Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

"Normalni" S3 nema takovou cenu a na Aukru za ni moc nedostanes. Muj odkaz je jen pro potrvrzeni, ze lidi z nejakyho duvodu jdou po Diamond znacce.
Obrázek
JohnXXL
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. úno 2007
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od JohnXXL »

Hladis : to ano je to az neskutecny,ja mam co jsem koukal klasickou S3 pak jeste nejakou 9200SE,ATI RAGE XL,GF4 MX440SE, :-D takovy skvosty z mladi si skladuju na pude.
MB: Asus ROG Strix Z690-A D4 CPU: Intel Core i7-13700K Cooling: Water block RAM: 128GB Crucial DDR4 3200MHz@3600MHz CL18 Čerpadlo: EKWB D5 Vario Motor + Alphacool D5 TOP Radiator: MO-RA3 420 LT black 4x NF-A20 PWM Chromax
VGA: RTX 2080Ti WATERFORCE HDD: FireCuda 530 2TB + 970 EVO 1TB, 2x WD Purple 8TB Case: Chieftec BigToWER + Seasonic 850W Monitor: EIZO FlexScan EV2460BK
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tak tyhle skvosty jsou tak za pivo :)
Obrázek
JohnXXL
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. úno 2007
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od JohnXXL »

Hladis: to mas pravdu.. :)
MB: Asus ROG Strix Z690-A D4 CPU: Intel Core i7-13700K Cooling: Water block RAM: 128GB Crucial DDR4 3200MHz@3600MHz CL18 Čerpadlo: EKWB D5 Vario Motor + Alphacool D5 TOP Radiator: MO-RA3 420 LT black 4x NF-A20 PWM Chromax
VGA: RTX 2080Ti WATERFORCE HDD: FireCuda 530 2TB + 970 EVO 1TB, 2x WD Purple 8TB Case: Chieftec BigToWER + Seasonic 850W Monitor: EIZO FlexScan EV2460BK
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Oh boy...

https://aukro.cz/zvukova-karta-gravis-u ... 7031394385

Co jsem si takpřečetl tak ono je to fakt dokonce i good, kompatibilní od DOS po XP, ESS funguje fajn i se všema emulacema, gravis taky...
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tohle je jediny Gravis, ktery je pouzitelny pro fanatiky do FM syntezy, ale vzhledem k cenam za ktery chodi, je to pro ne nobrain, jelikoz na to jim poslouzi jakykoliv jiny ESS/Yamaha OEM za babku. Je to spis pro lidi co chteji all-in-one reseni, chteji super cerveny PCB, znacku Gravis a vyplaznou za to klidne nesmysl.
Obrázek
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Jelikož jsem provedl upgrade svého hlavního monitoru a ten nový už nemá VGA vstup, rozhodl jsem se pořídit VGA - HDMI adaptér. Hlavní požadavek je v zásadě schopnost zobrazit DOS textové a grafické módy + samozřejmě i vyšší rozlišení ve Windows. Právě s DOS režimy má mnoho těchto adaptérů problém (prostě je nezobrazí), ale na zkoušku jsem koupil toto:
https://www.ebay.com/itm/265947181707

A měl jsem štěstí, adaptér funguje - dokonce bych řekl, že až překvapivě dobře. DOS režim, reportovaný nativně jako 720x400, je přes tento adaptér krmen do monitoru jako 640x416 (zároveň to zhruba drží očekávaný poměr stran monitoru 4:3) a zároveň posílá korektně 70Hz bez frameskippingu. U testované grafiky TNT2 taky nedocházelo k tomu, že by kus obrazu chyběl, alespoň v nejpoužívanějších rozlišeních. Testoval jsem mnoho DOS rozlišení (i přes VESA), až po tuším 1024x768 a 90% bylo funkčních, jen to typicky očekává i na vstupu 4:3, takže je eventuálně potřeba poladit poměr stran na straně monitoru. Ale to byl ojedinělý problém méně obvyklých rozlišení v Quake. Obnovovací frekvenci to taky u všech nastavilo OK - typicky v grafických režimech 60Hz.

