Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
janis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. pro 2004
Bydliště: Olomoucko

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od janis »

Tak Doc měl pravdu, na ICH5 jede Live! i v DOSu (aspoň namátkové DOOM a DUKE3D, co jsem testoval), takže to asi splácám jako dual boot W98SE/XP - ale bude to kočkopes, limitovaný v XP AGP portem a v 98SE zase ne až tak dobrou kompatibilitou 6800 se staršími hrami. Přehazovat grafiky ve slotu podle hraných her se mi asi moc chtít nebude.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

6800 neni ve win98 žádná výhra, ale funguje dobře aspoň 2D a na 3D tam ještě můžeš narvat Voodoo2 :P
janis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. pro 2004
Bydliště: Olomoucko

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od janis »

V2 nemám, jen PCI V3. Místo 6800, která poslední má ofiko drivery pro W98, můžu použít ještě něco z řady GF4 a FX5xxx. Radeonky jsou na tom s kompatibilitou W98 her asi podobně (tj. nepodpora některých features), že?
A v XP by to zas chtělo naopak přitlačit, ale tam je větší výběr v PCI-E, nikoliv AGP.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hmm existujou GF7 grafiky (7800/7900) s AGP a je modlej NV40 driver se kterym je jde provozovat ve win98. Ale funkčně to bude to samé jak 6800, tzn kompatibilita auž neni 100%, ošklivej 16-bit rendering a pod. Na některé je třeba flashnout jinej bios protože max Vram pro win98 je 256MB. Když má člověk více tak driver nanaběhne. Mam doma jednu 7800GTX AGP, ňákou čínu a byla 512 a musel jsem do ní dát 256MB bios aby fungovala, ale funguje.

Jinak poslední dobré legacy GPU je FX, FX5900 řada prostě. Novější NV už nepodporujou některý starý věci jako třeba paletized textures, atd, a neni to jen SW problém, nepodpora je v samotnym HW.

Pro mě jako CRTčkáře je pak konec u GF4TI, jakožto poslední Vesa VBE 3.0 ala schopnost měnit refresh rate i v dosu a u DOS vesa her. U FX to už nejde.

Co se Radeonů týče, je to takovej mix, řekl bych že lepší jak NV40 ale mnohem horší jak FX. Výhodou je ale zas kvalita renderingu i v 16-bit.
janis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. pro 2004
Bydliště: Olomoucko

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od janis »

Dík za vyčerpávající rady, proberu krabice a něco tam prsknu - eventuálně bych mohl na staré hry vrazit něco do PCI, co tu mám, nechat propojené VGA a z AGP karty DVI a volit grafiku podle hry přímo v menu, pokud se nebudou rozesírat Windows. Sice je to úlet, rvát k 32MB PCI grafice Preslera a 2GB RAM, ale tak co už.
O GF7xxx a driveru pro W98 vím, ta paměť by měla jít pořešit taky patchem od R.Loewa (grafiku nad 256MB pod W98 nemám, ale jinak mi fungovaly bezvadně všechny patche od něj - na velké disky, SATA driver i RAM nad 1GB - takže nepředpokládám, že s tou grafikou by to bylo jinak). Ale kupovat nic nechci, bylo by to +/- stejné a při dnešních cenách...
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Dvě grafiky bych tam rozhodně nedával, proto jsem zmínil voodoo2, což neni grafika, jen akcelerátor navíc a hlásí se jako multimediální zařízení ne grafika. Dvě grafiky jsou peklo co se driverů týče a pod win98 navíc nelze softwarově určit primární kartu. Primární je vždy ta na které ten stroj postnul a bootnul. Navíc systém obvykle nedokáže fungovat pokud je tam více grafik a nejsou na všechny drivery. Dam příklad, dal by jsi si třeba voodoo3 do PCI a k tomu X1950PRO AGP pro XP a novější hry, ta ale nemá win98 driver, no, tak by ti nefungovalo nic, protože by se detekovalal jako standard PCI VGA a win98 by odmítly spustit D3Dfullscreen protože v OS je nepodporovanej adaptér, ač Voodoo3 by drivery měla. EE, to radši zůstaň u současné konfigurace.
janis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. pro 2004
Bydliště: Olomoucko

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od janis »

Aha, takže taky nic - v tom případě tam asi nechám tu 6800 (eventuelně zkusím GF4Ti a FX5700, co mám) a ty starší kousky games nechám na stroje s dobovějším hw. Dík moc za ochotu a rady.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Pokud by se nekomu hodila KT3 Ultra2 pro starsi AGP, tak jedna je na Aukru, nezkousena https://aukro.cz/set-starsich-zakladnic ... 7012970462
Obrázek
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Nechtěl by někdo 8800GT? Funkční, zn. Palit, asi 512MB, fialové PCB, pokud jste na takové věci ;) Za poštovné a nějaký symbolický bonus, třeba, popř. možná nějaká výměna, jdu po ISA zvukovkách či Socket 7 CPU a starších :)
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ja ne, uz jich par mam a dalsi netreba :) Ale treba se nekdo najde, ta fialova Palit vypada pekne.
Obrázek
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Přikládám foto :)
IMG_20220115_105935.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tak co, vzal to nekdo ? :)

Jaky deal byl s kombinaci nF3 a GF6x00 ? Nejak jsem s tim zadny problemy nezaznamenal. Nasel jsem treba https://forums.tomshardware.com/threads ... ds.856834/ ale me vse bezi jak ma. Dostala se mi do ruky druha NV40 GF6800 od ASUS a ta mrcha uz nejde plne odemknout bez chyb jako Gainward. Jde jen Vertex, pipky bohuzel hazi artefakty.

