Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Myslim, ze nejake tyhle americke 16MB 30pin SIMM jsem taky pred lety kupoval k AWE32. Fungovaly dobre, jen teda trva dlouho než se tam nejaky vetsi soundfont nacpe. :-D
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

A jaky velky soundfonty tam rvat ? Za prve to trva priserne dlouho to tam po kazdem startu nacpat a za druhe zadny alternativni nekomercni soundfont neni vseobjimajici, ze by hral dobre vsude. Spis to hraje dobre v jednotkach her a v dalsich naprosto priserne. Vyzkousel jsem jich tunu, kdy to stale je omezeny velikosti a proste to aby clovek pro kazdou hru zvlast hledal specialni soundfont, nebo proste se placnout pres kapsu a koupit komercni. Celou tu story jsem tu resil. Staci ty Creative soundfonty 2+4+8MB, jsou aspon optimalizovany vseobecne pro vsechny hry. Nejaky opravdu slusny a vyvazeny free soundfonty maji stejne velikosti vetsi, nez ktery tam jdou nahrat a to uz je zalezitost modernejsich zvukovek a systemu. Ja treba jsem spokojenej az se soundfontem o velikosti 600MB a mam asi 3.6GB vsech moznych soundfontu. Ztrata casu a penez, proto DreamBlasterX2 je must have, pokud nesezenete treba original Roland-Yamaha doughterboardy za slusnou cenu (sci-fi), zvlaste ted co ma GS a proto jsem ho i poridil, jelikoz free soundfonty jsou z vetsiny garbage, ty dobry se tam stejne nevejdou a funguji jen pod Win.

2x4MB moduly se na Aukru daji sehnat pomerne lacino, ostatne koupil jsem je tam asi za 70,- a ani jsem se moc nesnazil. Mnoho prodejcu tam rve 30pin moduly bez toho, aniz by vedelo velikosti a velikosti neni uplne easy najit, takze pri trose trpelivosti se daji vetsi moduly ulovit za nizkou cenu, jelikoz si toho moc lidi nevsimne.
Obrázek
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Ono celá ta AWE32 je záležitostí kompromisu. Že bych nakonec chtěl ty DOSárny hrát pod Windows a pokaždé tam nahrávat SF, který bude sedět té konkrétní hře, tak to určitě ne. Z mého pohledu dává stejný smysl tu zvukovku osadit 8 MB jako 32 MB. Navíc 32 MB beru jako investici do budoucna (kdy stejně 95% věcí prodám), jakožto maximální možné rozšíření a je jedno, jestli v reálu budu nahrávat 28 MB Masterpiece, 8 MB Creative, nebo nic. Nakonec bys mohl říct (a já bych souhlasil), že i těch 8 MB je zbytečně moc a že stačí, když má zvukovka wavetable konektor, slušně hraje a má něco, co se blíží OPL3.

Od doby, kdy jsem dlouho marně sháněl 512 MB 133 MHz CL2 SDRAM moduly, mě přestalo bavit prolézat tuny inzerátů neotestovaných RAM se špatným popisem a mizernými fotkami, ze kterých jsem se snažil luštit popis na čipech. Prostě jsem si je potom koupil z toho DE obchodu, co jsem tu postoval, a bylo vystaráno. U těch SIMM jsem prohledávání inzerátů vzdal rychleji.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Hmm........

UTIII:
1280x1024 ShangriLa , Max
XP GTX560Ti i5-2500k 4.5GHz - Fly 248.44fps Bot 188.18fps - 327.23
W7 GTX560Ti i5-2500k 4.5GHz - Fly 341.14fps Bot 245.25fps - 365.19

X3-Terran Conflict Rolling Demo:
XP i5-2500k 4.5GHz - 125.8fps - 327.23
W7 i5-2500k 4.5GHz - 154.8fps - 365.19

X3-Reunion Rolling Demo:
XP i5-2500k 4.5GHz - 252.1fps - 327.23
W7 i5-2500k 4.5GHz - 270.9fps - 365.19

//
X3-Terran Conflict Rolling Demo:

