Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hladis - Ještě k NV40 kartám, paradoxně, bavíme li se o ref PCB AGP karet tak NV měla 3 návrhy. Ultru s 2 molexy, pak GT co měla PCb ultry ale jen jeden moxel a polovinu mosfetů neosazenou, a pak 6800 a 6800LE měly jiné PCB. Paradoxně ale to PCB z 6800LE dokázalo napájet více než to z 6800GT. U 6800GT nebylo radno zvedat voltáž z default 1,3, ultra používala 1,4, přes nbitor šlo u většiny karet vnutit až 1,5v a taková LE i s odemčenejma všema pipelines to obvykle dala a nekillnulo jí to. Default voltáž 6800 byla 1,2, LE pak 1,1 a 1,1 byla rovněž idle a low-power 3d voltáž.

Mé zkušenosti říkaj že NV40 má sweetspot na 1,3v. S 1,1 dá stejné jádro třeba 340Mhz stable, s 1,3 dá 420Mhz a s 1,4 dá 440 a vejš už se tomu moc nechce. Štatná neni ani GS s NV40 jádrem, jde taky odemykat a mívá většinou 256MB a je cheap. Tyhle karty šly i easy modifikovat na Quadra a varianty pro Apple, pamatuju si že jsem flashoval jednu GS na Ultru mac edition pro G5tku a jelo to tam.

NV si to ale rychle uvědomila a NV40 bylo poslední GPU kde šlo SW cestou odemykat pipelines. Vlastně nebylo, pak byla ještě GTX465 co šla odemknout.

K támatu S3 karet a jejich 2D obrazu, z mého úhlu pohledu CRTčkáře je obecně ohavnej. Mam jednu S3ku ani nevim co je to za značku ale ta má prostě good obraz, jasný barvy, jasná bílá pěknej obraz prostě. Nemam žádnou přesvětlenou, spíš naopak, vše je mdlý a vyblitý, tahnoucí do béžova prostě weak singál. Až na tu jednu. Kyž to porovnam s obrazem co leze třeba z R300 Radeonů tak je to nebe a dudy a to i v low-ress DOS režimech, to samé třeba GF256 a vejš od solidních značek. Voodoočka jsou někde na půl cesty, rozhodně nejsou the best. Taky se lišej kusově. Banshee of Creativu má pěknej obraz. Voodoo2 maj vyblitý barvy všechny, voodoo5 má barvy ok ale nemá moc "punch" a čistou bílou. Její obraz je navíc velice ovlivněn AA. Čím více AA vzorků tím větší kontrast, u mého NECu FE1250+ to i způsobí přestřely co způsoběj "bleed" některejkch barev a když se na 6K třeba zapne MSAA4x tak se musí na monitoru stahnout kontrast aby se toto nedělo.

Staré PCI a ISA karty jsou na tom podobně jak S3. Cirrus logicy meh, ale třeba stará WD ISA je lepší. Krásnej obraz a i výkon ve Vesa režimech maj starý Matroxy, takový ty různý Mystique historie ještě před G100, krásnej obraz super 2D karty. Dobrej obraz má taky Alliance AT25 based PCI 2D only karta co tu mam, její driver navíc umí ovládat gammu/kontrast pro jednotlivý barevný složky a stala se z ní díky tomu má favorite 2D karta. Neni tak fast jak třeba ten Matrox nebo S3ky když se na nich nahodí ten VBE TSR driver, ale ten obraz je prostě good. Potvrzuje to i Voodoo rusk od Herculesu co má stejnej čip pro 2D a má rovněž pěknej obraz.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Uplne jsem na to zapomnel ze to slo a narazil jsem na to nahodou, tak jsem si prolezl net a nacerpal informace co a jak. GF6800 se moc v CZ neukazuji a mam jen ten AGP Gainward 6800 a pak pred par dny PCIe 6800GS od Leadteku. Jeste tu mam Quadro FX1400, ale to je spis mimo soutez. 6800 radu bude orisek levne zkompletovat.
Hladis píše: ned 13. bře 2022, 21:36 Kazdopadne tohle je provar https://aukro.cz/nvidia-geforce-6800-ul ... 7006150903 kartu zkratuje mosfet, ktery je dead a neni to 6800 Ultra, ale 7800GTX. Cely system tak nejde zapnout, jen to problikne a konec, ochrana zdroje to hned vypne.
Provar se zmirnil dohodou s prodejcem, poslal jako nahradu 7800GT. 8)

