Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

havli píše:...To uz rovnou muzes dat misto V5 GF4 MX a integrovanou zvukovku a rikat, ze to stejne 99% her nevyuzije.
Hladis píše:...Jinak nemuzes, GF4 MX je na stary a predevsim Glide hry realne k prdu, takze to se rici neda. :P
Nevím, jak jsi přišel na to, že GF4 MX je na staré hry k prdu. Ale OK, můžu poupravit na 98% zbytečnost, pokud budeme uvažovat všechny DOS Glide only hry, přičemž bych i tak pochyboval, že všechny poběží na V5. Pod Win si na té GF4 MX nahodím wrapper, případně nastavím Direct3D/OpenGL. No a těch GF4 MX si za jednu V5 koupím 20. Tady bych se kritiky DOCa o maximálním overkillu zdržel :-D
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Prisel jsem na to jednoduse, vyzkousel jsem to. Poradny wrappery pozaduji minimalne DX9.0 a WinXP a Glide neni jen pro DOS. Jenze to uz neni jaksi autenticky Glide zelezo ze. To uz radsi hodim na moderni komp. Klidne si kup 20 GF4 MX, ale jediny co se s nima da delat je ekologicka recyklace, ze bys tedy chtel udelat neco pro zivotni prostredi. :P Od lidi, co se venuji retro, bych tedy cekal vetsi znalost problematiky W98 a maximalni herni kompatibility pro rozbehani snad vsech relevantnich her te doby pod W98, viz. muj projekt :? S GF bych koukal na hnusnej obraz a "pulku" her bych musel hrat tak v software modu, nebo v hnusnym DX modu, pokud ho vubec maji.
Obrázek
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Předpokládám, že hlavním testovacím parametrem bylo: mám tam 3dfx splash screen/nemám 3dfx splash screen. Chápu, že si potřebuješ ospravedlnit desítky či stovky hodin, které jsi strávil zprovozňováním všech těch her na autentickém Glide železe, pro které ses rozhodl na začátku - z mého pohledu ovšem totálně promrhaný čas.
To, že Glide u některých her podporuje více grafických efektů, neznamená, že je tomu tak u všech, a že Direct3D/OpenGL je vždy obrazově podřadnější vůči Glide - to už se tady a všude jinde na internetu probíralo nesčetněkrát. Viz také mnohokrát diskutovaný vliv samotné karty a rozklepané mazanice lezoucí z VGA, což třeba já u svých 20 GF4 MX s DVI neznám :)
Debata se ale poněkud stočila, já říkám, že mnoho věcí nelze hodnotit jednoznačně a podléhají subjektivnímu vnímání - ty zjevně všechno a všechny hodnotíš podle svých měřítek a potom to předkládáš ostatním jako fakt.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

elcrys píše:Předpokládám, že hlavním testovacím parametrem bylo: mám tam 3dfx splash screen/nemám 3dfx splash screen. Chápu, že si potřebuješ ospravedlnit desítky či stovky hodin, které jsi strávil zprovozňováním všech těch her na autentickém Glide železe, pro které ses rozhodl na začátku - z mého pohledu ovšem totálně promrhaný čas.
Predpokladas naprosto spatne a ten zbytek jsi zase uplne vedle. Ach jo to nema cenu.

Uz jeden mam, takze druhy nutne nepotrebuju, ikdyz prsty me svedi. Vim ze po nem byla na foru shanka, ale ma tam jen AMD sponu a zbytek kitu chybi https://aukro.cz/zalman-cnps9700-nt-699 ... escription takze brat nez to vezmu ja, cena neni spatna, jdou za vic. :)

//
A uz je fuc, nekdo odsud ?
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Byl to prihoz jen "par babek" na "co kdyby", ASUS jdou vzdy pomerne vysoko. https://aukro.cz/zakladni-deska-6995681435 Byl to za ty prachy dobry deal a asi si toho moc lidi nevsimlo. Deska je ASUS P2B s Celeronem A 466Mhz a grafarna Asus AGP-V3400TNT. Vse vycisteno a funkcni.
Obrázek
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od maltra »

Skusali ste niekto pripojit “Voodoo3 3500 AGP TV” k monitoru bez toho hrubeho modreho kabla ktory bol sucastou balenia? Na Vogons su vlakna v ktorych sa pise o bastleni adapterov, ja len ze ci s tym mate niekto osobnu skusenost alebo ine riesenie. Ten modry kabel je hruby a tvrdy ako konsky k***t a musel by som mat zadok PC tak 30cm od steny aby som to nejak agresivne neohybal.
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne, když jsem měl 3500 měl jsem i kabel, ale určitě v tý "chobotnici" neni žádá inteligentní elektonika, je to jen mechanická věc plná kabelů a samotné VGA jde už z karty. Tzn vyvést jen VGA piny by určitě šlo. Myslim si že DELL nebo někdo tehdy měl i 3500 bez chobotnice normálně s vGA. Které piny to jsou nevim, v případě velkého zoufalství by to šlo normálně dohledat multimetrem drát po drátu....

