Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Vše týkající se základních desek. Od problémů, výběru, informací, BIOSů, ovladačů a další.

Moderátoři: Eddward, PKBO

Odpovědět
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od Maor »

Už je venku i recenze na dual x99, https://youtu.be/gNZ-AIXut2c
sleep na tom nejde vůbec, nemá power on after AC loss a s dvěma CPU nefunguje boost. Jsem rád, že na mojí dual x79 boost funguje bez problému.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nakonec to odemknul, ale nejde hnout s power limitem, takže ve full loadu to moc nedá.

https://www.youtube.com/watch?v=F1mIj2xlc-g

Taky udělal zajímavej testík srovnávající toto s E5-2678 V3, Ryzenenm 2700x a TR1950x.

https://www.youtube.com/watch?v=k6oAxeucxHc

Nečekal jsem že v hrách E5-2678 V3 vyhraje, přeci jen je to 2,9Ghz allcore 12C 30MB L3. To jsem si myslel že 2700x suxxuje méně. Kdyby tam byla má 2696v4 na 4Ghz tak by ten graf musel zdvojnásobit aby se tam vešla. :P
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od Maor »

Budu si muset projet i zbytek toho co recenzoval.

Připadá mi, že 2700x dostal nějak podezřele moc na prdel.

2696v4 je cenově trochu jinde
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

sry, myslel jsem V3, V4 suxx. Jedinej dobrej V4 CPU je 2679V4 a ten když se objeví tak je strašně mastnej.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak jsem se k tomu konečně dostal.

E5-4627v3 je plně funkční, funguje na Asus X99 a Asrock X99 deskách. Po microcode modu je násobič 32x a drží se tam i při AVX loadu, takže celkem OK. Škoda absence HT u tohodle modelu ale bude to použitelnej stroj, půjde tedy na prodej.

https://i.imgur.com/2KyExZS.jpg
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od Maor »

Myslím že konečně použitelné dualsocket desky pro haswell xeony https://www.aliexpress.com/item/4000986399105.html aktuálně v akci za 100USD, to může být celkem deal.

A s DDR3:
https://www.aliexpress.com/item/4001039023792.html

Docela použitelné PCIe sloty, do toho už jde naskládat nějaké rozšiřující karty. Ten dvoupin vedle bílého 4pinu pro větrák by mohl být na teplotní čidlo... ale nepředpokládám, že by to člověk stejně zvládl vyčíst pod linuxem.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Za 100 dolarů je to dobrej deal i kdyby to člověk vůbec nepoužil pro dual CPU.
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od Maor »

nemáš pak lepší nějakou sigle socket desku? Přece jen, dostaneš klidně 8slotů na ram a i ta PCIe konektivita je lepší, pokud teda už číňani odladily ty bugy, kdy při osazení všech slotů jeden nefungoval.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od MV »

Vtipnej název, co znamenaj ta kuřata tam?
New X99 Dual Computer Motherboard LGA2011 CPU RECC DDR4 Memory Eating Chicken Game Motherboard
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Maor píše:nemáš pak lepší nějakou sigle socket desku? Přece jen, dostaneš klidně 8slotů na ram a i ta PCIe konektivita je lepší, pokud teda už číňani odladily ty bugy, kdy při osazení všech slotů jeden nefungoval.
Máš, ale už to neni věc ceny. Měl jsem na mysli tu dual DDR4 desku, tu DDR3 EE má málo RAM slotů, mělo by to bejt spíš naopak DDR3 deska chce více slotů kvůli menší kapacitě modulů takže ten návrh moc nechápu.
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od Maor »

obě mají 4sloty na jedno CPU.
Navíc, pokud se nepletu, tak V3 xeony umí všechny LRDIMM, takže pokud to deska nebude aktivně bojkotovat, je šance to osadit třeba 256GB na jeden procesor. A LRDIMMy se čas od času objevují za úplně směšné ceny
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od python.p »

Za ty ceny docela legrace. :) Jen si moc nedovedu představit využití. :)

Na co to borci používáte? Neberte to jako nějaký rejpání, fakt mě to zajímá. Protože osobně na PC max hraju hry. Na vše ostatní co tam dělám, stačí klidně i3 nebo nějaký APU...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo, sorry Maor, byl jsem slepej, ta DDR4 má jen 4 sloty an CPU a ještzě k tomu jenom dual heh.

Python - na nic, jsou ale dobrý když člověk má CPU + RAM z ňákýho vyřazenýho serveru.
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od Maor »

@DOC, no ta moje dual x79 má stejnej layout a dle biosu má quadchannel, ale nebenchmarkoval jsem to, dobrej námět na pokus.