Taky jsem zjistil, ze nektery problemy s DVI, ktery jsme tu resili, souvisi asi s pouzitou deskou. Na VIA desce, treba KT3 Ultra2 nekde problemy, na nForce 3 ok. Takze i ty problemy s DVI asi casto souvisi s "VIAshit".
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To je spíš věc biosu.

Co se týče NF3 vs NV40, Nvidie to tehdy dost podělala, byla mezi nima nekompatibilita. Docházelo k nevysvětlitelnejm propadům výkonu, prostě to "jelo nic moc" sám jsem to ve své době zažil, paradoxní je že to bylo celkem random nedělaly to všechny desky ani všechny karty. Já jsem třeba měl Leadteka 6800LE full unlock co to dělal až při OC nad 410Mhz, a pak jsem měl MSI 6800LE co to dělala furt, přitom obě karty byly ref PCB.

Nvidia tehdy měla dost hate protože s úplně prvnim NV40 driverem se to nedělo, všechny ostatní to dělali a nikdy to neopravili, resp alespoň ne v době kdy to stále bylo relevantní. Je to paradox protože NV3 i NV40 jsou jinak obecně velice kompatibilní s bezproblémové, ale spolu si občas nesednou. Žádné nastavení AGP a jiné věci na to nemá vliv.

Jinak co se DVI režimů týče, spíš než chipset bych to viděl na bios. To ten inicializuje grafiku a její VGA mody. Když tam pošle něco co tomu DVI nesedne, problém může bejt tam. V chipsetu bych to neviděl.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Hmm, me se nijak problem nF3-NV40 neprojevil u Gainward i ASUS. Zkouseno v MSI K8N Neo2. Samo BIOS je posledni a drivery taky uz pozdejsi, takze to mohlo byt opraveno, kazdopadne se mi neprojevilo vubec nic a nedokazal jsem to reprodukovat.
Obrázek
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

@hladis: Ne! Taková krásná fialová karta, a nikdo jí nechce ani zadarmo! To budu muset hodit na aukro a napsat, že je "hodně zlacená" asi :))
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Skoda ze jich mam uz 5, je hezka. Ji asi hod na Aukro, urcite se to dobre proda.

DF Retro: The Story of Nvidia GeForce 256 - The Original 'GPU'
https://www.youtube.com/watch?v=7JEAoKlFvrc
Obrázek
janis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. pro 2004
Bydliště: Olomoucko

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od janis »

Hladis píše: pon 18. črc 2022, 20:32 Hmm, me se nijak problem nF3-NV40 neprojevil u Gainward i ASUS. Zkouseno v MSI K8N Neo2. Samo BIOS je posledni a drivery taky uz pozdejsi, takze to mohlo byt opraveno, kazdopadne se mi neprojevilo vubec nic a nedokazal jsem to reprodukovat.
Taky mám kombo MSI K8N Neo V2 aka MS-7030 V2.0C - byl problém pohledat správnej BIOS, protože MSI se s tím nemazala a prodávala na stejném PCB vícero modelů. Správnej BIOS se musel volit podle kódu na nálepce posledního PCI slotu. Zajímavý je, že v tomhle kombu ukazuje Everest i teplotu GPU a PCB karty (MSI NX6800), zatímco na Gigabytce s i865 ani ťuk. Unlock pipek i VS v pohodě, funguje všechno.

@Sledge: pěkná, heatsink připomíná Glaciator z Asusek - škoda, že nesháním GF8800, jinak bych ji vzal.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tohle tve kombo je 754 socket. Ja pouzivam primarne 939 verze, tedy tyhle Platinum https://www.czc.cz/microstar-k8n-neo2-p ... 06/produkt Vykon oproti 754 je jinde a Platinum verze jsou ty top. 754 mam tyhle https://www.czc.cz/microstar-k8n-neo-pl ... 40/produkt
Tu MSI NX6800 bys asi nevymenil za ASUS co ? :) Sbiram predevsim MSI, ale u 6800 se mi nepostestilo a mam jen jiny znacky.
Obrázek
janis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. pro 2004
Bydliště: Olomoucko

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od janis »

No já zůstal u s.754 proto, že jsem ho měl i tenkrát (939 jsem přeskočil a šel až do AM2) na 2 boardech - Gigabyte K8NSNXP s nF3, Epox EP-7NPAI s nF4, pak jsem přecházel na Epox EP-MF570SLI právě s AM2. Platinky od MSI znám, pro obě platformy dělali právě ty tmavohnědé PCB. Obyč verze mají PCB červené, jen s tím modelovým číslem je bordel v BIOSech, jak jsem psal. Laciné Semprony 2800+ na tom šly krásně taktovat někam k 2,5 GHz a já nebyl hardcore gamer, tak mi to v pohodě stačilo.
Na značce nelpím, Asus místo MSI by mi nevadil - ty vadné pipky ale jo. Pokud bych se jí ale v budoucnu zbavoval, máš mé slovo, že dám vědět. Třeba se časem objeví něco jiného, co bych do slotu mohl vrazit místo ní, občas přece jen někde něco vyplave v nabídkách za akceptovatelnou cenu.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“