W7
Scene "Trade" 92.2 average fps 37.0 minimum fps 191.0 maximum fps
Scene "Fight" 186.1 average fps 67.0 minimum fps 439.0 maximum fps
Scene "Build" 232.4 average fps 146.0 minimum fps 379.0 maximum fps
Scene "Think" 108.4 average fps 60.0 minimum fps 194.0 maximum fps
Overall average framerate: 154.8 fps

XP
Scene "Trade" 74.3 average fps 29.0 minimum fps 156.0 maximum fps
Scene "Fight" 151.0 average fps 53.0 minimum fps 377.0 maximum fps
Scene "Build" 190.0 average fps 112.0 minimum fps 311.0 maximum fps
Scene "Think" 88.1 average fps 46.0 minimum fps 162.0 maximum fps
Overall average framerate: 125.8 fps

Takovy velky rozdily mezi W7 a XP v prospech W7 jsem teda necekal. Cim to ?
Obrázek
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Včera jsem testil další board:
https://aukro.cz/pc-muzeum-historicka-z ... 7003963759

Aneb QDI Advance 10T (VIA Apollo Pro 133T). Než jsem dal dohromady P4 retro stroj, velice dlouho jsem hledal S370 desku s nativní Tualatin podporou (mimo VIA s ISA prakticky nesehnatelné) a navíc s možností nastavování napětí CPU v plném rozsahu. To se ukázalo jako poměrně nerealistická kombinace požadavků, ale nakonec se s výše uvedenou deskou podařilo (ve chvíli, kdy už jsem ji stejně nehledal). Tahle QDI dovede přes 5 jumperů nastavit vše od cca 1V až po 1,8V.

Původní záměr bylo zkrotit relativně žravé P3 1.4GHz-S podvoltováním. Většina desek ale v tomto segmentu dokáže (pokud vůbec) regulovat napětí ve velmi omezeném rozsahu - typicky MSI 694T Pro "umí" max -0,05V. Test s QDI ale dopadl lépe:

Obrázek

Nejde ale o nijak extra kus křemíku, zkoušel jsem i OC - hodit FSB na 133 MHz, ale deska nepostnula ani s 1,65V, takže jsem to bez pasty nechtěl dál mučit.
Testy s dvojicí SL5XL, co tady mám, si nechám někdy do budoucna. Jsem hlavně zvědav, kolik se mi podaří srazit reálná spotřeba.

Jinak jsem otestoval obligátně ISA s ESS zvukovou a vše v DOSu i Win fungovalo bez problémů, ale to byl i případ MSI 694T Pro, dokud jsem tenkrát nepřipojil disketovku (s QDI netestováno).
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tak ja jsem vcelku zjistil, ze QDI uplne spatny desky nedelal. Pomerne solidni zaklad a kvalita, ikdyz to samozrejme nebyl TOP a nejaky OC dream, ale nebyl to zadny odpad.
Hladis píše: čtv 10. úno 2022, 23:29Takovy velky rozdily mezi W7 a XP v prospech W7 jsem teda necekal. Cim to ?
takovy rozproudeni diskuse jsem tady necekal, doslova nestiham vsechny reakce precist.... :D Ty testy si tu koukam odkladam spis sam pro sebe.


https://aukro.cz/zakladni-deska-pentium ... 7005180996 cekal jsem ze to poleze vys a prohraju, ale nastesti ne a cena se udrzela v akceptovatelny vysi i vzhledem k tomu, ze to neni jen deska samotna, takze Asus P4C800-E na ceste. 8-)

Ale tohle se moc nepovedlo https://aukro.cz/zakladni-desky-z-pc-7004510189 . Bylo jasne ze je to velky risk s vecmi ze srotaku. V te ASUS zadny procik neni, ikdyz se zda ze je to koplet. Pod chladicem bylo misto procesoru doslova zaschly bahno. Takovy hezky prekvapko. :) Ta MSI Platinum, kvuli ktery jsem to hlavne chtel, taky lezela nekde v bahne. Na fotce nevypada spatne, kondiky ok, ale realita byla jina. Sice se po pokusu o vycisteni zapla, ale dal nic. I ta inno3D FX byla mrtvola s artefakty. Co me naopak prekvapilo je, ze ten disk, ikdyz byl taky spinavy jak prase, tak je zcela funkcni bez vadnych sektoru a ma minimalne najeto. Jeste na nem zustal neci archiv firemniho ucetnictvi z let 2004+- :) Disketovka taky funguje a funguje jeste HD4650, takze aspon neco, aby to nebyl uplny hozeni penez do kanalu.

