Jaký NAS - základní orientace

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od JJ »

Ahoj,
potřebuji pořídit NAS server pro domácí použití a pro prohlédnutí nabídky se pořád příliš neorientuji. Byl bych rád za nějaké nasměrování.
Požadavky:
1. NAS bude sloužit jako zdroj hudby a filmů streamovaných přes DLNA do TV a HiFi, nutností je tedy fungující a kompatibilní DLNA.
2. NAS bude sloužit jako úložiště fotek (pravděpodobně ve formě zálohy z PC) a jako jejich zdroj pro TV, telefon atd.
3. NAS bude sloužit k zálohování dat z domácího PC. Ideální by bylo, kdyby to fungovalo nějak bezzásahově a spolehlivě.
4. Zjistil jsem, že řada NAS umí fungovat jako cloud server. Původně jsem to nezamýšlel, ale hodit by se to mohlo (např. veškerá muzika dostupná kdekoli bez ohledu na to, co si stáhnu do telefonu). Předpokládám, že tady ale bude nutnost pevné IP.
5. Vypadá to, že NASky jsou obecně poměrně drahá záležitost. Rozhodně se chci vejít do 10 000, ale i to je hodně.
6. Kapacita min. 3TB, raději víc, případně aspoň možnost přidat nebo vyměnit disk za větší.

A teď otázky:
1. Mám hledat řešení s diskem nebo bez a disk(y) koupit zvlášť (a jaké)?
2. Stačí řešení s jedním diskem nebo radši dva (a na nich nějaký RAID, příp. který)?
3. Které značky jsou vyzkoušené a spolehlivé (zdá se, že dominuje WD a Synology, které je ale značně drahé)
4. Jakých parametrů si mám všímat (a co je naopak jedno)?

Možná mě ještě něco napadne, ale zatím takhle.
Předem díky.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Michal86
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. led 2005
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od Michal86 »

Sám jsem koupil celkem levné řešení od zyxel nas 326 a k tomu wd Red. Vybíral jsem podle poměru ceny / výkon. Výkon tohoto nas je úchvatný. Jedu kolem 100MB /s jak při stahování a i nahrávání. K využití této rychlosti chce počítat s 1gbps sítí.
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od CageJ »

Synology

Pouzivam WD RED NAS.. Takze tieto disky odporucam.
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
Exp
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2004
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od Exp »

Ja mam zkusenosti s Asustorem a Synology, obe zarizeni bezproblemovy a relativne stejne jednoduchy na spravu. Asustor mozna trochu uzivatelsky privetivejsi.
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od JJ »

Díky, prohlídnu to. Kdyby Synology nestálo od desítky nahoru, tak neváhám, ale radši bych něco za přijatelnější peníz.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Michal86
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. led 2005
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od Michal86 »

A co ten NAS 326 od ZYXEL? Ten se ti nelíbí? Ty rychlosti za ty peníze jsou opravdu parádní. Využívám ho doma jako zdroj pro DLNA a nemůžu si ho vynachválit.
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od JJ »

Určitě ho zahrnu do výběru, díky za doporučení. Dost se mi líbí i ty Asustory, ale s diskama to bude stejná cena jako Synology.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od Holda »

Asi bych upřednostnil skvělou správu (Synology, QNAP, ASUSTOR) před samotnou rychlostí jako takovou. 4k ti to odstreamuje tak jako tak.
.
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od JJ »

Díky, správa je důležitá, na rychlost zase tolik nekoukám, tak zátěž doma nebude zásadní a nejspíš to bude dělat zároveň nejvýš tak dvě věci (třeba streamování do TV a zálohování). Nebudu na tom provozovat webserver. Na Qnap ještě mrknu.
Co se týče Asustoru, mají modely s různými procesory. Nejde mi ani tak o rychlost, ale o spotřebu a s tím související hlučnost (NAS bude dost možná v obýváku). Mám se něčemu vyhnout (třeba i u jiných značek)?
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Michal86
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. led 2005
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od Michal86 »

Jestli to pojede 24/7 tak bych určitě zvolil jiné umístění než obývák :wink: ať už zvolíš jakoukoliv značku. Jinak ano, Zyxel to nemá vychytané tolik jako konkurence, odráží se to však na ceně. Na domácí použití zcela dostačující.
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od JJ »

