CPU FAN SPEED

Testování výkonu a stability PC, výsledkové listiny bechmarků.

Moderátor: Don

Odpovědět
Zakys7
Nováček
Nováček
Registrován: 04. led 2015
Bydliště: Vnorovy

CPU FAN SPEED

Příspěvek od Zakys7 »

Zdravím,

Prosím Vás mám problém s regulací otáček CPU FAN z vodníka Kraken x62. Regulace vodní pumpy mi bez problému funguje. Klasicky to nastavuju přes CAM SW kde jsou stupně Fixed, Silenc, Performace. Jenomže... nikde se nedá bez problému a se 100% funkcí a stability nastavit regulace CPU FAN. Zkoušel jsem to pres BIOS růžně přepínat mezi DC a PWM a bez šance.

Dám příklad:

1.) Zapnu PC, větráky se jako většinu času více protočí takže je jde více slyšet ale tak to podle mě má dělat pokaždé při spuštění, načítání Win, Biosu ne?

2.) Dostanu se na plochu a CPU FAN už začíná chvilkama zvyšovat otáčky v náhodých sekundových intervalech z 827RPM to zvedne na 1500RPM.

3.) Pokaždé když do toho zapnu ještě nějaký program nebo cokoliv co vyzvedne CPU výkon dejme tomu k 15% a výše tak CPU FAN dělá zase to samé jak jsem popisoval v bodu č.2. Když zapnu jakýkoliv prohlížeč tak se FAN zase totálně rozjede pak je chvilku stabilní a když otevři novou záložku tak se zase roztočí.

Opravdu nevím co s tím...Z Krakena vede 2x 4pin to jsou klasicky 2 větráky přimontované na radiatoru a mám je zapojené do základní desky CPU_OPT a CPU_FAN. Zkoušel jsem je i přehodit ale to nemá podle mě význam ve funkci. Pak je tam 1x 3pin a to je W_PUMP a tu mám taky dobře zapojenou do MB.
Takže opravdu nevím co s tím mám dělat.

Jinak jsem na regulaci FANS používal SW AI SUITE 3 a pokaždé když jsem na něm spouštěl FAN TUNING tak mi ten CPU FAN jel pěkně v klidu a pohodě...jenomže mi ten program tak rozmrdal WIN včetně funke GPU že už ho opravdu instalovat nebudu.

Budu opravdu moc rád za každou pomoc. :)
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: CPU FAN SPEED

Příspěvek od Alfajk »

u toho ai suite by mela bejt moznost aktivovat pouze rizeni fanu, ty ostatni blblosti pouzivat nemusis, ale je pravda, ze to dokaze nadelat peknej bordel...

v biosu vetraky korektne vidis? cte to dobre i rpm? pokud ano, musi regulace z biosu fungovat, podle me tam mas nejakej silent profil nebo neco podobnyho, kde je regulace skokova, proste jede pomalu a kdyz dosahne urcity teploty, roztoci se... i to sekundovy zatizeni cpu zvedne teplotu dost na to, aby se vetrak roztocil
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
Zakys7
Nováček
Nováček
Registrován: 04. led 2015
Bydliště: Vnorovy

Re: CPU FAN SPEED

Příspěvek od Zakys7 »

Tak jsem udělal jednu věc...A to tu že jsem v BIOSU nastavil ve Fan Controlu první kalibraci CPU FANU a následně jeho regulaci nastavil manuálně na PWM...V rozmezí: do 60°C při rychlosti 41% CPU FANU...Myslíte si že je to málo? Ale 60°C je na takové CPU v klidu podle mého názoru. Nemůže se tomu něco stát? Samozřejmě při vyžší zátěži a to už na 70% mám nastavených 100% ale to bych si dystak jeste změnil. Nikdy jsem se mo cv BIOSU nehrabal ale jak sám vidím je to asi nejlepší zpusob než když máte v PC SW který rozjebe všechno.

Byl bych rád kdyby mi někdo prosím napsal v jakých mezích se můžu teplotně pochybovat a kdy už bych se měl bát...Samozřejmě CPU se nesnažím nějak extremě taktovat ale co jsem zkoušel tak mám stabilitu na 4.6GHz akorát ted jak jsem si manuálně nastavil tu regulaci CPU aby mi to nevybuchlo :D :D. Jinak vodní pumpu mám nastavenou pres SW CAM na Performace takže snad to dopomůže k optimálním teplotám :)...

Jo a moc děkuju za pomoc...:)
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: CPU FAN SPEED

Příspěvek od Alfajk »

nevim desku, cpu, bios nic... ale 60 je urcite pohoda, ani pri 70 bych se nijak nevzrusoval, dost mozna ani pri 80 v loadu
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
Odpovědět

Zpět na „Benchmarky a diagnostické programy“