Chcipl mi dalsi HDD, respektive objevily se vadny sektory. Stavet retro na puvodnich HDD neni rozumny a HDD mam spis jen pro pokusy.
Obrázek
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

No já si tady poměrně běžně odkládám svoje zjištění sám pro sebe :)

Na to konto, minulý týden dorazily SIMM RAM z USA, takže jsem to nabastlil na zvukovku a otestoval:
Obrázek

Paměť funguje bez problému, takže jsem otestoval pár soundfontů na playlistu cca 12 MIDI melodií z několika her. Jmenovitě především soundfonty:
synthgm.sbk
synthgs.sbk
synthmt.sbk
4gmgsmt.sf2
8mbgmsfx.sf2
Chorium.sf2 (27 MB)
GeneralUser GS 1.35.sf2 (25 MB)
Masterpiece.sf2 (28 MB)
Roland_SC-55.sf2 (25 MB)

(Btw. nahrání těch největších trvá zhruba minutu, což jsem čekal horší.)

Jak se dalo očekávat, je velice těžké najít nějaký, který bude využitelný univerzálně. Kupříkladu Chorium exceluje ve skladbě orc.mid (Warcraft 2), kde vyniknou nasamplované chorály, ale selhává u jiných skladeb. Typicky čím menší font, tím chudší zvukový projev, ale větší univerzálnost. Fonty, které prošly celým playlistem bez nějakých excesů jsou všechny menší, až do Hladisem doporučeného 8 MB od Creative (tady jsem volil verzi s SFX). První 3 fonty jsou standardně dodávané pro AWE32 a umožňují emulaci General MIDI, Roland GS a Sound Canvas MT- 32 i pod DOSem. GM je v podstatě rovna vestavěné ROM v AWE32, "větší" modifikace je teprve u GS, kde je nahrazeno pár nástrojů, ale stále jde o poměrně očesaný (tím pádem dobře poslouchatelný) font.

Když si to člověk vezme, tak i licencovaný GS font v DreamBlaster X2GS má maximálně 16 MB (takže jsem připraven, až ho někdo ripne :twisted:), tudíž pro zachování nějaké univerzálnosti a kvality pro herní použití není potřeba více. Pak je zde také argument, že hudba některých her byla navržena přímo pro OPL. V každém případě nemůžu říct, že bych teď chtěl hrát všechny hry s využitím wavetable, spíš se budu u ohraných her držet FM syntézy (s menším množstvím reverb a chorus) a u nových opatrně aplikovat některý z menších fontů.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No vidis, dosels tak nejak k tomu co ja. :) Proto jsem pamet na tom nehonil a 8MB staci. Lepsi je jit do daughterboardu nez do vetsi pameti. Jinak zadny "rip" necekej. To uz by nekdo udelal z klasickych GS soundfontu, ktery se daji koupit, ale to by celil problemum. Proste je to chraneny a pokud nekdo chce autenticky GS, musi calovat.
Obrázek
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Pěkný pěkný, takže i ceny K6-2+ teď půjdou zase vzhůru
https://www.vogons.org/viewtopic.php?p=1045853#p1045853
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Taky to sleduju. Vzhledem k tomu, že trh je teď zaplaven hromadou K6-2+/570, tak bych se o cenu moc nebál:
https://www.ebay.com/itm/274825467551?h ... SwvYNgvk3V

Já už ten lot 3 kusů chtěl koupit předtím, teď se z toho stala prakticky jistota. Osobně je mi jedno, jestli budu mít v PC originál K6-III+, nebo modnutý K6-2+ se stejnými parametry. I když ne že by ten rozdíl ve velikosti L2 dělal nějaký zásadní rozdíl ve výkonu.