Jen tak na ukazku jak moc je Aukro uz mimo, vyhral jsem ted na ebay treba 1900XTX za 12.63 Eur, tedy cca 312 korun.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

U PCI-E verzí je to chaos. NV40 používla vesměs jen ultra a GT a běžela tam s bridgem protože je to native AGP čip. 6800 bez GT používá 110nm shrink co má nativně jen 12pipelines, ale je nativně PCI-E ala NV41. 6800GS pak používá shrink tohodle čipu na 90nm ala NV42, ten má taky jen 12pp ale díky 90 jde zas brutálně točit, typicky klidně k 600Mhz, což bohatě vynahradí ty chybějící pipelines.

U 6800GS AGP jsou 2 verze. Původní s NV40 co má 12 pipelines a by default běží podtaktovaná tzn pomalejší jak PCI-E verze, jdou u ní ale odemykat pipelines protože má NV40, a pak novější s HSI bridgem a NV42 čipem.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od elcrys »

Jak jsem tady nedávno zmiňoval automatický patchovací prográmek pro BIOSy, tak jsem se konečně dostal k jeho otestování:
viewtopic.php?p=9820480#p9820480

Jako předmět svých testů jsem vybral desku Yakumo Y586VIA, se kterou jsem měl tenkrát problémy s nefunkčním UDMA:
viewtopic.php?p=9514121#p9514121

Mimo jiné jsem zjistil, že pod OEM označením se skrývá deska PC Partner VIB804DS, na kterou existuje update BIOSu. Takže jsem po cca 25 letech vlastnictví desky updatoval BIOS :) Update sice nevyřešil ono UDMA, ale odstranil problém s detekcí SDRAM - teď není problém osadit až 256 MB moduly (předtím max 32 MB). Každopádně po prohnání BIOSu utilitou to fixlo několik věcí:

Kód: Vybrat vše

C:\award>bp-4_51.exe vpxas619.bin
BIOS Patcher ver. 4.51.
Attention! Advanced qualification is required!

Found 1Mbit BIOS!

1. New CPU Support           : -> fixed.
2. P3-detect error           : is not needed to be fixed.
3. New Koeffs Support        : -> fixed.
4. 32Gb-problem              : -> fixed.
5. Some HDD detect-problem   : -> fixed.
6. "MB"/"GB" string search   : -> fixed.
7. 65Gb-problem (1-st step)  : -> fixed.
8. 65Gb-problem (2-nd step)  : -> fixed.
9. Error display Freq>999MHz : is not needed to be fixed.
10.Error display Koefs>9.5x  : not found.
11.New Stepping Support      : is not needed to be fixed.
12.Tualatin L2-init error    : not found.
13.New Freq in Setup open    : not found.

14.Set "Y" as default on exit: -> fixed.


Write Allocate addinng: -> fixed.
UDMA66/100/133 on UDMA33_only_MB patch: -> fixed.

Tweak options addinng:

CBROM V2.07 (C)Award Software 2000 All Rights Reserved.
Adding modul.tmp  32.6%
CBROM V2.07 (C)Award Software 2000 All Rights Reserved.
Adding tweak.tmp  69.5%
CBROM V2.07 (C)Award Software 2000 All Rights Reserved.
Adding start.tmp  87.5%

if you can`t see all messages - choose 80x50 mode or run with ">report.txt".
(c)2002-2003 apple_rom, www.ROM.by
C:\award>
Včetně nejdůležitějšího "UDMA66/100/133 on UDMA33_only_MB patch", tzn. chyby, kdy první desky s UDMA automaticky nastavovaly nejvyšší rychlost dle podpory disku, což následně způsobilo problém s "negotiation" při nastavení UDMA 5 na UDMA 2 only desce.
Po flashnutí BIOSu můžu potrvrdit, že při POSTu je správně nastaveno UDMA 2 a SD to IDE adaptér funguje korektně v DMA módu pod Windows, což hodí necelých 20k bodů v benchmarku úložiště, což odpovídá špičkovými rychlostmi UDMA 2 a v zásadě maximu onoho adaptéru. Takže utilita zafungovala.

