Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

EDO DIMM mam ve vicero kusech - 128 MB, 256 MB a pak nejake mensi, snad 8 nebo 16 MB. Ale takhle z hlavy nevim, jestli maji vyrezy kompatibilni s SDRAM a jestli jsou 5V nebo 3,3V. Kazdopadne EDO ma ve specifikacich jeste i440BX, ale nikdy jsem to v praxi nevidel bezet. Ty 256ky mam v PPro masine, kde to funguje perfektne - nicmene i440FX nic lepsiho nez EDO stejne neumi.
Pak jsem mel jeste kratce v rukach tatuv stary PC s Pentiem MMX na i430TX desce. Tam jsou 2 dimm sloty a osazeno ve dvou modulech dohromady 64 MB. Az sem dobry, ale kdyz jsem tam menil disk, tak se mi od pohledu zdalo, ze jeden modul je EDO a druhy SDRAM, coz je prapodivna kombinace. Schvalne se nekdy musim podivat, co to reportuje pri POSTu. Tak jako tak ta masina funguje bez chyb uz 25 let (mimo odesleho HDD) :D

Co se tyka V2 - i v singlu chodi solidne. Mival jsem kdysi davno jednu 8MB V2 v masine s Celeronem a i810 chipsetem.... a jak se na tom pekne hralo.

Jinak s ventilatory sis opravdu vyhral, na to bych ja asi nervy nemel. :-D Vetsinou proste zapojim na 5V nejake randomy a chodi to uspokojive. Ted na MS-6168 masinu mam prichystane dva nizkoprofilove 60mm kousky https://www.gme.cz/ventilator-sunon-mf60101v1-1000u-g99 Ty zapojim pres odpor (puvodne urcene k nejakym Noctua vetrakum) a uvidi se. Pocitam, ze to bude prakticky neslysne a chlazeni naprosto dostacujici. Kdyztak je udusim jeste vetsim odporem, kdyby tocily i tak prilis rychle.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od mr.qeg »

OT: Havli, si tak jen s těmi tvými posledním 2-3 větami zasteskním, že opravdu v této době cca až max rok 2000-02, kdy ta minitiurizace/moorevův zákon fakt fungoval a věci šly dál. Pak už je to jen takové oddalování konce mi tak přijde. Asi i proto teď je to retro tak expensive, zřejmě si to myslí více lidí :oops:
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak ta ESS688 funguje a funguje i komplet bez jakéhokoliv softu či TSR. Takže super.

Akorát se mi nedařilo zprovoznit IRQ7, když jej naswitchuju tak prostě nefunguje, musí bejt IRQ 5. Jinak ale defaultně funguje jako SB PRO i ESS 688/1688 compatible.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

TSR potrebuje jen pro MPU-401
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Hladis píše: pon 13. pro 2021, 12:15 Proste ale tu 1688F DOS hry a konfigurator nevidi, vidi ji az pod W98.
tak se mi ji podarilo rozbehat pod DOSem s jinym DOS driverem. Mrcha potrebuje prislusny driver k tomu, aby pod DOSem behala, bez nej ani tuk. Kazdopadne Wavetable konektor stale blbne, takze to je karta tak pouze pro FM syntezu.

