Klávesnice - doporučte

Klávesnice, myši, volanty, tablet, joysticky, podložky, pedály, řadící páky, atp.
midlan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. črc 2010
Bydliště: Hlavní město piva

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od midlan »

davkol píše:Chemická odolnost. Pokud se člověku potí ruce, textura se rozežere, načež se to leskne a lepí. Sem tam to někomu vyhovuje, mně to přijde nechutné.
Chemická odolnost určitě, ale nemyslím si že by můj pot obsahoval rozpouštědla, která ABS rozežírají. Tipl bych že A4tech G600 co mám teď, bude taky z ABS, ano mezerník je v místě palce "vyleštěný" a leskne se, ale nelepí se jak popisuješ (to jsem ostatně nezažil u žádné klávesnice).

Co jsem se díval tak na geekhacku WASD v2 kritizujou ne kvůli materiálu, ale kvůli velmi tenkému provedení kláves - popisují je jako jedny z nejtečích u mech. klávesnic vůbec.

Problém je, že kromě WASD nikdo nedělá takhle strojově custom potisky, takže odhaduji cenu zakázkové výroby kvalitních PBT kláves včetně custom potisků v řádu stovek dolarů. To by se pak cena klávesnice mohla dostat někam k nebo přes 10k, což už je na mě celkem moc. Chtěl jsem se vejít do 5k.
1: 6700K OC • 32 GB DDR4 OC • STRIX Z270G • GTX1080 FTW OC & THERMAL MOD • 950 PRO 256GB • 1TB M550 • Platinum 520 Fanless • Obsidian 350D MOD • NH-U12S • 4xNF-A14 PWM • 2xNF-S12A PWM • 4K UHD 40" MVA • K7XX Red Edition • aktiv 08 • KB-460 MOD • MS-3²
2: G3258
OC • 16 GB DDR3 OC • GA-H81M-HD3 • 840 PRO 128GB• Platinum 400 Fanless • NH-U12S
NTB: 6500U • 16 GB DDR3 • Probook 440 G3 • MX200 250GB M.2 • CZ backlit kbd • MX Anywhere 2
davkol
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 22. dub 2013
Bydliště: Olomouc

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od davkol »

Je to úplně obyčejné tenké ABS v OEM profilu, jako na drtivé většině klávesnic. Meh.

S PBT a tím tuplem POM se nestane něco takového.
kesi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. říj 2007

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od kesi »

Nechci zakládat nové vlákno a zeptám se zde, snad to nebude moderátorům vadit.
Jedná se mi o set, tedy klávesnice + myš. Ať to mám pekně sladěno. :)
Našel jsem třeba:
http://m.alza.cz/cm-storm-octane-d22684 ... ds_dratove
nebo
https://tonermax.cz/herni-sada-e-blue-k ... od-mys.htm

Prosím poníženě o zhodnocení, vyfakov.ní apod. :-D Děkuji. Mám to na FPS hraní. Cena do 1500 kč.
A jak už to tak bývá, nebráním se ani diskusi o koupi každého komponentu zvlášť. :wink:

Psáno z mobilního zařízení.
midlan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. črc 2010
Bydliště: Hlavní město piva

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od midlan »

davkol píše:Je to úplně obyčejné tenké ABS v OEM profilu, jako na drtivé většině klávesnic. Meh.

S PBT a tím tuplem POM se nestane něco takového.
To na fotce rozhodně není způsobeno potem ani jiným běžným používáním. Je to rozleptané nějakým rozpouštědlem. Podobně poleptala moje sestra jednu klávesnici acetonem, při odlakování nehtů.
1: 6700K OC • 32 GB DDR4 OC • STRIX Z270G • GTX1080 FTW OC & THERMAL MOD • 950 PRO 256GB • 1TB M550 • Platinum 520 Fanless • Obsidian 350D MOD • NH-U12S • 4xNF-A14 PWM • 2xNF-S12A PWM • 4K UHD 40" MVA • K7XX Red Edition • aktiv 08 • KB-460 MOD • MS-3²
2: G3258
OC • 16 GB DDR3 OC • GA-H81M-HD3 • 840 PRO 128GB• Platinum 400 Fanless • NH-U12S
NTB: 6500U • 16 GB DDR3 • Probook 440 G3 • MX200 250GB M.2 • CZ backlit kbd • MX Anywhere 2
davkol
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 22. dub 2013
Bydliště: Olomouc

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od davkol »

midlan, je to od potu a nehtů starého chlapa, na Redditu k tomu byla celkem dlouhá diskuze. Ale to je fuk, příkladů nízké odolnosti je spousta, např. tohle.