Nedávno jsem taky koupil s pasivním adaptérem pro srovnání CF kartu (MLC a taky podporuje UDMA):
https://aukro.cz/cf-card-cf-karta-karty ... 7007139078

Ale po několikaletých zkušenostech můžu jen doporučit onen SD to IDE adaptér, jelikož je to prostě levnější (pokud započítám i cenu nových karet) a univerzálnější řešení. CF karty mají kontrolér v sobě, takže tam se může kompatibilita dost lišit kus od kusu, kdežto SD to IDE adaptér řeší komunikaci sám o sobě a je úplně jedno, jakou kartu tam člověk nacpe + podporuje hot-swap.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Takze u SD karet v redukci nehrozi problemy s tim, ze karta neni "bootovaci"? U nekterych CF jsem se s tim setkal. To bych asi mel nejake SD redukce + karty nakoupit jako nahradu starych HDD v nekolika pracovnich PC.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Adaptér jsem testoval minimálně u deseti různých základních desek a na žádný problém s bootováním nenarazil - adaptér se sám o sobě hlásí jako klasický disk. Karta sama je naprosto "odstíněna" od hostitelského systému. Samozřejmě pro nabootování Win 98 je potřeba mít nastaven "boot flag" v souborovém systému osazené karty, což standardně dělá instalátor OS (není potřeba ani formátovat přes fdisk apod.). Potom si člověk může prohazovat instalace OS na kartě pouhým překopírováním (proto si udržuju databázi záloh pro konkrétní desky) a OS běží bez problému. Když má člověk rychlou kartu, tak je radost s tím pracovat a přenášet soubory.

Pro modernější systémy ale může být tento adaptér limitací - maximální propustnost mám otestovanou na zhruba 24 MB/s, bez ohledu na kartu. To je potom lepší použít nějaké SSD s IDE to SATA adaptérem.
Jinak nějaké info zde:
https://www.vogonswiki.com/index.php/Storage
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Zřejmě moje poslední retro PC:
Obrázek

S tímto retro projektem jsem vlastně před lety začínal, potom se to při shánění komponent nějak zvrhlo. Tentokrát šlo především o renovaci mého původního PC, kdy jsem se snažil co nejvíce zachovat původní konfiguraci. Upgrade doznalo především chlazení (lepší chladič + ventilátor a výměna ventilátoru ve zdroji), původní pevný disk byl nahrazen SD kartou. Zvukovku se mi povedlo sehnat identickou, co tam kdysi byla a původní S3 ViRGE DX jsem vyměnil za model s vyšší pamětí. RAM 2x 16MB SIMM EDO jsem prohodil za 2x 32MB DIMM SDRAM. Původní CD-ROM už byl měněn kdysi dávno, takže jsem tam hodil DVD-RW spolu se zánovní disketovkou. Pro praktické použití je to v zásadě srovnatelná konfigurace, byť lehce odladěnější a výkonnější. CPU tam je stále originální P200 MMX, deska je taky stejná. Konečná konfigurace:

PC Partner VIB804DS (Yakumo)
Intel Pentium MMX 200 MHz @ 1,9 V
64MB SDRAM
S3 ViRGE DX 4MB PCI Diamond Stealth 3D 2000 Pro
ESS AudioDrive ES1869F ISA BTC 1857A
SD to IDE redukce + 32GB karta
DVD-RW LG GSA-4167
NEC 3.5 1.44MB Floppy
Zdroj DTK 200W

Mimo jiné mě překvapilo, nakolik se dá snížit napětí u CPU. PC byl stabilní (několik hodin v Prime a memtestu) i při 1,8 V, což je undervolting o celý 1 volt. Deska umožňuje jít až na 1,3 V, což je taky celkem unikát. Každopádně chlazení by pohodlně stačilo pasivní, jelikož chladič nebyl při minimálních otáčkách ventilátoru ani vlažný.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

To je az neuveritelny undervolt. Necekal bych tak velkou rezervu. A koukam, noctua vetrak. :) Taky jsem si jeden poridil do retro stroje. Uz mi staci jen nejak sesumirovat fotky a muzu se pochlubit hotovou masinou. Ale to az pozdeji. Ted jen nahodim foto celkem uzitecneho prislusenstvi prevazne k retro strojum, ale nejen tem :)

