DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Paměťové moduly DDR4 pro stolní PC i pro notebooky.
Odpovědět
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od Abby »

Ahojky, chtěla bych se zeptat, je u DDR4 lepší vyšší frekvence a horší časování nebo nižší frekvence a lepší časování?
Konkrétně mám Kingston HyperX Fury Black 2133 MHz CL14 2x8 GB a ve výchozím stavu běží na 2133 MHz, 14-14-14-35 CR2 při 1.2 V. Já je tedy s mírně vyšším napětím provozuji na 2400 MHz 14-14-14-35 CR1 a mám vyzkoušeno, že běží stabilně na 2800 MHz 17-17-17-35 CR2 při 1.35 V.

No a zajímalo by mě, jestli je z pohledu hraní her a práce s videem lepší to lepší časování nebo naopak vyšší frekvence. A s tím souvisí můj další dotaz, jaké je maximální bezpečné napětí DDR4?

A ještě mám třetí dotaz, který s tím sice moc nesouvisí, ale týká se RAM. Až se dostanou ceny zase k normálu, tak chci koupit ještě jednou 2x8 GB a otázka zní, musí být stejné jako už mám nebo můžou být jiné? Myslím tedy hlavně jiná značka, frekvence a časování je asi lepší dodržet jestli se nemýlím. Nebo bych mohla koupit třeba 3000 MHz CL16 s tím, že by se daly provozovat na stejném nastavení?

Předem moc děkuji.
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od racecar »

2700 CL17 je bieda.

Rychlejsia frekvencia je lepsia, ale zase nie CL20.
Mozes kupit aj 2x8 3000 ale zbytocne ked svoje na tolko nedas - pojdu ti tak rychlo ako najpomalsia ram.

A ziadne ceny do normalu nepojdu. Toto je normal. :)
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od Abby »

No dobře, takže jak to tedy mám nechat, co je lepší? 2400 CL14? Nebo mám zkusit časování snížit na dané frekvenci? Nebo mám zkusit zvýšit trochu frekvenci a napětí a nechat stávající časování? A kolik je tedy to maximální napětí pro DDR4? Myslím samozřejmě maximální bezpečné napětí pro 24/7 provoz.

A ceny, za které jsem to kupovala, byly normální, těch 16 GB mě vyšlo na cca 2.500 czk. Teď je to brutálně předražené. Nicméně ceny neřeš prosím, řeš mou otázku, děkuji :-)
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od spajdr »

1.35V je jeste bezpecne napeti. Pokud mas pochybnosti co je lepsi varianta, muzes zkusit ruzne testy na cpu/pameti.
Treba AIDA64 > https://www.aida64.com/
Na enkodovani videa > http://x265.ru/en/x265-hd-benchmark/
kwoky
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 28. kvě 2015
Bydliště: Brno

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od kwoky »

Pokud se budeme bavit o hrách, bych za nejnižší "herní" frekvenci považoval 3000 MHz, tedy pomalejší bych si nekoupil. Bude také záležet na zbytku počítače. Spíš se vyplatí připlatit za grafiku než za RAM :)
1700X@3,7 GHz, 2x8 GB @ 3400 MHz, GTX 1070
https://www.databaze-her.cz/uzivatele/kwoky/
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od Abby »

To je pěkné, že by sis pomalejší nekoupil, ale koukni se, kdy byl dotaz položen :-) A pravda je, že otázka stále trvá, stále nemám jasno v tom, jestli je lepší vyšší frekvence a horší časování nebo nižší frekvence a lepší časování.
kwoky
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 28. kvě 2015
Bydliště: Brno

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od kwoky »

Pardon, to jsem přehlédl. Na fóru teprve začínám.

U Ryzenů je to jasné - frekvence je důležitější: http://www.youtube.com/watch?v=HsQAtsKX3mE
1700X@3,7 GHz, 2x8 GB @ 3400 MHz, GTX 1070
https://www.databaze-her.cz/uzivatele/kwoky/
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od killerek »

To není presne. Tady mas primo mereni a testy od AMD:
https://community.amd.com/community/gam ... ry-timings
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Oboje je podstatné, čím nišší takt tím více záleží na frekvenci, naopak čím více je to vytažený nahoru tím větší efekt začínaj mít latence. Ryzen je obecně také trochu více náchilnější na latence, Intel zas rád prostupnost protože cache tam pokryje více věcí (nebavíme-li se o Skylake-X).

