypy karty i z ní vycházející integrovky i750. Ale asi by o to nikdo nestál, tak to zůstalo u prototypů https://twitter.com/yjfycom/status/1651947094327062529
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Strong Bitchin'fast 3D 2000 vibes :lol:
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od werygood »

Tak jsem zase otevřel toto téma, že si počtu těch pár stran, co jsem minul a ono jich bylo asi třicet, rok a půl zpátky :nervous:

Nenapadá vás někoho, proč mám zčistajasna vyšší frekvenci u svojí retro plečky s Athlonem XP 2200+? Vím, že celých dvacet to drželo hezkých 1800.0 MHz, a teď poslední dobou tam vídám 1803 MHz.

Obrázek

Deska je

Kód: Vybrat vše

  
  Motherboard Model:                      MSI MS-6712 10A KT3V 
  Motherboard Chipset:                    VIA VT8366 KT266 + VT8233CF/VT8235
 
Btw. dostaly se mi do pracek nějaké staré stroje (jeden má v sobě Northwood P4 a druhý Mendocino Celeron. Až trochu vyštrachám, co jsou skutečně zač, nahodím to sem a zeptám se, co by se s tím dalo dělat... A třeba o to budete mít někdo zájem...)
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Nedelal bych z toho vedu, ze deska tam tankuje trochu vic.
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Nejaky ulovky
https://aukro.cz/intel-celeron-333-7036515482
Checht, je tam GF2 Pro od MSI a desce dam novy kondiky a bude vymalovano. Za tu cenu dobry kup.

https://aukro.cz/stara-zakladni-deska-z ... 7036783154
Pokud toto bude ok, tak super kauf.

https://aukro.cz/zakladni-deska-k-pc-7036635682
Zajimava SLI 939 deska s neznamym CPU za dobrou cenu. Takhle jsem posbiral vetsinu 939 A64 CPU, vcetne tech best kousku, kdy jsou v zapadly aukci v nejaky desce jako kombo a skoro nikdo na to neprihodi.

https://aukro.cz/stara-zakladni-deska-d ... 7036709147
Tady jsem se placnul pres kapsu, doufam ze pobezi :nervous: Mam z jedny mrtvy dva Opterony a ECC pameti, tak se snad konecne zadari.
Obrázek
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od mr.qeg »

Heh, co přesně je za tu desku s tím Mendocino Celerem? Na dost podobném setupu jsem strávil své celé dětstí až do roku 2006, krom krátkého období upgradovaného Tualatina, kterého vzal s sebou vadný zdroj a revert k předchozímu. Jen grafika byla MSI Geforce 2MX.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Hladis píše: úte 2. kvě 2023, 13:29 https://aukro.cz/stara-zakladni-deska-d ... 7036709147
Tady jsem se placnul pres kapsu, doufam ze pobezi :nervous: Mam z jedny mrtvy dva Opterony a ECC pameti, tak se snad konecne zadari.
Tohle bych nebral ani zadarmo, natož za tisícovku :D
MS-9130 je asi jedna z nejhorších s940 desek. Pokud pominu obecné "kvality" VIA chipsetu, tak musíš například počítat s nepodporou dvoujádrových CPU.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No jako by tehle 940 desek bylo vsude hodne za babku.... :| nejsou vubec a to ze neumi dvoujadra je irelevantni, jelikoz 940 Opterony jsou obecne taky raritka.
PS: Rika havli, co mi vyfouk nic moc Diamond MSI desku za uplnou crazy cenu. :P

mr.geg
Jestli myslis tu VIA v prvni aukci, tak jsem vyrobce myslim nerozeznal nebo si to nepamatuju. Uvidim az to dorazi, zrepasuju to a bud si ji dle vlastnosti necham nebo pujde zpet na Aukro za vic. Tu GF2Pro uz taky jednu mam, tak ta taky mozna pujde. Vzhledem k nakupni cene to hodi nejaky zisk.
Obrázek
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Dneska už možná ne, ale dřív byly - měl jsi shánět tak před 10 lety :) Opteronů taky byly tehdy spousty a i cenově dostupné (kromě top modelů).