Poridil jsem si dalsi zachytavacku - VisionRGB E2S, vlastne to je porad ve stejnem duchu jako ty predchozi (se kterymi jsem byl naprosto spokojen)... ovsem tentokrat je to dvoukanalovy kousek. Tyhle karty funguji velmi dobre snad se vsemi rozlisenimi az do 1920x1080 snad jen mimo 1600x1200, ktere dela problemy. Velka vyhoda je podpora jak analog, tak i digital vstupu, pricemz moznosti nastaveni jsou siroke a necha se z toho vyrazit velmi cisty obraz vcetne kalibrace barev. Rozhodl jsem se, ze nebudu retro stroje pripojovat primo k monitorum, neni to totiz dostatecne flexibilni. Takhle si proste zobrazim vystup do okna na hlavni masine a jede se. Da se experimentovat i s rychlejsim refreshem (napriklad 1024x768 100Hz fungovalo slusne). No a v neposledni rade se taky nechaji aplikovat ruzne upscale algoritmy, coz zejmena pro DOS hry je uzitecne.

Jedina nevyhoda je problematicka kompatibilita s Alder Lake, resp mozna pci-e 4.0 obecne. Karta ma totiz pci-e 1.0 x4 -> PCI-X bridge a to uz je dost historie. Neni to moc prozkoumane, ale na Z690 deskach to udajne nechodi. Ja nemam problem s Ryzenem 5900X omezenym na pci-e 3.0 a udajne funguje i B550, kde ale neznam podrobnosti (jestli karta byla pripojena na CPU nebo na chipset linky).

Obrázek
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Ta zachytávačka je slušný kanón na vrabce. Zajímalo by mě, jak by si to poradilo s nesouladem obnovovací frekvence hry (která třeba vyžaduje 60 Hz pro správnou funkci) a obnovovací frekvence monitoru hostitelského PC, případně frekvence, ve které probíhá "záchyt". Jak jsem si hrál s DOSBoxem, tak se mi kupříkladu povedlo odladit absolutně plynulý scrolling s vsync v Tyrianu až ve forku Staging a to ještě jen pod Linuxem.
DOC_ZENITH píše: ned 3. led 2021, 20:54 Původně jsem si myslel že je nevyráběj dále, že si jich jen tunu předvyroběj a používaj skladové zásoby, ale ne, viz třeba:

http://www.cpushack.com/2013/01/26/cpu- ... 86-dx2-66/

Ta 486 kde se změnilo Intel logo. Tzn byla vyrobená nově. Heh, celkem by mě zajímalo kde a jaké by bylo OC. :P
Teď jsem na tu pozdní 486 narazil v oběhu, tak jsem si vzpomněl, že jsme to už taky diskutovali.

https://www.ebay.com/itm/394016148221?h ... SwTZZiSn2P
Výroba týden 9, rok 2008.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hmm a je to WB model a celkem cheap, kdybych se už nezbavil socket 3 věcí vzal bych ho, ale ten vlak už jsem nechal odject. Ale řekl bych že celkem velká šance že hitne 150mhz, možná i vejš pokud by deska uměla neofiko větší FSB.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

elcrys píše: úte 5. dub 2022, 19:52 Ta zachytávačka je slušný kanón na vrabce. Zajímalo by mě, jak by si to poradilo s nesouladem obnovovací frekvence hry (která třeba vyžaduje 60 Hz pro správnou funkci) a obnovovací frekvence monitoru hostitelského PC, případně frekvence, ve které probíhá "záchyt". Jak jsem si hrál s DOSBoxem, tak se mi kupříkladu povedlo odladit absolutně plynulý scrolling s vsync v Tyrianu až ve forku Staging a to ještě jen pod Linuxem.
Kanon to ani neni, spis takove rozumne minimum :-D Chtel jsem dvoukanal, protoze jsem linej porad prepojovat kabely, jinak se to funkcne nicim nelisi od jednokanalove E1s, kterou jsem mel predtim. A vlastne ani VisionAV neni moc odlisna pro prakticke pouziti - ano, je to nativni pci-e karta bez bridge a postrada umely limit na sirku 2048px... nicmene v praxi zachytavat 2560x1440 stejne prineslo vic problemu nez uzitku, tak jsem od toho ustoupil a E2s bude patrne finalni reseni.

