otázky k RAM a jejich upgrade

Paměťové moduly DDR3 pro stolní PC i pro notebooky.
Odpovědět
Kuub
Nováček
Nováček
Registrován: 07. pro 2016

otázky k RAM a jejich upgrade

Příspěvek od Kuub »

Zdravím,

plánuji upgrade RAMek a rozhoduji se jestli přikoupit 4GB se stejnou frekvencí 1333MHz za 700Kč nebo koupit 2x4GB kit 1333MHz/1600Mhz za 1400-1600Kč.
Problémy jsou takové:

1, dokoupení> Zkoušel jsem si dát do ntb sestřinu RAMku (stejný výrobce a velikost, ale jiná frekvence(1060MHz) a časování; vím, že si to deska dokáže nastavit, aby to bylo stejné) a Memtest při druhém průchodu našel nějaké chyby. Windows však bežel v pořádku.
Takže první otázka - Jak se takovéhle chyby dají opravit? Nikde jsem nenašel žádný návod... až na ECC, ale to tyhle RAMky nepodporují.

2, dual channel> Bylo by neefektivní dokupovat další 4GB, kdyby spolu nekomunikovaly. Dual channel ten výkon dost zvyšuje, takže - když dokoupím další RAM stick, bude mi fungovat dual channel? Nechci, aby si tam jen tak seděly a dual neběžel

3, kit 2x4GB...cena> Nejsem si jist jestli moje deska a cpu podporují frekvenci RAMek 1600MHz. Kdyby ne, deska by si to potom snížila, to jo. Ale proč ji zatěžovat když bych tam mohl rovnou dát 1333MHz. Dočetl jsem se, že to nepodporují, je to tak?
Kdybych koupil 1333MHz teda, tak by to byla drahá investice "jen" za další 4GB.

No a taková otázka vedle: když už si deska sníží frekvenci, tak snižuje i napětí nebo to nechává být?

Díky za odpovědi a dole další specifikace. :)

ntb: Acer Aspire 5750G
cpu: i3-2330M 2,2GHz
deska: JE50_HR
ramky: Kingston 4GB DDR3 1333MHz 1,5V CL9-9-9-24 PC3-10600
os: win 7 home 64bit
MrFann
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2004
Bydliště: Prerov

Re: otázky k RAM a jejich upgrade

Příspěvek od MrFann »

1. sestrinu pamet jsi mel otestovat jeste zvlast-samotnou. Proc to delalo chyby je mozne, ze to jelo na nastaveni te puvodni tve lepsi RAM a sestrina nestihala...hm nebo si nerozumnely..nevim, stahni CPU-Z.
2. dual channel v realnych aplikacich prida 00 nic
3. za mne dokup jen 4GB stejnou frekvenci a stejny pocet cipu.

add 4. dokup SSD disk.
i3 6100 4,66GHz 1,35V, Xigmatek Æegir, MSI Z170 Tomahawk, 16GB RAM Micron 3190MHz, PowerColor Red Devil RX 470 4GB
Kuub
Nováček
Nováček
Registrován: 07. pro 2016

Re: otázky k RAM a jejich upgrade

Příspěvek od Kuub »

1, Jo, to je možné. To mě nenapadlo. CPU-Z mám, tak jsem to vše zjišťoval.
2, Něco málo jo. Třeba u Winraru je to znát a ten používám hodně. Vím, že to můj ntb podporuje, takže - bude běžet?
3, To asi udělám. Z bazaru nic kupovat nechci.

4, SSD už sem kupovat nebudu. To ještě vydržím a potom koupím ntb rovnou s SSD. ;)

-Dají se chyby zjištěné Memtestem opravit?
-Když si deska sníží frekvenci, tak snižuje i napětí?
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: otázky k RAM a jejich upgrade

Příspěvek od Zivan »

a1d) Bezne kombinuji v ntb ruzne moduly (ruzne velikosti, ruzne rychlosti), prohozeni modulu vetsinou problemy vyresi, ale obcas jsou dva moduly ktere spolu proste vyhazuji chyby uz pri prvnim pruchodu Memtestem. Pokud spolu nechodi, tak to neopravis, ntb vesinou zadne nastaveni pameti nemaji.

