Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Vše týkající se základních desek. Od problémů, výběru, informací, BIOSů, ovladačů a další.

Moderátoři: Eddward, PKBO

Odpovědět
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od python.p »

To vypadá hodně dobře, otázkou je pak už jen spotřeba.

Aktuálně mi jede NAS na AMD Zacate E350 (tak nějak) což je super, protože neřeším spotřebu.

Ale tohle mi přijde jako ku*va dobrej upgrade. I ty RAM, 16GB stačí až za hrob.

Řešil jsem to s DOCem, když jsem měl 5820k jako hlavní stroj, ale po OC tobyla hrozná besite a žralo to i trávu kolem cesty... s 980Ti to v OCCT atakovalo 1kW. Herní výkon byl super, posunulo mě to díky QUADu a vyšší frekvenci dál, ale na všechno ostatní to bylo na hovno.

Tady bych mohl využít nvme na systém a zbytek dát na desku a přesně tam jem mířil, jak píšeš to "ZFS" tak jsem to chtěl vždy zkusit. :)

Díky za info, je to sice starý socket, ale když se dívám na ty ceny těch komponent tak je to prostě směšný a možná i výhodnější do herního PC jak nový AMD :P
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od Maor »

Spotřebu tý dual x79 desky jsem neměřil, ale jsem názoru, že broadwell-ep se ti nevyplatí, protože ty desky začínají na 70USD a i CPU jsou celkem drahý a DDR4 RDIMM asi taky vyjde dráž a rozdíl ve spotřebě bude minimální, že se to ani za několik let nevrátí.

Jinak X399 + 1950x + 2x 1070+ 4x HDD + 4x DDR4 + vodník na 1kw titanium zdroji si v idle řekne o 110W, vyladěný mám jen RAM, laděním P-states by to asi šlo trochu srazit.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od python.p »

Já měl s tou 5820k, v IDLE 260W... A nepřišel jsem na to proč...

Tak tady nezbývá než to zkusit a změřit. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Co se spotřeby týče tak tam se nejvíc vyplácely Ivy bridge. Jdou za pakatel a díky 22nm bez AVX a nativních 6c/10c die se člověk může dostat na optimální konfiguraci co se efektivity týče. Haswelly jsou spíš ze žravějšího kraje, broadwelly ještě drahý. Ale rok dozadu byly Haswelly také a teď už jsou často levný, vždy je tam ta hranice kdy se toho začnou firmy zbavovat protože "server už je 5+ let starej, skončil support je třeba upgrade", v tu chvíli letí cena dolu a na Broadwell také dojde. BW ale neni až tak super, většina modelů má nišší takty a naopak "zbytečně moc jader", nemaj modely co by podporovaly i DDR3 a pod.

"výhodfnější do herního PC jak nový AMD" no, tam fakt sejde na tom co člověk už má, protože tyhle CPU jsou z dnešního pohledu herně fajn jen po těžkym OC, protože na rozdíl od dnešních CPX měly velkej Oc potenciál, na těhlech boardech ale tot nehrozí a na defaulktu je to "meh". Ty X99 modely maj aspoň chipset s velkou integrací, má až 10x sata a 4x usb3.0 rovnou v chipsetu tzn žádné pofidérní přídavné řadiče.

S tim mikrokódem to taky nebude žádná sranda. Ono, řekl jsem to asi trochu špatně, CPU support neni jen o mikrokódu, naopak, rozject jde CPU i bez něj. Ostatně celej ten Haswell xeon turbo hack je o odstranění mikokódu,u těch ES je tam problém jinde. Ano pevně věřim že ňákej rusák by je tam dokázal dodat, kor když máme funkční vzor třeba v podobě biosů Asrocku nebo Asusu kde vše potřebné je. Pokud by se to objevilo a někdo to dokázal určitě bych ňákou na hrátky a testy vzal. Ale momentálně mam vše ready a všechny sestavy kompletní a další board jen tak na ležáka se konat nebude.

