Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
ICEBRETON
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. led 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od ICEBRETON »

Zdar, jeden z mych retro pc zacal zlobit.

Msi k8n neo v2.0
A64 3200+ venice
1.5gb ram ddr 400
40gb disk
350w fortron
7600gt 512mb

Pc nahodne zamrza, proste prestane reagovat mys a klavesnice, jak na plose tak i pri hre. Pak po chvili zcerna obraz. Nekdy se pc ani nerozbehne a zasekne se pri postu nebo chybou " system boot disk failure, insert system disk" nebo tak nejak. Vetsinou staci hardreset a jede se dal.

Puvodne jsem mel lehkej oc cpu bez zvednutyho napeti, tak jsem dal vse na default, cpu jsem i podoltoval, ramky dal na jen 333mhz. Zdalo se, ze to trochu pomohlo ale asi to bylo jen placebo a pc zlobi nahodne dal. Poprve se mi to stalo pri hre doom 3, kdy jsem dal save hry. Zkousel jdem prehodit disk na druhej konektor na desce a nepomohlo to.

Muze to delat hdd? Jinou desku pro a64 na vymenu nemam.

Diky za rady.
NTB: ProBook 4740s
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Mr.Nigga »

Vypadá to na odcházející disk. Ale je divné, že dělá takové brikule a pořád jede - možná řadič na desce?

Když jsem tady, tak se rovnou zeptám: má smysl používat 64bit Windows XP na retro mašině? Nebo jedete všichni 32bit kvůli kompatibilitě?
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

ICEBRETON:
Disk nebo radic. Vyzkousej jiny disk a pak asi budes mit jasno, zda deska jde do kelu. Studenak na nForce mustku neni nic neobvyklyho.

Mr.Nigga:
WinXP 64bit jsou pro retro ucely uplne k nicemu.
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Hmm, tak testovaci MSI K8N Neo2 Platinum po smrti, RIP. Ja vim proc mam v zaloze dalsi dve. Jen jsem ji vypnul po testovani, prehodil grafarny a uz se nezapne mrcha, proste mrtvola at jsem tam delal co delal. Nez ji rozeberu a vyhodim, nekdo nejaky napad ?
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Teda ze jste se rozepsali..... aspon kondolence mohla byt. :)

Jsem byl vysypat v kovosrotu nejaky zbytky zeleza ze sklepa a co tam na hromade nevidim, stary komp, nejaky Socket A. Byl v dezolatnim stavu, ale graficka vypadala ok, tak jsem ji vyrval (vzal jsem i CPU, ale ten byl nakraply) a vyklubala se z toho po vycisteni funkcni InnoVision Tornado TNT. Takze se na skladkach stale objevuji i takhle stary komponenty. No pujde asi prodat, mam dalsi dve TNT a lepsi.

Dale se mi do ruky dostala polomrtva ECS MB694A https://mcgrp.ru/images/1176073/1483534.jpg s rozkvetlyma kondikama. Je to nicim specialni ECS, neumi Tulene a nema ISA a asi by to vetsina vyhodila. Ja se ji zzelel, precapoval ji, updatoval BIOS a rozchodil. No pujde taky asi prodat, co s ni, aspon jsem si potrenoval opravu.
Obrázek
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Hladis píše: úte 22. lis 2022, 15:14 Hmm, tak testovaci MSI K8N Neo2 Platinum po smrti, RIP. Ja vim proc mam v zaloze dalsi dve. Jen jsem ji vypnul po testovani, prehodil grafarny a uz se nezapne mrcha, proste mrtvola at jsem tam delal co delal. Nez ji rozeberu a vyhodim, nekdo nejaky napad ?
Zkusit flash biosu? NF2 i NF3 si bohužel část nastavení ukládají do BIOSu místo do CMOS a párkrát mě to takhle vypeklo. Ok spíš u NF2U ale NF3 taky zrovna spolehlivosti nepobrala.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ze by jako nesla vubec zapnout kvuli nejak nakopnutymu BIOSu ? Jen jsem pri testovani prohodil GPU a pak uz nenastartovala. Proste nejde zapnout a kdyz nejde zapnout, tak BIOS tezko prehraju. Mam vyndany nejaky BIOSy z vadnych desek, ale nevim zda mam nejaky k tehle.