Obraz není 100% ostrý, ale opět můžu sharpness poladit na monitoru. V určitých rozlišeních, kupříkladu textový mód s vyšším rozlišením (M602) si lze všimnout zdvojování svislých řádků (to dělá i DOSbox), jak se adaptér snaží napasovat vstupní rozlišení na výstupní poměr stran. U vyšších rozlišeních (tuším už od 640x480) adaptér digitalizuje 1:1 signál na vstupu a monitor potom reportuje identické rozlišení.

Obraz je taky o něco světlejší + se občas objeví u nízkých rozlišení diagonální vlny (možná rušení, všechno jsem měl naházené na test-benchi).

Finálně, ve Windows to zpracuje podle rychlého testu až 1920x1440, přičemž ostrost je u vyšších rozlišení lepší. Obnovovací frekvenci jsem testoval při 800x600 a dosáhl až na 160Hz - tedy teoreticky, monitor dal přes HDMI jen 144Hz.

V kostce celkem spokojenost. Adaptér jsem pořizoval především pro různé testy HW, kdy se mi nechce vytahovat nějaké starší LCD s VGA (mám v záloze 3).
SledgeHV
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Co byste řekli, že bude tomuhle Voodoočku? Ať zapnu, co zapnu, dočkám se jen tohohle bordelu. Je to Voodoo 1, konkrétně Diamond Monster 3D. Na největším chipu (FBI) byly ohnuté / vyzkratované dvě nožky, ale podařilo se je jakž takž srovnat, a ani pod lupou to nevypadá, že by byly s něčím v kontaktu, popř. urvané. Jiné poškození okem nevidím.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
SledgeHV
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Ha, a jak o tom píšu, koukám na kartu, a vlevo nahoře chybí kondenzátor (C115)! Že by?
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

U VG hodně záleží na HW konfiguraci PC a driverech. Pro zkoušky potenciálně vadných karet je jistota třeba Pentium MMX. Naopak K6-2 a vyšší AMD jsou obvykle problematické.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
SledgeHV
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Pravda, zkoušel jsem na 1GHz Pentiu 3, prostě proto, že bylo nejblíž :) Ok tedy, vytáhnu testovací Socket 7 s Pentiem 75 a uvidím, co se změní.
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

V1 potrebuji pomaly CPU, ale pokud je karta fyzicky poskozena a chybeji na ni soucastky, tak se odpoved nabizi. Chybi ti tam kondenzator, takze bez opravy se dal asi nehnes.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pozor na drivery. Ten poslední WHQL driver je shit a nefunguje s většinou CPU. Potřebuje právě pomalá CPU. Ten předposlední je good.

Ten co si říká vg-w9x-3.00.01 je good a fungoval mi i na poměrně extravagantních konfiguracích (transmetta CPU a pod).

Nicméně to co se ukazuje na monitoru vypadá na KO kartu, špatnej driver většinou koční výtuhem, ne takhle masivními artefakty + výtuhem.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Hladis píše: čtv 9. úno 2023, 23:17 Hmm, opustena Banschee od Elsa, jen par sledujicich a vzhledem za jaky nesmysl chodi, viz, treba boj o tuhle https://aukro.cz/lucky-star-image-world ... 7030905387 , tak jsem to tam mrsknul. Nikdo dalsi se nepral, tak snad ulovena pekna Banschee. https://aukro.cz/graficka-karta-elsa-vi ... 7030768184
Tak funguje. :) // huh jsem nejak zapomel jak vyblity obraz Voodoo2 a Banshee v 3D mely.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Voodoo2 ano, ta je vyblitá, ale Banshee by měla bejt pravej opak, ta by měla bejt jasná a kontrastní, aspoň taková má Creative Banshee byla, ze všech 3DFx karet to byla tato co měla dle mého názoru nejlepší obraz, a voodoo2 (všechny) nejhorší.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Nu muzu tam strcit Creative Banshee a porovnat to. Je mozny ze, vyrobci muzou mit jiny defaultni nastaveni kontrastu, atd... pouzivam jejich driver a ne referencni. Referencni driver treba ELSA nechce akceptovat, musi se ji pouze vnutit "nasilim" a mel jsem s tim problem.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To nevim, jediný co jsem kdy u 3DFxa driverů vs obraz řešil byl že některý drivery společně s některými "glidy" vyústěj v locked 60hz a nejde zvedat refreh je to dost otravný pro CRTčkáře. Jinak voodoočka jsou dost infantilní co se barev týče, moc tam toho co si pamatuju měnit nešlo, jen gamu jednotlivejch složek, ale ne třeba saturaci a tak. Kdyby šel na V2 zvednout kontrast asi by nebyla tak vyblitá. Ač nejsem fanda NV, tak color management Geforce hlavně s pozdějšími drivery je naopak dost good.
Katoo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. čer 2003
Bydliště: Návsí
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Katoo »

