Přichystal jsem si pro vás takovou menší recenzi na základní desku ASUS B150 Pro Gaming a její podporu nových KabyLake procesorů.
POPIS DESKY
Základní deska je postavená na chipsetu
B150 a je osazena paticí
LGA1151 pro procesory z rodiny Intel
SkyLake a
KabyLake.
Čipová sada B150 nabízí polovinu PCI Express linek oproti vyšším čipovým sadám, tedy 8 což může být málo a dle specifikací tento chipset nepodporuje M.2 PCIe slot. Na základní desce B150 Pro gaming ovšem jeden
M.2 PCIe slot nalezneme avšak nepoužívá 4 PCIe linky, ale pouze dvě i tak se slušnou propustností 1,6GB/s.
Desku můžeme osadit všemi procesory z rodiny Skylake a Kabylake od Celeron až po Core I7, jediné zklamání je, že tato deska a celkově čipová sada neumožňuje osazení procesorů Intel Xeon, které zaujali zejména u předchozí generace Haswell a to díky výrazně nižší ceně „bez“ grafického jádra.
K procesoru můžeme osadit až 64GB DDR4 pamětí ve čtyřech slotech s podporou Dual-Channelu a XMP profilem.
Pro procesorovou část nám deska nabízí
10 napájecích fází, takovýto počet fází mají například desky s chipsetem Z170, které umožňují přetaktování, tedy je zde napájení předimenzováno. Jak je již zvykem u základních desek ASUS digitální řízení napájení pomocí procesoru
DIGI+. Na desce pak nalezneme 8mi pinový napájecí konektor pro procesorovou část.
Deska disponuje kvalitními součástkami a technologií
Gamer´s guardian, která zahrnuje následující prvky ochrany základní desky.
• Ochrana pamětí DRAM proti přepětí pomocí integrovaných pojistek.
• Kvalitní komponenty, odolávající extrémní výkyvy teplot mezi od -55°C do 105°C
• Zadní vstupy/výstupy a štít vyrobený z nerezové oceli
• Chytré svorky a úchyty pro grafickou kartu a paměti RAM
• 4 POST LED Diody indikující možné problémy s procesorem, pamětmi, grafickou kartou či pevnými disky
Další částí ochrany základní desky je pak
ESP Guardians, které by měly chránit základní desku před elektrostatickými výboji. Tato ochrana je zajištěná pomocí jednosměrných diod a chráněné jsou:
• Audio konektory
• USB konektory
• VGA konektor
• Konektor PS2
V poslední řadě je zde tzv.
Lan guard, což je ochrana síťového konektoru, která by měla údajně ochránit desku před bleskem.
Co se týče
konektivity základní desky, můžeme na ní nalézt následující konektory:
• Pět 4-pinových (zelená) pro připojení ventilátorů, z nichž jeden slouží i pro připojení pumpy vodního chlazení
• Pro připojení audio jacků na předním panelu bedny (fialová)
• Rozšiřující o dvě USB2.0 (žlutá) a o dvě USB3.0 (žlutá)
• COM port
• 6 SATA III/6G (oranžová)
• M.2 PCIe (v režimu x2)
• šifrovacího TPM modulu (růžová)
• ROG EXT konektor pro připojení ASUS ROG Front base panelu
Dále na desce nalezneme 2 PCI-e x16 sloty z nichž pouze první pracuje přes 16 linek napřímo s procesorem, druhý pouze v režimu x4 skrze jižní můstek. V případě využití druhého PCIe x16 (x4) slotu není možné používat zbylé PCIe x1 sloty.
Na základní desce jsou dva starší PCI sloty, které jsou připojeny skrze
PCIE-PCI bridge Asmedia ASM1083, který se nachází mezi nimi.
Dále vstupy a výstupy zadního panelu desky jsou řízeny pomocí Super I/O monitoring controléru
Nuvoton NCT6793D, síťovou část řídí mikroprocesor od
Intelu I219V ethernet controller, speciální podpora USB3.1 Typu A a C je zařízena pomocí mikroprocesorů
ASMedia ASM1542 a ASM1142.
Grafický HDMI výstup je řízen
ASMedia ASM1442K a VGA výstup pak
Realtek RTD2168 mikroprocesory.
Zvuková část
SupremeFX s kodekem od Realteku
ALC1150, který je ukrytý pod kovovým krytem pro odrušení elektromagnetického vlnění, je oddělena průhledným podsvíceným pruhem od zbylé části desky, aby nevznikalo elektromagnetické rušení. Filtrační kondenzátory jsou použity kvalitní značky Nichicon. Sluchátkový zesilovač je použit až
RC4580 od společnosti Texas Instruments, který je schopen nakrmit až
600 ohmová sluchátka.
SOUČÁSTI BALENÍ
V balení nalezneme samotnou desku, I/O štít, polepy s popisky kabelů, instalační kit pro procesor, 2 SATA III 6G kabely, montážní kit se šroubky pro M.2 disk, stahovací popruhy, manuál, CD s drivery.
SOFTWARE
Mezi základní softwarovou výbavu desky patří
ASUS AISuite 3, který slouží pro monitorování teplot, rychlostí ventilátorů, napětí na různých segmentech a frekvencí a také spíše odhadovanou spotřebu.