Ta karta umi zachytavat vesmes vsechno. To znamena i obligatni DOS rezim 720x400 @ 70 Hz. A protoze tam neni zadny tvrdy limit na refresh (pokud to neprekroci prenosovou rychlost karty, da se pouzit cokoliv), tak tam 70Hz opravdu je. V hostitelskem PC mam desktop nastaveny na 120 Hz, cili by nemel byt problem zachytavat vsechny rezimy <= 120 Hz. Zobrazi se vsechno, zadny frameskip, atd. Bude teda nejaky tearing, ale na to ja obecne nejsem moc citlivy, tak to neresim. Jinak taky stoji za zminku, ze narozdil od VisionAV jsou tady i bez kalibrace slusne barvy, cili dalsi plusove body, nemusim se s tim moc matlat. :mrgreen:
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Tak a ted slibeny novy retro stroj. :)

Natrefil jsem na ebayi na nabidku levnych ITX desek na bazi VIA C3 Nemeniah procesoru. Je to napajene cele z 12V adapteru a deska primo na sobe obsahuje veskere obvody, ktere to prevedou na ostatni potrebna napeti. Cili odpada nutnost blbnout s pico PSU a podobne. Zaroven je to krasne male. https://www.ebay.com/itm/233075407069?s ... 2749.l2649

Co se HW tyka - je to VIA C3 1 GHz, ktery se ae pomoci setmul utility da nastavit libovolne od 533 az to 1666 MHz v mem pripade a je to plne stabilni. Chipset je CLE266 + VT8235. Cili vlastne PIII DDR chipset s integrovanou grafikou a DDR pameti. Deska samotna ma jediny SODIMM a v nem je uz od prodejce 512MB modul, takze idealni konfigurace. VT8235 SB je taky pohoda, protoze to je prvni s podporou USB 2.0 a zaroven taky plne kompatibilni s ESS Solo. Zvuk funguje pod DOSem i Win98 perfektne, vcetne DreamBlasteru. Momentalne tam je jen S2, ale na ceste uz je X2GS.

Rozmer bedny je 200x185x77mm. Mensi to uz nejde :-D Resp jde - viz takovy ten mini PC, co jsme tu rozebirali pred nedavnem. Ten je jeste citelne mensi, ale zase to nese radu kompromisu, ktere tady nejsou. Tohle je plnohodnotna masina pro prakticky veskery DOS a Win9x hry bez 3D akcelerace.

Par fotek hodim i tady a vic info kdyztak zde https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=25&t=87310

Obrázek

Obrázek
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Jestli tam poběží ty DOSárny dobře (ani to není u dedikované Savage řady jistota), tak super stroj. To mi připomíná ty různé industrial PC:
https://www.aliexpress.com/item/32475803896.html

Tam je velká výhoda pasivní provoz. Já bych měl přístup k něčemu takovému ale založeného na nějakém starším Atomu, tudíž retro kompatibilita a rozšiřitelnost pravděpodobně nulová. Pro dané použití a při zachování takové kompaktnosti pravděpodobně nepůjde vymyslet nic lepšího, než máš teď.

Ale bylo by zajímavé vidět, co bys vymyslel s klasickým Baby AT - tam by pravděpodobně šlo uvažovat o celopasivním provozu. Tady u toho ITX tě brzdí nutnost nějak chladit ty napájecí obvody na desce.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Chtělo by to riser ještě o slot větší a tam dát voodoo2 (a ano pak by musel bejt i case protáhlejší), ale boostlo by to "game compatibility list" citelně. Jinak kompatibilita DOS a třeba Savage4 je pokud vim dobrá, ale ty integrovaný S3ky bejvaj občas náladový, jak je na tom tahle netušim.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

elcrys:
Pasivne by to bohuzel neslo - prave kvuli tem VRM. Ale ono i CPU ma nejakych 10-15W a to by taky zadalo poradny kus hliniku. Baby AT jsem uvazoval puvodne jako jeden z navrhu. Jenze tam to bohuzel hori na zdroji a mizerne I/O vybavenosti desek. Jako minimum bych tam musel osadit zvukovku, sitovku a grafiku. To znamena 3 sloty a to poskladat rovnobezne s deskou by byl dost orech. V neposledi rade taky potize s PS/2 + USB. V mensi mire to plati i pro mATX. No a co se zdroje tyka, obaval bych se pouzit pico PSU, protoze tyhle komponenty vsechny jedou prevazne z 5V a na to neni pico stavene. A pokud tam placnu SFX zdroj, uz rozmery bobtnaji.