Hladis - dobrej deal, celkem lucker, kor jestli to neni ňáká super old revize co by neuměla Coppermine. Nicméně, tak moc mě to pálit nemusí P2B mam už dvě. :P TNT1 v pěkném provedení se taky cení.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne pon 20. zář 2021, 11:45, celkem upraveno 1 x.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

maltra:
No bez bastleni nejaky redukce to nejde. Proto jsem se i V3500 tehda zbavil, jelikoz pouzitelnost je diky ty chobotnici (kterou jsem mel jeste origo zaletovanou) dost omezena a zapojovani hodne krkolomne.

DOC:
Ma to ke stazeni BIOS az z roku 2002 i s podporou Coppermine (Added microcode update support for Coppermine B-0 stepping). https://www.asus.com/supportonly/p2b(mb)/HelpDesk_BIOS/ Akorat nevim co je jinak v tech beta BIOSech. Prodejce udelal chybu, ze dal tak nicnerikajici nazev a fotky taky uplne neodhalovaly co to presne je, takze si asi moc lidi nevsimlo. Docela luck, jelikoz i ta stara TNT je pekna karticka a za tuhle cenu super deal. Takhle budu moci asi prodat zalozni A-Trend BX a mit tak dve ASUSky P2B.

PS: Je to revize 1.12, tedy myslim finalni. https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=26156 Jinak ja ji nejak vylozene nepotreboval, mam tu tvoji P2B-S a jeste zalozni A-trend, ale proste obcas zkousim stesti s malymi prihozy a kdyby byla vadna, tak hodilo by se mi Mendocino a ta TNT.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

1.12 je hodně late ta bude umět i 1/4 PCI děličku a schopnost se dostat s FSB ke 150, to je defakto ideální scénář. Akorát, kdyby jsi tam někdy šel tak spíš SW cestou (byka se daj ovládat těma různejma softama typu soft FSB a pod), ty jumpery na desce co jsou až k FSB 150 to tam tahaj s 1/3 děličkou na PCI.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

V3 3500 v non-TV (tudiz bez chobotnice) existuji. Jednak to delal Compaq jako OEM kartu do sestav... sveho casu jich byla plna ebay. Tam je normalne VGA + SVIDEO. Dale existuje Powercolor Evilking 3 extreme se stejnou konfiguraci vystupu, ale to je podle me dost vzacna karta (= nesehnatelna).

Pro klasickou V3 3500 TV existovala i takova redukce vzhledove velmi podobna klasicke pasivni DVI-VGA redukci. Probiralo se to pred x lety na 3dfx foru. Nicmene ja osobne jsem to nikdy v rukach nemel.

Bastleni by asi slo, ale ten konektor na karte je dost exotika, cili tezka prace ho sehnat a nabastlit redukci tak, aby nedegradovala obraz. Jako uplne nejschudnejsi reseni bych videl pretocit normalni V3 3000 AGP - 183 MHz musi dat kazda. A nebo pokud chces opravdovou 3500, tak se poohlednout po tom Compaqu. Je to tahle karta http://hw-museum.cz/vga/52/compaq-voodoo3-3500-tv-out
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

