Co je vlastně Dual-Channel

Problematika SDRAM, DDR1/2/3 SDRAM, RDRAM, SO DIMM a další, včetně čteček pamětí.
Odpovědět
Ellespire
Nováček
Nováček
Registrován: 08. kvě 2014

Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od Ellespire »

Zdravím, můžu se zeptat co jsou vlastně dual channel ramky ? Popřípadě kolik zabírají dohromady slotů atd..? Pokud jsem si to tedy správně vyložil, tak to jsou dvě úplně stejné ramky (stejná frekvence, napětí). Ptám se protože mám teď dvě dual-channel 2x2 GB a jednu samostatnou ramku 1X4 GB, a chtěl bych přikoupit ještě jednu (tu samou) a tedy dohromady by jsem měl v pc 12 GB. Ale někdo mi říkal že jedna Dual Channel ram zabíra 2 sloty.. Moc tomu nechápu a budu rád když mě to někdo vysvětlí. :)

PS: musel jsem jednu tu 2GB ram oddělat protože se mi nesnesli stou 4GB ram.
cameroncz
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. pro 2012

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od cameroncz »

Co to je Dual Channel tě zajímat ani moc nemusí, na výkon to má dopad minimální, a to jen např. při renderování, při normálním používání to nemáš šanci poznat.

http://www.crucial.com/kb/answer.aspx?qid=3751
Everything-You-Need-to-Know-About-the-Dual-Triple-and-Quad-Channel-Memory-Architectures
CPU: 9900k @ 5Ghz @ D15 GPU: EVGA 980ti SC+ MB:ASUS ROG STRIX Z390-H RAM: 32GB HDD: WD Red 2TB SSD: 970 EVO 500GB, 850 PRO 1TB CASE: CM Storm Stryker Monitor: 27" PG279Q PSU: Corsair RM750i
sova
Nováček
Nováček
Registrován: 19. dub 2009
Bydliště: Brno

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od sova »

Dual channel znamená, že ramky pracují v páru a teoreticky se tak zdvojnásobí objem dat jdoucí z nebo do paměti za jednotku času.
Stratos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. zář 2003
Bydliště: Hvožďany
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od Stratos »

2x2GB prodej a kup 2x4GB nebo 2x8GB.. Michani ramek ruznych velikosti (nedej boze parametru nebo vyrobce) neni moc dobrej napad. Koledujes si o nestabilitu nebo nedej boze modrou smrt...
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od oneb1t »

ja mam tu nejhorsi smesici vyrobcu + modelu pameti a jede to bez problemu :) u ddr3/ddr2 uz jsou problemy s nekompatibilitou jen malokdy
i7-12700K, 2x16GB DDR5-4800MHz, ASUS B660-I, 1TB WDS100T1X0E
i5-12400F@5.5GHz, 4x8GB DDR5-4800MHz CL40, Asrock B760M PG riptide, A-data 1TB XPG SX8200, Radeon MI25@WX9100 16GB, NZXT S340 Elite, X4071UHSU
HP ENVY x360 13" Ryzen 3 4300U
Lukes
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. zář 2004
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od Lukes »

Nevite jak je mozne, ze mam v PC 2x2GB a 1x4GB, ale CPU-z ukazuje, ze mam stale Dual-Channel
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Můžeš. Pokud ty 2GB moduly budou oba na jedom kanálu a jsou single ranken a ten 4Gb modul je sám na druhém a je dual-ranked, tak si to sedne jako symetrickej dual. Jen si nezapomeň v biosu natvrdo nastavit 1T commandrate, při více modulech na knál by to mohlo defaultovat na 2T což zhoršuje výkon. Je to lepší než kdyby jsi měl 2x4GB paměti a jedna byla single-ranked a druhá dual-ranked.

Rozdíl mezi single a dual ranked je množství fyzických čipů na paměti. Typicky dual-ranked má moduly z obou stran paměti. Dual-ranked paměti jsou lepší protože díky vícero čipům u nich funguje lépe bank-interleaving.
petrxp
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. čer 2011
Bydliště: Ostrava

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od petrxp »

JJ, taky jsem se díval že mám teď 3*4GB a jede mi to v dualu.. Je mi to sice fuk. Ale v minulém PC taky 3 moduly a taky dual. Tak nevím.
A jede mi to teď na 2T, předtím nevím :) .
EDIT: před tím teda 1T. Možná to zkusím přenastavit a otestovat.
Naposledy upravil(a) petrxp dne pon 20. říj 2014, 18:52, celkem upraveno 1 x.
PC:i5 3470@4-4.2Ghz, Gigabyte GTX 960 G1 Ganing,16GB Kingston Savage 1600@1890 CL10 1.5V
Lukes
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. zář 2004
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od Lukes »

rozdil mezi T1 a T2 je 00prd podle mereni a pro vice nez 2ram se doporucuje kvuli stabilite T2
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano záleží na náloží řadiče. Ala 2x8GB moduly na kanálu musí bejt 2T, ale při 2x4 se mi u kvalitních modulů povedlo udržet 1T, a zde je 2x2 ještě k tomu jen single-ranked takže 1T naprostá pohoda.