DOC_ZENITH:
I o tom jsem uvazoval - dokonce riser delajici z jedoho PCI slotu dva vodorovne mam. Jenze bych mel obavy, ze to neda napajeni desky. Precejen V2 nebo i V1 jsou celkem zrave karty (pri porovnani se zbytkem stroje). Taky by to slusne topilo a musel bych vic resit chlazeni.
Krom toho planuju jeste jeden stroj, kde bude vetsi bedna podobneho designu, ktera pojme normalni ATX desku, SFX zdroj, 3,5'' HDD a 2,5'' SSD. Co se karet tyka - bude V2 SLI, zvukovka a grafika prakticky bez omezeni. Rozmery predbezne vypadaji na 325x286x150mm.

Cili tyhle dva stroje obsahnou prakticky vsechno mimo DOS glide her, ktere me stejne moc neberou. A co nedaji tyhle masiny, pujde na 99% rozjet na modernim PC.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Placnul jsem se pres kapsu a zariskoval
https://aukro.cz/stare-graficke-karty-1 ... Q3YQ%3D%3D 7 karet je funkcnich z toho 2 potrebuji opravu ve vymene kondiku. TV Tuner a ten SAS radic jsem nezkousel. Ten SAS radic ma nafoukly kondiky a pokud jejich vymena pomuze, tak je pomerne drahy. Bral jsem to hlavne kvuli R9500Pro a GF2Ti MSI. Radeon 9500Pro dostal novy Zalman vetrak a jede jak z praku. DOCu uz vim proc jsi nemohl na ty 9800 Pro, cos prodaval, urvat chladic. To je "by default" u tehle referenci prilepeny nejakou zlutou " betonovou" srackou. Urvat to jde, ale je na to potreba sila a urval jsem to sroubovakem az to kruplo. Cip to nastesti prezil :) Vycistit od toho betonu cip byl taky porod. Geforce2 Ti od MSI potrebuje vymenit kondiky, ale jede stabilne a je to plnohodnotna verze, zadna VX. 8) Matrox G400 nizsi verze 16MB ok, MX400 s 128bit-64MB ok, ATI Rage ok. Zajimava PCI MX440 ok, ale ma vsechny kondiky hodne v hajzlu a tak neni uplne stabilni. Zbytek je na dily a do kose. No neni to jackpot, ale ani provar, to co jsem chtel funguje. Snad rozbeham ten SAS radic s vymenou kondiku, to by se mozna dalo strelit za dobry peniz.

Tohle dopadlo hur https://aukro.cz/12x-grafika-agp-7007621048 Z toho funguje jen jeden Matrox a ATI Rage. :( Ta pekna GF4200 od PNY ma v prdeli nejaky pametovy cip, takze ta sla rozebrat na dily. Quadro ma zezadu urvany SMD, takze tam je nadeje, ze po oprave muze ject, X800 to samy, ma urvany SMD u AGP konektoru, takze snad taky oprava pomuze. Ten PCI Radeon ma urvany jeden kondik, tak snad taky pujde opravit. Zbytek je na odpis.
Obrázek
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Hladis: PCI MX440 je ta zelená nahoře? Máš s ní nějaké plány? Pořád sháním nějakou PCI grafiku do thinclienta HP T5720, mám tam Radeon 7000, ale ten Athlon XP-M 1GHz, co je vevnitř, by hravě uživil něco výkonnějšího :)
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Bacha podle fotky je to osekaná 64-bit verze (polovina pamětí neosazenejch), tzn pokud by ten tvůj R7000 byl 128-bit tak si nemusíš moc pomoci. Pokud taky 64-bit tak to si pomůžeš o dost. U MX ale bacha na drivery, dost se lišej CPU overheadem, jsou tam velké rozdíly mezi těmy z r 2002 a 2005+ že, ala novější rozhodně neznamená lepší.
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Jj, drivery vím, mám G4MX440 v Pentiu 3, zůstal jsem tuším u 40.72 :)
To s tou sběrnicí je dobrá poznámka, to mi nedošlo, dík.
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ta PCI MX440 je v nestabilnim stavu, vsechny kondiky rozkvetly jak kytky na jare, takze potrebuje kompletni recap a to nebude hned. Je dost mozny, ze je to 64 bit, nejak jsem to bliz v GPU-Z nezkoumal. Ona by stejne byla brzdena PCI sbernici, takze 128bit by tam bylo asi stejne na okrasu. Jinak nejaky "velky plany" s ni nemam, ale je to hezky mit ve sbirce. PCI verze takovych grafaren se nevidi kazdy den.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“