FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 1.5.2022

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
Voita
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 10. dub 2022
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od Voita »

No tam právě přijde ten vodní chladič, dostanu ho tam, proto jsem docela brutálním způsobem musel osekat ty žebra...
Až přijde ta pasta a bude to hotové, dám sem další fotky...
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od renek1 »

Uff, myslel jsem, že už jsem viděl hodně, ale tohle je ještě větší síla, než zbaslený ventilátory na grafice. Asi bych z principu neměl nic proti takové úpravě, ale kdyby to bylo děláno trochu s citem pro estetiku. Takováhle hrubá práce na koleně je opravdu pro mě nekoukatelná. Jsem technickýho zaměření a každá takováhle hrubá práce mě nadzvedává ze židle. Jistě, funkčnost je důležitější, ale tohle je opravdu děs, kterej na chlubení není. Omlouvám se za svou kritiku, ale nemůžu jinak.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
Voita
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 10. dub 2022
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od Voita »

...v pohodě. Měl jsem na výběr, buď se koukat na grafiku, jak slézá barva z tišťáku, nebo s tím něco udělat.... A kupovat kvůli tomu mikronářadí rozhodně nebudu a ani nevím, jakým způsobem vrtat hranaté díry do prostřed žeber... Je to ve skříni, neuvidím to a je to za co nejmíň chechtáků :)

...původně tam byl neoriginální chladič na GPU, na pamětech byly takové ty malé kostičky chladičů, co se prodávají a na kaskádě byl dodělaný chladič. Vše přilepené lepící termopastou (asi) a kolem té kaskády se škvařil tišťák...

Kdyby to byl originál, nechal bych to tak, samozřejmě...

Hezký víkend

Jo a na té fotce to vypadá hůř než ve skutečnosti, fakt...
A nechlubím se, jen jsem měl potřebu, když už jsem psal do diskuze ukázat, co z toho je. Jako povinnost k lidem, kteří mi tady radili. Vím, že je to hrůza, ale fakt je mi jedno, co si kdo o mém počítači myslí...
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od Jey »

Testování všech možných metod nanesení teplovodivé pasty. Od počátku věků používám metodu "Spreading", ale jak je vidět, tak metoda "X" je na tom úplně stejně.

https://www.youtube.com/watch?v=LHOBRvXYqEg
Naposledy upravil(a) Jey dne pon 25. dub 2022, 13:24, celkem upraveno 1 x.
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od alienGT »

Taky delam rozetreni po cele plose. Kreditka na to slouzi celkem obstojne a jelikoz delam mnohem tenci vrstvum nez je videt v tom videu, tak to nakonec zavrsim malou kulickou doprostred a pak nasazuju chladic.
Kdyz sundam chladic, je pasta vsude, jak ma byt a nikde nic neni zasvinene od prebytku.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od Jey »

Když byly ještě Celerony a Pentia první generace, tak jsem patlal teplovodivou pastu nejen na heatspreader, ale i na celý vršek procesoru. Časem jsem se poučil.

Nyní používám metodu "Spreading" stejným způsobem, kapka na pár míst a rozetřít kreditkou nebo ustřiženou částí nepotřebné karty po celé ploše heatspreaderu.

Tak aby vznikl co nejtenčí "film" z teplovodivé pasty. Pak není potřeba při vyjmutí či výměně čistit celý procesor nebo okolí patice a samotnou patici základní desky.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od python.p »

Doma pro sebe dávám kuličku, do sestav rozetírám pastu po celé ploše.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Voita
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 10. dub 2022
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od Voita »

Doplňuju (ne pro chlubení, ale jak to dopadlo) Všechno naštěstí funguje :) Zespodu bedny jsou 2x120 fany a vodní chladič 140 GPU (teplo fouká dovnitř, jinak to nešlo, nedosáhnou hadice, nikam, ale teploty jsou super. Nahoře na bedně je vodní 120 pro CPU. Objednal jsem gelovou teplovodivou podložku, po zahřátí (na kaskádě) se proděravěla a šlo to o5 do zkratu. Koupil jsem tedy slídové podložky pod tranzistory, ustřihl část s otvorem pro šroub tranzistoru, vše natřel teplovodivou pastou z obou stran a přišrouboval chladič. Tak samo na třech mosfetech na opačné straně desky. Tam jsem přidal ještě tu gelovou podložku, protože ty mosfety mají jinou výšku, než paměti vedle...
Fotka chladiče CPU je pro Renka (dělal jsem to tátovou flexou) :)))
A.jpg
B.jpg
C.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od python.p »

To dej na FB fo skupiny ghetto PC, tam to padne jak prdel na hrnec.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Voita
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 10. dub 2022
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od Voita »

Je to tam! Díky bráško :)
C1c1n
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. dub 2017
Bydliště: Frýdek Místek

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od C1c1n »

Voita píše: pát 29. dub 2022, 13:32 Doplňuju (ne pro chlubení, ale jak to dopadlo) Všechno naštěstí funguje :) Zespodu bedny jsou 2x120 fany a vodní chladič 140 GPU (teplo fouká dovnitř, jinak to nešlo, nedosáhnou hadice, nikam, ale teploty jsou super. Nahoře na bedně je vodní 120 pro CPU. Objednal jsem gelovou teplovodivou podložku, po zahřátí (na kaskádě) se proděravěla a šlo to o5 do zkratu. Koupil jsem tedy slídové podložky pod tranzistory, ustřihl část s otvorem pro šroub tranzistoru, vše natřel teplovodivou pastou z obou stran a přišrouboval chladič. Tak samo na třech mosfetech na opačné straně desky. Tam jsem přidal ještě tu gelovou podložku, protože ty mosfety mají jinou výšku, než paměti vedle...
Fotka chladiče CPU je pro Renka (dělal jsem to tátovou flexou) :)))A.jpgB.jpgC.jpg
Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co?:D