Edit: Docela mě překvapuje ta vaše spotřeba. Moje 18 jádro po unlocku idlovalo na cca 80W na zásuvce celá sestava a to je tam tuna komponent a 6 disků. Když jsem předtim taktoval 1680v3 tak jsem byl po OC idle ňákejch 95W se speedstepem a C-states enabled, a asi na 115W po Asuck OC socket full maual OC 4,6Ghz a vyhnanou L3 na 4,3Ghz + žádný C states kromě C1E. Něco děláte špatně, resp asi máte vypnutý C-states naprosto zbytečně.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od python.p »

Já po tom nějak nepátral, našel kupec, tak to šlo z domu a hotovo.

spíš skrze tu NAS to budu možná řešit, ale tam bude výkonu až, až. Takže spíš nějaký undervolt.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od Maor »

@DOC: TR jsou dva ryzeny, mám to na aorus pro, přičtu pár HDD, SSD, tři monitory pověšený na Pascal GPU a D5 s pár větrákama. Do toho ten můj 1KW zdroj v idle jesli jede na 92% účinnost. Já se tý spotřebě nedivím, vodník dělá cca 20W a ty monitory asi taky vyženou grafiku na vyšší spotřebu. V recenzích pro TR uvádí kolem 90watt pro celý PC, takže bych neřekl, že mi to žere zbytečně moc.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Koukal jsem teď náhodně na ebay a jako uff, Sandy 8 jádra už jsou i s poštou pod 1000kč a ten velice solidní DDR3 compatible a po turbo unlocku 3,3Ghz držící 12C24 E5-2678v3 je za cca 3500, jako dostává se to do oblastí že se to fakt vyplácí. Kdybych stavěl teď cheapú komp tak ho postavim na tomhle. Tyhle CPU jsou více futureproof jak třeba Ryzen 1600AF.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od python.p »

Maor píše:Obzvlášť pro "ZFS" puristy je tohle asi nejlevnější volba, protože nevím o tom, že by nějaká mašinka od synology měla ECC ram. Navíc máš plnou podporu virtualizace, VT-x i VT-D, ty desky asi budou umět bifurcation x4x4x4x4, takže na tom můžou fungovat ty M.2 raid karty (lepší se zeptat prodejce před nákupem. Moje deska to umí). A ještě to má výhodu, že sice starý CPU, ale máš na tom UEFI bios a umí to bootovat z NVMe, což spousta bazarových věcí pořád ještě neumí.

Vezmeš C602 desku, co má x16, x4, M.2, USB3 a 4xDDR3 za 55 https://www.aliexpress.com/item/4000856362099.html?
K tomu třeba E5 2620V2 za 16 https://www.aliexpress.com/item/10000071360575.html?
a ramky třeba https://www.ebay.com/itm/32GB-2X16GB-DD ... 3588583753?
Jsi teda už skoro na 3000CZK, ale záleží jakej deal člověk dostane na RAM a jestli zase FED půjde cestou silného dolaru, ECB slabého eura a čnb ....

A teď čekám, jak nám DOC řekne, že to co píšu jsou blbosti, protože se dá pořídit to a to a je to lepší.
Takže tohle vypadá jako celkem dobrý bundel ne: https://www.aliexpress.com/item/4000571 ... web201603_ :)

I když teda ještě koukám tady: https://www.czech-server.cz/komponenty- ... _c551.html

CPU za pár šušňů.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od Maor »

No posuď sám. Já tyhle dražší věci radši nechávám na víc částí, kdyby to chtěli celníci doplatit, ale je fakt, že krom mobilů nikdy nic nechtěli. Ram seženeš levněji na bazoši/ebay, pokud nechceš 16/32GB moduly, který jsou jen občas.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od werygood »

To mi chceš říct, že prodávaj 6C/12T Sandy-Bridge, byť s nízkou frekvencí, za 89,- ? :D
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ty Sandy mě moc neberou, ale ten E5-2620 v3 ano. Ten má zásadní rozdíl že má trubo na 3,2Ghz a po turbo hacku ho pravděpodobně bude držet allcore, takže 6c12T haswell na 3,2Ghz za 70kč, ok, lol, já jeden beru, i kdyby se tu měl válet na flashe biosů.