Dostala se mi do ruky jeste jedna ES1868F a to je stejna tragedie jako ty dve. Nevim kde se vzalo tohle vyzdvihovani tehle OEM ESS karet, ale ja je muzu zaradit mezi to nejhorsi z toho co mi tu zbylo (vylozeny odpady jsem rozprodal). Napada me neco o retro konfirmacnim zkresleni lidi a ze ta nekvalita je vlastne jakoby soucast retro zazitku, nebo mam neuveritelnou smulu, coz ale se mi vubec nezda, aby vsechny tri karty mely tak spatny vystup cirou nahodou. Uplne nejhorsi nejsou, mel jsem horsi, ale takhle spatny jsem to tedy necekal. Naprosto strasny zvukovy vystupy, total cheap nekvalitni soucastky a zpracovani. Je mozny ze neni na vine cip jako takovy, ale kvalita tech karet, kazdopadne to bych mohl posoudit jen ze sehnani nejaky opravdu kvalitni karty s timhle cipem. Nejhorsi je ta kvalita zvuku co z toho jde, to je naprosta hruza. Kdyz jsem tam dal zpet AWE32 (CT3900) nebo Ensoniq Soundscape pro porovnani, tak to byl doslova balzam na usi a to ta AWE32 taky neni best of the best, spis lehky nadprumer, kdy Ensoniq je jeden z nej co se kvality zvuku tyka. Absolutne nedoporucuju jit po tehle cheap OEM srajdach, to co z toho leze je naprosto priserny. Tedy pokud tu hruzu neberete jako autenticky retro zazitek, nebo mate sluchatka za par korun, kde se to v nekvalite samotnych sluchatek celkem ztrati (vyzkouseno), ci stary retro plastovy chrastitka pro retro autenticitu. Proste tudy soudruzi ne, tohle byla slepa ulicka. I ta cheap Yamaha je lepsi a i tak to taky kvalitou vystupu neni zadna hitparada a nechal jsem si ji jen pro kompletaci. :|

Jsem ani nevedel, ze Serdaco vydalo X2GS, tedy novou verzi X2 s licencovanym Roland GS https://www.youtube.com/watch?v=HdMogiKA3lY Starsi X2 upgradovat jiste na tohle nejde, takze to bych musel starsi X2 prodat. Ten Roland me dost laka.

//
Tenhle silenec dela srovnani desitek wavetable karet a zarizeni https://www.youtube.com/watch?v=U-HYQ_dnxnQ
Obrázek
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Co je ta další ES1868F za model? Zatím ses modelově minul s tím, čím disponuju, takže je možné, že si skutečně vybíráš brak. Na druhou stranu (vzhledem k tomu, že už je to tvoje třetí ESS) to skutečně může být tím, že máš "jiné" uši než ostatní (případně sluchátka s nevhodnou impedancí). Z osobních zkušeností a z infa ostatních lidí na netu jsem nikdy nezaznamenal takhle velké stížnosti na kvalitu zrovna konkrétně ESS zvukovek.
Řekl bych, že kvalita součástek je u těch pozdních vysoce integrovaných ESS zvukovek irelevantní. Tam je v zásadě osazen jen samotný čip + případný zesilovač (ale ten taky vůbec osazen být nemusí, jednu kompletně očesanou ISA ESS jsem tady postoval). Nedokážu posoudit, jestli taková cost-efektivita je z hlediska kvality signálu špatná, nebo ne. Kupříkladu jednočipová řešení pro DOS zvuk jsou aplikována i v retro projektech jako je weeCee, tak by to snad nemusel být chybný přístup (tzn. že kvalita zvuku se nemusí nahnat další kupou kvalitních součástek, či různých filtrů).
Pokud jsem někdy zaznamenal stížnosti na starší zvukovky, tak to bylo ve vztahu ke starším Creative zvukovkám (aneb tzv. "Noise blastery"). Úroveň šumu je vlastně jediné, co jsem schopen kvantitativně porovnat. Pokud ti vadí něco jiného, tak už to je spíš záležitost individuálního vkusu. Kupříkladu mnoho audiofilů hodnotí jako svatý grál vinyl, přičemž nemají potuchy, co je to mastering a co vlastně slouží jako zdroj pro výrobu vinylů dnes. To, že potom vinyl má jiný zvuk, než co bylo nahráno ve studiu, to už je jaksi netrápí.
Každopádně je fakt, že DOS zvuk mi už z povahy věci nikdy nestál za to, abych ho testoval na nějakém drahém reprodukčním systému. Ostatně i na hlavním PC mám obyčejné Microlab stereo na integrované zvukovce, ale je dobré vědět, že kdybych chtěl hrát DOS hry s high-tech sluchátky, tak budu pravděpodobně zklamán :)
DOC_ZENITH píše: stř 22. pro 2021, 12:05 Pěknej stroj, i když jak Havli říká, V2 by se tam hodila, ničemu neublíží, nikdy nezpůsobí nekompatibilitu, naopak jí přídá.
...
No, teď jsem V2 v té sestavě testoval a hned problém :) Po instalaci ovladačů docházelo po najetí systému po cca minutě k tvrdému zamrznutí a posléze samovolnému restartu PC. Instaloval jsem odzkoušené poslední referenční ovladače 3.02.02 a tak nějak vydedukoval z diskuzí, že problém by mohla být alokace paměti (i když to se probíralo většinou v souvislosti s S3 jakožto hlavní grafikou). Zkusil jsem tedy FastVoodoo2 4.6 a s tím už to běží bez problému - nějaký nápad, co tam bylo špatně? Jaké ovladače se vůbec hodí pro můj případ nejlépe?
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No mas myslim tu BTC s Wavetable cipem ne ? Ja mam tu samou jen bez Wavetable ESS cipu. BTC na Vogons berou jako ty ok, ale na Vogons taky do toho nervou sluchatka za 5k :) . Mam nekolik kvalitnich sluchatek od Sennheiseru a je problem, pokud je zdroj zvuku spatny, uslysim to v nich ze to hraje blbe. Kdyz jsem tam dal levna sluchatka KOSS, tak to tak hrozny nebylo, ale to se cast ztraci v nekvalite samotnych sluchatek. Holt to neparuju s plastovymi repracky nebo levnymi sluchatky. Ty ESS jsou jen o neco lepsi nez ty prvni verze "noiseblaster" 16. Tri ESS a vsechny podobny noise-distortion nemuze byt uz nahoda. Muzu nechat nejaky prostor, ze fakt mam smulu na nejaky pofiderni kusy. Jinak zkresluje to zvuk i z X2, pokud je v wavetable konektoru a ne, to neni individualnim vkusem, to je proste nekvalitni zasumely a zkresleny zvuk. Asi tezko zvukovky jako X-fi, ASUS DX...... nebo vubec draha ZxR v hlavnim kompu (kterou muzu brat jako referenci) hrajou blbe a jediny stary ISA ESS dobre.
Obrázek
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