DOC_ZENITH píše:1.12 je hodně late ta bude umět i 1/4 PCI děličku a schopnost se dostat s FSB ke 150, to je defakto ideální scénář. Akorát, kdyby jsi tam někdy šel tak spíš SW cestou (byka se daj ovládat těma různejma softama typu soft FSB a pod), ty jumpery na desce co jsou až k FSB 150 to tam tahaj s 1/3 děličkou na PCI.
Kvuli OC jsem to bral, chci si zopakovat OCnout Mendocino A jako kdysi :) Hlavni je, ze tahle deska umi i 120GB disky, tedy jde tam prdnout SSD.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nevýhoda P2B je akorát tom že nedovede měnit voltáž. Je tam jumper kterym jde zvednou vcore, ale je to statický o cca 10-15% tzn z 1,6v CPU to udělá 1,75. Chce to reukci co má vlastní jumpery na voltáž, pokud člověk má tu tak cajk.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ta redukce ktera tam byla tohle neumi, to umi myslim ta s tvym Tualatinem, ale ta zase je tebou uzpusobena pro toho tulene.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No spíš ten Tuleň pro ní a ten board co přišel s tim, prostě si to random sedne, ten Tuleň ti v jiný redukci či v jinym boardu nebude chodit stable. Samo sebou, tu redukci můžeš vzít, ale v obyč P2B mi ten Tuleň co jsem ti dal nešel, šel jen v tý divný velký, proto jsem ti to prodal spolu ale před tim jsem tě varoval, profi upravenýho Tuleně jsem si nechal, blbě se to dělá/shání a mam to udělaný na kusech co daj 1,7Ghz a ty už vůbec z ruky nepustim.
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od maltra »

Diky za odpovede hosi, dam tam miesto tej V3 3500 nieco ine, asi V5 5500. Doska nastastie ma regulator napatia takze tam mozem dat aj silnejsi procak ako je v manuale, PIII 650E nabootoval na 728 MHz (6.5x 112). Snad to nerozbije DOS hry.
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Zase k voodoo5 by to chtělu Tuleně nebo K7 jinak celkem bottleneck.

Co se DOS her týče už jsou dávno rozbitý. Resp ty starý co jsou CPU sensitive jsou. Pro ty musim u MMXka co běží na 300Mhz vypnout L1 a L2 cache a udělat z něj defakto 386 jinak se nechytaj. Ty novější typu Doom, Duke a jiné build endgine hry, KKND, NetworkQ Rally a další věci co často já hraju už jsou imuní na CPU speed, tady jde jen o ty opravdu historické kousky a tam už jsi dávno za lajnou nefunkčnosti heh.
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od maltra »

Jasne, aj taky Hexen z povodneho CD mi ide v pohode. Inak este k tomu vystupu z Voodoo3 3500 - ten konektor ktory vraj funguje a je aj tvarovo identicky je M1-A.
https://www.amazon.co.uk/Monoprice-1040 ... B001TILQO6

Tu je o tom vlakno: https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=42111
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

U pomerne dosti DOS her se daji sehnat i jejich Win verze, kde je i fixnuta zavislost na CPU, takze pokud nejaka takova hra blbne, mrkni se zda neni i Win verze, ale to se tyka stale spis late DOS her. Ty prahistoricky reseni maji jen s CPU Killer nebo vypinanim cache, ci staveni specialniho stroje.
DOC_ZENITH píše:No spíš ten Tuleň pro ní a ten board co přišel s tim, prostě si to random sedne, ten Tuleň ti v jiný redukci či v jinym boardu nebude chodit stable. Samo sebou, tu redukci můžeš vzít, ale v obyč P2B mi ten Tuleň co jsem ti dal nešel, šel jen v tý divný velký, proto jsem ti to prodal spolu ale před tim jsem tě varoval, profi upravenýho Tuleně jsem si nechal, blbě se to dělá/shání a mam to udělaný na kusech co daj 1,7Ghz a ty už vůbec z ruky nepustim.
No ja ted nevim jaka uprava tam je a co jsi tam zbastlil, ja to nerozebiral. Schvalne to po updatu BIOSu hodim na tu druhou P2B co to udela. Jinak uz ti dosla ta profi bedna z Aukra ? :)
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To co máš ty nemá nic krod odebranejch pár pinů aby to postnulo v coppermine systémech, ale nemá tam žádné ty resistor mody, pointa je ta že s touhle redukcí a tou velkou Asuskou si to sedne a jede to stable, v jinejch deskách mi to nejelo stable. Nejde o biosy, jde o clockgen na boardu vs ten na FCPGA adaptéru vs CPU. Nepočítej s tim že ti to na těch jinejch P2B půjde, postne to, ale stable to nebude.

Jinak ten velkej stroj už dorazil ale zatim jsem neměl moc času si s nim hrát, asi o víkendu, dorazilo mi ještě pár dalších věcí.
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od maltra »

Na Tualatin existuje Powerleap adapter, jeden je na eBay UK ale chce za to £450. On celkovo ma tie ceny totalne mimo.
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“