@python - já na tom pouštím virtuálky pro výuku, je to pohodlnější, než řešit virtualbox na milionu kompů. A taky to slouží jako marketingovej tahák, protože BFU se z dual 12jádra s 128GB RAM posadí na prdel. Zároveň na tom dělám dlouhodobý test arctic MX2 vs conductonaut. Jen mi zbývá na tom postavit nějakýho pěknýho vodníka a bude z toho úplnej babolep :-D

Nemít domácí server s threadripperem, tak bych o tý číně uvažoval kvůli dostupnosti RDIMM. Jakýkoli jiný řešení s ECC vyjde draho nebo je to server do racku, což se blbě montuje do skříně s vodníkem. Za cenu 64GB DDR4 ECC k tomu TR bych si mohl pořídit 256GB DDR3 RDIMM a to jde narazit na dealy, kdy to může vyjít na 512GB. Třeba na takový NAS s ECC RAM stačí i levná deska kolem 50USD a 4C xeon za 10-20USD a 16GB RDIMM 20-30USD a je to základ pod 2500,- Za to se u nás na bazaru dostane nějaký dualcore celeron nebo C2Q a max 8GB ram.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od python.p »

Tak to joo. To dává smysl. :) Díky.

Jojo přesně tak to tom přemýšlím, jestli na tom postavit nějakej ten domácí NAS.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od Maor »

Obzvlášť pro "ZFS" puristy je tohle asi nejlevnější volba, protože nevím o tom, že by nějaká mašinka od synology měla ECC ram. Navíc máš plnou podporu virtualizace, VT-x i VT-D, ty desky asi budou umět bifurcation x4x4x4x4, takže na tom můžou fungovat ty M.2 raid karty (lepší se zeptat prodejce před nákupem. Moje deska to umí). A ještě to má výhodu, že sice starý CPU, ale máš na tom UEFI bios a umí to bootovat z NVMe, což spousta bazarových věcí pořád ještě neumí.

Vezmeš C602 desku, co má x16, x4, M.2, USB3 a 4xDDR3 za 55 https://www.aliexpress.com/item/4000856362099.html?
K tomu třeba E5 2620V2 za 16 https://www.aliexpress.com/item/10000071360575.html?
a ramky třeba https://www.ebay.com/itm/32GB-2X16GB-DD ... 3588583753?
Jsi teda už skoro na 3000CZK, ale záleží jakej deal člověk dostane na RAM a jestli zase FED půjde cestou silného dolaru, ECB slabého eura a čnb ....

A teď čekám, jak nám DOC řekne, že to co píšu jsou blbosti, protože se dá pořídit to a to a je to lepší.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Neřekne, akorát Havli by ti řekl že to hatuje protože to nepodporuje sleep mode (tento problém maj ale často i značkový server boardy). Dobrý je to pokud potřebuješ větší množství super stable RAM a CPU kterej neni total shit, ala žádnej Atomovej krám. Pak je tu druhá sterana mince jako můj bejvalej E5-2696v3, kde se z toho dá udělat legit server kde třeba i enkóduješ aby to nezatěžovalo hlavní mašinu.

Ty malý boardy s quad-channelem uměj i rendundanci kanálů, tzn 2 kanály jsou jen kopie těch druhejch 2 a tzn uměj ustát fyzickou smrt RAM za chodu. Jak je to dlouho co jsem ho prodal ten do X79 společně s E5-1660v2? A dotyčnej se dodnes neozval že by to chcíplo takže snad slouží.

Ještě jen co se týče detekce quadu, spousta SW to nedává, ani třeba CPU-Z ten psal quad pokaždé co jsem osadil 4 moduly bez ohledu na to jestli jsem je zapojil do dualu nebo quadu. Štěstí že tyhle CPU z toho moc nebenefitujou.

Obecně jedinej zásadní problém těhlech boardů je že nefungujou s ES CPU. Jen s retaily nebo finálním QS, ale takové ty early ES ne. Je to škoda protože je to jen věc biosu a přidání pár mikrokódů pro staré ES steppingy.
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od pilarius »

X79 + E5 1650v2 jsem od tebe kupoval já. :) Furt šlape, normálně univerzál + herní mašina. Občas akorát z mně neznámého důvodu zničehonic zlobí USB 3 řadič, ale po restartu je to OK.
Už pokukuju, že koupím něco nového od AMD, ale objektivně mě to furt asi v ničem nebrzdí.
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od Maor »

@doc: věřím, že v hloubi ruského internetu jde sehnat biosy, které řeší jak ES, tak TDP limit napájecí kaskády, takže si to člověk nemusí modovat sám. Ale ty biosy nejsou moc upravovaný, takže by je měl zvládnout i běžnej bios editor. Ale nikdy jsem neměl potřebu vrtat se v biosu základní desky, tak jen spekuluju.

@pilarius: pokud jsi prošvihl crosshair 6 ve výprodeji, tak nic lepšího na AM4 už nepořídíš. To byl deal jako svého času sandy bridge nebo GTX 1080ti
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Nové Random Čínské Boardy se starými chipsety.

Příspěvek od MV »

Pokud by to bylo jen o tom, přidat mikrokódy do BIOSu podobně jako u 775 biosů podporu 771 Xeonů, tak to je easy. Ale to jen spekuluju, 775 jsou přeci jen o pár generací starší platforma celé takové jednodušší to tam je.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
Odpovědět

Zpět na „Základní desky“