elcrys píše: ned 2. led 2022, 19:10 No, teď jsem V2 v té sestavě testoval a hned problém :) Po instalaci ovladačů docházelo po najetí systému po cca minutě k tvrdému zamrznutí a posléze samovolnému restartu PC. Instaloval jsem odzkoušené poslední referenční ovladače 3.02.02 a tak nějak vydedukoval z diskuzí, že problém by mohla být alokace paměti (i když to se probíralo většinou v souvislosti s S3 jakožto hlavní grafikou). Zkusil jsem tedy FastVoodoo2 4.6 a s tím už to běží bez problému - nějaký nápad, co tam bylo špatně? Jaké ovladače se vůbec hodí pro můj případ nejlépe?
Uz si to nepamatuju presne, ale u poslednich referencnich driveru pro V2 se mluvilo o nejake nekompatibilite s K7 procesory. Tak mozna to plati pro rychlejsi CPU obecne. Ja jsem vzdycky pouzival FastVoodoo s rychlejsima CPU a nikdy problem nebyl. Jedina vec, na kterou je potreba dat pozor je automaticke OC V2 na 93 MHz - kdyby to nahodou nedavala stabilne. Referencni ovladace jsem instaloval obvykle jen na masinach typu Pentium MMX a podobne, kde to chodilo.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Hladis píše: stř 29. pro 2021, 21:05 Jsem ani nevedel, ze Serdaco vydalo X2GS, tedy novou verzi X2 s licencovanym Roland GS https://www.youtube.com/watch?v=HdMogiKA3lY Starsi X2 upgradovat jiste na tohle nejde, takze to bych musel starsi X2 prodat. Ten Roland me dost laka.
Nejde, na PCB je novy chrobak. Zrovna hento ma moc neberie, ja zostanem uz svojej standardnej X2.

Ja som si akurat koncom roku spravil radost, a kupil som RPi Zero 2 W s vidinou, ze mt32-pi projekt bude updatnuty. Nastastie som mal pravdu, vo verzii 0.11.0 borec pridal podporu pre toho noveho krpca. Tak ma akurat niekedy caka naletovanie 40-pinu, nakolko na rozdiel od plnotucnych RPi, Zero 2 W z fabriky prichadza bez headeru.