//
Ale pripomnel jsi mi s nF2 jednu vec, si asi nepamatujete, ze jsem u MSI K7N2 Delta2 Platinum s nF2 resil, proc je nestabilni pri zmene casovani nebo i nastaveni CPU. Proste deska jela stabilne jen na default nastaveni, jakakoliv zmena v Cell menu znamenala nestabilitu. No ono totiz Platinum verze nedostala oficialne BIOSy s podporou-opravami pro pozdejsi rychly DDR moduly, nonPlatinum MSI K7N2 Delta2-ILSR je paradoxne dostala, tam s tim problem nebyl. Cirou nahodou jsem na to prisel, kdyz jsem ziskal druhou desku a delala uplne to samy. Dve takhle stejne vadne desky byl nesmysl, takze jsem zacal kopat hodne hluboko. Podarilo se mi z hloubky internetu vydolovat nejaky stripky neoficialnich BIOSu od MSI, ktery technik MSI kdysi rozdaval pouze pres SZ a nejsou nikde stazitelny. A voala, uz to jede. Nechapu, proc MSI nikdy nevydali ofiko BIOS s opravami a rozdaval to technik na MSI foru lidem jen na prani do SZ. :roll: Takze pokud nekdo na tuhle desku narazi, mam k tomu late BIOS s opravami, jinak je bez nej ta deska pruserova.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Můžeš ho hotflashnout v jiné desce nebo programátoru, to je jediná šance. Jinak tohle se fakt stát může a neni to věc jenom Nforce, zažil jsem to už u starejch socket 5/7 desek že byly schopný zkoruptnit svůj vlastní bios. Samo sebou je tu 90% šance že je to něco jiného, ale může to bejt tohle.

Jinak random přírůsty z poslední doby:

https://aukro.cz/zakladni-deska-cusl2-r ... 7019960195
Tam hned vrazim modlýho Tualatina, v létě jsem sehnal další 2 modlý 1,4ky.

https://aukro.cz/zakladni-deska-slot-1-7020591944
AT desky kde nechybí PS2 bracket se vždy hodí.

https://aukro.cz/zakladni-deska-abit-kt ... 7020699220
Tenhle Abit byl za víc ale stojí to za to, je defakto jak novej, možná i novej, ani smítko prachu, všechny kondíky jak nový, takhle starou a zároveˇ%n vyleštěnou desku snad ještě nemám.

Jo a konečně jsem se dostal k otestování toho "Athlon 4" CPU, ala Palomino na keramickym substrátu a s FSB100. Jede to ok, OC na Palomino taky průměr, default pěkně nízký voltáže, ale bohužel násobič je locked na 13x. Čekal jsem že bude unlocked ale meh.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No zkusim se podivat jaky svaby tu mam, nejaky z vadnych nF Platinum desek jsem vytahoval, ale nevim zda z tyhle.

Tulen-ASUS deska hezka, ale nema ISA. To je takovy "nedobry", to me od tehle desek odrazuje, protoze co s tim. Bez ISA s podporou AGP2x uz rovnou KT333.

Ta AT to je nejaky LX ne ? Jako za kilo proc ne, ale co s tim ?

Abit hezkej, ale kdyz je KT7, takze proc tohle a za tolik ?
Obrázek
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Biosy na takhle starých deskách odchází celkem běžně. Určitě stojí za to reflashnout. Stalo se mi to už několikrát. Někdy se jen poškodí data ve flashce, jindy odejde celý obvod.

Jinak Abit desku jsem snad nikdy neviděl v modré barvě :) Vždycky žlutá nebo červená.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

KT7E s KT133E, tedy orezana KT7, nic mimoradnyho. Tak do sbirky pro ABIT fandy, ale jinak osekana KT133 se svymi neduhy a ABIT delal vic barev. Cerveny, oranzovy, zlaty, modry a cerny.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

KT7E je vesměs neofiko KT7A, ale dobové testy ukázaly že dá stejnou nebo i větší FSB, neni to původní KT7A s 686A chipsetem co dávala jen 100, leč i tu tady mám a v provozu. Prostě se mi líbila je to Abit v nejlepšim stavu to se neodmítá. Ta I815 deska (ta má AGP4x universal voltage) je taky vesměs do sbírky, neni to tuleň deska ale mam tu pár modlejch Tuleňů co tam pojedou a jsem zvědavej na OC, protože tu mam právě pro ISA samý BXka a 815 jsem nikdy moc neměl tak aspoň potestuju a bylo to cheap s CPU i chladičem a všim všudy. Ta slot deska je LX ale jestli tam rozjedu coppermine Celera a ocnu ho na FSB83 tak to bude použitelný, ale vesměs taky spíš backup až ňákej AT stroj pojde aby bylo hned tam co dát.