Jinak P45 DDR3 deska má (ač tahle konkrétní za moc nestojí) nesrovnatelně vyšší užitnou hodnotu a potřeboval jsem ji na benchmarky. s940 už jsem sjel dávno, takže ty mě neberou už :P
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
wolf00
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. pro 2003
Bydliště: kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od wolf00 »

je to tak 14 dni co jsem neco doma hledal,podarilo se mi behem casu nahromadit 2 velky suplata s vga video,od pci po agp a neco z pci-e obdobi,dilem zbytky po upgradech pc neco nakoupeno pres bazary forum nebo aukro,jednoho dne me doslo ze v tom topim penize.Tak od urcite doby jsem jel na apu vga[am1 a am2],zhruba 2 roky zpatky jsem chtel neco lepsiho nez byla i2500 onbard,na aukru jsem sehnal hp firepro [r3 jadro] a to me jede doted,neni to zadna ultramoderna ale vyhovuje mi.Aukro uz neni tak vyhodno jako byvalo
mb Hp 8265 B350 Sunflower a--6 8570 apu, 16 gb ram,128gb system,1tb data
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tak MSI K8T Master2 FAR rozbehana, dalo to praci, jelikoz support tyhle desky vesmes neexistuje a BIOSy jsou problemovy. Blbnou na ni PS/2, takze mys i klavesnice jsou v USB, jinak funkcni. Je to zajimavy kousek kvuli dvoum Opteronum a ECC pametem, ale z praktickyho hlediska je to spis kuriozita.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Z praktického hlediska by se měla provozovat jen s jednim CPU, protože druhej CPU vůbec nemá připojené RAM a musí používat RAM prvního CPU přes HT. Cokoliv jen trochu závislého na prostupnosti na RAM na tomto CPU musí ject toálně na píču.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No taky nektery novejsi BIOSy s podporou 4GB RAM v systemu zneviditelni druhej CPU. Ta deska je tak trochu paskvil. Docela mi dalo praci, abych vyhrabal stabilni BIOS, kde funguji oba CPU. MSI stranku tyhle desky vubec nema a je tezky k ty desce neco kloudnyho vyhrabat. Kazdopadne to funguje a bude to u me spis jako kuriozitka. Desce se taky pomerne dost zahriva napajeni. Vetraky na CPU musi ject na plny koule, aby ofukovaly i kaskadu. Jakmile je dam na regulaci dle teploty CPU a otackama jdou dolu, kaskada se zacne rozpalovat dobela.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Bios pro 4GB RAM? Vždyt je to socket 940, tzn používá DDR1 ECC REG RAM, tzn 2GB moduly a 8GB podpora už by default by měla bejt realita týhle desky. :cry:
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Divny je, ze se MSI k temhle Master deskam nehlasi, vubec je nema na strankach, takze nulova podpora. BIOSy jsou bugfest a lidi treba nerozbehali plnych 4GB na x64 systemech, ukazovalo jim to jako by meli x32. Novejsi BIOSy, ktery problemy s pametmi mely resit, pak zneschopnily druhy CPU a dokazaly desku bricknout. Aspon to sem se docet na MSI foru. Osobne jsem tam mel 1.4 a system pouzival jen jeden CPU, pri postu to hlasilo problem se sitovkou a v systemu mi to ukazovalo ze mam dve sitovky, kdyz ma jen jednu a u ty druhy samo nesly nahodit zadny drivery. Z hloubky netu se mi povedlo vydolovat BIOS 1.35B5, kterej by mel byt nejstabilnejsi, ale ten ma pry prave problemy s pametma, aby system videl celou pamet. Ja mam 4x512MB, takze to beha ok. Ale deska ma nejak rozbity PS/2, coz je skoda.
https://abload.de/img/msik8tmaster2-farjvf6n.jpg
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

A nechybí tam někde switch? Víš co jak se switchovalo jestli má bejt PS2 napájená z 5V nebo 5VSB pokud by nebyl osazenej vůbec tak PS2 nebude fungovat.

Havli myslim že i má tuhle desku, snad poví více.