Čaute pánové, jsem rád, že po delší době vidím nějakou aktivitu kolem Retro HW.
Myslím, že se tady uchytím, mám několik skvostů a rád se podělím o informace/rady :wink:
Momentálně tady řeším OS pro AGP karty jako Gf2 Ti/Gf3 Ti/Gf4 Ti ...atd.
Zkusil jsem prvně Abit AN7, tam jsem dal Win7. 3DMarky to projde, ale ideální bude WinXP.
Jelikož byl systém dost pomalý, uvažuji o SSD na SATA.
Bohužel mi při instalaci WinXP celý systém nenajel, chyba je v DDR.
Takže nyní memtest a zkouším hordu pamětí, zatím to není stabilní.
Druhou alternativou je už zde zmíněná ASROCK 939DUAL, ta zase má fouknuté kondíky a na výměnu už žádné nemám (časem je objednám).
Mám tady plno karet od 3Dfx (V1/V2/V3/V4/V5) a pak Xabre 400, Kyro II, S3 Savage4. Co mi ještě chybí je S3 Deltachrome, Volari a Xabre 600.
Gigabyte P55A UD3, Xeon-X3440, 2 x 4GB DDR3,Geforce 750Ti, SSD Samsung EVO850 250GB, WD RED 3TB, Hitachi P300 3TB,Seasonic Focus Gold 650W Gold 80Plus
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Abit AN7 je nForce2, tedy Win XP. Win7 ee. Ta samo nezvladne stare AGP2x karty a pro ty spis system W98 a nejakou MSI KT3 Ultra 2. Urcite dnes pouzivat SSD, je to jiny komfort a nehrozi, ze se nejaky pouzity a stary HDD rozsype. Me takhle uz skapalo docela dost starych HDD a skoro vse mam na SSDckach, HDD pouzivam obcas jen na pokusy.
DOC_ZENITH píše: čtv 16. úno 2023, 22:26 Voodoo2 ano, ta je vyblitá, ale Banshee by měla bejt pravej opak, ta by měla bejt jasná a kontrastní, aspoň taková má Creative Banshee byla, ze všech 3DFx karet to byla tato co měla dle mého názoru nejlepší obraz, a voodoo2 (všechny) nejhorší.
Tak DOCu vyzkouseno, obe Banshee Creative i ELSA ve 3D stejne vysisovany obraz bez hrani si s nastavenim, vesmes identicky. Nahozena pak nV a je to hezky kontrastni jak to ma byt.
Obrázek
Katoo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. čer 2003
Bydliště: Návsí
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Katoo »

Win7 jedou vcelku dobře, jen je nemám na SSD. Musím si pár nových SSD objednat, budou stačit třeba patrioty 128GB.
Na AGP 3,3V karty mám buď KT333 (EpoX, QDI, MSI :-D ) nebo pak SIS645DX a to ASUS P4S533.
U základovek bez SATA je možnost použít řadič do PCI, ten mám pouze jeden.
Gigabyte P55A UD3, Xeon-X3440, 2 x 4GB DDR3,Geforce 750Ti, SSD Samsung EVO850 250GB, WD RED 3TB, Hitachi P300 3TB,Seasonic Focus Gold 650W Gold 80Plus
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“