PetrXP - 3x4GB nejsou nikdy dual. Ono se ti to bude hlásit jako dual, ale pokud nemáš rovnoměrnou kapacitu na kanálech, je to vžydy jen asymetrickej dual. Intel jej umí od I945 chipsetu a je to na té bázy že paměti jedou jako dual do té doby než se ta menší nezaplní. Jakmile se zaplní, zbytek paměti jde z té větší a má rychlost singlu. Takže pro reálné použití celkem bleh, je to OK třeba pro Integrovaný grafiky protože ty si uříznou paměť vždy na začátku prostoru hned při postu. Člověk bez IGP to ale vesměs nepozná že jede single protože krom aplikací co maj bottleneck v prostupnosti paměti se to vlivem na výkon projeví tak 2-3%.
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od BubakB »

Presne práve na NTBoch s i945 / a i965 s integrovanou grafikou ten asymetrický dual práve používam (prirodzene, s dvomi modulmi, a skôr som sa stretol s označením ako asynchrónny ). :) NTBky mali prirodzene 32bit OS, a doma sme mali dve 2GB a podobný počet dvoch 1GB, tak sme to skombinovali rovným počtom medzi oba (2+1). Fungovalo a vlastne funguje to celkom slušne ešte na jednom (teda toto áno, ostatné a displej už ani nie :D ). Bohužiaľ jedna 1GB od Moselu vykazovala chyby v MemTeste po čase, tak som tam musel dať 512MB (čo mi ešte tiež zostali dva v zálohe). Potom je to celkom poznať (kombinácia 2048MB + 512MB), špeciálne ak sa naskytne situácia, keď niečo berie naozaj vysoké % (čo Chrome niekedy dokáže, minule som skúšal nejaký zatracený flash a to mi vyskočil len ten proces cez 1GB). I keď, je to zas subjektívne. Vždy lepšie než nič.

Mnohé spotrebné ultrabooky (s IB i Haswellom od Dellu a Lenova) majú možnosť kombinácie RAM 4GB+2GB.

Mimochodom DOC, funguje to bez problémov i na nových desktopových čipsetoch Z97? Môže sa mi stať, že v blízkej budúcnosti budem stavať nejaký lacný PC, kde práve možno budem musieť skombinovať 8 a 4GB modul.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano funguje, jediný co nedoporučuji kombinovat (ačkoliv to fungovat asi bude) jsou single rank a dual-rank moduly. Případně kombinovat jeden dual s dvěma single, jako jsem psal v postu předtím. Problémy jsou s tímhle zatim jen u DDR4 a Haswellu-E, tomu se v asymetrickym dualu a kombinování různě ranked pamětí fungovat vůbec nechce.
milan353
Nováček
Nováček
Registrován: 03. kvě 2018

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od milan353 »

ahojte chcem sa spytat mam teraz zapojene hyper kingstone 4gb +4gb dual chanal

mozem kupit dnes taketo ramky a zapojit ich ako dual chanal

https://www.alza.sk/kingston-8gb-ddr3-1 ... 481408.htm

dakujem za radu


edit::::

este jedna pod otazka moja maticna pise toto
Support for DDR3 2200(OC)/1333/1066/800 MHz memory modules

co sa stane ked zapojim inu respektive vysiu frekvenciu
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo můžeš je přidat k nim a bude to ok, frekvenci taky řešit nemusíš, paměti pojedou na frekvenci té nejpomalejší z nich.
milan353
Nováček
Nováček
Registrován: 03. kvě 2018

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od milan353 »

takze kludne mozem kupit ram z vecou frekvenciou a pojde??? teda pojde na maximalnej frekvencii kolko pusti maticna doska ano ?


dakujem
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Co je vlastně Dual-Channel

Příspěvek od werygood »

Jak psal DOC v postu před tebou, ta rychlejší půjde na frekvenci té pomalejší.
Odpovědět

Zpět na „Paměti“