A když je řeč o WASD, tak rovnou z jejich blogísku:
With PBT, you can expect a much more durable finish on the texture of the key. ABS plastic has poorer wear properties which is why they are known to "shine" after heavy use. PBT isn't indestructible, but has better wear properties and will resist "shine" much longer than ABS. Contrary to popular belief, the "roughness" or texture of the key has nothing to do with the material used. Texture is created by the injection mold used to create the product.
https://web.archive.org/web/20120420044 ... x.php/blog
kesi píše:Prosím poníženě o zhodnocení, vyfakov.ní apod. :-D Děkuji. Mám to na FPS hraní. Cena do 1500 kč.
A jak už to tak bývá, nebráním se ani diskusi o koupi každého komponentu zvlášť. :wink:
Normální slušnou myš (např. CM Storm Alcor) a k tomu libovolnou klávesnici.
midlan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. črc 2010
Bydliště: Hlavní město piva

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od midlan »

davkol píše:midlan, je to od potu a nehtů starého chlapa, na Redditu k tomu byla celkem dlouhá diskuze. Ale to je fuk, příkladů nízké odolnosti je spousta, např. tohle.
Ano tohle se zdá reálné, takhle jsem vyleštěné klávesy jsem viděl už několikrát, sám to tak mám na ntb. Ta první fotka je ale fake IMHO.
Zajímavé. Post zmiňuje, že budou PBT prodávat. Tři roky skoro pryč a kde nic tu nic.

EDIT:
pro davkol: jestli máš zkušenosti mohl bys mi popsat subjektivně spínače MX Clear oproti Brown a Blue? Byl jsem si v alza showroom vyzkoušet Brown a Blue. Brown mi přišly v podstatě linární bez hmatové odezvy. Nějaká tam byla, ale na můj vkus hrozně slabá. MX Blue mi přišly daleko lepší, ale hlučnost je opravdu vysoká. Mají Clear lepší odezvu? Green budou asi stejně hlučné co?
1: 6700K OC • 32 GB DDR4 OC • STRIX Z270G • GTX1080 FTW OC & THERMAL MOD • 950 PRO 256GB • 1TB M550 • Platinum 520 Fanless • Obsidian 350D MOD • NH-U12S • 4xNF-A14 PWM • 2xNF-S12A PWM • 4K UHD 40" MVA • K7XX Red Edition • aktiv 08 • KB-460 MOD • MS-3²
2: G3258
OC • 16 GB DDR3 OC • GA-H81M-HD3 • 840 PRO 128GB• Platinum 400 Fanless • NH-U12S
NTB: 6500U • 16 GB DDR3 • Probook 440 G3 • MX200 250GB M.2 • CZ backlit kbd • MX Anywhere 2
davkol
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 22. dub 2013
Bydliště: Olomouc

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od davkol »

Není to fejk. Servisu (nebo sběrateli jako já) projdou rukama i větší zvěrstva.

PBT u Weymana padlo kvůli nějakým technickým komplikacím. Aspoň máme WASDv2.

MX Clear má v první půlce (před aktivací) velmi výraznou odezvu principiálně podobnou membránovkám, v druhé půlce (po aktivaci) je lineární, přičemž síla potřebná pro další stisk strmě roste (díky specifické pružince s méně závity). To jde vykoukat z grafů (STFW „cherry mx force travel graph“). MX Brown i MX Blue jsou oproti tomu takřka lineární – s minimální odezvou. Tolik celkem objektivní porovnání. Subjektivně: jsou to jediné nelineární spínače MX, kterými se má smysl zabývat out-of-the-box. Jsou přiměřeně tiché (používal jsem na přednáškách) a odstiňují člověka od mlácení nadoraz. Ale podotýkám, že všechny nové spínače Cherry MX celkem drhnou (nemají hladký chod). Jinak tu máme minimálně Matias, Topre a buckling spring.
blaho
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 31. pro 2011
Bydliště: Nyíregyháza