Máš můj obdiv že se ti to chtělo dělat
CPU - i7 8700k - GPU - 1080Ti - MB - Gigabyte GA Z370 HD3 - RAM - Kingston HyperX 2700Mhz CL15 - SSD - Kingston HyperX M.2 240G - DISK - WD Blue 1TB - Zdroj - EVGA Supernova 650 P2
Voita
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 10. dub 2022
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od Voita »

:) Děkuju. Nedělal bych to, ale neměl jsem na výběr. Plán byl jednoduchý... Chtěl jsem si zahrát Oriho :) Ne, koupil jsem grafiku z Aukra s alternativním chladičem a kostičkama na pamětech, věděl, proč to prodává...
JohnXXL
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. úno 2007
Bydliště: Brno

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 1.5.2022

Příspěvek od JohnXXL »

Ma nekdo zkusenost s touto pastou?
Evolveo Ptero TC ?
https://m.alza.cz/evolveo-ptero-tc-1-d5699201.htm?o=11

Prekvapila me jeji vodivost a celkove kladne hodnoceni po netu..
MB: Asus ROG Strix Z690-A D4 CPU: Intel Core i7-13700K Cooling: Water block RAM: 128GB Crucial DDR4 3200MHz@3600MHz CL18 Čerpadlo: EKWB D5 Vario Motor + Alphacool D5 TOP Radiator: MO-RA3 420 black 4x NF-A20 PWM Chromax
VGA: RTX 2080Ti WATERFORCE HDD: FireCuda 530 2TB + 970 EVO 1TB, 2x WD Purple 8TB Case: Chieftec BigToWER + Seasonic 850W Monitor: EIZO FlexScan EV2460BK
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 1.5.2022

Příspěvek od python.p »

Zatím ne, ale mám ji teď v plánu vzít a vyzkoušet na i9...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JohnXXL
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. úno 2007
Bydliště: Brno

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 1.5.2022

Příspěvek od JohnXXL »

Python.p : ja ji taky chci otestovat a vzit, jelikoz mi moje baleni kryonautu uz dochazi po prepastovani par grafik a CPU tak me to laka jak cenou tak i vlastnostma co o ni pisou to muze byt solidni kompromis podle me.
MB: Asus ROG Strix Z690-A D4 CPU: Intel Core i7-13700K Cooling: Water block RAM: 128GB Crucial DDR4 3200MHz@3600MHz CL18 Čerpadlo: EKWB D5 Vario Motor + Alphacool D5 TOP Radiator: MO-RA3 420 black 4x NF-A20 PWM Chromax
VGA: RTX 2080Ti WATERFORCE HDD: FireCuda 530 2TB + 970 EVO 1TB, 2x WD Purple 8TB Case: Chieftec BigToWER + Seasonic 850W Monitor: EIZO FlexScan EV2460BK
satik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. črc 2015
Bydliště: Jilemnice
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 1.5.2022

Příspěvek od satik »

Trochu mě teda děsí, že je to Evolveo, ale že by konečně jednou měli i něco kvalitního? :-D

(Aspoň teda co si pamatuju před pár rokama, tak jejich zdroje byly totální průšvih, Evolveo sluchátka v práci po měsíci odešel mikrofon a jejich myši (hlavně kolečko) jsem v práci oddělal 2 nebo 3 během roku na normální programování - prakticky minimální zátěž.
GPU MSI RTX 4090 Suprim X CPU AMD Ryzen 9 7950x3D MB ASUS Crosshair HERO, RAM G.Skill Tridentz 64GB @6000MHz CL30
case Fractal Define Torrent PSU Seasonic Prime TX 1600W, M2 SSD Seagate Firecuda 530 2+4TB
monitory Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG periferie Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX 300 VR Valve Index
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 1.5.2022

Příspěvek od iambenny »

Asi týden zpět jsem četl, že Arctic vydal MX6 pasty, ty by mohly být taky za super cenu. :)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 1.5.2022

Příspěvek od python.p »

AC MX-4 a NT-H1 jsou prostě výborný a fungují dloooooouho. :)

MX-5 je strašně tuhá a blbě se s ní dělá, zlatž ty dvě nad tím. Na MX-6 mrknu, už jen jak píšou, že by měla být lepší na aplikaci jak MX-5...

Satik: njn, trošku despektu tam je, ale zase je to pasta a podle parametrů to vypadá jak GX Extreme a nebo o fous horší Phobya Nanogreeese. Zkusím a uvidím. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
satik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. črc 2015
Bydliště: Jilemnice
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 1.5.2022

Příspěvek od satik »

Jj, na pastě snad není moc co zkazit. :D
GPU MSI RTX 4090 Suprim X CPU AMD Ryzen 9 7950x3D MB ASUS Crosshair HERO, RAM G.Skill Tridentz 64GB @6000MHz CL30
case Fractal Define Torrent PSU Seasonic Prime TX 1600W, M2 SSD Seagate Firecuda 530 2+4TB
monitory Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG periferie Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX 300 VR Valve Index
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 1.5.2022

Příspěvek od python.p »

To by ses divil... :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“