Takhle, mé nejstarší ram co jsem měl byly Crucaily 2133CL15 8GB dual-rank moduly z launchday Haswellu-E a jejich maximum byl 2800Mhz víc se jim takt fakt nechtěl, ale furt to daly s hezkejma latencema 14-15-14-22 1T.

Zkus jak vysoko se dostaneš aniž by jsi musekl přepínat na 2T, možná právě to bude ideální kompromis. Alternativa je to prostě střelit a koupit rychlejší. Spousta lidí má CPU a boardy co daj max 2400 či 2666 protože jsou locked a pro tyhle lidi budou ty tvoje paměti stačit a nebudou pro ně brzdou.
kwoky
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 28. kvě 2015
Bydliště: Brno

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od kwoky »

Můžete mi prosím poradit nějakou hru, která nějak výrazněji profituje z rychlejších RAM? Co jsem zatím měřil, tak rozdíl mezi 2133 MHz a 3333 MHz byl na úrovni chyby měření (např. 75 vs 78 fps avg). Rád bych ty výše uvedené teorie vyzkoušel také v praxi :)

Díky předem za tipy.
1700X@3,7 GHz, 2x8 GB @ 3400 MHz, GTX 1070
https://www.databaze-her.cz/uzivatele/kwoky/
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od dexterav »

tak hlavne ťa nesmie brzdiť grafika
inak nenameriaš nič ani ked budeš mať 4000MHz :mrgreen:
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od rbclass »

kwoky píše:Můžete mi prosím poradit nějakou hru, která nějak výrazněji profituje z rychlejších RAM? Co jsem zatím měřil, tak rozdíl mezi 2133 MHz a 3333 MHz byl na úrovni chyby měření (např. 75 vs 78 fps avg). Rád bych ty výše uvedené teorie vyzkoušel také v praxi :)

Díky předem za tipy.
skus napr AC:odyssey,alebo Origins
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Největší dopad byl v Fallout 4. Pak třeba Stracraft2, GTA V, prakticky všechny MMO/RTS hry, atd.
kwoky
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 28. kvě 2015
Bydliště: Brno

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od kwoky »

Díky. Většinu těch her mám, tak jsem zvědavý, co z toho vypadne. Můžu sem pak hodit i výsledky?
1700X@3,7 GHz, 2x8 GB @ 3400 MHz, GTX 1070
https://www.databaze-her.cz/uzivatele/kwoky/
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od Abby »

Já ráda uvidím výsledky, snad se konečně dozvím jak to je :-D
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od Atapi »

Overwatch taky, desítky procent mezi sh*t ram a high-end.
Obrázek
x-rated
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2007
Bydliště: Praha

Re: DDR4 - je lepší vyšší frekvence a horší časování?

Příspěvek od x-rated »

rychlejší paměti žádnej zásadní rozdíl ve hrách neudělají, aspoň co se týká rozlišení UHD se slušnou grafikou, ale při nějakejch specifickejch výpočtech může bejt rozdíl propastnej, viz třeba benchmark y-cruncher, cca 260 vs asi 400 sekund rozdíl mezi paměťma na 2 a na 4 GHz, podobně je na tom třeba určitá práce v programu handbrake při převádění videa :)

Obrázek
Intel Core i9-9900K - 5 GHzAsus Maximus XI Formula - Intel Z390Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC - 3 GHz / 24 GT/sG.Skill Trident Z - 2x 32 GB, 4 GT/sSabrent Rocket - 4 TBCorsair HX1000i - 1 KW, 80Plus PlatinumFractalDesign Define R6 Blackout TGEKWB XRES 140 Revo D5 + Velocity + Vector + 2x CoolStream XE 360; 6x Noiseblocker NB-eLoop B12-PSDell UP2715K - 27", AH-IPS, 5120x2880 pxCreative SoundBlaster X-Fi Titanium HDSennheiser HD 660 SLogitech G403 Prodigy WiredLogitech G815 LightSync
Odpovědět

Zpět na „DDR4“