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od blaho »

ja sa vam čudujem :roll:

5 rokov som mal : logitech G15 :

Obrázek

teraz som si kupil G19s black za cca 120 eur /novu/

Obrázek

a paradička, neni mechanicka ale po skušani Corsair Gaming K95 RGB Cherry MX Red
ani inu nechcem , a mam ten displey na klavesnici.Kto si na to zvykne tak chape :) ../

inak tu 5 ročnu G15 som dal kamošovy zadara , dal ju prefuknut vzduchom a frči dalej ...
reifik
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 11. črc 2004
Bydliště: Praha4

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od reifik »

Souhlasím, přes šest roků,od léta 2008 jsem měl také Logitech G15.
Začaly mi na ní zlobit směrové šipky,byly hodně vymačkané.
Nyní mám Logitech 510s a opět spokojenost!
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od Bez_n1ck »

Taky G15 :) Super piánko, klávesy jako nový (davkol nám může říct, co máme za debilní materiál kláves - ještě jsem ho neviděl doporučit jedinou klávesnici, krom tý voholený steelseries která nic neumí). Jen mi na ní začal slejzat lak, tak jsem jí polepil karbonovou fólií :)
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
blaho
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 31. pro 2011
Bydliště: Nyíregyháza

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od blaho »

tak tak :wink:

ja som chcel : displey na klavesnici ,podsvietenu , tlacitko mute , to rolovacie tlacitko na volume je tiez super ...
A vedel som ze horsia ako G15 nebude ...
A ked G15 vydrzala pri mne 5 rokov a teraz ju pouziva uz dalsi , tak som spokojny
s Logitech.

Inak vela mudrcov odporuca mechanicke klavesi a bla,bla, bla ale ziadnu ani v ruke nemali,
ale su to internetovy mudrci s 5 eurovou chicony :roll:

Ja som nevidel jeden dovod , nechat si tu mech.klavesnicu za 250e , mozno viac vydrzi , neviem ...
ale predsa nebudem mat klavesnicu 10 rokov ...

Inak by som potreboval na svoju G19s nieco take /neviem ako sa to robi/

musim na to mrknut niekedy : http://youtu.be/uCpumNNPE8Y?t=2m5s
davkol
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 22. dub 2013
Bydliště: Olomouc

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od davkol »

Tohle vlákno je komedie.
Bez_n1ck píše:ještě jsem ho neviděl doporučit jedinou klávesnici, krom tý voholený steelseries která nic neumí
Jím překvapivě „voholenou“ lžící, která nic neumí. Však taky nic umět nemusí a ani nemá. Je to nástroj na nabírání, tak jako je klávesnice nástroj na psaní. Má být akorát kvalitní, spolehlivá, snadno omyvatelná a pokud možno, měla by dobře pasovat do ruky. Toť vše.

davkol doporučoval ve svém prvním komentáři ve vlákně CM Storm QFR. Sám na jednom zrovna píše. S Frosty Flake a Vortex PBT doubleshots. Má to celou řadu výhod: popisky s fantastickým kontrastem, které se z principu nikdy nesetřou, dokud se klávesy samotné zcela nerozpadnou, stejně jako povrch kláves se jen tak neošoupe/nerozežere; vlastní firmware s NKRO, podporou vrstev, maker aj.
blaho píše:ale predsa nebudem mat klavesnicu 10 rokov ...
Proč?