Jinak to "máme 64-bit CPU ale 32-bit adresaci RAM" jsou takové typické MSI téhle doby. Ono, heh, u Intelu tohle byl HW problém ještě na I945 heh. U AMD ale ne, řadič je v CPU a jakákoliv 32-bit limitace je čistá neschopnost výrobce desky. Ono v době K8 už MSI začalo výrazně upadat a tohle byla éra Gigabytů a DFI. Hlavně co se OC týče.

Po téhle generace marnost MSI pokračovala a vyvrcholila v době Nehalemu/Sandyho, kdy jsem se setkával s takovými výkvěty že třeba přišel novej bios s podporou novejch CPU kterej si ukládal timingy RAM přímo do sebe a nesmazaly se při clear CMOS. Tzn když tam člověk nastavil něco co nepostlo tak jediné co pomohlo bylo vložit do desky jinej model CPU což vyresetovalo ono nastavení. Retardace ale zároveň MSI v době X58. Jejich P67 Sandy desky co jsem měl byly zase unstable (random BSOD) když se nechaly povolený všechyn C-states a pod. Hrozná to značka. MSI u mě skončilo s KT3 Ultra2, poslední decentní produkt.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Nema tuhle. Ma lepsi verzi FAR7. Ta uz umi i dualcore atd....
Nema zadny switch, to mely stary desky, tohle uz je "modernejsi". Deska nechtela puvodne s klavesnici a mysi v PS/2 postnout, pak se umoudrila, ale klavesnice lagovala, mys obcas nenajela a ted se zda ze je to mrtvy uplne. Nevim co tam chciplo.
Obrázek
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Co se týká PS/2 (i USB), tak měl jsem jednu desku, kde bylo obojí komplet mrtvé - bez napájení. Pak jsem zjistil, že je tam obvod, co přepíná automaticky mezi normální 5V a 5V SB větví.... a ten byl vyhořelý. Po jeho výměně se to zase rozjelo. Tady na té K8T jistě bude něco podobného a je tu i možnost, že to je nějak nakopnuté. Ale taky to může být pokažené úplně jiným způsobem.

A ještě k RAM - ano, jeden CPU má připojené dva kanály k sobě a druhý nemá nic a leze do paměti přes HT a CPU 1. Nicméně zase nějaká tragédie to není. Testoval jsem to a ve finále to je podobné jako A64 X2. A ani dva DC Opterony nejsou tak špatné. http://hw-museum.cz/article/9/cpu-histo ... ---2008-/1

Já jsem převážně používal na S940 sice taky MSI, ale modernější s NForce Pro chipsetem a pci-e. Konkrétně MSI K8N Master2-FAR http://hw-museum.cz/mb/9/msi-k8n-master2-far Taky trpí na klasické MSI haluze v podobě rozbitého OC a podobně. Nicméně na default to šlapalo hezky. Jak je to s maximální funkční kapacitou RAM, to nevím, vždycky mi stačilo 4 GB (jako 2x2 GB ECC Reg. DDR400). Btw - tyhle paměti chodí i na některých S939 deskách - zejména Asus.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ja to nepoznam ktery obvod je dead, to je mimo me to opravit. Nastesti to pres USB funguje a vse ostatni taky funguje, takze lepsi nez dratem do oka. Taky se mohlo stat, ze ta deska nepojede vubec a bude uplne dead.

No MSI neduhy, s MSI deskama je to jak na houpacce. U klasickych 939-754 MSI K8 desek si nemuzu stezovat na nejaky problemy. OC bez problemu s vysokym FSB, OC pameti a agresivni casovani taky ok, vse stabilni a funkcni. Ale proste se najdou u MSI desky, kde maji zbugly BIOSy a nikdy to poradne neopravili, viz. treba co jsem tu resil problemy s K7N2 Delta2, kdy ofiko Platinum verze ma problemy s late pametmi, kdy LSR behala ok a vyresil to az beta BIOS, ktery daval jeden vyvojar MSI na foru lidem do SZ.

Hele kdybys tu K8T Master2-FAR7 nechtel, kdyz stejne jedes tu K8N........... :D (nebo obe :twisted: )

//
Linus si sahnul na V6000
https://www.youtube.com/watch?v=IrWfhbqURC4
No vi o tom vesmes prd a nic moc v tom videu zajimavyho neni, snad jen havli tam mel par vterin "slavy".
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“