Při příležitosti testování AWE32 jsem teď taky dokončil asi tříletou stavbu (teď už) sekundárního SS7 retro PC:
Obrázek

Gigabyte GA-5AX
AMD K6-III+ 450 MHz 450ACZ @ 500 MHz/1,6 V
256MB SDRAM
nVidia GeForce4 MX440 128MB (128bit) AGP DVI XpertVision
3Dfx Voodoo 1 4MB PCI Yakumo (Biostar)
NEC D720101GJ USB 2.0 PCI
Creative Sound Blaster AWE32 IDE/MKE CSP CT3900
SD to IDE redukce + 128GB karta
IDE CD-ROM
GoTek Floppy Emulator
Seasonic G-360

Využitím se to hodně překrývá s primární P4 sestavou, tady je akorát mnohem větší flexibilita pro rychlostně citlivé DOS hry (u pluskových K6 SW násobič, ovládání obou cache, write ordering/combining). Tu AWE32 jsem tam dal taky z toho důvodu, že krabice, kde mám ostatní zvukovky, není tak dlouhá :)
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo, koukám na ní, sice už jich mam dost takže bojovat rozhodně nebudu, ale má hodně dobrý kondíky a obecně stav vypadá pěkně.

Jinak BTW za poslední dobu celkem random story u GPU. Přišli my dvě GF4TI MSIčka 4200 64MB taková ta klasika. Jedna byla zaprasená ale po umytí (doslova) se mi povedlo oživit i original fan, ale druhá došla jako troska, utržené 3 menší kondíky u Vram (ty malé keramické), jeden jsem našel v krabici, jeden chyběl i pod GPU u AGP, pak ulomená cívka (ale nepřerušenej vodič tak jsem jí jen narovnal a přidělal), utrženej jeden velkej elektrolyt u VRM, taky nalezeno v balení - přiletováno zpět. Chladič v troskách, nahrazeno tímto:

https://aukro.cz/chladic-thermaltake-na ... 7004179587

A světe div se karta běží. Stále jí chybí většina těch keramik u Vram ale Vram drží stable i s OC na 600Mhz. Jádro dá 310. Jeden výstup nešel (primary VGA, šlo jen dolní DVI), ale všimnul jsem si 2 chybějících odpůrků co taky byl servnaý, přemostil jsem je jen obyč cínem řikam "uvidíme" a obraz už z portu jde a je na 100% pěknej a jak má bejt (teda alespoň na mym CRT) takže nakonec fakt plně oživená zombie.

Pak tu ještě mam jednu novou R9800SE (tu 128-bit se starejma non BGA pamětma, aspoň nebudou studeňáky), jede, chladič šel sundat a přepastovat OK, pipelines šly odemknout na 8. OC sice trága max 395 core 610 mem, ale jako cheap funkční 8PP R300 se vždy hodí. Má ale 1 problém a to na obou výstupech, VGA signál je ňákej, no, divnej, jako by se "vlní" ale pojem "vlní to moc dobře nepopisuje, jako by každej sudej a liceh řádek byl o půl pixelu až pixel posunutej doleva/doprava. Občas se to lehce hejbne, občas je to ok občas je to výraznější, děje se to napříč rozlišeními a je to závislé na refresh rate. Při 75 a 85hz je to hodně, při 100hz to většinu času neni vůbec, při 120hz se to zas vrátí. Pří 60hz to nepozoruju, zajímavé, ale dělaj to oba výstupy a jiné karty na stejném monitoru OK. K LCD jsem jí ještě nepřipojoval ale vzhledem k tomu že 60hz vypadalo ok čekám že to i tam bude ok.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

elcrys píše: čtv 24. úno 2022, 16:45 Taky to sleduju. Vzhledem k tomu, že trh je teď zaplaven hromadou K6-2+/570, tak bych se o cenu moc nebál:
https://www.ebay.com/itm/274825467551?h ... SwvYNgvk3V

Já už ten lot 3 kusů chtěl koupit předtím, teď se z toho stala prakticky jistota. Osobně je mi jedno, jestli budu mít v PC originál K6-III+, nebo modnutý K6-2+ se stejnými parametry. I když ne že by ten rozdíl ve velikosti L2 dělal nějaký zásadní rozdíl ve výkonu.