Tunak je blizsie info, o co v tom projekte ide: https://github.com/dwhinham/mt32-pi
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Roland je takova reference, kterymu se to skladalo na telo a zni to dobre, takze me to laka. Nechce nekdo Dreamblaster X2 ? :D
Obrázek
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Hladis píše: ned 2. led 2022, 20:23 No mas myslim tu BTC s Wavetable cipem ne ? Ja mam tu samou jen bez Wavetable ESS cipu. BTC na Vogons berou jako ty ok, ale na Vogons taky do toho nervou sluchatka za 5k :)
...
Ta s Wavetable je tenhle model, co jsem tu už dával (+ tam mám navíc zesilovač a wavetable):
Obrázek

To ale není BTC. BTC označuje zvukovky jinak, viz třeba 1857A:
Obrázek

Na Vogons, ve známém threadu: https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=62&t=50552
je uvedena třeba BTC 1855, která má osazený nevypnutelný zesilovač, přitom tam píše, že je výstup bez šumu. Tomu ale moc nevěřím, jelikož všechny ESS, co mám se zesilovačem, znatelně šumí (zcela zřetelné i na Porta Pro sluchátkách). Jak jsem už psal, já zesilovač vždycky vypínám a hlasitost potom nastavuju cca na 10 z 15, potom je zvuk čistý.

Taky zvukovky obecně očekávají na výstupech (line out, speaker out) určitou impedanci, někdo to na Vogons zmiňoval v souvislosti se SoundBlasterem. V extrémních případech může případný nesoulad údajně prznit zvuk, protože to příslušné obvody neutáhnou.
havli píše: ned 2. led 2022, 22:37 Uz si to nepamatuju presne, ale u poslednich referencnich driveru pro V2 se mluvilo o nejake nekompatibilite s K7 procesory. Tak mozna to plati pro rychlejsi CPU obecne. Ja jsem vzdycky pouzival FastVoodoo s rychlejsima CPU a nikdy problem nebyl. Jedina vec, na kterou je potreba dat pozor je automaticke OC V2 na 93 MHz - kdyby to nahodou nedavala stabilne. Referencni ovladace jsem instaloval obvykle jen na masinach typu Pentium MMX a podobne, kde to chodilo.
Údajně je problém v Fxmemmap.vxd referenčních ovladačů (drobné rozdíly v tomhle souboru vůči FastVoodoo tam jsou). Jen ze srandy to zkusím prohodit zpět v těch nainstalovaných FastVoodoo, jestli to začne zase tuhnout.

Ta X2GS mě zaujala. Chápu, že autor nechce uvolnit soundfont Rolandu i pro standardní X2 (potom by si ho tam hodili i neplatící zákazníci), ale nedá se sehnat někde neoficiálně? Ten extra šváb je vyloženě umělé omezení. A co ten mt32-pi, tam má v podporovaných taky Roland GS - je GeneralUser GS srovnatelný?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

https://imgur.com/Bfpgv3b

Jen ještě postnu tohle, tohle jsou 2 ze 3 ESS karet co mám. Třetí je s takovym modrym PCB, je tam ES1688F, ta je PNP. Tahle malá s ES688F nemá OPL3 to je na klon čipu tam v levo a ta nahoře je ňáká CompaQ ES1686F OEM karta do starý workstation, všimněte si těch extra pinů za isou, pravděpodobně out pro ňákej in-case speaker nebo tak ale funguje ok v normálních kompech v normálnim ISA.

Každopádně všechny 3 hrajou decentně, rozhodně nemohu říci že hůře jak SB. Všechny 3 se staly instant favority mezi ISA zvukovkami. ES688F se konfiguruje jumpery a funguje bez jakéhokoliv SW, sama se nainicializuje jako SB PRO nebo ES688F u her co jí uměj nativně, neni třebna žádnej TSR driver nic.Ta s ES1688F je ta samá story ale musí bejt dobře nastavenej PNP bios. Dobrý je že je plně zpětně kompatibilní s ES688F.