O umístění v obýváku přemýšlím protože, některé modely umí přímo přehrávat do TV přes HDMI, což bude vždycky spolehlivější než to tahat přes DLNA. Jinak máš ale pravdu, že strčit to někam pod stůl by asi bylo lepší.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Exp
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2004
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od Exp »

Asustor co mam je opravdu tichej, nebal bych se ho mit kdekoli. Ale je to model za vic jak 20k bez disku, jiny modely posoudit nedokazu.
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od JJ »

Po odchodu externího disku jsem byl přinucen zabývat se opět výběrem NASky. Stále platí požadavky z úvodního postu s tím, že to vypadá, že budu muset trochu přitlačit na peníze, když chci aspoň 3 (lépe 4) zrcadlené TB. Nebo si myslíte, že zrcadlení je blbost? Rád se nechám poučit. Lepší RAID řešení vyžadují 4 disky a to už je cenově fakt moc.

Momentálně se přikláním k Asustoru AS3202T a do něj 2x3 nebo 2x4TB, nejspíš WD Red (nebo radši WD Purple?). Synology se slabším procesorem vyjde podobně.

Pokud někoho napadne nějaká další možnost, budu rád.

Díky

P.S.: Umí tyto NASy stahovat z Torrentů?
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od MV »

Torrenty určitě umí, ale ještě zvaž možnost si postavit něco vlastního. Já jsem tak udělal, protože ideální řešení prostě neexistuje. Výhoda je, že hlučnost si můžu nastavit přesně jak chci a kdy chci. Cenově to vyšlo na 3500,- za desku s cpu vč. dc adaptéru, k tomu připočíst kejs (a případně větráky), ramku a disky. Momentálně kombinuju dva datové disky v R1 a starší notebookový disk na torrenty nebo nahrávání z tv tuneru. Chtěl jsem raid 5 ale nemá to cenu, to radši lepší vzít USB disk a jednou za čas na něj udělat zálohua disk odpojit a uložit pryč. Každopádně na desce mám ještě jeden volný sata, takže rozšíření se meze nekladou.
Víc práce dá samozřejmě takové řešení zprovoznit, ale zase tam mám přesně to co potřebuju a nic navíc.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od JJ »

Jasně, chápu, že postavit si to z komponent bude asi ideální a levnější řešení. Na druhou stranu, prostě nemám čas si s tím hrát. Shánět komponenty, který spolu budou fungovat a instalovat na to pravděpodobně Linux, kterej jsem viděl akorát z rychlíku a vůbec v něm neumím pracovat, natož něco ladit.
Koupil jsem si chytrou TV, HiFi streamer, strčil to do zdi, nainstaloval DLNA server do PC a od té doby prostě všechno se vším funguje. Z mobilu pustím ve streameru muziku uloženou v PC atd. Takhle si to představuju. Prostě koupit krabici, dát do ní disky, připojit do sítě, nakonfigurovat a zapomenout, že existuje. Na jednu stranu mě to trochu mrzí, protože dřív bych si s tím rád hrál, ale dneska jsou priority jinde a out-of-the-box funkčnost je to, co sháním, byť to vyjde o pár tisíc dráž.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od Spring »

Samozřejmě plně chápu pohodlí hotového řešení, zároveň ale musíš počítat s děravostí a zásadními bezpečnostními nedostatky (např.: děravé knihovny OpenSSL) a další chyby/nedostatky, které se opravují velmi pomalu (pokud vůbec). Stačí trochu zapátrat (Security Vulnerabilities) a podívat se na chyby a rychlost oprav. Chválihodné, že alespoň opravují, ovšem kritické problémy zaberou příliš mnoho času a výsledkem jsou situace, ve kterých oprava zahrnuje např.: problém v knihovně OpenSSL 0.9.7 (na které závisí bezpečnost přístupů, tedy i OpenVPN) vyřešil výrobce verzí 1.0.1d, v průběhu pozměněna na verzi 1.0.1f. Snažili se, bohužel i tato verze obsahovala podstatně závažnější chybu a oprava zabrala 15dní a problém neopravila, naopak ještě ho na vyšší úroveň. V době vydání bylo již známo, které verze obsahují 2 roky starou chybu, odstraněnou ve verzi 1.0.1g. Opravená verze OpenSSL byla zahrnuta až do dalšího opravného balíku výrobce a měsíce byl NAS odkázán na štestí. Ironií osudu, drobný funkční nedostatek 0.9.7 se netýkal bezpečnosti, protože v této verzi chyba nebyla.