Při příležitosti testování AWE32 jsem teď taky dokončil asi tříletou stavbu (teď už) sekundárního SS7 retro PC:
Obrázek

Gigabyte GA-5AX
AMD K6-III+ 450 MHz 450ACZ @ 500 MHz/1,6 V
256MB SDRAM
nVidia GeForce4 MX440 128MB (128bit) AGP DVI XpertVision
3Dfx Voodoo 1 4MB PCI Yakumo (Biostar)
NEC D720101GJ USB 2.0 PCI
Creative Sound Blaster AWE32 IDE/MKE CSP CT3900
SD to IDE redukce + 128GB karta
IDE CD-ROM
GoTek Floppy Emulator
Seasonic G-360

Využitím se to hodně překrývá s primární P4 sestavou, tady je akorát mnohem větší flexibilita pro rychlostně citlivé DOS hry (u pluskových K6 SW násobič, ovládání obou cache, write ordering/combining). Tu AWE32 jsem tam dal taky z toho důvodu, že krabice, kde mám ostatní zvukovky, není tak dlouhá :)
Jako jo, sice ten procesor nepotřebuju a teď na to napařej zase navíc clo/DPH ale stojí to za úvahu, asi bych ho nechal stock, jak píšeš, tak rozdíl v L2 nebude, navíc K6-III+ už jednu mám. Jak jsi nakonec skončil u hlavní grafiky jako GF4MX? Nebude na slabším CPU rychlejší plnohodnotná GF2? Nebo GF3? Já zkoušel testovat GF2Ti vs GF4MX a prostě sice "rychlá plnotučná" GF2 má auru výjimečnosti, ale to je asi tak všechno, v praxi ji prostě GF4MX rozdrtila (ale bylo to na P4/3.4, takže je nebrzdil procesor), samozřejmě klasická 128bit varianta.

Moc pěkná sestava, je to pohoda mít ATX desku a nebojovat s tím kabelovým gulášem s AT. Yakumo V1 jsem svýho času, ale SS7 sestavy se už nedožila, tehdy jsem kupoval novou savage4 a voodoo prodal kámošovi.
Já mám jako sekundární board P5A-B v poslední revizi, co nemá rád pluskové CPU, takže tam dlí obyčejná K6-2 a k tomu V3-2000 a jede to docela hezky, nejsou tam žádné trable s kompatibilitou a funguje to bez potíží jak skoro kterákoliv AGP karta na 440BX :-D . Teď mám V3 dvě, jednu jsem zachránil (byla bez chladiče s povoleným kondíkem) a k druhé nedávno taky přišel docela levně, žel obě V3-2000 AGP. A peče to strašně, i ta s origo chladičem, což ale PCI banshee taky :-(
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

U GF4MX jde hodně o drivery, pokud tam člověk procpe staré drivery (30 řadu třeba, ne vyšší, jde procpat i na AGP8x verzi kterou nativně neumí jen se prostě musí zařízení z inf vybrat ručně), tak ok, a CPU overhead nebude o moc větší než u starších driverů z dob GF2 nebo TNT2. Samo sebou GF4MX je joke na takhle slabym CPU a bude limitovaná na každym kroku, ale jako fungovat to bude, 2D karta je to dobrá, je v 2D vast umí i Vesa VBE3.0, pokud to neni Inno/manli tak kvalita obrazu ok, takže proč ne. Bude akorát nevyužitá no.

Jinak ten Elcrysův komp je na klistýr. Tam neni ani msítko prachu ten komp je v lepšim stavu než kdyby byl ve své době novej, tohle už je úchylka. :P
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Jo ten lian li pěkně vyleštěnej, buď byl úplně novej, nebo to taky dalo docela práci to vyleštit nemít ani zamatlané, vím o čem mluvim, magnet na otisky :-D
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