ES1686F pak bohužel neni zpětně kompatibilní s ES688F a hry co maj podporuje pro tento čip tak s ES1686F nehrajou, resp jen v SB PRO režimu a i to potřebuje inicializaci driverů, nefunguje sama bez TSR nebo win driveru. Její výhoda je ale zase ta že je to jediná ISA zvukova co mi s použitim WDM driveru hrála ber škubů i v red alertu 1 na KT133.

Ale zpět ke kvalitě přijde mi prostě naprosto OK. Možná jediné co mě napadá je že u spousty starších her co uměj jen staré SB je lepší nastavit SB 2.0 než SB PRO, protože PRO standard hovoří že při aktivnim stereu jen sample rate jen 22,5Khz, ale 2.0 při monu 44,1Khz, což dle mého názoru zní lépe.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

elcrys:
Jo tak to mas jinou. Jsem taky cetl na Vogons, jak BTC jsou jako ty vyborny s dobrym vystupem a aby lidi sli po BTC s wavetable cipem, jak je to super....., ale proste dobry to neni a vylozene dle me kecaji uz prave proto, ze na ty BTC nejde amplifier vypnout a je to urvany des a hruza. Kdyz se na nektery ty lidi tam podivam, jaky vlastne pouzivaji sluchatka-repraky, tak mi pak bylo jasny odkud vitr vane. U ty druhy 1868 jde amplifier vypnout, ale zvuk je stale nejaky divny a me pripada, ze hlavni problem je asi ve smejdskych a umirajicich kondikach.

Ani uvolnit nemuze, je to na 100% oficialne licencovany, proto to omezeni a extra svab. Neoficialne nejaky autenticky Roland soundfont nesezenes, jen ruzny hokus-pokusy a napodobeninmy, coz je vetsinou o nicem. Autenticky Roland sezenes jen tak, ze si ho koupis.

PS: Mel bych mit na ceste ES1938S Solo-1, byla v baliku jinych karet, tak jsem zvedavej, ikdyz Audigy to urcite nenahradi.
Obrázek
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

elcrys píše: pon 3. led 2022, 19:26 Ten extra šváb je vyloženě umělé omezení.
Ten svab nie je ziadne umele obmedzenie. Ten svab je tam prave preto, lebo je to oficialne licencovany GS soundfont od Rolandu na separatnom chipe. Na tom wavetable module mas 2 separatne soundfonty, jeden (Roland) je read-only, druhy je prepisovatelny a prepinas medzi nimi pomocou MIDI sprav.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

S timhle X2GS bych byl vesmes na 90% pokrytej co se MIDI tyka, Roland je jistota, ze vsechno bude hrat jak ma kvuli tomu, ze byl referenci, jelikoz casto u jinych soundfontu a karet je pomerne velka variabilita jak to kde hraje. Co hraje skvele v DOOM zase hraje blbe treba v HOMAM, atd... a ze jsem si s tim vyhral. 10% pripada na Yamahu DB50XG. :D

Jinak neprihodte si za tak maly peniz na GF3 :) https://aukro.cz/winfast-geforce-3-tdh- ... 7002462654 a i GF4 se dostavaji nejak vysoko https://aukro.cz/graficka-karta-nvidia- ... 7002117993
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ruku na srdce tu GF3 dříve či později prodá. Tohle je jedna z nejlepších GF3 a jejich hodnota roste. GF4TI lezou k tisícovce už dlouho a o tuhle se perou protože je to Gaiward. Celkem cetka mezi Gaiwardy ale stejně se perou.

Já jsem původně chtěl vzít 3 resp dvě GF4TI a udělat digital out compatibility test, na popud těch tvejch problémů co já jsem nezaznamenal. Mam doma jedhoho Abita 4400, jednu MSI 4200, pak je teď na aukru tahle což je defakto ref provedení se SIL převodníkem na DVI:

https://aukro.cz/sparkle-nvidia-geforce ... 7001054378

Ten Giaward má Texas instruments převodník a tenhle Prolink má ňákej THine:

https://aukro.cz/nvidia-geforce4-ti-420 ... 7002513735

Ale ai si nechám zajít chuť. Jednal bych jinak kdybych neměl žádnou GF4TI, ale ňáký mam, na toho Giawarda jsem hodil 700 a byl jsem instant přehozen, takže bye bye.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Co vlastne bylo za problem s DVI? Zbeznym pohledem tu mam na GF4 Ti vetsinu karet se SILem, ale nejaky kus s THine se taky najde. Moc se mi to testovat nechce, ale kdyztak nejakou rychlou zkousku muzu udelat.