Jinak Nforce desku nemam žádnou, naopak po potvrzení že na VIA K8 chipsetech funguje 16-bit SB zvuk, což na Nforce ne se tu vyrojilo pár VIA kusů. Heh, jak se karty otočily. Ve své době jedině NF pro lepší OC, kompatibilitu saty, později PCI-E a pod, ale z retro pohledu je VIA lepší. Funguje tam DOS zvuk a méně AGP problémů s NV40 duh. Jen ta Sata je hnůj. Já ani nevim jak moc dobrý byly MSI desky v době NF3, tehdy už jsem tu značku moc nemusel. Tehdy jsem přesedlal na gigabyte a má GB NF3 deska dávala FSB330.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Takze proste Abit :D
nForce stejne pouzivam jen pod XP, takze me absence SB emulace netrapi.

Kdyz jsme u backup, tak ze zkusenosti doporucuju mit u casto pouzivanych desek aspon dve v zaloze. Chcipne to jak nic, par desek mi uz chciplo, takze treba ty K8N Neo2 Platinum jsem mel tri kusy, KT3 Ultra2 taky tri kusy...... atd.... zabere to misto navic, ale pak nenastane panic mod.

Jinak co mam novyho treba ja, tak nikdo moc nemel zajem na Aukru o Quadro FX5600
https://aukro.cz/gk-nvidia-quadro-fx-56 ... 7021519054
, tak jsem se ji chudery ujal. Slusny hovado, ale kvalita provedeni lepsi jak GTX 8800. Ma ocelovou vyztuhu a backplate, dvojnasobek pameti (nize taktovany), cip ma na vyssi frekvenci jak GTX.......krasny kousek do sbirky.

Ukoristena za par babek MSI K8N SLI Platinum
https://aukro.cz/zakladna-doska-msi-k8n ... 7017542283
stacilo ji vymenit jen jeden kondik a jede v pohode.

Na ceste Radeon X850XT, tedy nejvyssi model.

Druha GTX 480 jako backup pro Gainward
https://aukro.cz/zotac-gtx480-1536mb-7021091420
Je to OC verze ZOTAC AMP. Chladic jsem opravil, krasne tichy s dobrymi teplotami.

Na to ze jsou zadany si nikdo nevsiml zapadleho Zalman "vejire"
https://aukro.cz/chladic-zalman-socket- ... 7020044820

Tohle je ta P7N, kterou jsem oddelal (nebo spis Presler)
https://aukro.cz/stara-deska-do-pocitace-34-7018869889
byla za par korun a stejne jsem z nich chtel hlavne ty stitky, funkcnost nez umrela byla bonus, ktery mi na jedne v lepsim stavu chybej. :)

Vadna, ale sla easy opravit a beha jak z praku
https://aukro.cz/n9800gtx-plus-1gb-7020034602

Tahle bohuzel je dead, nejspis v prdeli napajeni a to je mimo moje moznosti
https://aukro.cz/nx8800gt8-1gb-7020033241
Se bude hodit na nahradny dily a pro chladic

Tohle jsem zminoval vyse
https://aukro.cz/pc-srot-zbytky-7021500673
Ta ECS deska opravena, GF6600GT od Club3D funkcni a zmenen chladic aby to nejak vypadalo, X1550 PCI funkcni a uz zarazena v testu a tu si necham, zbytek pujde zpet do prodeje-srotu.

Tady je ta druha MSI K7N2 Delta 2 Platinum, kde jsem zjistil, ze pruser tehle desek je zbugly oficialni BIOS
https://aukro.cz/motherboard-msi-k7n2-7016391308
Deska nesla uplne levne, ale byl v ni nejvyssi model Sempronu https://www.clous.cz/amd-sempron-3000/, modre podsviceny AC chladic, GF6600 se taky hodila, tu jsem nemel, Live! je spis bonus.
Obrázek
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Hladis píše: čtv 24. lis 2022, 18:31 Ze by jako nesla vubec zapnout kvuli nejak nakopnutymu BIOSu ? Jen jsem pri testovani prohodil GPU a pak uz nenastartovala. Proste nejde zapnout a kdyz nejde zapnout, tak BIOS tezko prehraju. Mam vyndany nejaky BIOSy z vadnych desek, ale nevim zda mam nejaky k tehle.
hmm tak to asi ne, no :( divný, že by umřela tak nenadáhle, ale přecijen je to dvacet let starej HW, tak je možné vše
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