Rozložení je prakticky stejné od roku 1986 (IBM Model M), přibyly akorát dva modifikátory; konektory se na PC používají stále stejné (DIN je kompatibilní s PS/2, stačí pasivní redukce za 15 korun; konvertory na USB jsou taky v pohodě).
midlan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. črc 2010
Bydliště: Hlavní město piva

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od midlan »

davkol píše:Není to fejk. Servisu (nebo sběrateli jako já) projdou rukama i větší zvěrstva.
Myšleno, že ten popis je fejk. Pokud ten člověk pracoval s rozpouštědly a pak na té klávesnici pracoval, je to klidně možné. Zkrátka mě takové poškození nikdy nepotkalo/nepotká, takže bych o tom ani dál nediskutoval.
davkol píše: MX Clear má v první půlce (před aktivací) velmi výraznou odezvu principiálně podobnou membránovkám, v druhé půlce (po aktivaci) je lineární, přičemž síla potřebná pro další stisk strmě roste (díky specifické pružince s méně závity). To jde vykoukat z grafů (STFW „cherry mx force travel graph“). MX Brown i MX Blue jsou oproti tomu takřka lineární – s minimální odezvou. Tolik celkem objektivní porovnání. Subjektivně: jsou to jediné nelineární spínače MX, kterými se má smysl zabývat out-of-the-box. Jsou přiměřeně tiché (používal jsem na přednáškách) a odstiňují člověka od mlácení nadoraz.
Super. Jestli je odezva ještě o dost lepší než Blue tak jsou to ideální spínače pro mě.
davkol píše: Ale podotýkám, že všechny nové spínače Cherry MX celkem drhnou (nemají hladký chod). Jinak tu máme minimálně Matias, Topre a buckling spring.
Nové myšleno chvíli po zakoupení, nebo prostě nová technologie a jsou takové pořád? Pomůže klávesnicový lubrikant? Ano vím, ale Cherry MX jsou podle mě nejvíc rozšířené => největší nabídka keycaps.
1: 6700K OC • 32 GB DDR4 OC • STRIX Z270G • GTX1080 FTW OC & THERMAL MOD • 950 PRO 256GB • 1TB M550 • Platinum 520 Fanless • Obsidian 350D MOD • NH-U12S • 4xNF-A14 PWM • 2xNF-S12A PWM • 4K UHD 40" MVA • K7XX Red Edition • aktiv 08 • KB-460 MOD • MS-3²
2: G3258
OC • 16 GB DDR3 OC • GA-H81M-HD3 • 840 PRO 128GB• Platinum 400 Fanless • NH-U12S
NTB: 6500U • 16 GB DDR3 • Probook 440 G3 • MX200 250GB M.2 • CZ backlit kbd • MX Anywhere 2
davkol
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 22. dub 2013
Bydliště: Olomouc

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od davkol »

Jsou jiné než MX Blue. Ve skutečnosti jsou typově podobné spíš MX Brown – „ergo clears“ (MX Clear s měkčí pružinkou) jsou jako MX Brown s podstatně výraznější odezvou. Prostě jestli jsi někdy používal starou kvalitní membránovku (třeba BTC 51x9), tak podobné, ale konzistentnější a po aktivaci s nějakým tím „doběhem“ navíc.

Cherry Corp. v průběhu času změnila materiály, pochopitelně obměňovala techniku a hlavně v posledních letech šetří. Takže typicky lineární spínače nemají oproti „vintage blacks“ z konce 80. let ani zdaleka tak hladký chod. S intenzivním používáním se to trošku zlepší, příp. někteří lidé tu posuvnou část vyhlazují žiletkou – plus Krytox. Nové klony Gateron jsou prý extrémně hladké už z výroby, ale čert ví, jak to bude s kvalitou.
midlan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. črc 2010
Bydliště: Hlavní město piva

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od midlan »

Dobře díky. Jakou klávesku s MX Clear bys mi tedy doporučil? 105 tlačítek ideálně CZ popisky.
1: 6700K OC • 32 GB DDR4 OC • STRIX Z270G • GTX1080 FTW OC & THERMAL MOD • 950 PRO 256GB • 1TB M550 • Platinum 520 Fanless • Obsidian 350D MOD • NH-U12S • 4xNF-A14 PWM • 2xNF-S12A PWM • 4K UHD 40" MVA • K7XX Red Edition • aktiv 08 • KB-460 MOD • MS-3²
2: G3258
OC • 16 GB DDR3 OC • GA-H81M-HD3 • 840 PRO 128GB• Platinum 400 Fanless • NH-U12S
NTB: 6500U • 16 GB DDR3 • Probook 440 G3 • MX200 250GB M.2 • CZ backlit kbd • MX Anywhere 2
davkol
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 22. dub 2013
Bydliště: Olomouc