MV: Jak jsem skončil u GF4MX? Vyzkoušel jsem toho hodně, nakonec jsem si stanovil pár kritérií: pasivní chlazení, kvalitní VGA + DVI, dobrý 2D výkon a kompatibilita v DOS hrách, plně funkční VBE 3.0 (tzn. ne jako u 3dfx) a neomezující 3D výkon. K tomu poslednímu - nikdy mi nešlo pro účely retro hraní o vysoký 3D výkon. Moje zaměření bylo od počátku především na DOS + první akcelerované hry pod Windows (řekněme do roku 1998). To, že zde pojede MX na půl, nebo čtvrt plynu není zase tak důležité, jelikož mě grafický výkon ve vztahu k použitému CPU nebude nijak omezovat. Z toho důvodu ani neřeším výkon ovladačů. Mám tady sice uložené nejstarší 28.32, ale pro GF4 (taky pro FX s inf modem) používám ověřené 45.23, protože spíš ocením větší odladěnost, než pár procent výkonu navíc.

Svého času jsem testoval i FX 5500, ale ta už nepodporovala VBE 3.0 (původně jsem ještě používal CRT) a podstatně víc topila. Nic lepšího, než kombo snadno dostupné MX440 a V1, mě prostě nenapadá, i kdybych za to chtěl zaplatit hodně peněz. V záloze mám taky V3 PCI od Hladise, ale ta je i v idle rozpálená jako pěťák (velký rozdíl oproti MX440) a vzhledem k výše uvedeným problémům s VBE 3.0 a faktu, že by mi to stejně pro moje použití nic nepřineslo, ji nechávám v krabici.

K té P5A-B existuje taky jednoduchý mod pro pluskové CPU:
https://www.vogons.org/viewtopic.php?p=811717#p811717

Tu Lian-Li jsem koupil asi 2 roky zpátky na bazoši, přičemž jako bonus tam původní majitel nechal kompletní P4 sestavu. Každopádně skříň byla strašně zaprasená, takže letěla do sprcháče (byl tam třeba u vstupních ventilátorů filtr, který stářím zkřehnul a totálně se rozpadal na prach). Od té doby jsem v ní několikrát prohazoval různý HW, takže už je poměrně ochmataná, každopádně na té celostříbrné verzi to není zvenku vůbec vidět, na tohle je to super. Vevnitř jsem to akorát při každé rozborce trochu vyfoukal. Co mám Lian-Li na tu P4 retro sestavu, tak to už je černá varianta a to je teprve magnet na otisky, bral bych hned stříbrnou verzi.

Jinak u komponent pravidelně po koupi dělám "lázně" - dřív jsem to nedělal, ale teď už umývám prakticky všechno. Vždycky to po nákupu jen trochu vysaju s kartáčem od toho největšího bordelu, otestuju a potom to letí do dřezu. Kupodivu jsem takhle ještě nic nezabil. Jelikož ty retro PC nijak zvlášť často nepoužívám, už potom stačí udržovat filtry, případně v rychlosti vyfoukat.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

https://aukro.cz/rarita-muzejni-deska-g ... 7006057525

Není tam úplně nejnovější verze "H" northbridge, ale uniknout si tu aukci nenechám. Ono už jen ta rev 5.2 je dost vzácná. Jestli je pravda, že má dalších 100 základních desek ze sbírky k prodeji, tak budou teď na Aukru žně.

Má tam teď i origo novou DFI LanParty UT NF4 Ultra-D:
https://aukro.cz/rarita-muzejni-deska-d ... 7006057150
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Tohle je dost mozna nejlepsi (nejrychlejsi) S7 deska vubec, takze muzu doporucit. Taky ji mam a sveho casu jsem na tom trhal rekordy s MMxkama a K6-2. :)
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Sehnana i7-2600k, takze mam platformu pro XP a testovani s co nejmensim vlivem CPU. Mam i 2500K, ale i7 je i7 :) Vtip je, ze posledni dobou, vzhledem k ujetosti cen na Aukru, ziskavam veci levneji v aukcich na ebay. :roll: Treba tahle i7-2600K me stala 900,- i s dopravou.

875P chipset v ASUS P4C800 tedy nic moc neprinesl proti 865PE ASUS P4P800. Vykon identicky.