ad2) Bude fungovat, funguje i asynchronni dual channel s ruzne velkymi moduly, napr. 4GB + 8GB.
Nasel jsem test WinRARu na desktopovem ctyrjadru s 16GB RAM a rozdil necele 3%:
http://www.gamersnexus.net/guides/1349- ... nel/Page-3

ad3) Ja bych popremyslel o dokoupeni 8GB modulu. 8GB RAM je fajn, 12GB RAM je lepsi :) Klidne nejlevnejsi model s moznosti ho do 14 dnu vratit, kdyby byla nejaka nekompatibilita.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
Kuub
Nováček
Nováček
Registrován: 07. pro 2016

Re: otázky k RAM a jejich upgrade

Příspěvek od Kuub »

1, U stolního PC by se teda nějak opravit daly? Jestli ty mají nastavení pamětí? Když nebudeme počítat ECC...

3, To je moc dobrý nápad těch 8GB. Nevadilo by to hardwaru teda jo? Ikdyž myslím, že celých 12GB bych nevyužil. :D Na náročné hry nestačí, videa ani hudbu needitiju, a programování snad tolik nevyžaduje ne? :) A navíc, když stojí skoto stejně jako ten 2x4GB kit.

4, Jo a ještě otázka: když vezmeme single-sided a dual-sided modul ram, tak je jeden z nich lepší? Překonávají se ve výkonu v něčem? Nebo to je fakt jenom vzhledový rozdíl - čipy na jedné nebo dvou stranách?
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: otázky k RAM a jejich upgrade

Příspěvek od Zivan »

ad1) Nektere pameti nezvladaji treba sve specifikace, ale na nizsich funguji. Uz roky treba v rodine mam 2GB DDR2 800MHz Zeppelin a ten na 800MHz vyhazuje chyby, ale na 666MHz je plne stabilni. Takze ten modul sice neopravis, ale muze fungovat na jine nastaveni. Podobne muze kombinace ruznych modulu fungovat na nizsi nastaveni a na automaticke ne.

ad3) Nevadilo, 2 roky jsem to pouzival u sveho Thinkpadu X220, nez jsem koupil druhy 8GB modul.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
Kuub
Nováček
Nováček
Registrován: 07. pro 2016

Re: otázky k RAM a jejich upgrade

Příspěvek od Kuub »

Obe ramky jsou teda PC3-10600S. Jsou teda stejný, ale u sestry to jede podtaktovaně, že? Když jsem je tam dal podruhé a koukl na CPUZ, tak mi to ukázalo stejné frekvence, časování, napětí.. všechno, u obou. Podruhé jsem ale memtest nezkoušel.
Navíc v mém biosu ani taktovat nemůžu... mám prý bios přímo a jenom pro Acer ntbky a nevidím, tam tu možnost taktování. To jsem vyčetl při bootování v informacích o biosu (v1.11)

Taky je otázka, jestli by mi ten můj ntb vzal 8GB modul. ;)

a ještě ta otázka otázka: když vezmeme single-sided a dual-sided modul ram, tak je jeden z nich lepší? Překonávají se ve výkonu v něčem? Nebo to je fakt jenom vzhledový rozdíl - čipy na jedné nebo dvou stranách?
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: otázky k RAM a jejich upgrade

Příspěvek od Zivan »

Nikde neuvadis, co ma sestra za notebook. Ale pokud je to originalni pamet, tak bych tipoval, ze pobezi na plne frekvenci. Ale to neznamena, ze musi fungovat i tobe. Jestli chces jeste zkouset ty dva moduly spolu, tak je zkus prohodit, sestry modul dej tam, kde mas svuj modul a ten svuj do prazdneho. Nekdy to pomuze. Pokud bude Memtest vyhazovat chyby, tak spolu proste ve tvem notebooku nefunguji a zbytecne to dal neres.

Proc by nemel vzit 8GB modul? Notebooky se Sandy Bridge procesory nebo novejsimi by nemely mit problem
http://forum.notebookreview.com/threads ... am.706366/

Na single/dual sided se vyprdni, rozdil 0,0 nic. Res jen to, jestli funguje jebo nefunguje.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
Odpovědět

Zpět na „DDR3“