Edit: A nebo rovnou dva do toho dual boardu a mít použitelnej encode systém, hehe.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od python.p »

Maor píše:No posuď sám. Já tyhle dražší věci radši nechávám na víc částí, kdyby to chtěli celníci doplatit, ale je fakt, že krom mobilů nikdy nic nechtěli. Ram seženeš levněji na bazoši/ebay, pokud nechceš 16/32GB moduly, který jsou jen občas.
Jojo, je fakt. Ty ram co jsi poslal, jsem si říkal, že mi 16GB stačí až až, ale když je za litr 32GB škoda to nevzít.

CPU možná vemu u nás, podpořím českou firmu. Sice jen stovkou, ale i to je podpora.

No a desku už tam taky klikám. Za ty peníze to na hraní vemu. I kdybych na tom měl hrát - všechno, je za cenu jen normálního CPU na hry.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od MV »

tam jsou spíš problém vhodný desky ne? už je nějaká jednosocketová alternativa, co by měla glan a USB3? Takový vymoženosti jako kvalitnější audio a aby se uspávala, to ani nečekám :oops:
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od python.p »

Mrkni na to co posílal Maor. USB 3.0 je. GLAN snad taky. M.2 je. kvalitnější audio? Ono někdy na deskách bylo kvalitní audio? Kdo chce kvalitu má nějaký DAC a hotovo. :)

Ještě večer projedu komentáře k té co poslal a asi mám vybraný.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Všechny maj standardní Realtek Glan, už roky už od té první. Co se USB3.0 týče tak u x99 jsou 4 porty rovnou z chipsetu, u X79 tam dávaj ten VLSI řadič, neni to žádnej med ale lepší jak třeba tzen starej NEC. Prostupnost má dobrou ale třeba na VR set bych si na něj nevsázel.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od MV »

python.p píše:Mrkni na to co posílal Maor. USB 3.0 je. GLAN snad taky. M.2 je. kvalitnější audio? Ono někdy na deskách bylo kvalitní audio? Kdo chce kvalitu má nějaký DAC a hotovo. :)

Ještě večer projedu komentáře k té co poslal a asi mám vybraný.
No tady se melou dohromady x79 a x99 desky, měl jsem namysli samozřejmě ty na bázi "x79". A audio, no aspoň nějakej kvalitnější realtek, nečekám žádný hifi (alc1220 co jsem měl na AM4 tak světe div se nehrál hůř jak A2ZS).
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od python.p »

To je fakt, ale furt to jsou random boardy.

Mám v plánu během týdne nějakou tu desku vybrat, jen furt nevím jakou. :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Paradoxně, já jsem byl krok od toho do toho jít, ale chtěl jsem tu co jsem kdysi míval (nebo obdbnoum, tzn aby měla legacy PCI a dva dlouhý 16x sloty, ale uups ona už se nevyrábí. :/

Tak jsem dál koukal na ebay a daj se zalevno sehnat i ex workstation desky co maj PCI i u X99 (celkem vyjímečné), ale da z dell precision maj nestandardní formát a ty z HP Z440 zas nestandardní konektory. + jsou kompatibilní pouze s xeony a s ECC reg (jiný ram ne), ala byl by to boj.

Jo a ten CPU, objednal jsem ho u tý český firmy, resp 2 kusy 2620v3 a už nestojí pár kč zdražili ho na 1500 a objednávka mi furt svítí jako nepotvrzená, takže dost možná "uups" a neslavil bych dokud neni doma.

Také nezapomínejte na "zapomenutý socket" LGA1356 byl to takový hybrid mezi 1155 a 2011, ná QPI, má muiltiCPU, ale méně linek, 3 kanály místo 4 a pod, ale CPU se do toho daj sehnat použitelný a kvůli neznámosti mezi lidmi levně.
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od pbjun »

Tak levný Xeony z ČR nebudou :D

Vážený zákazníku,
litujeme, Vaši objednávku nelze potvrdit z důvodu špatné ceny na e-shopu dne 26.5.2020.

S pozdravem

xxx

počítám, že ostatním ty objednávky dopadly stejně ;)
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Asi ano, přítim zrovna u tohodle kusu jich měli psanejch 100+ kusů to by je asi neubylo u tohodle low-end modely co stejně nemá žádnou cenu, no, škoda no.
Odpovědět

Zpět na „Základní desky“