Docela jsem si zataktoval A64 X2 4600+ (toledo s 512MB cache misto 1M) a dostal se zatim na 2800MHz vcelku bez problemu s minimem pridani voltaze na nF3. Docela dobry kousek, asi pujde jeste vys. Takze zase trochu budu otravovat s CPUmarkem:

Celeron A 366 Mendocino - 29.4 bodu
Celeron A 466 Mendocino - 33.2 bodu
Celeron A 500 Mendocino - 36.7 bodu
Pentium III 500 Katmai - 38.5 bodu
Celeron E 566 Coppermine - 40.6 bodu
Celeron E 600 Coppermine - 42.2 bodu
Celeron E 566 708MHz Coppermine - 51.4 bodu
Celeron E 566 850MHz Coppermine - 56.2 bodu
Celeron S 1456MHz Tualatin - 121 bodu
Athlon XP 2400+ 2000MHz Barton - 157 bodu
Pentium 4 2.6GHz Nortwood - 172 bodu
Pentium 4 3.0GHz Prescott - 176 bodu
Athlon XP 2800+ 2088MHz Barton - 190 bodu
Athlon XP 3200+ 2200MHz Barton - 214 bodu
Athlon 64 3000+ 1800MHz Winchester - 216 bodu
Athlon 64 3000+ 1800MHz Venice - 220 bodu
Pentium 4 3.4GHz Nortwood - 226 bodu
Athlon 64 3400+ 2400MHz NewCastle - 262 bodu
Athlon 64 3500+ 2200MHz Venice - 266 bodu
Athlon 64 X2 4600+ 2400MHz Toledo - 284 bodu
Athlon 64 X2 4400+ 2200MHz Toledo - 285 bodu
Athlon 64 3500+ 2420MHz Venice - 290 bodu
Athlon 64 X2 4600+ 2604MHz Toledo - 305 bodu
Athlon 64 X2 4400+ 2400MHz Toledo - 311 bodu
Athlon 64 4000+ 2400MHz San Diego - 315 bodu
Athlon 64 X2 4600+ 2808MHz Toledo - 328 bodu
Core 2 Duo E6550 2.33GHz Conroe - 329 bodu
Athlon 64 4000+ 2600MHz San Diego - 339 bodu
Athlon 64 X2 4400+ 2640MHz Toledo - 339 bodu
Pentium E5200 2.5GHz Wolfdale - 360 bodu
Core 2 Quad Q9400 2.66GHz Yorkfield - 384 bodu
Core 2 Duo E8400 3GHz Wolfdale - 432 bodu
Core 2 Quad Q9650 3.00GHz Yorkfield - 434 bodu
Core 2 Duo E8500 3.16GHz Wolfdale - 456 bodu
Core 2 Quad Q9400 3.2GHz Yorkfield - 461 bodu
Core i7-860 2.80GHz Lynnfield - 528 bodu
Core i5-2500K 3.31GHz Sandy Bridge - 569 bodu
Core i7-2600K 3.41GHz Sandy Bridge - 584 bodu
Core i5-750 3.80GHz Lynnfield - 588 bodu
Core i7-860 3.80GHz Lynnfield - 588 bodu
Core i7-860 4.02GHz Lynnfield - 622 bodu
Core i5-2500K 4.5GHz Sandy Bridge - 692 bodu
Core i7-2600K 4.5GHz Sandy Bridge - 692 bodu
Ryzen 5 3600 3.6GHz Matisse - 735 bodu
Core i7-8700K 3.7GHz Coffee Lake - 768 bodu
Core i7-10700 2.9GHz Comet Lake - 854 bodu

Prdel je ze to stale nejsou vsechny CPU co mam.
Obrázek
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Pfff, 46 CPU, to je tak na jednu cast meho testu, musis pridat :P

Jinak ale hezke vysledky. Ja taky musim konecne zapracovat na testech CPU. Ale jeste ladim techniku pro mereni spotreby a napred chci uzavrit definitivne kapitolu s grafikami.

2,8 GHz pri temer default napeti znaci solidni kus, ja jsem s 939 X2 tolik stesti nikdy nemel. Ale zase jsem vyhral loterii na jednojadrech.

Co se tyce 875P, pokud je plne aktivni PAT, mel by ten chipset dosahovat o neco nizsich latenci pri pristupu do pameti. Meritelne napriklad v Aida64, atd. Jestli to je i v praxi rychlejsi, to nevim.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“