Stránka 1 z 1
Pořádný řadič do stolního PC
Napsal: ned 15. pro 2013, 13:03
od demisek
Zdravím všechyn přítomné. Rozhodl jsem se, že si udělám radost na vánoce. Nyní mám na své desce P8Z77-V v raidu 0 dva vertex4 128GB. Rád bych šel výkonem ještě dál a proto uvažuji o koupi řadiče. Máte s tímto někdo nějakou zkušenost? Já znám hlavně serverové řadiče(většinou se jedná o LSI). Doporučíte nějaký do PC, pomůže to ve výkonu? Určitě asi s vyrovnávací pamětí. Nebo jít raději do řešení revodrive apod?
Díky za názory.
Re: Pořádný řadič do stolního PC
Napsal: ned 15. pro 2013, 16:04
od DOC_ZENITH
Pomůže ale pokud ti jde o cokoliv jiného než obvykle nepotřebné sekvenční rychlosti, tak SSD do raidu vůbec nepatří. Ne tyhle konzumní SSD který se rozpadaj, bez trimu jim padá výkon, atd.
Re: Pořádný řadič do stolního PC
Napsal: ned 15. pro 2013, 17:24
od dexterav
pre domáce pužitie sú to vyhodené E, také radiče nestoja 20e
a takisto ti ren raid nebude dávať 3x vyšší výkon ako teraz
v bežnej praxi by si podľa mňa ostal silno sklamaný že si za to dal e
Re: Pořádný řadič do stolního PC
Napsal: ned 15. pro 2013, 17:42
od DOC_ZENITH
Ty řadiče jsou mířené hlavně na spolehlivost. Postavit gigantické raid5 pole s hotswapem vadných disků + rebuildem za chodu. Ano jejich cache systém pomůže u výkonu při zápisu, ale nic v praxi moc znatelného pokud tam neprovozuješ vyloadovanou databázi + do toho děláš něco jinýho.
Pro SSD je to naprostá hovadina. IO výkon jim naopak klesne protože stripy jsou obvykle menší než ty miniaturní bloky dat, takže se naopak přičte režie řadiče. Jediné co stoupne je sekvenční výkon a ten je krom honění E-penisu naprosto k ničemu bavímne li se o hodnotách atakujících 1GB/s či více.
Dále pak SSD do raidu se nemůžou používat ty levná konzumní kterejm fluktuje výkon dle využítí, používání, typu dat, atd. V serverech se používaj drobátko jiná SSD.
Sám jsem SSD raid na drhamy řadiči pár let dozadu provozoval a jsem rád že jsem se toho zbavil, a nic se od té doby nezměnilo. Řadič mam furt jedu na něm ale jiné raidy s normálními disky, ala tam z něj mohu benefitovat.
Re: Pořádný řadič do stolního PC
Napsal: pon 16. pro 2013, 00:02
od dohnalik
Pokud chceš zkusit RAID, tak jedině SW...pro SSD bys potřeboval zatraceně výkonnej řadič aby je utáhl. Nějaká potvora za 10kKč nebude stíhat.
Re: Pořádný řadič do stolního PC
Napsal: pon 16. pro 2013, 01:49
od DOC_ZENITH
Bude když vezmeš tu správnou podtvoru, ale nejde o to stíhat nebo ne. Jde o to že tohle je shitózní konzumní SSDčko s nestálym výkonem. A výkon takovýho raidu se pak v praxi vždy odvíjí od toho nejslabšího disku a rychlosti jak ten čte stripy na tom místě. Tzn to degraduje škálování sekvenčních operací přičemž ty nesekvenční už neškálujou dávno a vůbec, krom těch drobnejch zápisovejch co se vejdou do cache řadiče. Navíc co se s těmahle SSd stane časem bez trimu, prostě je to krajně nevhodné. SW raid rovněž nepřinese nic. Pokud SSD do raidu tak leda 1 na zálohu, a nebo pořádné SSD ale komu nestačí 500Mb/s sekvence tak fakt nevim k čemu to používá.
Re: Pořádný řadič do stolního PC
Napsal: pon 16. pro 2013, 07:01
od demisek
Díky všem za vyčerpávající informace. Přemejšlel jsem v finanční rovině 30kCZK za řadič.
Každopádně faktem je, že ten sekvenční výkon zas tak nutně nepotřebuju..

))
Mám ted doma náhodou P410/512MB cache z proliantu. Nicméně nemám drivery na win7, že bych to alespon zkusil.
Každopdáně všem děkuji!
Re: Pořádný řadič do stolního PC
Napsal: pon 16. pro 2013, 08:07
od zombux
DOC_ZENITH píše:Ty řadiče jsou mířené hlavně na spolehlivost. Postavit gigantické raid5 pole s hotswapem vadných disků + rebuildem za chodu. Ano jejich cache systém pomůže u výkonu při zápisu, ale nic v praxi moc znatelného pokud tam neprovozuješ vyloadovanou databázi + do toho děláš něco jinýho.
Pro SSD je to naprostá hovadina. IO výkon jim naopak klesne protože stripy jsou obvykle menší než ty miniaturní bloky dat, takže se naopak přičte režie řadiče. Jediné co stoupne je sekvenční výkon a ten je krom honění E-penisu naprosto k ničemu bavímne li se o hodnotách atakujících 1GB/s či více.
Dále pak SSD do raidu se nemůžou používat ty levná konzumní kterejm fluktuje výkon dle využítí, používání, typu dat, atd. V serverech se používaj drobátko jiná SSD.
Sám jsem SSD raid na drhamy řadiči pár let dozadu provozoval a jsem rád že jsem se toho zbavil, a nic se od té doby nezměnilo. Řadič mam furt jedu na něm ale jiné raidy s normálními disky, ala tam z něj mohu benefitovat.
přesně tak. plus u toho řadiče ještě uvedu další pozitivum - rychlost toho pole bude brutální i při přístupu mnoha uživatelů současně, což při domácím použití taky asi není to, co by člověk potřeboval.
teoreticky pro další zrychlení systémového úložiště by mohlo pomoct nahradit SATA SSD za nějakou PCI-E bestii, ale troufám si tipovat že ten nárůst by stejně neodpovídal vynaloženým financím a bylo by to prostě jen "ještě o něco rychlejší"
Re: Pořádný řadič do stolního PC
Napsal: úte 17. pro 2013, 01:44
od Spring
To ne, protoze PCIe nachazeji uplatneni vicemene jen jako akceleratory treba pro DB. SATA nikdy nebudou dosahovat na SAS a zrychleni by se dalo udelat pres journal/cache SSD, jako soucast hybridniho pole.