Stránka 1 z 1

raid pole pro 10ks HDD v nasu synology.

Napsal: sob 15. úno 2014, 20:02
od Igoreso
Ahoj,
Zbiram nazory na to jak nastavit nas Synology 1511+ (5KS HDD) a k tomu pripojene expanzni jednotky (5hdd).
Zatim je pouzito 7ks hdd s tim ze jak dojde kapacita budu HDD pridavat.
Momentalne mam nastaveno RAID5 pole na vsechny hdd a planoval jsem RAID6 po naplneni vsech jednotek.
Cetl jsem ze je vyhodnejsi udelat 2x raid 5 pole nez jedno vetsi raid6.
Je k tomu pripojena UPS a prepetova ochrana.
Pouziva se na filmy,serialy a zalohy dat z pc(foto,dokumenty a pod).
Dalsi expanzni jednotku neplanuji ;)
Pouzite Hdd jsou WD Red 3TB

Re: raid pole pro 10ks HDD v nasu synology.

Napsal: sob 15. úno 2014, 20:24
od Brázda.l
RAID5 je s kapacitou disků nad 1TB (případně velká pole) "nebezpečné" respektive je dost vysoká pravděpodobnost (klidně kolem 50%) že se při rebuildu už pole nedokáže obnovit. Zkuš pohledat "raid 5 unrecoverable read error"

//V tvém případě při použití 7 disků je pravděpodobnost že se rebuild pole (při výpadku disku) povede 20%. Možná ta kalkulačka na internetu kecá :-D

Re: raid pole pro 10ks HDD v nasu synology.

Napsal: sob 15. úno 2014, 21:44
od Igoreso
Rebuild pole jsem delal uz 4x a vzdy uplne v poho. ;)
1x obnova po vyrazeni vadneho pole
3x pridani hdd

Takze spis raid6? O data fakt nechci prijit,ale zalohovat jinam kuli obsahu nejde.

Re: raid pole pro 10ks HDD v nasu synology.

Napsal: sob 15. úno 2014, 22:00
od Brázda.l
Ano raid6 je pro větší pole s více disky vhodnější.

Asi si měl štěstí :-) Nebo tahle kalklulačka lže http://www.raid-failure.com/raid5-failure.aspx :-)

Re: raid pole pro 10ks HDD v nasu synology.

Napsal: sob 15. úno 2014, 22:51
od Igoreso
Opravdu nechápu proč by se něměl povézt rebuild pole...
Jakej je pro to duvod?
to by musel exnout další HDD a upřímně, v nasu mi nemá šanci exnout ani jeden. Má to tak brutálně citlivé kontroly SMART že HDD vyhodí dřív než odejde.
Ale nikdy se mi to nestalo,z 16ks HDD za posledních asi 5 let které mi NASama prošly mi odešel 1ks a to tak že byl vyřazen ze svazku kuli špatným SMART hodnotám,které po kontrole v PC byly uplně v poho.
Reklamováno a výměna za nový HDD. Doma mám jeden rezervní nezapojen,tak se svazek hned obnovil a vše OK.

Re: raid pole pro 10ks HDD v nasu synology.

Napsal: sob 15. úno 2014, 23:02
od Brázda.l
Aspoň si mohl hodit do toho googlu co jsem psal :x

Nejde jen o umřití dalšího disku, ale jde o unrecoverable read error, zkrátka o "neopravitelné" chyby čtení. U běžných disků se ta chybovost pohybuje někde kolem 1x10^-14, což v případě velkých disků a velkých polích je problém, protože čím větší kapacita tím větší pravděpodobnost chyby čtení (všechno je to v těch článcích vysvětlené včetně výpočtů pst). Takže co když při tom rebuildu vznikne chyba čtení z paritní části? Tak se ti rozpadne celé pole.

Proto taky profi RAID disky mívají tu chybovost 1x10^-15 nebo -16.

http://www.raidtips.com/raid5-ure.aspx

Re: raid pole pro 10ks HDD v nasu synology.

Napsal: sob 15. úno 2014, 23:20
od Igoreso
dík za vysvětlení, koukal jsem na to,ale já a angličtina :(
Hodim tam proste RAID 6 hned jak přidám další HDD a bude

Myslíš že se ta chyba čtení stává i speciálním NAS HDD? mám takovej pocit že toto tam mají ošetřené,ale delší dobu jsem se tomu nevenoval..
skusím google co on na to :)

Hmmm. tak i WD RED mají 1x10^-14
to jsem netušil..

sakra,co je to TLER? nikde nic v CZ - TLER= Time Limited Error Recovery
- aha. začínám chápat.. TLER u WD RED je na 7s. když neco nemuže přečíst tak to zkouší 7s.

Tak co zatím ten problem studuji je to trochu přehnané :) trochu dost...
Základem problemu je představa že když se bude obnovovat pole a nastane chyba čtení cele pole jde do kopru. Toto by mělo řešit TLER.
jdu hledat dál..
Edit: prdím na to a jdu spát. v Pondělí napíšu na podporu Synology (ATC) kde mám prodejní podporu a uvydíme co mi na to písnou oni..

Samozřejmně pište dál názory a rady.. rád se naučím neco nového :)

Pořád zvažuji 5xHDD raid5 a 5XHDD raid5 nebo 10XHDD raid6

Re: raid pole pro 10ks HDD v nasu synology.

Napsal: pon 17. úno 2014, 22:17
od Igoreso
Tak jsem o tom mel delší povídání přímo ze Synology podporou a došli jsme k tomu že je to blbost.
V praxi Raid 5 pole používá hodne firem i bežných lidí a pole se obnovuje po výpadku disku bežně v pořádku.
Každopádně stále doporučují radši pole RAID6 kuli maximální bezpečnosti.

Toho se budu držet a rozjedu zítra migraci na raid6 hned jak prijde novej HDD.

Jistota je jistota :)

Re: raid pole pro 10ks HDD v nasu synology.

Napsal: pát 21. úno 2014, 12:38
od Igoreso
Mohlo by to někoho zajímat a proto to sem hodím :)
měl jsem 7x HDD v RAID5 a rozhodl se migrovat celé pole na 8x HDD RAID6
hned po začátku migrace (zachování dat) mi selhal jeden HDD z pole a to konkretně postupně se na něm objevilo 525 vadných(nečitelných) sektoru.
Vše NAS synology opravil použitím dat z pole a migrace se uspěšně podařila.

Tolik k nebezpečnosti RAID5 :)

Re: raid pole pro 10ks HDD v nasu synology.

Napsal: ned 23. úno 2014, 11:28
od Igoreso
Zase jen pokud by to někoho zajímalo:
rebuild pole RAID6 s 8x3TB HDD při výpadku 1ks HDD trvá 34h :)