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od davkol »

Na české popisky je lepší rovnou zapomenout. Pro začátek doporučuju vzít z německého Amazonu/eBay černou Cherry G80-3000LQDE. Vyjde na asi €60, což je bezkonkurenční, černé klávesy jsou hodně kvalitní (tlustý POM) a nemá plát – to je dobrá i špatná zpráva. Špatná, protože se to prohýbá a nepůsobí to kdovíjak solidně (PCB se dá naštěstí podložit), ale na druhou stranu je možné příp. spínače otevřít a modifikovat bez pájení. Dá se přeprodat s celkem malou ztrátou (jsem první ve frontě) a příp. přejít na WASDv2/Code, byť import nepatří mezi nejlevnější.
midlan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. črc 2010
Bydliště: Hlavní město piva

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od midlan »

WASDv2 můžu mít import v podstatě zadarmo, problém je, že je celá z ABS (tělo i keycaps). Dá se zavřít do jiného těla? Jaké keycaps pak použít?
1: 6700K OC • 32 GB DDR4 OC • STRIX Z270G • GTX1080 FTW OC & THERMAL MOD • 950 PRO 256GB • 1TB M550 • Platinum 520 Fanless • Obsidian 350D MOD • NH-U12S • 4xNF-A14 PWM • 2xNF-S12A PWM • 4K UHD 40" MVA • K7XX Red Edition • aktiv 08 • KB-460 MOD • MS-3²
2: G3258
OC • 16 GB DDR3 OC • GA-H81M-HD3 • 840 PRO 128GB• Platinum 400 Fanless • NH-U12S
NTB: 6500U • 16 GB DDR3 • Probook 440 G3 • MX200 250GB M.2 • CZ backlit kbd • MX Anywhere 2
davkol
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 22. dub 2013
Bydliště: Olomouc

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od davkol »

Barebones a k tomu klávesy z nějakého GB (třeba black-on-black PBT Ivana Ivanoviče), Vortex PBT doubleshots z Massdropu, Imsto's dyesubs,…
midlan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. črc 2010
Bydliště: Hlavní město piva

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od midlan »

Tělo se jiné dát teda nedá? Ty dodavatele keycaps prosím víc specifikuj.
1: 6700K OC • 32 GB DDR4 OC • STRIX Z270G • GTX1080 FTW OC & THERMAL MOD • 950 PRO 256GB • 1TB M550 • Platinum 520 Fanless • Obsidian 350D MOD • NH-U12S • 4xNF-A14 PWM • 2xNF-S12A PWM • 4K UHD 40" MVA • K7XX Red Edition • aktiv 08 • KB-460 MOD • MS-3²
2: G3258
OC • 16 GB DDR3 OC • GA-H81M-HD3 • 840 PRO 128GB• Platinum 400 Fanless • NH-U12S
NTB: 6500U • 16 GB DDR3 • Probook 440 G3 • MX200 250GB M.2 • CZ backlit kbd • MX Anywhere 2
davkol
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 22. dub 2013
Bydliště: Olomouc

Re: Klávesnice - doporučte

Příspěvek od davkol »

S kryty nevím, resp. netuším, zda ty kovové/akrylátové od třetích stran pro Filco MJ2 pasují. Nikdy jsem neměl potřebu se o to zajímat, protože nevidím přidanou hodnotu (až na #swag).

"imsto dyesub" – první výsledek v Google vede na imsto.cn
"vortex pbt doubleshot" – první dva výsledky v Google vedou na mechanicalkeyboards.com, na první stránce je taky odkaz na Massdrop a několik diskuzí o něm
"black-on-black PBT Ivan Ivanovič" – výsledky jako „[GB] PBT dyesubs 104/105 sets“ na GH/DT/Redditu, odkud se jistě doklikáš na přehledy GB a možná si najdeš něco vyhovujícího
další možnost je brouzdat po Taobao apod.
Odpovědět

Zpět na „Vstupní zařízení“