Taky zvazuju myslenku dobastleni DVI vystupu na GF4MX, ktera vyuziva integrovany TMDS, coz se zase muze chovat jinak.

-------------
Jinak co se tyka X2GS - skoda, ze jsem pred rokem koupil obyc X2. Dalsich 100e davat nebudu, ostatne pochybuju, ze by byl nejak extremni rozdil original Roland a X2 s nahranym neofiko Roland sounbank.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ty neoriginalni napodobeniny Roland soundfonty hrajou casto pomerne blbe v sirsim spektru her. Me se nepovedlo sehnat zadny z tehle "Roland" pokusu, ktery by hral ve vsem opravdu jako Roland. Ten neofiko v X2 jsem taky zkousel a vratil se rychle k Buranu.

Problem s DVI se nejspis tyka LCD od AOC, to jsme kdysi resili.

Ten Gainward, coz neni zadna super GF4, atakuje uz 1k. OMG To jsem rad ze GF4 mam slusnou hromadu a k tomu jednu z best od Leadteku. Jeste nedavno chodily GF4 na Aukru za 3 kila. :roll: Zacina to byt u nekterych veci dost prehnany.
Obrázek
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Tenkrát jsem to testoval i na jiných LCD a blblo to taky:
viewtopic.php?p=9656473#p9656473

Dál jsem uváděl, že ta moje GF4 Ti měla THine, MX440 něco integrovaného a stejně to nechodilo dobře. Potom jsem se stejně utvrdil v tom, že DVI je pro DOS nepoužitelné, zvláště s nvidií.
Srandista píše: úte 4. led 2022, 14:19
elcrys píše: pon 3. led 2022, 19:26 Ten extra šváb je vyloženě umělé omezení.
Ten svab nie je ziadne umele obmedzenie. Ten svab je tam prave preto, lebo je to oficialne licencovany GS soundfont od Rolandu na separatnom chipe. Na tom wavetable module mas 2 separatne soundfonty, jeden (Roland) je read-only, druhy je prepisovatelny a prepinas medzi nimi pomocou MIDI sprav.
Jsem přesvědčen, že by ten oficiální Roland soundfont mohl autor s klidem dát i na obyč X2. Co tomu brání jsou samozřejmě licenční podmínky - to, že to je na extra čipu je v zásadě jen ochrana pro kopírování. Autor se určitě postaral o to, aby ten soundfont nešel lehce vytáhnout a plácnout do běžné X2.

Právě to babrání s různými neofiko soundfonty mě doteď odrazovalo od koupi X2. Já taky bral Roland jako zlatý standard a v zásadě by mi stačila i jednoduchá varianta DreamBlasteru S2 s natvrdo nabastleným Rolandem.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Hladis píše: úte 4. led 2022, 17:43 Ty neoriginalni napodobeniny Roland soundfonty hrajou casto pomerne blbe v sirsim spektru her. Me se nepovedlo sehnat zadny z tehle "Roland" pokusu, ktery by hral ve vsem opravdu jako Roland. Ten neofiko v X2 jsem taky zkousel a vratil se rychle k Buranu.
Tak ja siroke spektrum nehraju, takze mi celkem staci tenhle neoriginal - ze vsech dostupnych soundfontu pro X2 mi prijde nejlepsi. Nicmene kdyby byl nejaky "lite" Roland wavetable s primerenou cenovkou, asi bych do toho sel.

Co se tyce DVI na GF4, udelam nejake zbezne testy na KT333 masine, tam by mely chodit prijatelne i DOS hry. Akorat bude patrne lepsi vytasit opravdovy monitor aby to melo vetsi vypovidajici hodnotu. Ja jsem si totiz zvyknul retro stroje poustet pres zachytavaci kartu a tam se to muze chovat jinak.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“