"Nenadale" mi toho uz umrelo.....divny to neni, jen pokud by se nekdo nesetkal s uplne tim samym a nevedel reseni. :)
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

https://aukro.cz/stara-deska-do-pocitace-03-7022954039
Ty 5900XTcka jdou za vetsi a vetsi prachy, asi vcera sla taky jedna MSI za peknou castku a tahle Gigabyte taky jde nahoru.
Obrázek
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

DOC_ZENITH píše: čtv 24. lis 2022, 20:37 Jinak Nforce desku nemam žádnou, naopak po potvrzení že na VIA K8 chipsetech funguje 16-bit SB zvuk, což na Nforce ne se tu vyrojilo pár VIA kusů. Heh, jak se karty otočily. Ve své době jedině NF pro lepší OC, kompatibilitu saty, později PCI-E a pod, ale z retro pohledu je VIA lepší. Funguje tam DOS zvuk a méně AGP problémů s NV40 duh. Jen ta Sata je hnůj. Já ani nevim jak moc dobrý byly MSI desky v době NF3, tehdy už jsem tu značku moc nemusel. Tehdy jsem přesedlal na gigabyte a má GB NF3 deska dávala FSB330.
No, to AGP na VIA chipsetech zase není žádná sláva. Minimálně na těch pozdnich s podporou AGP 8x - tj. PT880 a K8T800. Jsou tam problémy s malou propustností sběrnice ve win98. Pokud vím, dosud to nikdo nerozlousknul... což je škoda, protože to značně zužuje možnosti výběru AGP+PCI-E desek. Přitom nebýt tohodle bugu, tak 4core-dual-vsta by byla slušná.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Myslel jsem K8, ale možná je problém i tam, popravdě, pozorovnal jsem horší výkon pod win98, ale stále dost dobrej na to aby se dalo mluvit o ňáké nepoužitelnostiy byť snad i většim problému. Jinými slovy UTčko a jiné dobové hry jedou pěkně, ano možná by mohly ject ještě lépe ale whatever. Ty novější věci kde budu ždímat každé % výkonu pustim pod XP.

Realita je taková že šance že to skončí v ňáké aktivní sestavě kde se fakt hraje je u mě celkem malá. Logika říká že bych to měl spíš redukovat většina mejch retro kompů defakto jen leží. Pokud už si jdu zahrát něco co je vyžaduje, tak je to vždy můj Tualatin s V5tkou a AWE32, prakticky nikdy nebootuju nic jiného. To mluvím o win9x éře, pokud jdu hrát něco z XP éry tak je zde X79 Sandy s SB X-fi a GTX970....
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

K8 může mít potíže taky, ale ne všechny desky. Co jsem zachytil info, tak tam záleží od verze BIOSu - staré můžou být OK, ale v nových už je ten bug přítomen.

Jinak já mám na DOS a win9x neakcelerované hry mašinu s VIA C3 a ESS Solo. Chodí to celkem hezky a v mini ITX provedení. Na Win98 s 3D akcelerací a možná i XP stavím (velmi pomalým tempem :D) univerzální stroj. Tam bych právě rád duální desku, abych mohl podle chuti jen píchnout jinou grafiku a nabootovat příslušný OS. Pro PCI-E a XP vesměs připadají v úvahu Radeony X1900 a GF8 - 200. Pro AGP cokoliv od GF256 až po Radeon X850. No a jako doplněk k tomu V2 SLI a Audigy2 zvukovku.

Jenže je právě trochu problém tyhle požadavky obsáhnout jednou deskou. ASRock939 Dual VSTA má jen 3 PCI sloty, přičemž dvouslotová AGP grafika jeden z nich obsadí. To je jedna věc - za další pak poměrně nízký CPU výkon (939 K8). CPU výkon by řešila deska ALiveDual-eSATA2, ale ta je nesehnatelná a layout má stejný. PT880 desky od ASRocku mají layout dobrý - 4 PCI, takže vždy jsou volné aspoň 3. 45nm Core2 je taky pohoda, ale zase ten bug s AGP. Je to prostě hrůza :D
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Btw auko je teď ve 486 sekci plné ISA Sound blasterů, vzhledem k množství by některé mohly bejt hodně cheap.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“