Komponenty
AISuite:
• Performance and Power saving utilities – komponenty pro nastavení úsporných režimů, kalibrací napájecí kaskády, přetaktování grafického jádra procesoru.
• FanXpert - umožňuje měnit nastavení jednotlivých ventilátorů, nastavovat grafy otáčení dle sebe a můžeme i nastavit situaci (teplotu) při které se nebudou točit ventilátory připojené k desce, regulace je možná jak u PWM ventilátorů, tak i u klasických 3 pinových změnou napětí, jsou zde i různé předvolby a uživatel si může vytvořit několik svých schémat, které si může uložit a pak jednoduše aktivovat
• PC Cleaner - obdoba ccleaneru, tedy analyzuje a čistí počítač
• System information
• Ai charger+
• Mobo connect
• Push Notice - slouží pro monitorování pc například v zařízení s os android
• USB 3 boost
• LED control
ASUS Realtek HD audio + Sonic Radar
K ovladači zvukové části není moc co říci, jednoduchý, přehledný, avšak bych vytknul absenci Dolby Digital nebo alespoň dts.
Zajímavou funkcí je pak Sonic Radar, nástroj pro FPS hry. Dokáže lokalizovat ve hře směr a vzdálenost výstřelů, explozí, kroků, výkřiků a zvuků odpočítávání bomby tak aby mohl hráč podle toho reagovat.
ASUS GameFirst IV
Program sloužící pro upřednostnění počítačových her při průchodu síťovou kartou, aby hráč dosáhl co nejnižší odezvy ve hrách. Je zde možnost manuálního či inteligentního automatického nastavení, aplikace zároveň slouží pro monitorování toku dat v síti.
ASUS RAMCache
Definice ze stránek ASUS:
„Software ROG RAMCache poskytuje uživatelsky přívětivé a transparentní řešení, jak zvýšit celkový výkon počítače přes využití systémové paměti (DRAM), která není používána.
RAMCache umístí mezipaměť RAM mezi hard disk a aplikace. V reálném čase zjistí Vaše požadavky na celkový výkon PC s ohledem na aplikace, které momentálně používáte a na Vaše požadavky ohledně I/O disku. RAMCache zkopíruje nejčastěji používaná data z disku na mezipaměť RAM, kde mohou být rychleji zpracována a poté je automaticky přepíše zpět na disk - takto zvýší celkový výkon počítače a to s minimálním rizikem ztráty dat.“
ASUS Front base driver - software nebo lépe řečeno ovladač pro ASUS Front base panel.
ASUS PC Diagnostics utility – utilita pro otestování funkčnosti jednotlivých segmentů nejen základní desky, ale i počítače
ASUS Boot settings – utilita pomocí které jedním kliknutím se počítač zrestartuje do biosu bez jakéhokoli zběsilého mačkání tlačítka Delete.
V poslední řadě pak dvě utility a to
ASUS Media streamer a WebStorage, které víceméně umožňují přístup k uživatelským datům přes internet.
POSTŘEHY A OSOBNÍ ZKUŠENOST
Použité procesory: Intel Core I5 7500 a Intel Core I7 6700k.
Základní deska podporuje nové procesory KabyLake avšak pouze s verzí biosu 3016. Doufal jsem, že Kabylake procesor pouze špatně detekuje a umožní alespoň naběhnout do biosu pro přehrání verze za novou, ale bohužel je třeba do desky za pomocí Skylake procesoru nahrát výše zmíněnou, či novější verzi biosu.
Napájecí kaskáda je opravdu velmi předimenzovaná v případě použití rozměrného chladiče, který by se nevydal kvůli pasivům napájecí kaskády, je možné sundat tyto chladiče, aniž by se kaskáda přehřívala.
ZÁVĚR A ZHODNOCENÍ
Základní deska je opravdu velmi slušně vybavena, ač se týče spíše o nižší segment základních desek. Nabízí možnost připojení M.2 PCIe SSDdisku, zapojení USB3.1 zařízení typu A i C.
Je zajištěna podpora KabyLake procesorů, ale pozor! Pouze s verzí biosu 3016 a novější! Bez této verze není ani možnost updatování biosu bez Skylake procesoru.
Pouze takovou zbytečností je zde předimenzovaná napájecí kaskáda, když chipset neumožňuje přetaktování procesorů a také pak jumper CPU OverVoltage, který tak nějak ztrácí smysl. Nespornou výhodou této desky je možnost připojení až pěti ventilátorů, což je opravdu výrazná výhoda oproti její menší verzi B150M Pro Gaming, která nabízí zapojení pouze 2 ventilátorů.
Deska nabývá opravdu atraktivního vzhledu, za příplatek se dá sehnat i v AURA provedení s uživatelsky nastavitelným RGB podsvícením, jedná se o takový základ do herních počítačů.
Desku lze sehnat kolem 3099 Kč na CZC s tříletou zárukou a za příplatek necelých 200kč je pak zde AURA verze.
Děkuji českému zastoupení ASUS za poskytnutí základní desky.