Ve tvém dotazu vedle jsem navrhoval mikroserver HP, možná není úplně nejvhodnější s ohledem, co popisuješ zde, nicméně pro instalaci FreeNAS stačí médium a "cihla". Intuitivní ovládání i instalace.

Rozhodnout se musíš sám.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od JJ »

Díval jsem se na FreeNAS, ale vypadá to, že to má jen základní funkcionalitu - sdílení, řízení RAID pole apod. Nenašel jsem žádnou zmínku o download manageru (třeba torrenty), automatické zálohy, DLNA streaming, osobní cloud apod. Nepochybuji, že je možné na tom tyto funkce rozchodit (přece jenom je to prostě Linux), ale už to asi nebude úplně jednoduché. Nebo se pletu?

Z hotových řešení jsem ještě narazil na WD MyCloud EX2 Ultra, který vyjde levněji než Asustor nebo Synology. Předpokládám ale, že funkcionalita bude omezenější. Máte někdo zkušenost?

Díky
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od MV »

Já s úspěchem jedu na http://www.openmediavault.org/ je tam docela pěkný webový rozhraní pro začátečníky a do toho lze doinstalovat vetšinu pluginů k tomu, co píšeš. Není to složitý a do začátku nemusíš vrtat nikam hlouběji.
Ale hlavně podtim jede normální debian, takže si to člověk může doladit a uzpůsobit (vyměnil jsem jádro kvůli podpoře TVkarty, nainstaloval tvheadend pro streaming a nahrávání TV, doinstaloval ovladače na io chip na desce a udělal skripty pro řízení větráků podle CPU a HDD...), přičemž ale ta nadstavba nad tím se nerozsype a dál funguje :)
Ony i ty hotová řešení mají vždy nějaké mouchy, které v daném případě můžou být pěkný masařky... Takže doporučuji si udělat seznam toho, co opravdu potřebuješ za funkce a vlastnosti které by byly dobré. A pak projeď pár hotových řešení - recenzí, diskuzních fór, jaká je opravdu realita.
Já jsem chtěl asustor a připojit rovnou k HDMI, když píšou, že má ve výbavě xbmc/kodi. Ale ouha, prý v tom čase nebylo v češtině. Nebo qnap, kolega má taky jejich luxusní nas pro šest disků s atomem, výkon ok, vypadá to všechno hezky a hezky to funguje.... ale připojil si tam teď ip kameru pro záznam. Nakonec to sice rozchodil, ale nahrává to v nějakém proprietárním formátu a ve vlc si to nepřehraje...
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od JJ »

MV: Díky za tip. Kouknu na to. Nicméně problémy typu absence češtiny mě fakt moc netrápí (upřímně řečeno, ani mě nenapadlo, že by systém NASu mohl být v češtině.

EDIT: Ještě co se týče disků. Co byste doporučili? WD Red nebo ještě něco jiného. Purple jsou do 24/7 surveillance zařízení, to by taky mohlo fungovat, ne? Hlavně, aby byly tiché.

Díky
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Jaký NAS - základní orientace

Příspěvek od JJ »

A teď jsem narazil ještě na cenově a výbavou dost zajímavý QNAP TAS-268. Výkon bude menší než u Asustoru, ale na běžné domácí použití by asi stačit měl a po připojení k TV přes HDMI poslouží jako multimediální centrum.
Má někdo zkušenost/názor?

EDIT: Tak po studiu recenzí to vypadá, že tento Qnap není moc dobrý nápad. Výbava je velká, ale výkon pokulhává. Přenosové rychlosti nízké a 4K po HDMI se trhá. Ne, že by to teď bylo aktuální, ale za pár let se snad 4K obsahu dožijeme.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“